09 Ocak 2016

Steam Link İncelemesi

Duyurulduğu günden bu yana takip ettiğim Steam Link’i nihayet alabildim. Türkiye’de satışı olmayan cihazı amazon.com’dan 49$’a sipariş ettim. Yaklaşık 15 günde sorunsuz teslim aldım.

Cihazın amacı ne?

Farklı bir odada masaüstü bilgisayarınız var. İyi kötü bir de monitörünüz var tabii. Ancak bu monitör size küçük geldi ve artık konsol sahipleri gibi salondaki büyük ekran televizyonda oyun oynamak istiyorsunuz.  Steam Link bu noktada devreye giriyor ve neredeyse hiç kablo kalabalığı yapmadan masaüstü bilgisayarınızı salondaki büyük cicili televizyonda kullanmanızı sağlıyor.

Kargo ambalajını bir hışımla yırtıp attıktan sonra cihazın kutusunu elime ilk aldığımda bana hissettirdiği şey ‘kalite’ oldu doğrusu. Steam mavisine boyanmış kutuyu (bu defa nazikçe) açtıktan sonra içinde şunların olduğunu gördüm:
steam_link_kutu_icerigi

 • Steam link cihazı
 • Güç kablosu
 • Güç kablosu için fiş değiştirici (Türkiye uyumlu fiş de çıkıyor içinden)
 • Ethernet kablosu (Yaklaşık 1 metre)
 • HDMI kablosu (Yaklaşık 1 metre)

Kutu içeriği son derece zengin geldi bana. Ethernet kablosu neyse de, HDMI kablosu ve fiş çeşitleri beni çok şaşırttı. Sonuçta bütünüyle bir oyun konsolu satın almamıştım ve bu tip tamamlayıcı ürünleri kendim temin ederim diye düşünüyordum. Yanıldım ama mutluyum 🙂

Kutudan çıkan bir kağıtta nasıl kurulum yapılacağını gösteren bir şema çiziliydi. Bu şemada en ufak bir metnin yer almıyor olmasını aslında kurulumun bir hayli basit olduğunu göstermeye çalıştıklarına yordum. 10 saniye kadar bakındıktan sonra tüm olayın Steam Link’i modeme ve TV’ye bağlamaktan ibaret olduğunu gördüm. Kurulumu 5 dakikada tamamladım. Sonra başladım kurcalamaya…

Üzerinde ethernet ve hdmi girişi olan harici disk gibi

Cihazın boyutu adaptörsüz çalışan harici diskler kadar. 3 adet USB 2.0 giriş var. USB’lere ek olarak 1 HDMI, 1 ethernet ve bir de güç kablosu girişi mevcut.  USB girişlerden bir tanesi kısa kenar üzerinde bulunuyor. Diğer ikisi ethernet ve hdmi girişlerinin bulunduğu uzun kenarda konumlandırılmış. Kısa kenarda yanlız bırakılan USB girişi ile kablo bükülmelerini önlemek isteyenler hedeflenmiş gibi göründü bana.

Altına eklenen yumuşak madde sayesinde, masa, mobilya vb zeminleri çizmeden rahatça kullanıyorsunuz. Aynı madde sürtünmeyi artırarak Steam Link’in bulunduğu alanda kaymasını da önlüyor.

İlk kurulum ve önerilen network ayarları

Kurulum çok basit. Sadece kablolaları bağlayıp, bir usb kontrolcüsü ile Start’a basıyorsunuz. TV’nin hdmi girişine de geçtikten sonra yapacak bir şey kalmıyor. TV ile bağlantı yolu olarak elbette kablolu bağlantı öneriliyor. Ben de ilk kurulumda ethernet kablosu kullandım. Daha sonra test etmek için Wireless’e geçiş yaptım. Wireless notlarımı ileride ekleyeceğim.

 • Steam, kablolu bağlantı için 5ghz çalışma frekansını destekleyen modemleri öneriyor. Benim kullandığım modem (Asus N12E) 2.4GHZ destekliyor.
 • Modeminizin Access Point özelliği varsa, AP/Client ayarlarının kapalı olduğundan emin olun.
 • Steam, streaming sırasında şu portları dinliyor: UDP 27031 ve 27036 –  TCP  27036 ve 27037
 • Cihazı internete bağlayıp çalıştırdığım anda bir güncelleme yaptı. Güncellemeleri boot sonrası mutlaka denetliyor. Yine de elle denetlemek isterseniz bir usb kontrol aygıtı bağlayıp şu menüyü kullanabilirsiniz: Ayarlar -> Sistem -> Güncellemeleri Denetle

Güncellemeleri tamamladıktan sonra bilgisayar ile bağlantıyı sağlamak için çaba sarfetmedim. Bilgisayarda açık olan Steam’i kendi kendine tespit etti. Bilgisayardaki Steam’e yazmam için TV ekranında bir şifre belirdi. O şifreyi gidip Steam’e yazdım, onayladım ve bilgisayarım Steam Link’e kaydoldu. Kayıt işlemini bir kez yaptıktan sonra ‘cihazlarım’ menüsünde bilgisayar adım göründü. Üzerine bir kez tıklayıp stream’i başlattım ve bilgisayar ekranımı TV ekranında görebildim. Aynı yöntemi uygulayarak birden fazla bilgisayarı Steam Link’e ekleyebilmek mümkün. Bunun için bağlanması istenen bilgisayarları, Steam Link ile aynı modeme bağlamak yeterli.

Kontrol aygıtları

USB kontrol aygıtlarından şunlara destek veriliyor:

 • The Steam Controller (Henüz satın alamadım :))
 • Xbox One Wired Controller
 • Xbox 360 Wired Controller
 • Xbox 360 Wireless Controller for Windows (Wireless alıcısı ile)
 • Logitech Wireless Gamepad F710 (Benim kullandığım ve test ettiğim kontrolcü)
 • Keyboard and mouse (Tüm klavye ve mouseların problemsiz çalışması bekleniyor.)

Şunlara da kesin olarak destek verilmediği söyleniyor:

 • Xbox One – Xbox Wireless Adapter for Windows
 • Flight Sticks
 • Steering Wheels

Logitech F710 gamepad’im ile hiç bir sorun yaşamadan Steam Link’i kontrol edebildim. Oyun oynarken de beni yarı yolda bırakmadı. Steam Link ile aramdaki mesafe 5 metre kadardı ve hiç sorun yaşamadım.

Tam olarak neyi stream ediyor?

Bilgisayar ekranında gördüğünüz her şey birebir olarak TV’ye yansıtılıyor. Windows masaüstü ortamı da buna dahil. Mouse’u kontrolcünüzün analog stick’i ile kontrol ediyorsunuz. RT tuşu sol-klik işlevi görüyor. Analog ile mouse cursor’u kontrol etmek çok zor değil ama çok kolay da değil. Birazcık ilerletmek istiyorsunuz bir anda fırlayıp gidiyor. Hemen yanındaki bir simgeye çift tıklatmak için bir süre eziyet çektiğimi itiraf ediyorum. Biraz kullandıktan sonra alışmaya başladım ama analog stick için kesinlikle ‘bir mouse değil’ yorumunu yapabilirim. Tabii bu söylediklerim sadece Windows masaüstü ortamı için geçerli. Steam Link ile masaüstü ortamını yönetme derdim olmadığından bu problemi yok sayabilirim.

Steam’i, masaüstü arayüzü ile de kontrol edebiliyorsunuz ancak kesinlikle önermem. Yukarıda bahsettiğim kontrol zorluklarından dolayı kesinlikle Big Picture ekran modunu kullanmanız gerekiyor. Zaten Steam Link de tamamen Big Picture odaklı hazırlanmış bir cihaz. Big Picture arayüzünde Steam üzerinde yapmak istediğiniz her şeyi yapabiliyorsunuz. Bir şey yazmanız gerektiğinde, açılan sanal klavyeyi kullanıyor, mouse cursoru olmaksızın arayüzde seri geçişler yapabiliyorsunuz. Steam ayarlarında değiştirmek istediğiniz bir şey varsa yine Big Picture modunda yapabiliyorsunuz. Big Picture açıkken, Windows tarafında bir şeyler yapmak istediğinizde, simge durumuna küçültebiliyor ya da tamamen kapatabiliyorsunuz. Big Picture kapandığında Steam açık kalıyor ve Steam’i masaüstü arayüzünden kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Big Picture üzerinden, Steam Linki kapatabiliyor, askıya alabiliyor ya da yeniden başlatabiliyorsunuz. Windows’a müdehale etme konusunda Big Picture size bir özellik sunmuyor. Örneğin Big Picture açıkken ‘Bilgisayarı kapat’ gibi bir seçenek göremiyorsunuz ve haliyle bilgisayarı salondan kapatamıyorsunuz. Bilgisayarın bulunduğu odaya gitmeden bilgisayarı kapatmak istiyorsanız, önce Big Picture’dan çıkıp, sonra masaüstü ortamında Windows’u kapatmalısınız.

steam_link_nasil_calisiyor

Nihayet en önemli konuya geçebildim. Merakımdam epey kurcaladım ve bu sırada notlar çıkardım. Bu notları en okunabilir şekilde toparlamaya çalıştım.

Steam Link ekran çözünürlüğü konusunda size seçenekler sunuyor. Full hd vb spesifik çözünürlük seçeneklerinden birisini tercih edebileceğiniz gibi, ‘bilgisayar ekranımdaki çözünürlük’ seçeneğini seçebilmeniz de mümkün. Bilgisayar’a bağlı monitörüm 1680x1050px idi ve ben de ‘bilgisayar ekranımdaki çözünürlük’ seçeneğini kullandım. Bu seçeneğin sadece oyun çalıştırıldıktan sonra geçerli olduğunu söyleyeyim. Ne yaparsanız yapın, Big Picture arayüzünü her zaman tam ekran kullanıyorsunuz. Bir oyun çalıştırdıktan sonra, ayarladığınız çözünürlük seçeneği devreye giriyor ve oyunu TV ekranında o çözünürlükte oynuyorsunuz. Karışık anlattıysam şu örnekle toparlamama izin verin:

Bilgisayar monitörünüz 1680x1050px olsun. TV ekranınızın da 1920x1080px’de çalıştığını varsayalım. Steam Link çözünürlük ayarı da ‘bilgisayar ekranım ile aynı olsun’ şeklinde ayarlı. Bu durumda Big Picture arayüzünü 1680×946 çözünürlüğünde full screen şekilde görüntüleyeceksiniz. Çünkü 1680×1050, 16:10 ekran oranına sahip. Steam Link, bu oranı 16:9 full hd (TV) ekranda oynatabilmek için, aynı orana sahip en yüksek çözünürlüğü seçiyor: 1680x946px. Steam kütüphanenizden bir oyun başlattınız. Örnekteki ayarlar ile TV ekranında siyah bir çerçeve oluştuğunu göreceksiniz. Çünkü 1920px TV ekranında, 1680px görüntü stream ediyorsunuz. Steam Link, aradaki farkı up-scale edip görüntüyü sündürmek yerine, olduğu gibi göstermeyi tercih ediyor ve aslında bakarsanız doğrusunu yapıyor.

Performans: FPS ve Bitrate el ele

Big Picture arayünde hayat çok güzel. 60  FPS’de sorunsuz bir arayüz deneyimi tecrübe ediyorsunuz. Steam Link; Web tarayıcısı, chat ekranı, kütüphane vb menülerde sorunsuz kontrol deneyimi sunuyor bizlere. Oyun performansı konusunda da aynı kararlılığı gösteriyor desem yalan söylemiş olmam. Nadiren anlık fps düşüşleri yaşanıyor evet ama genel anlamda bilgisayarınızın monitöründe nasıl oyun oynuyorsanız, TV ekranına da aynı şekilde yansıyor.

Test ettiğim PC’nin özellikleri:

 • Amd 6100 X6 3.6 GHZ
 • Radeon 7900
 • 8GB 1333MHZ RAM
 • Windows 8.1 64Bit
 • Steam Link Yapı: 456

Steam performansını direk etkileyen iki etmen var:

 • Çözünürlük
 • Donanım kodlaması (Hardware encoding)

steam_client_host_settings

Çözünürlüğü ne kadar düşürürseniz, incoming bitrate değeri de o kadar düşüyor ve FPS değerinde bariz artış oluyor. Çözünürlüğü tahammül sınırlarının altına çekmek istemiyorsanız, yüksek çözünürlükte iyi performans almanın anahtarı ‘donanım kodlaması’ oluyor. Donanım kodlamasını host ve client için kapattığım anda full hd çözünürlükte dahi yüksek performans alabildiğimi gördüm. Bu ayarların tamamını gamepad’in ortasındaki tuşa basıp Big Picture arayüzüne geçerek yayın sırasında yapabildim.  Grafik ve stream ayarlarını yapmak için yayını durdurmanıza gerek yok. (İlk denemelerimde yayını durdurmak gerektiğini düşünmüştüm ve bir süre acı çektim :))

Steam Link için farklı stream kalite seçenekleri mevcut:

 • Hızlı
 • Dengeli
 • Güzel

Hızlıyı seçerseniz incoming bitrate değeri 8000 kbit/s civarında oluyor. Dengeli’yi seçerseniz incoming bitrate değerini ortalama 15.000 kbit/s oluyor. Güzeli seçerseniz de ortalama 30000 kbit/s’lik veri aktarımına hazır olun! İşte tam da bu yüzden Steam diyor ki, “kablosuz aktarım desteğini ekledik ama kullanmayın. Ethernet kablosuyla bağlanın, kafanız rahat olsun.”

4 saat kadar aralıksız çalıştırdığım Steam Link’te çok az ısınma oldu. Cihaza elimle dokunduğumda kabul edilebilir miktarda ısındığını gördüm. Alev alev yanıyor olsaydı uzun süreli oynamada problem çıkartabilir endişesiyle nasıl soğutabileceğimi düşünürdüm ancak buna gerek kalmadı.

Sonuç

Masaüstü bilgisayarınızı 50$’a konsola çevirmek isteyenler için çok güzel bir cihaz. Laptop sahipleri, bilgisayarlarını TV’nin yanına taşıyıp HDMI kablo ile bağlayabileceğinden satın almalarına hiç gerek yok. Tamamen masaüstü bilgisayarlar için tasarlanmış bir yapısı var. Ülkemizde resmi satışı olmadığından teknik servis desteği de bulunmuyor. Donanımsal bir problem yaşandığında şu an için yapabileceğimiz bir şeyin olmaması üzücü tabii. Her ne olursa olsun Steam, masaüstü bilgisayarlarını salona taşıma projesinde başarılı olmuş görünüyor.

Sorularınız olursa lütfen yorum bırakın. En kısa sürede yanıtlarım.

İyi oyunlar 🙂

 

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 • Comments (7)

 1. Faith dedi ki:

  İnceleme için teşekkürler. Steam Link kullanıcısı olarak okudum ve inceleme eksiksiz olmuş diyebilirim.

  İncelemeye ekleyeceğim bir kaç şey var.
  İlk önce ben de Logitech F310 ve steam controller sahibiyim. Cihazla beraber F310’u sorunsuz olarak kullanabildim.
  Steam Controller kesinlikle kullanım deneyiminizi arttıran bir gamepad. Kısa zamanda edinip kullanmanızı öneririm.

  Yazıda gözüme çarpan bir eksiği de belirtmek istiyorum. Sürtünmeyi azaltarak değil de, sürtünmeyi arttırarak kaymayı engelliyor. Düzeltirseniz daha iyi olabilir. 🙂

  Tekrar elinize sağlık.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Çok teşekkürler yorumunuz için. Düzeltmeyi de yaptım, haklısınız 🙂

 2. Mehmet dedi ki:

  Merhaba, masaüstünde ve steam olmayan oyunlarda 30fps üstünü alamıyorum. Bununla ilgili bir bilginiz var mı yada çözümünü biliyormusunuz?

 3. Oğuz Kaan Açıkgöz dedi ki:

  Selamın aleyküm, öncelikle benim televizyonum akıllı televizyonlardan değil ve steam link akıllı televizyon olmasa bile kullanmamı sağlar mı?(Televizyona steam indirilmiyorda…)İyi günler dilerim…

  1. Furkan dedi ki:

   Öncelikle steam link kullanmak için televiyonunuzda hdmi girişi olması gerekiyor.Daha sonra ise ethernet kablosu yardımıyla internete bağlayın.Son olarak usb portlarının birine controller bağlayın.Kendi bilgisayarınız ve steam hesabınız açık olsun sonra hdmi kanalına geçiş yapın ve bağlanıp doya doya oynayın.

 4. Hamza dedi ki:

  Merhabalar. Umarım bana yardımcı olabilirdiniz. Ben laptopumda bir oyunu oynarken oyun kasıyor. Çözünürlüğü çok düştükleri çekmediğim sürece zar zor kontrol edebiliyorum ama o zaman da göz zevkim mahvoluyor.
  Şimdi ben Steam Link alırsam daha iyi grafikler ve hız elde edebilir miyim ?
  Şimdiden teşekkürler

  1. Furkan dedi ki:

   Hayır edemezsiniz çünkü steam link bilgisayarınıza ek bir özellik getirmiyor.Sadece uzaktan kontrol aracı.

Ürün

Steam Link

Tip

Streaming Device

Artılar

Eksiler