22 Temmuz 2013
#1000 TL telefon önerisi #karşılaştırma #Problem #Samsung #Sony #sorun

Sony Xperia SP İncelemesi

Herkese Merhaba,

Dün itibariyle bir kaç haftadır gözümü diktiğim Sony Xperia SP’yi almış bulunmaktayım. Aldığım hemen her  teknolojik ürün için yaptığım gibi, Xperia SP (Bundan sonra sadece SP diyeceğim) için de görüşlerimi yazmak istedim. Her şeyden önce sıkıcı ve birbirinin aynısı inceleme yazılarından uzaklaşarak, daha çok kendi fikirlerime yer vermeyi düşünüyorum. Yazıyı bu çerçevede değerlendirirseniz satır araları sizler için daha faydalı olabilir.

O halde bırakayım laf kalabalığını da başlayayım anlatmaya…

Telefonu Sony mağazasından almak istiyordum ancak Ankara Nata Vega’daki Sony Center kapandığı için aynı fiyata (1250 TL) Teknosa Xlarge’dan almak zorunda kaldım. Yukarıda da bahsettiğim gibi telefonu bir kaç haftadır sürekli takip ediyordum. Çeşitli forumlardan bir çok kullanıcı yorumunu dikkate alarak en sonunda gözümü kararttım ve gittim satın aldım. Gözümü kararttım diyorum çünkü telefonun kimi fonksiyonları için yapılan eleştiriler beni korkutuyordu. Bu fiyata daha iyi donanım sunan bir başka marka olmadığı için de mutlaka SP almak istiyordum. Daha önceleri okuduğum Wifi sinyal sorunu (kopma, modem bulmama vb), LCD ışık sızması vb problemlerle karşılaşmaktan korkuyordum.

İleride hepsinden bahsetmeye çalışacağım.

Kutu İçeriği

Nedendir bilinmez ama inceleme yapmaya çalışan herkes kutu içeriğinden başlamak ister. Başlangıç için en kolay bölüm burası sanırım.

Ürünü ilk kez mağazada açtım. İftar saatine yakın zamanda aldığımdan olacak ki koca mağaza bomboştu. Satışta yardımcı olan arkadaşla da telefonları enine boyuna konuştuk. Muhabbeti kurunca da kendisinden rica ettim, kutuyu birlikte açıp sim kart takmadan çalıştırdık. Tabii  benim maksadım ışık sızması olup olmadığını kontrol etmekti. Teşhirdeki ürün de hiç bir sızma yoktu ama şansına gelir beni bulur diye birlikte açtığımız telefonun her köşesine baktım. Kesinlikle ışık sızması olmadığını anlayınca içim rahatladı. Sarıp sarmalayıp getirdim eve…

Buradan çıkartacağımız sonuç, aldığım modelde kesinlikle ışık sızması yoktu. Eğer siz de Ankaradaysanız Nata Vega Teknosa’dan ürünü satın alabilirsiniz. Sanıyorum onlardaki seri bu konuda sorunsuz. Herneyse…

Kutuyu açtığımızda içindengaranti belgesi ( her ihtimale karşı mağazada kaşeletmiştim), batarya, kulaklık, şarj aletinin fişi, bu fişe bağladığımız ve aynı zamanda data kablosu olarak kullandığımız bir adet USB kablosu, son olarak bir de ekran jelatini çıkıyor. Telefon çıkmıyor içinden, sadece bunlar çıkıyor 🙂 (Kutudan telefon çıkıyor tabii ama NFC stickerları çıkmıyor.)

Kutu içeriğinde beni hayal kırıklığına uğratan iki durum var. Bunlardan ilki şarj aleti kablosunun (data kablosu) kısalığı. Önceki telefonum Nokia 5800XM’in 10cm’lik data kablosunu görünce kahkahayı patlatmıştım. Ancak Nokia uzunca kabloya sahip şarj aletini de fazladan vererek durumu eşitliyordu. Sony bunu yapmayarak son dönemin maliyet kısma modasına uymuş ve data kablosu ile şarj aletini bir tutarak yarım metrelik kabloyu bize göndermiş. Hoşuma gitmeyen ikinci durum ise kulaklık oldu. Walkman gibi dev bir markanın sahibi olan Sony’ye ucuz kulaklık dağıtmak yakışmıyor. 200 TL değerinde altın kaplama kulaklık da istemiyoruz elbette ama bu kadar ucuza kaçmalarına da hiç gerek yoktu. Bu arada kutudan çıkan kulaklığın kablosunun radyo anteni görevi gördüğünü ve üzerinde bir adet mikrofon bulunduğunu belirteyim.

Tasarım

Kutudan kulaklığı çıkartıp kalitesine söylendikten sonra telefonu ambalajından ayırıp şöyle bir incelediğinizde ‘işte budur!’ diyorsunuz. Mağazadaki teşhir ürünlerini ne kadar incelerseniz inceleyin, telefonu satın alıp eve geldikten sonra gerçek kalitesini hissetme şansına sahip oluyorsunuz. Sony, hiç şüphesiz farklı zevkleri aynı çatı altında toplayacak bir telefon çıkartmış. Gün geçtikçe birbirine benzeyen akıllı telefonların arasından nasıl sıyrılacağını çok iyi öğrendikleri belli. Xperia serisinin neredeyse tüm modellerine yansıyan bu öğrenim, SP modelinde adeta tavan yapmış. Telefonun siyah ve beyaz olmak üzere iki renk seçeneği bulunuyor. Siyah da beyaz da telefona çok yakışmış ve ikisinin de algısı farklı oluyor. Ben biraz daha ağır durduğu için siyah modelini tercih ettim ancak siz beyazı almak istiyorsanız aklınızda hiç şüphe kalmasın. Çünkü o da çok güzel duruyor.

Telefonun sol üst bölümünde usb girişi var (yan bölümde). Buradan PC ile veri transferi yapabildiğimiz gibi telefonu prize bağlayarak şarj da edebiliyoruz. (Evet telefon prizden şarj olabiliyor. Şahane değil mi ? )

xperia_sp_karsılastirma_inceleme

Xperia Sp’nin kamera modları oldukça iyi çalışıyor. Özellikle gülümseme tespiti harika sonuçlar veriyor.

Sağ yan bölümde ise klasikleşen ses açma ve kapama düğmeleri ile hafif dışa doğru konumlandırılan güç düğmesi bulunuyor. Güç düğmesi muadillerine göre bir hayli farklı görünüyor. Bu farklılık da tasarımına ufak detaylar katan hafif dışa doğru konumlandırılmasından kaynaklanıyor. Kullanım açısından sorun olur mu acaba diye düşünüyorsanız, aksine kolaylık sağladığını söyleyebilirim. Sağ yan alt bölümde ise bir adet fiziksel kamera tuşu var. Tuşa bastığımızda kamera açılmıyor. Kamerayı menü üzerinden yani ekrandan açıyoruz.  Tuşa yarım bastığımız zaman ‘focus – otomatik netleme’ aktif oluyor ve ardından tamamen bastırdığımızda fotoğraf çekimini tamamlıyoruz. Fotoğraf çekimini bu tuş ile yapabildiğimiz gibi ekranda beliren sanal çekim tuşu ile de yapabiliyoruz. Aynı zamanda ayarlardan aktif ettiğiniz takdirde ekranın herhangi bir yerine dokunarak da çekim yapabilirsiniz.

xperia_sp_ekran_goruntusu

Bildirim ışıklarının kişiselleştirilmesine önem verilmiş.

 

Gelelim alt bölüme. SP’nin en altındaki şeffaf bölüm bildirim ışıkları için ayrılmış. Bildirim ışıkları, şarj azaldığında, cevapsız çağrılarda, mesaj geldiğinde, birisi aradığında, birisini aradığınızda, galeride fotoğrafları görüntülediğinizde aktif oluyor. Bildirim ışıkları için ayarlar bölümüne gayet yeterli bir kişiselleştirme alanı ayırmışlar. Öyleki, cevapsız çağrı geldiğinde kırmızı, mesaj geldiğinde yeşil, email geldiğinde mavi gibi ayarlamalar yapabiliyorsunuz. Bildirim ışığını tamamen kapatabildiğiniz gibi, sadece cevapsız çağrı da ya da diğer bölümlerde çalışması gerektiğini de söyleyebiliyorsunuz. Galeride ise, görüntülediğiniz fotoğrafta en çok hangi renk var ise bildirim ışığı o renk de yanıyor. Başka da bir numarası yok diyerek geçiştirmek isterdim ama telefonun kalitesine büyük katkıda bulunan bu özelliği ne kadar övsem az. Diğer modelleri neden tercih etmemeliyim derseniz, alacağınız cevaplar arasında bildirim ışıkları ilk üçe rahatlıkla girer.

Telefonun arka bölümünde ise kamera, flaş ve bir adet mikrofon bulunuyor. Telefonda iki adet mikrofon var. Bir tanesi ön yüzün sol alt bölümünde, diğeri ise arka kapağın ortasında…

Telefonu Açıyoruz

Tabii açmadan önce şarj ediyoruz. Li-ion pillerde ilk kullanımda ne kadar şarj edilmesi gerektiği konusu tam bir muamma oldu. Açıkçası her kafadan bir ses çıkıyor. Kimisi 12 saat inadına devam ederken kimisi bataryayı doldurup çıkarmak yeterlidir diyor. Anlaşılan eski pillerin getirdiği alışkanlıkları hala atamadık. Sen ne yaptın peki diye soracak olursanız batarya dolunca şarj aletini çıkarttığımı söylemeliyim. Çünkü kullanım klavuzunda da bu yönde bir açıklama vardı. Okuduğum bir kaç makalede de şarj aletinde fazla tutmanın hiç bir katkısı olmadığı da yazınca tereddüt etmedim. Ancak çok da şarj etseniz, az da şarj etseniz ilk bir kaç dolumu telefon kapalıyken yaparsanız daha iyi olur. Aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Telefonu açınca bilindik karşılama ekranından sonra (hoşgeldiniz, bunları biliyor muydunuz vs.) Android 4.1’e (Jelly Bean) kavuşuyoruz. İlk açılışta şöyle kasıyor böyle kasıyor diyemeyeceğim. Çünkü telefon ne yaparsanız yapın teklemiyor. İleride bir sorun yaşarsam da yazıyı güncelleyip mutlaka bilgi veririm. 720p çözünürlüğündeki 4.6 inç ekranın sizi ilk dakikadan ikna edeceğine eminim. Ancak renklerin nasıl göründüğü konusunda herkes aynı düşünmeyebilir. Cihazın ekranını Samsung S4 Mini ile karşılaştırırsanız SP’nin renklerini daha soluk bulacağınıza eminim. Soluk derken aslında renkler olması gerektiği gibi gözüküyor. Samsunglardaki aşırı canlı renkleri bu yüzden Sony’de göremiyoruz. Sizden ricam, bu konuda tereddütleriniz varsa, herhangi bir teknoloji mağazasına giderek cihazı diğerleriyle karşılaştırmanız. Ne kadar video izlerseniz izleyin, çıplak gözle yakaladığınız farkı monitörden yakalayamazsınız. Menüdeki solukluk (aslında solukluk yok ama insanlar bu şekilde adlandırdığı için ben de modaya uyuyorum) galeri de ya da oyunlarda kaybolup gidiyor. Örneğin HD film izlerken özellikle aydınlık sahnelerde gerçek Sony kalitesini farkedebiliyorsunuz. Muazzam bir deneyim.

SP’yi ilk açtığınızda yapmanız gereken şey bir kablosuz ağa bağlanıp uygulamaları güncellemek. Bir çok uygulama ön yüklü olarak gelse de (hangileri olduğunu daha sonra yazacağım.) internete bağlandığınızda güncelleme isteyebiliyorlar.

Wifi Sorunu

İnternete bağlanmak demişken SP’nin eleştiri yağmuruna tutulan Wifi sorununa da değinmek istiyorum. İnternette öyle yorumlar okumuştumki, kimileri ‘2 metreden modeme bağlanmıyor’a kadar gidiyordu. Bu kadar abartılacak bir durum kesinlikle yok. 2 metreden modeme bağlanmama gibi bir durum söz konusu olabilir mi ? Olamaz. Ancak tos pempe bir görüntü de çizmek istemiyorum. Çünkü Sp’nin wifi performansı hiç eleştiri almayacak kadar iyi değil.Yaklaşık 15 metrelik mesafede (arada girdili çıktılı yaklaşık dört duvar var ancak bu duvarlar mesafeyi tamamen kapatmıyorlar.) tek diş sinyal alabiliyorum. BU konumdayken arkamı dönüp bir adım daha uzaklaştığımda sinyal kopuyor. Durumu kafanızda biraz canlandırabildiysem ortada bir sorun olduğunu siz de anlamışsınızdır. Bağlandığım modem Airties RT-205 modelli, sanıyorum Türkiye’de en çok kullanılan standart adsl modemlerden birisi. Modem kalitesi arttıkça hiç şüphesiz telefonun wifi sinyal performansı da artacaktır ancak standartlar üzerinden test yapmakta fayda olduğundan ben de bu şekilde değerlendirme yapmak istedim. Özetlemek gerekirse, Sony’nin yapacağı ilk güncellemede SP’ye wifi iyileştirmeleri getirmeli. Çünkü Sony bu konuda hem Avrupa forumlarında hem de Türk forumlarında sağlam eleştiriler alıyor. Sizi ürkütmek de istemiyorum, son bir cümleyle bu durumu toparlayayım. SP’nin wifi sorunu telefonu satın aldırmayacak kadar ileri boyutlarda değil. Ancak wifi benim için çok önemli, sinyal kaybına hiç bir şekilde tahammülüm yoktur diyorsanız gelecek güncellemeyi beklemelisiniz.

Kullanım

Dokunmatik ekranlı cihazların en çok konuşulan yönlerinden birisi de dokunmatik performansıdır. (Çok garip değil mi ?) Dokunmatik hassassiyetinde hiç bir aksama yok diyemem. Korkutucu bir cümle olduğunun farkındayım ancak bahsedeceğim dokunmatik probleminin maalesef ciddiye alınması gerekiyor. Şöyle ki, telefonda hiç bir problem yokken, dokunmatik performansı oldukça iyi çalışırken birden bire rastgele bir zamanda aksamalar başlayabiliyor. Araştırmalarıma göre bu aksamalar kimi kesimlerce telefon düz zemindeyken (masa, yatak vb) oluyor. Bir başka kimselere göre ise telefonu şarj aletinden çıkarttığınız zaman başlıyor. Ben de bunları okuduktan sonra kendimce testler yaptım ve ‘düz zeminde dokunmatik sorunu’nun daha mantıklı bir açıklama olduğunu gördüm. Sony cephesinden bu sorun için resmi bir açıklama gelmedi ancak dünya çapında kızgın SP kullanıcıları forumları işgal etmiş durumda (http://talk.sonymobile.com/thread/128963) Benim de telefonu aldığımın ertesi günü tecrübe ettiğim bu sorunun şimdilik büyütülecek bir  yanı yok. Tabii bu benim düşüncem. (Hayır o kadar para ödendi diye sorunu saklamaya çalışmıyorum. Gerçekten büyütülmeyecek bir konu olduğunu anlatmaya çalışıyorum sadece.) İçim diğer kullanıcılara göre daha rahat çünkü problemin donanımsal olduğunu zannetmiyorum. Basit bir yazılım güncellemesi ile aşılacaktır. Takipteyip. Bu konuyla ilgili her durumu size yazıyı güncelleyerek aktarmaya çalışacağım.

Telefonun büyüklüğü , eğer daha önce bu boyutta bir telefon kullanmadıysanız, sizi ilk aşamada zorlayabilir. Bir elin avucuna tam sığan telefon tek elle kullanırken sorun çıkartmayacaktır ancak alışmanız bir kaç günü alabilir. Güç tuşu sağ tarafın ortasında yer aldığından sık sık tuşları kilitleseniz bile kullanış açısından bir zorluk yaşayacağınızı sanmıyorum. ( Bu arada güç tuşuna basılı tutup ilgili seçeneği seçerek anında ekran görüntüsü alabiliyorsunuz.)

Bunun dışında ekranın güneş ışığında da iyi performans gösterdiğini söyleyebilirim. Güneş ışığında ekranda kararma ya da aşırı yansıma sorunları oluşmuyor. Görmek istediğiniz her şey açıkça ortada ve siz telefonu problemsiz şekilde kullanmaya devam ediyorsunuz.

Bu arada cihazın ahize sesi düşük geliyor. Daha yüksek olması gerekirdi. Kalabalık ve gürültülü mekanlarda karşı tarafın sesini zor duyuyorsunuz. İletişimde problem yaratabiliyor. Kulaklık ve kulaklık mikrofonunu henüz denemedim. En kısa zamanda deneyip yazıyı güncelleyeceğim.

Yazılım

Xperia SP (Model numarası C5303) Android 4.1.2 ile geliyor. Elbette Galaxy Nexus gibi saf android değil. Sp, Sony’nin bilindik Android arayüzü ile geliyor. Ön yüklü olarak,  Walkman, Sony Select, Office Suit (Tam sürüm için satın almalısınız), Google Takvim, Play Store, Facebook,  Hangouts, Sociallife ,PlayNOW,  Google Messenger, Evernote, Xperia Link, Google haritalar, Sony Movie Studio gibi öne çıkan programlarla geliyor. Android kullanıcıları için ezberlenen programlar ancak yeni alacak arkadaşlar olabilir diye tek tek yazmak istedim. Yine merak edenler olur diye özetleyeyim;

Play Now, Google Play benzeri Sony marketidir. Uygulamaların bir çoğu ücretli olan Play Now’a ihtiyaç duyacağınızı sanmıyorum. Hangouts, Google hesabınız ile Google+ üzerinden videolu görüşme yapmanıza olanak verir. Ücretsizdir. Evernote dünyaca ünlü not alma programıdır. Ses, video, text vb her türlü notunuzu alabilir, hesabınıza senkronize ederek güvenle yedekleyebilirsiniz. Office Suit mükemmel bir Office programıdır ancak nimetlerinin tamamından yararlanmak için 15$’cık ödemek gerekiyor. SocialLife, Sony’nin sosyal medyaları bir arada tuttuğu hoş bir program. Tüm bildirimleri tek uygulamadan kontrol edebilirsiniz.

Android için söylenecek pek bir şey yok aslında. Yıllardır sürekli gelişerek varlığını sürdüren bu işletim sistemine Sony’nin kattığı en güzel özellik güçlü donanım olmuş. Fiyatının ötesinde donanımı, Android 4.1.2’yi teklemeden çalıştırıyor. Hiçbir program ya da oyunda kasma, donma, resetleme yapmıyor. Tabii ‘hiçbir’ diyerek genelledim ancak tüm uygulamaları deneme imkanımın olmadığını siz de biliyorsunuz. (Bu arada telefona ileriki günlerde Android 4.3 güncellemesinin yapılacağı Sony tarafından doğrulandı.)

Telefonda Flash yüklü olarak gelmiyor. Bilginiz olsun.

Sanıyorum en köklü ve sevilen markalardan bir tanesi de Walkman’dir. Eskilerin en heyecan veren teknolojilerinden birisini sunan Walkman, bildiğiniz üzere yıllarıdır akıllı telefonlar için de hizmet veriyor. Sony’nin müzik çalar görevini üstlenirken görevini de başarıyla yerine getiriyor. Şarkı ekleme ve dinleme gibi klasik özelliklerin yanında ek özellikler de sunuyor. Dinlediğiniz şarkının sözlerini anında Google’da aratabilir, ya da tek tıkla Wikipedia’ya girerek sanatçı hakkında bilgi edinebilirsiniz. Fizzy üzerinden şarkıyı ve şarkıcıyı aratabileceğiniz gibi, YouTube üzerinden şarkının karaoke sürümünü de araştırabilirsiniz. Bunun dışında ‘Throw’ özelliği ile şarkıyı aynı ağı paylaşan diğer cihazlarda da çalabilirsiniz. (Televizyon vb.)

xperia_sp_inceleme.jpg

Yıllar sonra Walkman’i akıllı telefonlarda tecrübe etmek çok keyifli. Rengarenk ekran, kaliteli müzikle birleşince tadından yenmiyor.

Walkman’e değinmişken ayrı başlık açmadan ses performansından kısaca bahsedeyim. Cihazdan çok temiz ses çıktığını rahatlıkla söyleyebilirim. Telefonun hoparlörünü sonuna kadar zorlayıp, şarkıları en son ses ayarında çalma gibi bir adetim olmadığından telefonun ses performansı beni tatmin etti. İyi bir kulaklıkla ( kutudan çıkan kulaklık müzik için çok ama çok yetersiz.) Walkman deneyiminin hakkını verebilirsiniz. Kulaklık değil de ben sesi dışarıya verip dinlemeyi de severim derseniz ortalığı kasıp kavuracak ses düzeyine ulaşamayacaksınız. Keza SP, bangır bangır müzik çalmak için iyi bir seçim değil.

Müzik dinlerken alt bölümdeki bildirim ışığının müzikle ritmik şekilde yanması sizi mest edecek. Söylediğim gibi telefonun tasarım anlamında en büyük artısı bu enfes ışıklar.

Oyun, Film, Kamera Performansı

Belkide en can alıcı noktaları tek başlık altında toplamamın sebebi gün geçtikçe güncelleyerek en doğru bilgileri size aktarmak istememdir. Kamera için çektiğim iyi ya da kötü fotoğrafları ve videoları sizinle paylaşacağım.  Oyun performansını da şarj ile birlikte değerlendirmek istediğimden, bir hafta on gün kadar testler yapıp yine konuyu güncelleyeceğim.

Özet olarak, Sony Xperia SP 1250 TL’ye (ki bazı yerlerde 1150 TL’ye satılıyor.) bulunmaz nimet. Hem benchmark sonuçları hem de kullanım tecrübeleri gösteriyorki günümüzde bu fiyata bu kadar iyi tasarımı ve donanımı sunabilen başka marka yok. Tamamen tarafsız yaklaştığıma emin olabilirsiniz. Samsung Galaxy 3’e eşdeğer olarak çıkan SP, hem tarih olarak çok daha yeni (alacağı güncellemeler vs açısından da önemli bir durum.) hem de donanım testlerinde S3’ü geçiyor. Ancak telefonun yeni model oluşuna yorduğum aksaklıklarının da giderilmesi gerekiyor. Dokunmatik probleminin yazılımsal olduğu aşikar, aynı şekilde wifi çekim gücüne de yazılımla düzeltme gelirse SP’yi kimse tutamaz. Güçlü donanımı, ideal ekran boyutu, sağlam kasası ve mükemmel bildirim ışıklarıyla Xperi SP’yi mutlaka değerlendirmelisiniz.

Güncelleme (23.07.2013): Şarj denemelerim başladı. Yaklaşık bir haftalık şarj tecrübelerimi bu güncellemeden paylaşmayı düşünüyorum.

Telefonu ilk aldığımda kapalı şarj etmiştim. Bataryanın yarısı boş olduğundan bir buçuk saatte dolmuştu. Dolar dolmaz şarjdan çekip kurcalamaya başladım. Haliyle yoğun şekilde wifi / 3g , galeri, video, müzik özelliklerini kullandım. Yaklaşık 20 saatte bataryası tükenmişti. Bataryanın tamamen bitip telefonun kapanmasını bekledim. Kapanır kapanmaz, kapalı halde, 4 saat şarj ettim (3 saatte şarj doldu uyarısı veriyor ancak ben 4 saat şarj ettim) Tam gece 24.00’da şarjdan çektim. 15dk’lık telefon görüşmesinin ardından stamina mod vs gibi şarj modlarını aktif etmeden tuşları kilitleyip bıraktım. (Bıraktığımda %97 idi.) Sabah 07.30’da kontrol ettim ve %75’e indiğini farkettim. Aradaki fark biraz fazla geldi. Bu dakikadan sonra aynı günün gece 24.00’ına kadar yaklaşık 1 saat wifi bağlantısı, 1 saat telefon görüşmesi, 50’ye yakın mesaj ve  yaklaşık yarım saat telefon kurcalaması yaptım. Gece 24.00’da şarj %27’idi. Yani tam 24 saatte belirttiğim şekilde kullanarak batarya yaklaşık %75 tükenmişti. Gece 24.00’da bu defa stamina modunu açarak tuşları kilitledim. Yine tam 07.30’da kontrol ettim ve şarj yüzdesi 23’ü gösteriyordu. Buradan, gece yatarken stamina moduna getirmenin mutlak olduğu sonucunu çıkardım. O güne %23 ile başladım ve gün içinde hiç stamina mod kullanmadım. Yaklaşık yarım saatlik telefon görüşmesi, 20 kadar mesaj, 15 dakika 3g bağlantısı ve 10 dk’lık oyun oynama ile akşam saat 20.00’da şarj %1’i gördü. Haliyle dayanamayıp kapandı.

İlk testin amacı şuydu; hiç oyun oynamadan gün içinde standart kullanım ile telefonun bataryası ne kadar dayanacak ?

Aldığım cevap da bu oldu : Hiç oyun oynamadan, geceleri stamina modda bırakarak, yaklaşık 2 saatlik internet, 2 saatlik telefon görüşmesi, 70-80 adet sms, yarım saat kadar walkman, 5-6 fotoğraf çekimi ile telefon 48 saati sorunsuz tamamlar. (Çünkü ben ilk gece stamina mod kullanmamıştım.)

İkinci testte; oyun oynamayı ve internet kullanımını artırıp, sadece geceleri stamina modda kullanarak şarj ne kadar süre dayanacak, bunu test edeceğim. Sonuçları iki güne kadar paylaşırım.

Güncelleme (26.07.2013): Şarj denemesinin ikinci aşaması tamamlandı. Yukarıda da bahsettiğim gibi bu defa daha fazla internet kullandım. Aynı şekilde oyun oynamayı da biraz artırdım. Telefonu şarjdan 24’ünü 25’ine bağlayan gece 24.00’da çektim. 15 dakika kadar oyun ve 15 dk kadar telefon görüşmesinin ardından stamina moda alıp sabaha kadar öylece bıraktım. 07.30’da baktığımda %75’e düşmüştü. Beklediğimden çok daha fazla oldu. Gün içinde stamina mod kullanmadım. Yaklaşık 1.5 saat telefon görüşmesi ve toplamda yakşalık 2 saatlik oyun. En az bir saat de wifi ve 3g karışık internet bağlantısı vardı. Bu bağlantılar basit mobil sitelerde gezme şeklinde değil, genelde güncelleme ve uygulama indirmeyle geçti.

Özet olarak bu şekilde normale oranla biraz daha yoğun kullanımda telefon 2. günü yine tamamladı.  Saat bazında söyleyecek olursam  35 saati dolu dolu geçirdi. Ancak 35. saatte dayanamayıp kapandı. Bu süre içinde telefonu iki gece stamina modda bıraktım. Normalde 3. bir tes yapacaktım ancak sanıyorum artık gerek kalmadı. Çok fazla oyun oynayıp internete de girseniz telefon sizi bir tam gün rahat rahat taşır. Şarj sıkıntısı çekmezsiniz. Buna karşılık biraz daha normal dozda oyun ve internet kullanımıyla 1.5 gün’ü sorunsuz atlatırsınız. 2. gün stamina moda alır şarj modunu da aktif ederseniz 2. akşama kadar bile gidebilir.

Sonu: Telefonun şarj performansı çok iyi.

Sırada ne var? Gün içinde çektiğim rastgele fotoğrafları blog’da yayımlayacağım. Güzel çekim yapmak için türlü ayarlamalar yapmak yerine, kameranın standardını ölçmek açısından basit fotoğraflar çekeceğim. Umarım işinize yarar….

Güncelleme (12.08.2013): Kılıf almak istiyorsanuz yurt dışından sipariş verebilirsiniz. Türkiye’deki kılıfların bir çoğunun arkadaki bildirim ışıklarını kapattığını da düşünürsek yurt dışı siparişlerinin mantıklı olabileceğini söyleyebiliriz. Ayrıca ülkemizde 30 TL’ye alacağınız kılıfları Çin’den 15 TL’ye getirtebilirsiniz.

Şu adresteki ürün sipariş verdikten 15 gün sonra elime ulaştı. Kargo ücreti de alınmıyor. 7.75 USD’ye satın alabiliyorsunuz. Sert plastikten üretilen kılıfın yanında bir de ekran koruyucu jelatin geliyor. Değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Güncelleme (15.08.2013): Sonunda güncelleme geldi ve ben de yükleyecek vakit bulabildim.(Yeni sürüm 12.0.A.2.245) Güncellemeyi Sony PC Companion yazılımı ile bilgisayar üzerinden yaptım. Şarj için %50 şartını istedi ama es geçip devam ettim. Güncelleme yaparken şarjım %14 idi.

xperia_sp_firmware_update2

Güncelleme ile alt bardaki siyah bant şeffaf oluyor

Güncelleme ile -bir çok yerde okuduğunuz gibi- çeşitli yenilikler geliyor. Bunlar arasında ilk göze çarpanı alltaki android butonlarının arkasındaki bandın şeffaflaşmış olması. Bu bant menüde de şeffaf kalıyor. Oyunlarda ise bir önceki sürümde olduğu gibi komple şeffaflaşarak sadece minik nokta halini alıyor.

Arayüzde yapılan ikinci büyük değişiklik ise bildirim menüsüne eklenen yeni kısayol butonları. Önceki butonlara ek olarak Hotspot( Genel Alan), GPS, Uçak, Otomatik Ekran Döndürme kısayolları eklenmiş. Çok da iyi olmuş. En çok ekran döndürme ve hotspot kısayollarının eklenmesine sevindim.

Bir tek bu görüntü bana ait değil. Görüldüğü gibi kısa yol butonlarına önemli eklemeler yapılmış.

Bir tek bu görüntü bana ait değil. Görüldüğü gibi kısa yol butonlarına önemli eklemeler yapılmış.

Arayüzden uzaklaşacak olursak, bildiğiniz gibi çoğu SP modelinde telefon düz zeminde (elde tutmadan) dokunmatiğe cevap vermeyebiliyordu. Bu sorun en çok mesaj yazarken silme tuşuınu kullanırken karşımıza çıkıyordu. Üst üste silme tuşuna bastığımızda, bastıklarımızın %60’ı işlemiyordu. Aynı şekilde diğer menülerde de sorunlar yaşanabiliyordu. Güncellemeyle bu sorunun aşılabileceğini düşünüyorduk ki bu akşam haklı çıktığımızı gördüm. Bahsettiğim hatadan eser kalmamış. (Tekrar ve detaylı kontrol ettiğimde sorunun devam ettiğini gördüm. Üzgünüm.)

Güncellemenin telefonun bildirim ışıklarının çalışma fonksiyonunu bozduğu söyleniyor. Böyle bir hatayla karşılaşmadım. Bildirim ışıkları (alttaki şeffaf barda yanan ışıklar) hala sorunsuz çalışıyor.

Kamera da iyileştirmeler olduğu söyleniyor. Önceki sürümde telefon odaklandığı andaki görüntü kalitesini fotoğraflara yansıtmıyordu. Bu hatanın da düzeltildiği söyleniyor. Yarın daha önce fotoğraf çektiğim benzer alanlarda, benzer saatlerde fotoğraflar çekip ekleyeceğim. Farkı beraber göreceğiz.

Bunun dışında Wifi için pek de bir iyileştirme yapılmamış gibi görünüyor. Ancak daha önce evin içinde belirli noktalarda hiç çekmeyen Wifi, şimdi bir diş çekiyor. Güncellemeyle mi alakalı yoksa denk mi geldi kesin bir şey söyleyemeyeceğim.

Yeni sürümle telefona bir kaç yeni uygulama ekleniyor. Bunlardan ikisi LinkedIn ve DjStudio. Games adında da bir kısayol oluşuyor. Ayrıca ayarlar menüsünden ulaştığımız güncelleme ekranı, menüye ‘Update Center’ olarak eklenmiş.

DjStudio meraklılarının hoşuna gidecek.

DjStudio meraklılarının hoşuna gidecek.

Evet, güncellemeyle sorunların çözüldüğünü görüyoruz. Sony, geçtiğimiz yılların özrünü dilercesine bir kaç haftada güncellemeyi çıkartırttı. Bakalım aynı şekilde devam edecek mi ?

Güncelleme (11.09.2013): Sony yeni güncellemeyi yayınladı. 12.0.A.2.254 numaralı güncelleme ufak çaplı hataları giderirken, farkedilmesi zor performans artışı sağlıyor. Güncellemenin getirdiği en büyük güzellik, telefonun yatay zemindeki dokunmatik hatasını gidermesi. Yeni güncelleme Sony PC Companion ile PC üzerinden yüklenebilir.

Güncelleme (09.01.2014):  Xperia SP Android 4.3 güncellemesi geldi. Ancak Sony resmi olarak bildiri yayımlamadı. Güncelleme şu an çok az telefonda görünüyor. Ben de yüklemeyi yapar yapmaz görüşlerimi aktaracağım.

Güncelleme (12.02.2014): Geç de olsa güncellemeye kavuştuk. İlk olarak  Sony’nin Xperia SP 4.3 sürüm ayrıntılarını paylaşayım;

 • Google Android 4.3 (Jelly Bean)
 • Kullanıcı arabirimi optimizasyonu ve daha pürüzsüz grafik deneyimi
 • Sony’nin yeni kullanıcı arabirimi ve ana ekranda yeni bir görünüm ve izlenim
 • Sony’nin Smart Social Kamerası ve indirilebilir kamera uygulamaları
 • Güncellenen Sony Media uygulamaları – “WALKMAN”, Album and Movies uygulamaları
 • Pil ömrünü uzatmak için kullanılan Pil STAMINA Modu’nun yeni sürümü

Sony bizlere bu listedeki yenilikleri sunuyor. Güncelleme 12.02.2014 itibariyle geldi. Söz verilen tarihten neredeyse üç (3) ay sonra gelen güncelleme, bu kadar gecikmeyi telafi edebildi mi dersiniz ? Bana kalırsa etti, peki ama nasıl ?

Telefonu Sony Pc Companion yazılımı ile güncellemeniz gerekiyor. Güncelleme dosyalarına henüz telefon üzerinden erişim sağlanamıyor ama çok yakında o da açılacaktır. Bu arada Companion yazılımına değinmişken şu ayrıntıdan da bahsedeyim. Eğer Windows 8 ya da 8.1 kullanıyorsanız çok büyük bir ihtimalle güncelleme başlamadan önce hata alacaksınız. İlginç bir şekilde PC Companion programı güncelleme için Windows 7 ve altı bir işletim sistemi istiyor. Bu hatayla karşılaşmayanlar da var ama çoğunluğun yaşadığı bir sorun bu. Çözüm olarak çevrenizdeki Wİn7 ya da altı pc lere PC Companion’u kurabilir ya da benim gibi WMware isimli sanal PC programı ile sanal Windows 7 üzerinden kurulumu yapabilirsiniz.

pc_companion_windows8_problem

Sony PC Companion Windows 8 hatasını sanal Windows 7 ile çözebildim.

 

 

 

 

 

 

 

İnternet hızınıza bağlı olarak 15-30 dk’da tamamlanan güncelleme telefonu açar açmaz kendini hissettiriyor. İlk gözüme çarpan farklılık ekrandaki siyah tonlarının ‘tokluğu’ oldu. Önceden, şimdiki ekrana nispeten, daha sönük olan siyahlar için ayrı bir kontrast ayarı yapılmış, tonu biraz daha koyultulmuş gibi görünüyor. Açıkcası tam da emin olamadım. Sadece menü şeffaflık değerini azaltıp daha az saydam yapmış da olabilirler.

Arayüzde bir çok değişiklik var. En büyük değişiklik ana menüye gelmiş. Menüde parmağınızı sağa çekerek bir sidebar açabiliyorsunuz. Uygulamalarınızın sıralamasını ‘Kullanıcı sırası’, ‘Alfabetik’, ‘En sık kullanılanlar’, ‘Yüklendi’ gibi hızlı ayarlarla buradan seçebiliyorsunuz. Ayrıca mağaza uygulamaları da bu yan menüye sabitlenmiş durumda. Bunun dışında bazı kısayol simgeleri, klasör görünümleri de makyajlanmış. Arayüze gelen görsel yeniliklerden pin kodu giriş ve tuş kilidi ekranı da nasibini almış. Önceden android kilidini kullandığımız ekrana kamera vb uygulamaların kısayollarını ekleyemiyorduk. Artık ekleyebiliyoruz.  Ayrıca bu kısayolları dilediğimiz gibi düzenleyebiliyor, kilit ekranına istediğimiz widget’ı yerleştirebiliyoruz. Bu da küçük bir parmak hareketiyle kilidi açmadan, maillerimizi, takvimlerimizi, hava durumunu ve nicesini kontrol edebilmemize olanak sağlıyor. Çok büyük bir eksiklik değildi ama belliki Sony bu özelliği isteyen kullanıcıların sesini duymuş. İyi de etmiş.

E-posta ve mesajlaşma gibi uygulamaların font kalınlıklarında ve renk seçimlerinde ufak değişiklikler de var. Örneğin mesajlaşma uygulamasında isimler artık daha ‘bold’ iken, standart profil fotoğrafının ve karşı tarafın mesajlarının arkaplanı da artık daha mavi. Mesajlaşmadan bahsetmişken klavyeye gelen inanılmaz yeniliği de sizinle paylaşmam gerekir. Standart xperia klavyesinde yaşadığım sorunlar saç-baş yoldurtuyordu. Tuşların küçüklüğü ve sıklığı seri yazmam için inanılmaz bir engeldi. Zamanla alışıp hız kazansam da bir türlü istediğim serilikte yazamıyordum. Sony çektiğim bu çileyi farketmiş olacak ki klavye tuşlarını gözle görülür biçimde ayırmış. Bir harfe basarken diğerini de tuşlama olanağını neredeyse sıfıra indirmiş. En sevdiğim yeniliklerden birisi oldu bu. Yaşasın !

Hoşuma gitmeyen görsel yenilikler de oldu. Örneğin konuşma ekranı (çağrı ekranı) eskiden çok daha iyiydi. Sürükle aç butonları, profil fotoğrafları biraz küçülmüş. Hızlı yanıtla (mesajla yanıtla) paneli daraltılmış, yazılar çok sıkışık görünüyor. Bu bölüm gerçekten olmamış.

xperisp_4.3_keyboard

Benim için en faydalı yenilik klavyede yapılan değişiklikler oldu.

 

Sony Select programının arayüzünü de toparlamışlar. Tam emin olamadım ama yeni temaların da eklendiğini düşünüyorum. Belki de arayüzün yenilenmesi ile daha çok dikkatimi çekmiştir. Emin olamadım.

Sony güncelleme yapar da Walkman’den bahsetmemek olur mu ? Resmi bir açıklama yok ama anladığım kadarıyla Walkman ses seviyesi bir miktar artırılmış. Gerek hoparlörde gerekse kulaklıkta bunu hissedebiliyorsunuz. Walkman arayüzünde de ufak değişiklikler var. Bildirim ışıkları düzgün çalışıyor. Eskiden olduğu gibi walkman arkada çalışırken bildirim ışıkları yanmıyor. Bu noktada sorun yaşayan kullanıcılar (ses açma kapama barlarını göremeyenler de dahil) telefonu formatlayıp sıfırdan 4.3 kurarlarsa sorun ortadan kalkacaktır.

Walkman telefonun en renkli uygulamalarından.

Walkman telefonun en renkli uygulamalarından.

Gelelim performansa ve diğer yeniliklere…

Telefonun güçlü işlemci eski sürümde de  akıcı bir deneyim sunuyordu. Ekran geçişlerinde neredeyse hiç sorun yaşamıyorduk. Yeni sürümde farkettim ki menüler aslında o kadar da akıcı değilmiş. Psikolojik mi değil mi bilmiyorum ama tecrübe ettiğim kadarıyla arayüz performansı farkedilir derecede iyileştirilmiş. Sony’nin maddelerine eklediği, ‘ Kullanıcı arabirimi optimizasyonu ve daha pürüzsüz grafik deneyimi’ kesinlikle gerçek. Artırılan performans Antutu Benchmark programına da yansıdı. Neredeyse aynı koşullarda yaptığım iki farklı sürüm testini aşağıda paylaşıyorum:

Xperia Sp 4.3 Benchmark puanı

Xperia Sp 4.3 Benchmark puanı

Xperia Sp 4.1 Benchmark puanı

Xperia Sp 4.1 Benchmark puanı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Görüldüğü üzere alınan puanlarda ciddi bir fark var. Testler neredeyse aynı doluluk oranında ve aynı şartlarda yapıldı.

Telefonun en belirgin sorunları da kesinlikle çözülmüş durumda. Bunlardan birisi bildiğiniz üzere düz zeminde dokunmatiğin verimli çalışmamasıydı. Bastığınız noktayı algılamıyor, ya da algılaması için bir kaç kez basmanız gerekiyordu. Bu sorunun da ‘kesinlikle’ çözüldüğünü söyleyebilirim. Diğer kronik sorunumuz wifi bağlantı kopmalarıydı. Wifi çekim gücünün önemli derecede artırılmasıyla bu sorun da çözülmüş oldu. Eskiden aynı noktadan ‘bir diş’ çeken ve sık sık kopan wifi, şimdi hiç kopmuyor zaman zaman ‘üç diş’ e kadar çıkabiliyor. Şahane ! (Bu arada artık stamina modunda da bildirim ışıkları yanıyor.)

Son alınan puanla Xperia Sp, HTC One ve Galaxy S4’ün performansına çok yaklaşıyor.

[box type=”info”] Kamera performansını bir kaç fotoğraf çekerek değerlendireceğim. Yazı güncellenecek.[/box]

Şimdilik bu kadar. Güncelleme her yönüyle çok faydalı oldu. Kamera için bir kaç güne kadar fotoğraf karşılaştırmalarını ekleyeceğim.

En ufak bir sorunuz olursa yorum bırakın, çok kısa sürede yanıtlarım.

[box type=”info”] Bu arada destek vermek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey sağ bölümdeki google reklamına bir kez tıklamak ;)[/box]

Şu aralar televizyon da bakıyorsanız LG 42LA660S incelemesine de göz atmak isteyebilirsiniz.

Görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

 

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 • Comments (673)

 1. emrgamer dedi ki:

  Yazı süper eline sağlık dostum. Yazının sonunda bir S3 sahibi olarak hayal kırıklığına uğrasam da yapacak bir şey yok yeni eskiyi döver 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Teşekkür ettim 🙂 S3 eski bir model evet ama hala oldukça popüler ve hala güçlü donanımı var. Sadece ileriki aylarda yazılım desteği konusunda sıkıntı yaşayabilir 🙂

 2. alperen dedi ki:

  güzel bir yazı olmuş elinize sağlık.Ben de şu dakikalarda SP yi yeni almış bulunuyorum:) Ekran koruyucuları nasıl yapıştırdınız bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Ekran koruyucuyu şaşırtıcı derecede kolay yapıştırdım 🙂 İlk gün üzerindeki kendi jelatinini kullanmıştım. Ertesi gün de koruyucuyu yapıştırmadan önce telefonu koyacağım zemindeki tozları şöyle bir alıverdim. Telefonu zemine koydum ve kendi jelatinini çıkarttım. Koruyucu paketinden çıkan minicik bezi hiç kullanmadım. Telefonun üzerinde gelen jelatini çıkartınca üzerinde hiç toz olmuyor zaten. Koruyucuyu tepeden hizalayarak aşağı doğru yapıştırdım ve paketten çıkan küçük düzleştirici ile baloncukları kenarlara kadar itekledim. Böylece kayboldular. Sonuç mükemmeldi 🙂

   Yazıyı sürekli güncelleme çalışıyorum. Yorumunuz için ben teşekkür ederim.

 3. Sertaç dedi ki:

  Merhaba. Bu telefondan almayı düşünen biri olarak incelemenizi oldukça samimi ve içten buldum, emeğinize sağlık. Size sormak istediğim: telefonun boyutları biraz büyük buluyorum, tek elle kullanımı rahat mı sizce?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Sertaç Bey,
   Tek elle kullanım için ideal boyutlarda. Ancak sıkıntılı anlar da yaşatabiliyor. Örneğin, mesaj yazdıktan sonra geriye, mesaj kutusuna dönmek için en sol üstteki geri butonuna basmak gerekiyor. Sağ eli kullanıyorsanız telefonu avuçta tutup baş parmakla oraya kadar uzanmak birazcık uğraştırıyor. Tabii bu çok ayrıntılı bir durum dolayısıyla fazla abartmak da istemiyorum. Bu konuda şüpheleriniz varsa içiniz rahat olsun. Tek elle kullanamayacağınızı sanmıyorum.

 4. Batuhan dedi ki:

  Öncelikle inceleme için teşekkür ederim. Benim takıldığım nokta ahize sesi. Kardeşim 2 sene önce xperia serisi bir telefon almıştı ve ahize sesi çok az geldiği için iade etmişti. SP almayı düşünen birisi olarak eğer yine böyle bir sorun varsa sıkıntı olur, çünkü çalıştığım ortamda gürültü eksik olmuyor. Diğer özellikleri çok güzel gözüksede sonuçta ana görevi her telefon gibi konuşmak

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Telefonun ahize sesi az geliyor. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Gürültülü ortamlarda kulaklıksız konuşmak bir hayli zor ancak kulaklıkla biraz daha rahat edebilirsiniz. Bazı kullanıcılar cihaza format atıp yazılımıı tekrar kurduklarında ahize sesinin inanılmaz derecede arttığını, konuşurken kısman zorunda kaldıklarını belirtiyorlar. Bunu da göz önünde bulundurabilirsiniz.

   Ben teşekkür ederim 🙂

   1. Batuhan dedi ki:

    Ozaman telefonu formatlarsan haberim olsun 🙂 Verdiğin bilgiler için tekrar teşekkür ederim..

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Rica ederim 😉

 5. ömercan dedi ki:

  Meraba.. Ben sp yi alali 15 gün oluyor ve şu an bu yazıyı yazarken çok zorluk çekiyorum . Sebebi ise telefonun ısınması Elbette ısınır ama bu biraz fazla sürekli bir elimden digerine aliyorum telefonu . Ve bataryası hiç oyun oynamadığım halde stamına modu açık olmasına ragmen 7 saat dayanıyor Sabah 7 de %90 iken şu an saat %42 Garantiye yoklamali mıyım Garantiye verirken bu sorunları nasıl belirtmeliyim

  Güncelleme: Şu an saat 12 ve %41

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Ömercan,
   Öncelikle hayırlı olsun. Bataryanın bu kadar fazla ısınması işlemcide sorun olduğunu gösteriyor. İşlemci telefon uykudayken de tam performans da çalışıyor olabilir. Size tavsiyem Sony güncelleme yazılımı ile telefonunuza yeniden yazılım yükleyin. Yani telefonu formatlayın.
   Aynı sorunlar devam ederse mutlaka servise gönderin. Buraya yazdıklarınızı servise de aynen iletin. Xperia SP’nin bataryası normal kullanımda 2 güne kadar dayanabiliyor. Çok sık kullansanız bile en az bir gün dayanması gerekir.
   Formatın ardından terkar kontrol edin bakalım.

   Kolay gelsin.

  2. Mustafa dedi ki:

   Aynı sorun bende de var şarz gerçekten çok az gidiyor. Siz problemi çözebildiniz mi, çözdüyseniz nasıl?

   1. Tolga CANATAN dedi ki:

    Merhaba,

    Telefonda şarj problemi yokki ? Ben az kullanımda dolu dolu iki gün, sık kullanımda dolu dolu bir günü çıkartabiliyorum ve inanın abartmıyorum.

  3. runya dedi ki:

   merhabalar benim telefonumun sony experia sp yani dokunmatik sorunu var üst 3 cm dokunmatik kısmı hiç algılamıyor bazen diğer kısımlar da algılamıyor parmağımı. Telefonu alalı bir ay oldu sizce garantiye vermeli miyim verirsem düzelir mi yoksa daha mı kötü olur?Teşekkürler…

   1. Tolga CANATAN dedi ki:

    Merhaba,

    Muhtemelen panelde bir donanım sorunu olmuş. Servise verirseniz sorunsuz çözülür.

   2. dizzy dedi ki:

    merhaba bende yeni aldım aynı problemi yaşadı sorunun çözümlendi mi

 6. Selin dedi ki:

  Merhaba. İncelemenizi çok beğendim. Aklıma takılan şu ki sizce android 5’i alırmı bu telefon?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,
   Çıktığı dönem itibariyle Android 5’i desteklemesi gerekir. Telefon piyasasında payını artırmak isteyen Sony şu günlerde güzel ataklar yapıyor. Android 5’te bunlardan birisi olacaktır.
   Tabii Android 5’in tüketeceği ram miktarına bağlı olarak telefonun performansı da değişecektir.
   Teşekkürler. 🙂

 7. selo dedi ki:

  Kardeş inceleme için teşekkürler ben de telefonu alalı 1hafta oldu gerçekten telefon süper fiyatına göre çok iyi yanlız bir sorum olucak size bendeki uygulamalarla internete girince internet kotası acayip düşüyor özellikle kendi tarayıcısından örneğin internette 5 dakika girsem 20 25 megabayt kotadan düşüyor acaba sorun bende mi yoksa genel mi cevabı öğrenebilirmiyim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Selam,

   Öncelikle hayırlı olsun. İnternette hangi sayfaları görüntülüyorsunuz ? Video vs seyrediyor musunuz ? Bİr de ilk kullanımda çoğu uygulama güncelleme istediğinden siz farketmeden güncelleme yapılmış olabilir mi ? Telefonun bu konuda genel bir sorunu olduğunu sanmıyorum.

 8. selo dedi ki:

  5.30 sn 2 dakka google play’de gezindim kalan zamanda chrome den xperia sp fiyatlarına baktım video falan hiçbir şey izlemedim hatta sayfanın çoğu da resim siz 8.12 mb normal mi sizce anormal ise sebebi ne olabilir.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ana Menü / Ayarlar / Veri Kullanımı menüsüne gelip mobil ağ ile girdiyseniz aktif ederek hangi uygulamanın interneti ne kadar kullandığını kontrol edebilirsiniz.

 9. selo dedi ki:

  Orada 24 26 temmuz tarihleri arasını gösteriyor son kullandığım yok toplam var sizden ricam 5 dakka falan google playda gezinmeniz acaba ne kadar kota düşecek karşılaştırmasını yapayım

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ben de bu tarz bir sorun olmuyor. Ancak Opera’nın turbo modunda sağladığı bu güzellik, chrome’u kötü bir tarayıcı yapmaz 🙂 Olmayan verileri çekip, kota aşımı sağladığını sanmıyorum. Sadece artık mobil siteler bile yüklü dosyalar, görseller barındırabiliyor. Dolayısıyla hızlı veri artışının sebebi bu tarz bir şey olabilir. Tabii Opera sizin için de çok iyi bir seçim olmuş 🙂
   Güle güle kullanın.

 10. selo dedi ki:

  Kardeş çözümünü buldum chrome dan internete girmemek:-) internette biraz araştırdım opera tarayıcısını buldum operanın turbu seçeneğini açınca kotadan yüzde 80 90 arasında tasarruf yapıyor.:-D

 11. merve dedi ki:

  Merhaba, 1 2 haftadır Xperia modellerini araştırıyorum. Sp f/p olarak dikkatimi çeken bir ürün oldu. Ancak speaker ses seviyesi ve kutudan çıkan kulaklıklar beni biraz hayal kırıklığına uğrattı diyebilirim. Sony firmasının 2 3 ay içinde Xperia Walkman Phone adı altında gelişmiş multimedya özellikli bir telefon hazırladığını öğrendim. Sp kullanıcısı olarak fikir istiyorum sizden sizce yeni çıkacak telefonu beklemeli miyim yoksa Sp işimi fazlasıyla görür mü? Şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,
   Sony’nin Walkman Phone çıkartacağı söyleniyor. Büyük bir ihtimalle de müzik performansı açısından iyi bir telefon gelecek. Ancak diğer taraftan bakarsak da, öteki özellikleri SP’ye kıyasla daha düşük olacaktır. Telefon almak için aciliyetiniz varsa ve bütçeniz uygunsa SP’yi kaçırmayın derim. Sizin de söylediğiniz gibi tam bir f/p ürünü. Ancak bir aciliyetim yok bekleyebilirim ve müzik benim için çok önemli diyorsanız Walkman’i beklemelisiniz. Çünkü inanıyorum ki hiç bir Xperia modeli, Walkman modelleri kadar iyi ses veremeyecek. Kaliteli ses sunumu, Walkman yazılımı kadar donanımını da önemli kılıyor. Walkman Phone’un ses donanımının etkileyici olacağı da kesin.

   Sözün özü, Walkman Phone’un 3 aya kadar çıkacağı kesinleşirse ve telefon alımı sizin için acil değilse bekleyin. Hem Walkman Phone çıkana kadar SP biraz daha ucuzlar. Ancak şimdilerde telefon almanız gerekiyorsa hiç düşünmeden SP’yi alın. Hoparlör sesi inanılmaz yüksek değil evet ama ses yüksekliği 10 üzerinden 7.5’in altına da düşmez. Kulaklık konusunda açıklama yapmak bile istemiyorum. Üzerinde mikrofonu olmasa ve telefon görüşmeleri yapmasam çoktan çöpe atmıştım.

   Umarım faydalı olabilmişimdir.

   1. merve dedi ki:

    Teşekkür ederim cevabınız için. 🙂 Walkman Phone’u beklemeye karar verdim.

 12. UuR dedi ki:

  dun sony sp modelını aldım ben soyle bır sorun ıle karsı karsıya kaldım.Telefon ıle gorusme yaparken karsıdan sesı aldıgım sırada ahızeden temız bır ses gelmıyor , sesı cızırtılı alıyorum cıddı anlamda karsıdan ses bozuk bır sekılde gelıyor ve kulagı rahatsız edıyor.Kulaklıgı taktıgımda bu sorun olmuyor gayet net ve temız bır ses alıyorum ama telefonun ahızesınde ne yazık kı az oncede dedıgım gıbı cızırtlı bır ses alıyorum. Telefonu test ettım ama cokta fazla sonuc alamadım acıkcası !!!Bu konuda herhangı bır bılgınız var mı ?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Cızırtılı sesi ilk defa siz de duydum. Eğer tüm görüşmelerde aynı sonuç varsa servise vermelisiniz.

 13. UuR dedi ki:

  urunu alalı 1 gun oldu daha servıse vermekte ıstemıyorum acıkcası telefonun cızılmesınden falan korkuyorum. telefonu da cok sevdım severek kullanıyorum çok guzel bır telefon tek problem karsıdan gelen ses ahızeden bozuk gelıyor cızırtı var. Ama son çare ıstemeyerekte olsa servıse gonderıcem gıbı.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Çekinmekte çok haklısınız. İsterseniz yazılımını sıfırlayın. Yani Sony’nin kendi programı ile yeniden kurulum yapın. Tüm ayarlarınız sıfırlansın. Zor bir ihtimal de olsa yazılımsal bir problem olabilir. Garantiye göndermeden önce önümüzdeki tek seçeneği elemiş oluruz.

 14. Ferhat dedi ki:

  Hocam yazı çok güzel olmuş 2-3 gün oldu telefonu alalı iyi ki almışım dedirtti valla 🙂 telefonu kamerasıyla oynarken video veya fotoğraf çekerken ısınıyor. Dokunmatik telefona ilk defa geçiyorum bilmiyorum diğer cihazlarda nasıl o yüzden soruyorum normal mi yada değil mi diye? Şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,
   Özellikle full hd gibi yüksek işlem gücü gerektiren uygulamalarda telefonun ısınması gayet normaldir. Xperia SP, diğer akıllı telefonlara göre ısınma açısından makul derecelerde gezinmektedir. Endişelenecek bir şey yok, keyfini çıkartın 🙂

   Ayrıca teşekkür ederim 🙂

 15. Ferhat dedi ki:

  ben teşekkür ederim hocam. Birde hafıza 8gb oyun ve uygulama yüklemeye başlayınca yetmicek bellek alıp root yapmak gerekiyormuş. Nası root yapılır?
  Açıkçası belleklerede tüm uygulamaları taşımakta biraz güvensiz geliyor. Sizin düşünceleriniz neler?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Android’in güncel versiyonları bildiğiniz üzere hafıza kartına uygulama kurmaya müsade etmiyor. Bunun için sizin de söylediğiniz gibi root işlemini yapmak gerekiyor. Oldukça basit bir uygulamadır ancak SP gibi yeni bir model için henüz erken. Size tavsiyem 8GB + 16GB hafıza kartı ile telefonu bir süre kullanmanız. Müzik, fotoğraf, video gibi medya dosyalarınızı hafıza kartında depolarsanız, uygulamalar için dahili hafıza da bir hayli yer kalacaktır. GB’ları aşan uygulamalar da var elbette ama söylediğim gibi bir süre bu şekilde idare ederseniz sorun olacağını sanmıyorum. 8 GB dahili hafızalı telefonlar ömrünün son günlerini yaşamıyor. Dolayısıyla çok da büyük bir problem değil. SP için Root işlemleri yaygınlaşınca, siz de biraz telefona alışıp hafiften sıkılmaya başlayınca root yaparsınız 🙂

   Root işlemi ve uygulamaların zorla hafıza kartına taşınması bana da güvensiz geliyor. O yüzden şimdilik yapmayı düşünmüyorum. Tabii bu benim düşüncem. Binlerce insanın rootlu telefon kullanıp bir çoğunun hiç sorun yaşamadığını da düşünün.

   1. Ferhat dedi ki:

    bende öle yapıcam sanırım teşekkürler hocam:)

 16. Caner dedi ki:

  Merhabalar

  Çok güzel bir inceleme olmuş ellerinize sağlık öncelikle:) ben cihazı dün aldım sim kartımı kestirip micro yaptırdım fakat takamadim. sim kart mı uyuşmadı ben mi yapamıyorum bilmiyorum. Bir yolu varmıdır basitçe?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Caner Bey,

   Sim kartı telefona takarken sarı bölgeleri üst üste getirmeye çalışın. Bundan başka bir yolu yok. Ben kartı makasla kendim kesmiştim 🙂 Biraz ordan biraz burdan aldım sonra çalıştı. Eğer siz telefoncuya kestirip, hattı çalıştıramıyorsanız aynı telefoncudan rica edin doğru şekilde takıversin simi. Aslında direk çalışması lazımdı. Belliki bir arızası olmuş. Değiştirilmesi gerekebilir.

   Ayrıca teşekkür ederim, yazı işinize yaradıysa ne mutlu 🙂

   1. Caner dedi ki:

    yaradı yaradı teşekkür ederim:) Bir de şarj &100 stamina modu olmadan 16 saat stamina moduyla 4gün 17saat fln diyor. aradaki fark fazla gibi geldi yoksa bnmkindemi sıkıntı var çok evhamlımı oldum ne:D

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Rica ederim. Telefonun ortalama şarj sürelerine hiç takılmayın bence. Genelde anlık olarak tahmini bir değeri gösteriyor. Tüm şarj modlarını açarsanız muhtemelen 4 gün gider doğrudur. Ancak telefona hiç dokunmamanız lazım 🙂

 17. İsmail Doru dedi ki:

  İncelemede emeği geçen herkese ve özellikle konu sahibine teşekkür ederim.Ben tam anlamıyla bir sony hayranıyım.Evimdeki televizyondan, aracımdaki müzik çalarara, tabletinden kulaklığına ve tabiki Xperia SP cihazına…

  Çoğu kişinin ortak sıkıntı noktası sanırım ses olayı.Şöyle söyleyim; ses sorunu yaşayan arkadaşlar mutlaka Sony Update Servis ile yeniden Androidi yüklesinler. Ses sorunu %90 ortadan kalkıyor.

  İleri seviye kullanıcılar için ise farklı kernelleri yada firmware leri deneyebilirler. ( Tabi bu yöntem biraz zahmetli ama tatmin edici diyebilirim)

  Ses sorunu haricinde telefon beş yıldız on numara kesinlikle.

  Hatta piyasada fiyat olarak yüksek donanım olarak yetersiz o kadar cihaz varken Xperi SP yi alacaklar çok memnun kalacaklardır.

  Sony son yıllarda kullanıcıların istekleri üzerine orta segmentli ve üst düze telefonlar çıkarmayı başardı.Xperia SP aslında üst düzey bir telefon olacak şekilde bir donanıma sahip.
  Ram konusunda biraz cimri davranmış diyebilirim, fakat istenilen her özellik kullanıcılar ayrı bir maliyet bu ayrı bir konu.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Bilgilendirici yorum için ben de teşekkür ederim 🙂

 18. tolga dedi ki:

  Güzel inceleme tesekkürler:)
  Tek bir sorum olucak telefonda hoparlör ya da ahize problemi varmı yoksa sadece istisna durumlarmı bunlar?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Tolga Bey,

   Adaşmışız 🙂 diyerek söze başlayayım. Hoparlör sorunu diye bir sorun kesinlikle yok. Sadece gümbür gümbür müzik çalmak isteyenler bu aşamada hayal kırıklığı yaşayabilir.
   Ahize problemi var, doğrudur. Ancak bu da kişiye göre değişiyor. Bana soracak olursanız ahize sesi normalin biraz altında. Yani olması gereken sese 10 dersek, SP’nin ahize sesi 7’yi anca alır. Tabii bu problemi gidermek için telefona aynı yazılımın sıfırdan kurulması da tavsiye ediliyor. O yüzden yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum. Muhtemelen ilk güncellemeyle bu sorun da giderilir.

   Ahize sorunu dediğimiz olay, telefonu aldırtmayacak düzeyde bir şey değil merak etmeyin. Şimdiden hayırlı olsun 🙂

 19. kübra akyol dedi ki:

  övmeyin bu kadar ya zaten almayı çok istiyorum kendimi tutamayıp alacağım sonunda 🙂 aslında xperia l yi alacaktım 800 e buldum ama biraz daha bekleyip xperia sp almaya karar verdim fiyatının düşmesini bekliyorum hem paramı da artırırım bu sürede ama bu gidişle ucuzlaması zor umarım eylül ekim gibi düşer…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Kübra Hanım, SP’nin Eylül’den önce fiyatının düşmesi çok zor. Sadece anlık mağaza indirimlerine denk gelirseniz biraz daha düşük fiyata alabilirsiniz. Yılbaşına kadar da enn fazla 1000 TL’ye düşer gibi geliyor bana. Kliksa’da 1150 TL’ye Sony garantili satılıyor. Değerlendirmek isteyebilirsiniz.

   Şimdiden hayırlı olsun 🙂

 20. tolga dedi ki:

  cevabın icin tesekkürler:) peki hat üzerinden görntülü konusma yapabiliyormuyuz?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Android’in kendi kısıtlamalarından dolayı hat üzerinden görüntülü konuşma yapamıyoruz. Ancak cihazın ön yüzünde kamera var. Skype vs görüşme programlarıyla pek ala yapabilirsiniz.
   Rica ederim 🙂

   1. Hüseyin Kaştan dedi ki:

    Merhaba Tolga bey.
    Ben buna katılmıyorum.
    Samsung ve bazı firmaların android telefonlarında görüntülü görüşme mevcut. Malesef sony buna çözüm getiremiyor. Ve sırf bu özelliği yok diye şu yukarıda tarif ettiğiniz mükemmel cihazdan mahrum kalıyorum. Telefonu çok seviyorum ve almak istiyorum, ancak görüntülü görüşme olmaması bunu engelliyor. Benim için önemli bir özellik. Ancak fiyatı düşecek olursa bende gözardı edip almayı düşünüyorum…

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Evet bazı telefonlarda hat üzerinden görüntülü konuşma desteği veriliyor. Sizin için bu kadar önemli bir özellikle tercihinizi başka bir modelden/markadan yana kullanın. Ancak bana kalırsa SP’nin bu eksikliğini diğer özellikleri çok iyi kapatıyor.

 21. ezgi dedi ki:

  Herkes gibi ben de telefon almadan önce araştırıyorum. Yazınız için teşekkürler gayet yararlı oldu. Bu ürünün ısınması normal mi? Ayrıca LG’nin telefonları hakkında da artılarıyla eksileriyle kısa bir bilgilendirme yapabilir misiniz?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   İşe yaradığına sevindim Ezgi Hanım. Telefonun ısınması normal. Piyasadaki diğer telefonlara göre daha ısınıyor bile diyebilirim. Yüksek işlemci gücü olan tüm telefonlar yoğum işlem sırasında (3g bağlantı, oyun vs) ısınması normaldir. Ancak telefon tuş kilidinde bekliyor, hiç bir işlem yapmadan ısınıyorsa mutlaka bir problem vardır.

   LG’nin modellerine göre kıyaslamanın artıları ve eksileri değişir. Tüm modelleriyle de kıyaslayamayacağımız için ben size Nexus ile ilgili bir özet geçeyim. Nexus almayın. Sony Xperia SP çok daha iyi bir telefon. (Özet özettir.)

   Şaka bir yana, SP’yi benzer fiyat aralığındaki LG Nexus 4 ile kıyaslayacak olursak iki telefonun da artı ve eksilerinin olduğunu görürüz.

   Nexus 4, 16 gb dahili depolama alanı, IPS ekranı (ekrana daha dar açılardan bakıldığında renkler canlılığını korur, görüntü daha az bozulur.) ile öne çıktığını söyleyebilirim. Xperia SP ise, çok daha iyi tasarımı, telefona ayrı bir hava katan bildirim ışıkları, güven veren kasası, daha güçlü bataryası (bildiğiniz gibi akıllı telefonlarda batarya çok önemlidir.), Sony Android arayüzü ile ön plana çıkıyor.
   Nexus 4 saf android kullanıyor. Performansı bir nebze artırsa da görsel anlamda hiç bir artısı yok. Nexus, Google telefonu olduğu için tüm Andorid güncellemeleri önce Nexus’lara gelir. Nexus 4, muhtemelen Android 5 desteği bile alacak. Ancak donanım olarak (özellikle ram açısından) sıkıntı yaratacağı gözüyle bakılıyor. Diğer taraftan Sony, Xperia SP için Android 4.3 güncellemesinin geleceğini şimdiden duyurdu.

   Yazılım ve donanım açısından aradaki farkları bu şekilde özetleyebiliriz. Detaylara girersek yazı uzar gider. Size tavsiyem Sony Xperia SP yönünde olacaktır. Gerçekten fiyatının hakkını fazlasıyla veren bir telefon.

 22. Merve dedi ki:

  Tekrardan merhaba Tolga bey. Xperia Walkman Phone’u bekleme kararımın üzerinden çok az bir süre geçti ve ben kendime hakim olamayıp SP aldım. 😀 Birkaç sorum var. Hangi programları nereden güncellemeliyim? Telefonda mutlaka bulunması gereken vazgeçemediğiniz programlar var mı? Bir de son olarak telefonun püf noktaları olarak aklınıza gelenleri yazar mısınız? İlk akıllı telefonum olduğu için bu kadar çok soru soruyorum, cevaplayabilirseniz sevinirim. 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hayırlı olsun 🙂 Programlar internete bağlandığınız zaman otomatik güncellenir ya da güncellemeniz gerektiği yönünde uyarılar bildirim menüsüne düşer. Mutlaka kullanılması gereken programlar kişiden kişiye değişiyor. Çok fazla not kaydeden biriyseniz Evetnote’u mutlaka kullanmalısınız. Bankalar işleriniz yoğunsa bankanızın programlarını indirmelisiniz. Dropbox’ı da indirirseniz internette bir alanınız olur ve bu alana tüm medyalarınızı anında yedekleyebilirsiniz. Drobbox da nedir derseniz, blog’da arama yaparak ilgili konuya ulaşabilirsiniz.

   Sıkça yürüyüş yapan biriyseniz attığınız adımları, harcadığınız enerjiyi hesaplamak için Sport Tracker indirebilirsiniz. Skype kullanıyorsanız Android uygulamasını indirebilirsiniz Shazam ile dinlediğiniz müziğin ismini, şarkıcının adını ve albümünü anında öğrenebilirsiniz. Instagram, Facebook vb sosyal medya programlarını yükleyebilirisniz. Bunların dışında kendi ihtiyaçlarınızı karşılayacak onlarca farklı uygulamanın mağazada olduğunu söyleyebilirim. Google Play ile hepsine ulaşabilirsiniz.

   Tekrar hayırlı olsun. Merak ettiğiniz noktalar olursa yardımcı olmaya çalışırım.
   Teşekkürler.

 23. Mehmet dedi ki:

  tek sorun ahize gerisi mükemmel süper

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Kesinlikle ! Onunda tekrar yazılım yüklemeyle düzeldiği söyleniyor.

 24. kaan Varoğlu dedi ki:

  Merhabq ben sp yi alalı 1 ay geçti çok güzel ancak hafıza sorunu yaşıyorum root yapmayı bilen bana anpatabilir mi?

  Not:Arkada “N” harfi olan küçük bir etiket koptu bi sorun yaratır mı?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hayır yaratmaz. O N harfi NFC bağlantısını gösteriyor.

 25. alifurkanciplak dedi ki:

  Merhaba tolga bey su an Xperia sp den yorum yazıyorum.telefonu dün aldım ancak şarj konusunda biraz sıkıntı var sarj tam dolduğunda çıkarıyorum cok kurcalamama ragmen 1 saatte hiç eklemeden %5 kadar azalıyor bu normal mi

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Öncelikle hayırlı olsun,

   İlk bir kaç kullanımda telefonun tamamen kapanmasını beklemeden şarja takmamanızı tavsiye ederim. Telefon kapandıktan sonra açmadan 4 saat şarj edin ve şarj aletini söküp telefonu açın. Bu şekilde yaklaşık üç kez yaptıktan sonra normal kullanıma devam edin. Şarj %4 lere geldiğinde şarja takın ve %100 olmadan çekmeyin. Yukarıdaki batarya simgesinden değil, ayarlar/güç yönetimi menüsünden %100 olup olmadığını kontrol edin.

   İlk bir kaç şarjı kapalı yapma fikrinin bilimsel bir dayanağı yok. Ancak ben bu şekilde bataryanın daha hızlı oturduğunu düşünüyorum. Telefonun batarya performansı mükemmel. Biraz süre verin, her şey yolunda 🙂

   Güle güle kullanın.

 26. semanur yılmaz dedi ki:

  merhabalar ben de telefonu yeni aldım fakat kamerasından memnun değilim.renkleri olduğundan daha cırtlak çekiyor ve geceleri de sarı çekiyor,bu normal mi hangi ayarda kalmalı?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun.
   Telefonun kamerası yazıda da belirttiğim gibi olması gerekenden daha düşük kalitede fotoğraf çekiyor. Ben ve bir çok kullanıcı bu sorunun yazılımdan kaynaklandığını düşünüyoruz. Şimdilik otomatik ayarları kullanmayın. Işığa ya da fotoğrafa göre ayarları kendiniz yapın. İlk güncellemeden kameranın otomatik ayarına gereken düzeltme yapılacaktır.

   1. Alp dedi ki:

    Merhabalar. yazınızı çok beğendim. bende tam kamerası hakkında soru soracaktım ki arkadaş sormuş. Ekran üstünde çekmeden fotoğraflar çok net duruyor fakat tam bastığımız sırada buğulanıyor ve çok kötü fotoğraflar çıkıyor. ayrıca en ufak kaydırmada hiç bişey belli olmuyor. Kamerası beklentimin çok çok altında kaldı:( ins güncellemeyle düzelir. Otomatik kullanmıcaksak sizin çekim öneriniz nedir en iyi hangi modda çekebiliriz?

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Evet güncellemeyle kamera performansının da artacağını umuyoruz. Çekim modları o anın durumuna göre değişiyor. Gün ışığı, gece çekimleri, kapalı mekanlar… Hepsine göre ufak ayarlamalar yapınca kalite biraz daha iyi oluyor. Ancak söylediğim gibi genel geçer bir ayar yok. :/

     (Son 4 gündür şehir dışında olduğumdan blog’la ilgilenemedim. Geç cevaplar için kusura bakmayın.)

     Bu arada rica ederim 🙂

 27. Mert dedi ki:

  Merhabalar , öncelikle yapmış oldğunuz detaylı inceleme için teşekkür ve tebrik ediyorum 🙂 sp ve htc one arasında kararsızm şarj led bildirim artı olrk spye yazıyorum , tasarım performans segment olrk ONE cok iyi ama arada belli bir fiyat farkı var. Ve kılıflı kullanmayı düşünüyorum kılıf kullanıyo musunuz ? tasarımı ve aşagıdaki ledleri nasıl etkılıyo. ıkı telefon arasında hangısını onerırsınız . müzik şarj tasarım dayanıklılık kriterlerim 🙂 sp de beyazın sıyaha nazarn ıyı durdugunu dusunuyorum yanlardakı gümüş çerçeve soyulma yapar mı ? şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba

   HTC One ile SP’yi kıyaslamak bile SP’nin fiyatına göre ne kadar güçlü bir telefon olduğunu göstermiyor mu ? 🙂 Kılıfın siparişini ebay üzerinden verdim. Çin’den geliyor. Henüz elime ulaşmadığı için bilgi veremeyeceğim. Türkiye’deki kılıflar alttaki bildirim ışık alanını kapatıyordu ben de Çin’den getirtmek zorunda kaldım.

   HTC One ile SP’yi kıyaslayamayız ki… Eğer bütçeniz uygunsa tabii ki HTC One alın derim. Ancak fiyat performans telefonu istiyorsanız kesinlikle SP almalısınız. Tasarım anlamında HTC One’dan eksik kalır yanı yok bence. SP’nin bataryası da yeterince güçlü. Yoğun kullanımda dolu dolu bir günü, normal-az kullanımda 2 günü sorunsuz atlatabiliyor. İşlemci gücü de yine fiyatına göre çok iyi.

   Telefonun çerçevesinde soyulmalar yapıldığı söyleniyor ancak ben böyle bir sorun yaşamadım. SP’nin kasası oldukça kaliteli. Açıkcası pek soyulacak gibi de durmuyor.

   Özet olarak, bütçe sorunu yoksa HTC One, ama SP fiyatında bir telefon istiyorsanız kesinlikle Xperia SP. Pişman olmayacaksınız.

 28. emre dedi ki:

  SP yi 1 aydır takip ediyorum yorumlar incelemeler yani benim ilk android cihazım olcak elime para 2-3 ay sonra geççek beklemek daha mı iyi olur

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Bütçeniz yeterli değilse bir süre daha bekleyin tabii. Ancak bütçe sıkıntınız yoksa hiç beklemeyin derim. Parasının hakkını fazlasıyla veren bir telefon.

 29. şükrü dedi ki:

  tolga bey öncelikle teşekkürler bu inceme için bende 1-2
  aydır sp takip ediyorum incelemeler ,kullanıcı yorumları falan. ama genelde 2 tarz incele var biri diyor bu fiyata bu telefon alınmaz öteki de diyorki bu fiyata daha iyi bir telefon bulunmaz birde bir kullanıcı arka kapağın sağlam olmadığını ve çok çabuk gevşediğini söylüyor ayrıca ekran ve kamera bu fiyat için çok kötüymüş kamera güncellemeyle düzelir gibi geliyo banada ama ekran dedikleri kadar kötümü aceba yardımcı olur musunuz

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Şükrü Bey,

   Arka kapak telefonu kalınlaştırmasın diye biraz ince üretilmiş. Onun dışında bir sorunu yok. Kaldı ki bana göre bu da bir sorun değil. Ekran çok kötü değil. Sadece Samsung’un abartılı parlak ekranlarına göre daha mat duruyor. Ekran yeteri kadar iyi endişeniz olmasıni.

   Kamera konusunda ise eleştirilere katılıyorum. Bu fiyata bu kamera kötü. Güncellemeyle düzeleceği söyleniyor. Hep birlikte bekliyoruz.

   Telefon fiyatının hakkını fazlasıyla veriyor merak etmeyin.

 30. ali dedi ki:

  merhaba 15 gün sonra xperia sp alacağım oyun performansı Z ve s4 ile aynı bu cihaz fiyat ve boyundan fazla iş çıkarıyor.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Kesinlikle öyle 🙂 Şimdiden hayırlı olsun.

 31. AHMET dedi ki:

  Tolga Bey merhaba öncelikle incelemeniz teşekkür ederim
  yorumları okudum kamarası gerçekten çok mu kötü 8 mp ben gerçi şu an 3 mp’li bir telefon kullanıyorum:D bide wifi 10 mt den falan çekiyormu wifi benim için önemli
  ilk defa android telefon kullanacam buda sony xperia sp olacak gibi ahize sesi düşündürdü beni anlattığınıza göre çok da kötü değildir inşallah

  Şimdiden Teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Ahmet Bey,

   Kamerası o kadar da kötü değil. Güncellemelerle daha da iyi olacaktır. 10 metreden elbette çekiyor 🙂
   Ahize sesi kapalı mekanda hiç sorun çıkartmaz ancak gürültünün yoğun olduğu caddelerde (araba gürültüsü vb) biraz kısık gelebilir. Bu sorunda %90 yazılımdan kaynaklanıyor ve muhtemelen ilk güncellemede düzelecektir.

   Teşekkürler.

   1. ATİ dedi ki:

    http://www.teknoseyir.com/101409/sony-xperia-sp-incelemesi/

    Sitedeki incelemeyi gördünüz mü ? Resmen Sony alma diyor

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Teknoseyir’deki üstatları bir çok konuda ben de referans alsam da, XPeria SP incelemesi kötü olmuş. O kadar kötüleyecek bir durum yok.

   2. ömer faruk dedi ki:

    Merhabalar tolga bey..Ben yıllardır sony ürünleri kullanan biriyim..ilk telefonum olan sony Ericsson t302 den bu yana hep sony kullandım..walkman telefonlar ve sony Ericsson un ilk dokunmatik ve ilk xperia örneği olan neo dan sonra sp yi aylarca takip edip Türkiye ye geldiği ilk gün Konya Somy centerden aldım..Ancak hayatımda ilk defa pişman olma derecesine geldim..Özellikle ısınma ve takılma problemi beni çıldırttı..Ahizedeki cızırtı da bazen canımı sıkıyor..Clear audio nasıl işe yarıyor anlamadım:)Bugün teknik servise gittim..Formatladık ama yaklaşık 3 saat önce aynı şeyleri yaptı..Kırmızı bir android sembolü ve ^^bug report^^ diye bi hata veriyor..Aşırı derecede kasılıyor ve en sonunda arkadaki OFF butonunu kullanıyorum..yarın kesinlikle servise gidecek..Sanırım en büyük problemi yaşayan ben oldum bu blogda..

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba Faruk Bey,

     Öncelikle hayırlı olsun,

     Ahizede cızırtı ve diğer hatalar önemli görünüyor. Keşke ilk gün satın almayıp, bir kaç hafta sonra satın alsaydınız. Bildiğiniz gibi elektronik cihazların ilk serileri hatalı olabiliyor. Bence size de böyle bir ürün denk gelmiş. Çünkü bahsettiğiniz hataların hiç birisine rastlamadım. Ahize cızırtılı değil, sadece ses düşük geliyor.

     Üzüldüm açıkcası, tekrar garantiye verseniz sorunlar düzelebilir ?

 32. Ali dedi ki:

  Tolga abi telefonumda stamina modunu açsamda açmasamda aynı süreyi gösteriyor bunu nasıl düzeltebilirim. Bir de yeni çıkan güncellemenin incelemesini yapar mısınız? Teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Ali,

   Çok oyun oynuyorsun ondan gidiyordur şarjı 🙂 Şaka bir yana oradaki süreye takılma sen. Telefonu kullanım şekline göre ortalama bir süre veriyor. Stamina modunda şarj gerçekten de çok hızlı tükeniyorsa o zaman tekrar konuşalım.

 33. Uğur dedi ki:

  merhaba tolga bey,
  ben de 1 ay içinde sp almayı planlıyorum. inceleme yazınız için çok teşekkür ederim. benim aklıma takılan kısım yazınızın başında bahsettiğiniz ışık sızması olayı, ben de ankaradayım ve ürünü sony center dan mı yoksa teknoloji mağzalarından mı almalıyım? ayrıca beyaz almayı düşünüyorum sizce beyaz sp mi siyah sp mi 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Ben Nata Vega Teknosa’dan aldım. Hiç bir problem çıkmadı. Hangi mağazadan alacağınız değil de hangi serinin size denk geleceği önemli bence. Ama içinizi ferah tutun. Sorun yaşamazsınız merak etmeyin. İyi düşünün, iyi olsun 🙂

   Beyaz, siyah… Bunlar kişiye göre değişir. Beyaz renk, modeli daha çok gösteriyor ancak ben biraz daha ağır duruyor diye siyah almıştım 🙂
   Şimdiden hayırlı olsun.

 34. yakup dedi ki:

  merhaba ben sony xperia sp kamerası hakkında bilgi veri misiniz.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Yakup Bey,

   Kamera çekimleri için bir kaç örnek yazıda var. Onlar size fikir verebilir.

   Kamera kalitesi beklenenden çok daha düşük çıktı. Ancak kullanıcıların çoğu sensöre güveniyor. Dolayısıyla problemin yazılımdan kaynaklandığı düşünülüyor. Şüpheleriniz varsa ilk güncellemeyi bekleyin ona göre satın alırsınız.

 35. harun dedi ki:

  tolga bey bu güncelleme ne zaman çıkar aceba biliyor musunuz bide telefonu güncelleme cıktıkta sonra mı alalım çıkmadan mı fark eder mi..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Güncellemenin ne zaman çıkacağını kimse bilmiyor. Ancak en geç sonbaharda çıkar diye düşünüyorum. Ben telefondan çok memnunum. Kameraya çok çok önem veriyorsanız (ki çamur görüntü de çekmiyor sonuçta) güncellemeyi bekleyebilirsiniz. Onun dışında bekleminze gerek yok.

   Teşekkürler.

 36. şüheda dedi ki:

  Tolga Bey forumlarda okuduğuma göre yeni güncelleştirme 12 ağustosta gelmiş. Telefonda bildirim olarak gelmemiş ama pc ye bağlayınca çıkıyormuş güncelleştirme.Yapılan yorumlarda kameranın biraz düzeldiği, arayüzdeki solukluğun gittiği, kameranın daha seri çekim yaptığı söyleniyor olumsuz olarak da bildirim ışığı ayarları değişmiş ve çok tepki gösteriyorlar buna. Ben bu yorumlara pek güvenmiyorum bir de sizden bilgi almak istedim. Bu güncelleştirmenin hangi sorunları çözdüğünden bahseder misiniz? Malum güncelleştirmeyi beklediği için bu telefonu almayan birçok kişi var…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Sony resmi sitesine güncellemeyi eklememiş. Muhtemelen kısa sürede ekleyeceklerdir. Akşam ben de güncellemeyi yapıp görüşlerimi yazacağım.

   1. şüheda dedi ki:

    tşk beklemedeyim

  2. ömer faruk dedi ki:

   evet transparan led şerit bildirim olduğunda sürekli yanıp sönüyordu..güncelleme ile sadece bir kere yanıp sönüyor..yani yeni bir mesaj geldiği anda yanıp sönüyor bir kereliğine..

   1. Tolga CANATAN dedi ki:

    Güncellemeyi an itibariyle yaptım. Görüşlerimi birazdan yazının sonuna ekleyeceğim.

    Teşekkürler.

   2. özge dedi ki:

    sorununuzu nasıl düzelttiniz acaba ?

 37. AHMET dedi ki:

  Sony’nin orta segmentte fiyat performans oranıyla dikkat çeken telefonu Xperia SP’ye güncelleme geldi. XperiaBlog’un paylaştığı bilgilere göre güncelleme belli başlı ülkelerde dağıtılmaya başlanıyor. Önümüzdeki günlerde ya da haftalarda da ülkemize gelmesi bekleniyor.

  Android 4.1.2 Jelly Bean sürümünü kullanan Xperia SP, aldığı güncelleme sonrası yine Android 4.1.2 Jelly Bean sürümünde kalmaya devam edecek.

  Sürüm numarasını 12.0.A.2.245’e yükselten yeni güncelleme, Xperia SP’ye performans ve stabilite artışı getiriyorken, arayüzde de ufak değişiklikler katıyor.

  Transparan bildirim çubuğu ve alttaki Android navigasyon tuşlarının eklendiği yeni güncelleme, bildirim çubuğundaki kısayolların da sayısını artırıyor.

  Small Apps adı verilen ekranda ufak pencerelerle açılabilen uygulamaların listelendiği alanda yeni bir satırda uygulamaların listelendiği de görülüyor. Kullanıcıların yorumlarına göre Xperia SP’de güncelleme sonrası ana ekrana dönüş hızı ve bazı arayüzdeki geçişlerdeki takılmalar da gideriliyor. Böylece daha stabil bir hal alıyor. Türkiye’ye ne zaman geleceği şuan için bilinmiyor.

 38. Boğaçhan Bayar dedi ki:

  Cihazı alalı 2 hafta falan oldu. Bugün bi sorun ile karşılaştım. WALKMAN’de teklemeler oldu bende bi açıp kapatıyım dedim. Kapanırken dondu kaldı. Hiç bi işlem yapamıyorum. Ekranda “kapanıyor” yazısı var ama 2 saattir kapanmadı. Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Telefonu uzun süredir açık tutuyorsanız geçici hafızası dolmuş olabilir. Bu tip durumlarda bildiğiniz gibi telefon gerçek performansını gösteremez ve anlık donmalar yaşatır.
   Telefonun bataryası harici olmadığı için Sony arka kapağın iç bölümüne (cihaz üzerinde) bir ‘reset’ butonu eklemiş. Kürdan vb sivri ama delici olmayan bir cisimle bu butone 3-4 sn kadar basılı tutarsanız telefonunuz kapanıp açılacaktır.

   Arada bir her cihazda olur böyle şeyler. Telefonu en azından 3-4 günde bir kapatıp tekrar açarsanız ram de şişmez.

   1. Boğaçhan Bayar dedi ki:

    Eyvallah abicim harikasın ya çok teşekkürler:D

 39. tolga dedi ki:

  sana destek veriyim dedim google reklamını göremedim. SDN.net seni transfer etsin yav 10 numara inceleme yapmışsın eksik yok 🙂

  1. AHMET dedi ki:

   hangi siteden bulduğumu hatırlamıyorum da buldum burada da paylaşayım istedim sadece editörlük gibi bi niyetim yk zaten tolga bey 😀

   İngilizcem olsa yabancı siteleri araştırıp kendi yorumlarımı yazardım

   Güncelleme ile kamera düzelirmi ki ?

   1. Tolga CANATAN dedi ki:

    İyi ettiniz, teşekkürler 🙂

    Fikir edinmek için farklı kaynaklar okumak önemli tabii ama bunun için yabancı kaynaklar şart değil. Siz yine yazın yorumlarınızı 🙂

    Kamera performansı güncelleme ile daha iyi hale geldi.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Aynı isimdeymişiz 🙂 Reklam sorununu çözdüm. Kısa süre içinde (en fazla bir kaç gün) tekrar yayına girecek. Canınız söylemeniz yeter 🙂

 40. özgür ozan dedi ki:

  hocam bu telefonu alcam kesin gibi sadece şu merakla kamera güncelleme olayını bekliyorum, bazı insanlar çok kötü fotoğraf çekiyo falan deyince insanın aklına eski model telefonlardan bile kötü çekiomuş gibi bi hissiyat gelio

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefon güncellendi. Kamera performansı da arttı 🙂 O kadar kötü fotoğraf çekmiyor merak etmeyin 🙂 Güncelleme sonrası performans daha iyi.

 41. Ömer HAMZA dedi ki:

  Hocam telefonu alalı birkaç gün oldu. Genel olarak bakıldığında harika bir cihaz. Şarj ömrü olsun, kamerası olsun beni çok tatmin etti. Kullanımdan sonra yavaş yavaş telefonun sorunlarını anlarsınız bende de aynı şey oldu. Telefonun kilit tuşu yatık gibi gözüküyor, yani arka tarafa doğru eğri gibi gözüküyor. İlk aldığımda böyle miydi bilmiyorum açıkçası hatırlamıyorum. Ha kullanımı açısından sıkıntı yaratıyor mu diye soruyorsanız hayır ilk aldığım gibi tak diye açıyor. Sizin cihazda aynı mı öğrenmek istiyorum. Bir diğer problem de telefonun ekranının sol köşesindeki küçük küçük noktalar. Nasıl açıklayacağımı bilmiyorum resim çekme imkanım olsa çekerdim. Telefona çapraz bir şekilde bakıldığında sol tarafındaki siyah şeritten ışık sızması problemi gibi ışık geliyor. Ciddi bir problem değil kullanımına da hiçbir şekilde etkisi olmuyor. Sizce garantiye yollamam gerekiyor mu? Birde unutmadan telefonun kulaklık girişindeki çok küçük soyulmayı söylemek istiyorum. Kulaklığı birkaç kez takıp çıkardıktan sonra oradaki gri kısımda nokta şeklinde küçük soyulmalar oluştu. Söylediğim sorunlar dikkatli bir şekilde bakılmadıkça anlaşılmıyor. Sizce garantiye yollamalı mıyım? Biliyorsunuz garantiye yollarsam en az 20 Gün orada kalacaktır. Telefonun sökülme gibi bir durumla karşılaşmasını istemiyorum. Biliyorum çünkü bu sefer başka bir yerinde sorun çıkacak. Ne dersiniz büyütülecek sorunlar mı bunlar? Soru biraz uzun oldu, zahmet edeceğim kusura bakmayın 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Tuş kilidi butonu bende de söylediğiniz şekilde.

   Telefona çapraz, düz, yan ya da herhangi bir şekilde bakıldığında bahsettiğiniz şekilde bir nokta belirmiyor. Işık sızmasına benzer bir durumda söz konusu deği 🙂 Eğer sizde bu sorun varsa bence bekletmeden servise götürün ve sıfırı ile değişim isteyin.

   Kulaklığı çok fazla kullanmadım. Herhangi bir soyulmada olmadı. Ancak şarj girişinin etrafında bazı soyulmalar yaşandığını diğer kullanıcılardan duymuştum. Şu an için ben de böyle bir sorun yok ama anladığım kadarıyla telefonun yüzeyi bu konuda biraz hassas. Gözünüze çok takılmıyorsa bence bunu sorun yapmayın. Ancak uzaktan bile görülecek boyuttaysa yine servise gönderebilirsiniz. Sonuçta 3 günlük telefonda soyulma diye bir sorunun mazereti olmaz.

   Tuş kilidi düğmesi dışındakiler ciddi sorunlar olabilir. Özellikle ekranda nokta belirmesi – tam da anlayamadım ama… – ciddi bir sorunun habercisi olabilir. Bence servise gönderin.

   Teşekkürler,
   Kolay gelsin 🙂

 42. Uğur Arslan dedi ki:

  merhaba ,

  ben bu telefonu çok uzun zamandır takip ediyorum ve beni tedirgin eden 2 konu var 1.si ekranın renk ve sağlamlık kalitesi 2.si ise ses sıkıntısı ses o kadar mı kötü bunları cevaplarsanız sevinirim.
  bu arada 4 eylülden sonra sp ve z de indirim olabilir mi acaba..

  teşekkürler…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ekran renkleri oldukça iyi gösteriyor, ancak Samsung gibi aşırı parlak ve çok renkli değil. Bence olması gerektiği gibi… Ekranın sağlamlık kalitesi derken ne demek istediğinizi anlayamadım ? Kırılma, çizilme vb durumlar için soruyorsanız bence bunu konuşmak için biraz erken. Ancak kullanım sırasında güven veriyor mu diye soracak olursanız, evet fazlasıyla güven veriyor.

   Ses o kadar kötü değil. Ama sanki çift hoparlör olsa çok daha iyi olurmuş, hoş o zamanda fiyatı bu seviyede tutamazlardı…
   Her telefonun bir özelliğini kısarya firmalar, sp’de de sanıyorum ses biraz düşük tutulmuş. Yani telefonu ‘sadece’ müzik için alıyorsanız yanlış seçim yaparsınız. Diğer özelliklerini beğendiyseniz – ki bu fiyata beğenmemek zor – telefonu alın. Eğer ayrıca bir mp3 playerınız varsa ve üst düzey bir cihaz değilse, Xperia sp size Mp3 playerınızı bıraktırır. Bu şekilde daha iyi anlattım sanırım 🙂

   İndirim konusunda bir şey diyemem ama Eylül ayına da bir şey kalmadı. Mağazaların özel indirimi hariç, Kasım’a kadar fiyat düşümü zor gibi… (Bu arada bir ara Kliksa’da 1150 TL’ye satılıyordu. Oldukça uygun. Firmada güvenilir. Bilginiz olsun.)

   Teşekkürler.

 43. Talha dedi ki:

  hocam ben bu telefonu almak istiyorum güncellemeyi bekliyordum telefonu almak için güncelleme telefona olumlu yansımış söylenenlere göre yalnız tek olumsuz yanı bildirim led barının çalışma şekli bozulmuş mesaj geldiği zaman bir kere yanıp sönüyormuş birde walkmandayken müzikle beraber ritim tutma özelliği kaybedilmiş hocam sizin telefonunuzda da var mı böyle bir sorun deneyip bana bildiriseniz sevinirim ona göre aklımdaki başka modellere yöneleceğim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Evet güncelleme gerçekten de faydalı oldu. Güncelleme bir çok özellik getirdiği gibi ‘hiç bir özelliği de götürmedi’. Yani, bildirim ışıkları eskisi gibi çalışıyor. Hiç bir sorun yok. Walkman, e-mail, sms, cevapsız çağrı vs de sorunsuz çalışıyor.

   Güncellemeden sonra sorun yaşayan kişiler temiz bir format atıp yeniden yazılım kurarlarsa problem ortadan kalkar diye düşünüyorum.

   Teşekkür ederim,
   Şimdiden hayırlı olsun 🙂

   1. talha dedi ki:

    ilgilendiniz için çok teşekkür ederim ama içime kürt düştü bunu çok fazla kişi söylüyor mesaj falan gelince ledin bi kere yanması falan

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Ben de düzgün çalışıyor. Ancak o kadar insan da boşa söylemiyordur elbette.
     Bu sorun telefonu almamak için bir sebep değil bence. Çünkü yazılımla bozulduysa yazılımla düzeltilecektir. Telefon tasarımının en önemli kısımlarındna birisini öylece bırakmaz Sony merak etmeyin.

     Rica ederim 🙂

 44. AHMET dedi ki:

  TOLGA BEY XPERİA SP İÇİN ÇEKMİŞ OLDUĞUNUZ FOTOĞRAFLARDAN
  VE VİDEOLARDAN BİRKAÇINI PAYLAŞABİLİRMİSİZ

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Fotoğrafları yazıya eklemiştim aslında. Zaman buldukça da yeni fotoğraflar ekleyeceğim.

 45. Merve dedi ki:

  http://j1308.hizliresim.com/1d/k/rm4cr.jpg

  Telefonu alalı 2 hafta oldu. Ve kurcalarken şöyle bir şey fark ettim. Tam olarak ışık sızması da değil aslında ama yine de rahatsız edici. Sony garantili almıştım telefonu sizce Sony böyle bir durumda para iadesi ya da ürün değişimi yapar mı?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ben bir sorun göremedim ? 🙂

 46. ozan dedi ki:

  Ekran rengi için bir yorum yapmak istiyorum, ekranın rengi normal arkadaşlar yalnızca samsung gibi telefonların ekran rengi oldukça canlı ve parlak. Bu telefonun güzel görünmesi için yapılan bir durum. Sony telefonlarının ana ekranlarında menülerinde renkleri aşırı canlı olmaz, ancak telefonun rengi video izlerken ya da kamera çekerken gerçek renklerini görebilirsiniz bu durumda oldukça iyidir. 1.200tl ye de renkleri soluk olan telefonu kimse satmaz diye düşünüyorum.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Kesinlikle katılıyorum 🙂

 47. Ozan dedi ki:

  tolga bey bende bir soru sormak istiyorum, Xperia sp yi nereden almamız daha iyi olur? Teknosa ile ilgili çok sıkıntı duydum ya da Vatan, MediaMarkt,Darty, Sony Center ya da TİM bunların aralarındaki fark nedir? Garanti durumları bazıları İstanbul garantili diyorlar, hangi garanti daha iyidir, nerededir?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hiç farketmez. Sony mağazalara göre telefonları değiştirmiyor ki. Ben Teknosa’dan aldım hiç sorun yaşamadım. Bir başkası Sony mağazasında sorun yaşamıyor. Mağazadan çok hatasız serilere denk gelmek önemli galiba ki bu kadar süre geçtikten sonra hatalı serilerin çıkacağını da sanmıyorum. Hangisi sizin işinize geliyorsa oradan alın bence.

   Mağazalar arasındaki tek fark fiyat ve satış sonrası destek olabilir. Bildiğiniz gibi Vatan, Teknosa gibi mağazalar ürünü servise kendileri de yolluyorlar. Bu açıdan baktığımızda da bir çok mağaza aynı hizmeti veriyor zaten.

   Tek dikkat etmeniz gereken şey, muhakkak ‘Sony Eurasia’ garantili cihaz almanız.

 48. şükrü dedi ki:

  tolga bey meraba ben 2 aydır falan sp yi takip ediyorum ama
  herkes de bir promlem bir sorun var.artık iyice kafam karıştı. ama sp yi almayıda çok istiyorum.şu an kararsızım……

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Özetle, bende hiç bir problem yok 😉

 49. kenan korkmaz dedi ki:

  Acaba ön kameradan birkaç fotoğraf paylaşabilir misin vga performansı çok can sıkıcı mı yoksa dert edilmez bir şey mi

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Elbette paylaşabilirim. Makro bile çekerim ön kamerayla 🙂

   VGA’dan pek bir şey beklemeyin. Sadece görüntülü konuşma için eklendiğini biliyoruz sonuçta.

   1. betül dedi ki:

    Merhaba telefonu daha dün aldım şu an msj yazarken bile çok ısınıyor gibi geldi bana:( ne kadar ısınması normal size göre şu an elimi baya ısıtıyor

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba,

     Bir sorun olduğunu zannetmiyorum. 3G açık ise, ve veri aktarımı yapıyorsa normalden daha fazla ısınmış olabilir.

 50. AHMET dedi ki:

  samsung galaksi s3 ile xperia sp kamera performansını karşılaştırabilirmisiniz..

 51. Gizem dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey.Öncelikle yazınız gerçekten çok güzel olmuş.Teşekkür ederim.Yeni bir telefon almak istiyorum.Samsung Galaxy S4 Mini ile Sony Xperia SP arasında kaldım.Sizce hangisini almalıyım?Bir telefonda benim için iki önemli şey ses kalitesinin iyi olması ve internet hızıdır.Sizce neyi tercih etmeliyim?Ayrıca siz telefonunuzdan genel olarak memnun musunuz?Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Gizem Hanım,

   Bana kalırsa Sony Xperia SP’yi tercih edin. SP’nin internet hızı yeterli seviyede. Sadece wifi çekim alanının dar olduğu söyleniyor ancak ben abartıldığı kadar kötü bir durum olduğunu düşünmüyorum.

   Telefondan çok memnunum. Sadece bildirim ışıkları bile bu telefonu düşünmeniz için yeterli gelebilir. 720p çözünürlük, güçlü işlemci, mükemmel tasarım.

   Hayırlı olsun 🙂

   Ben teşekkür ederim.

 52. Mehmet Con dedi ki:

  Telefonda 1.7 GHz ve 2370 mAh batarya var bırakında ısınsın 😀

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   O da ısınmazsa hiçbir şey ısınmaz zaten 🙂

 53. ömer dedi ki:

  Merhaba

  Ben xperia sp almayı düsünüyorumda acaba ısınma oranları nedir Tolga bey yani oyun oynarsam kac saatte ısınır internette takılırsam kac saate ısınır …

  Şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefon gerektiği kadar ısınıyor. Buz gibi olmasını da bekleyemeyiz sonuçta. Endişelenecek bir şey yok.

   Telefonu en çok ısıtan işlem 3G internettir. 15-20 dk yoğun 3G kullanımından sonra telefonlar biraz biraz ısınmaya başlar.

 54. Cenk dedi ki:

  Merhaba öncelikle yazınız çok güzel olmuş ve yararlı olmuş.
  Sizin yorumlarınızda telefona gelen güncellemelerden bahsetmişsiniz bu güncellemeri nereden nasıl yükleyeceğimiz hakkında biraz bilgi verebilirmisiniz ? şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Güncellemeyi Sony Companion yazılımıyla rahatça yapabilirsiniz. PC’nize yazılımı kurun ve telefonu kabloyla PC’ye bağlayın. Çok kolay bir işlem 🙂

   Ayrıca teşekkür ederim 🙂

 55. özge dedi ki:

  merhabalar ben güncellemeyi yaptım ama stamina moddayken eskiden sureklı ışık yanardı sms geldğinde şimdi ise sadece geldıgınde yanıyo sonrasında yanımıyo. bu sorun sizde de oldumu acaba nasıl düzeltebileceğim hakkında bilginiz var mı. bu sorun çok canımı sıktıda 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Bu konuyu araştırıyorum.

   1. özge dedi ki:

    teşekkür ederim şimdiden yardımlarınız için bekliyorum çok sağolun

 56. ömer dedi ki:

  Güncelledikten sonra fotoğraf paylaşırmısın

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Yeni bir kaç fotoğrafı yazıya ekledim.

 57. Burak dedi ki:

  Merhaba öncelikle yazınız için çok teşekkür ediyorum çok faydalı oldu. Sormak istediğim çok soru vardı ancak yorumlarda ve verdiğiniz cevaplarda gerekli herşeyi buldum. Yakın bi zamanda internet üzerinden almayı düşünüyorum. Kiliksa’ya güvenilir site demişsiniz. Ordan alacağım SP’nin garantisi Sony Eurasia adına mı ?
  Ayrıca ön kamera hakkında biraz daha bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Çünkü yurtdışında çok arkadaşım olduğundan sürekli whatsapp kullanma durumundayım. Ve ön kameradan çekilen fotoğraf az da olsa önem taşıyor benim için

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Kliksa’dan alınan bir çok cihaz Sony Eurasia garantisindeydi. Ancak bunun garantisi yok.

   Ön kamera VGA. 3G destekli görüntülü konuşmalarda VGA olması bir yandan avantaj sağlıyor. Görüntü kalitesi düşük olduğu için aktarım 3G hızı sorun çıkartmıyor. Ön kameradan çekilen fotoğraflar günümüzün en az dört yıl gerisinde. Keza o kamera kesinlikle fotoğraf çekmek için değil. Görüntülü konuşma için.

   Ben teşekkür ederim 🙂

 58. Ozan dedi ki:

  Sonunda bugün Vatan Bilgisayardan 1119 TL ye aldım telefonu, gerçekten ilk ele alındığında bile hiç bin liralık telefon gibi değilde 1.800 lük telefonlar gibi, çok hızlı, özellikle herkesin elinde Samsung görmekten sıkılanlar için gerçekten farklı bir telefon, kamerası oldukça iyi özellikle gündüz çekimlerinde ve renkleri söylenenin aksine oldukça iyi durumda.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hayırlı olsun. Telefon gerçekten de çok iyi 🙂

 59. Efe dedi ki:

  İlk önce merhabalar muhteşem bir inceleme yazısı olmuş.Ben 1 aydan uzun süredir araştırıyorum spyi.Ama aklımda galaxy note II gibi bir seçenekte vat note II nin büyük ekranı (sanırım 5.5 inçti) ve kalem olayı beni o tarafa çekiyor.Ama Xperia sp benim için hala birkaç adım önde.bende Eylülün başına doğru mutlaka yeni bir telefon alacağım.Aklımdaki soru ise yeni güncellemeyle sp deki mesaj geldiğinde led barı sadece 1 defa mı yanıyor?Bunu denediniz mi?Birde belki galaxy mega şansım var ama çok değil benim için ne önerirsin?SP-NOTE II-Mega?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Galaxy Note II ve Mega’nın kulvarları SP’den farklı bence. Çünkü ekranları çok büyük. Büyük ekranlı bir cep telefonu bana hiç kullanışlı gelmiyor. Telefonlar biraz daha ‘mobil’ olmalı. Rahatça taşınabilmeli. Bu yüzden gösterdiğiniz iki cihazla SP karşılaştırılmaz. Note II, XPeria SP’den daha üstün bir telefon. Ancak ben olsam yine SP alırım 🙂 Çünkü Note II hem eski bir model (Galaxy Note III’ün kokusunu da almaya başladık.) hem de söylediğim gibi çok büyük.

   Xperia SP’nin bildirim ışıkları, tasarımı, donanımı ve 2013 model olması bence onu daha alınabilir kılıyor.

   Büyük ekranlı alacağım diyorsanız Mega’yı düşünebilirsiniz. Ya da biraz daha bekleyip Note 3 de alabilirsiniz ancak Note 3’ün fiyatı da SP’ye göre çok daha fazla olacaktır.

   Karar sizin. 🙂

   Bu arada teşekkür ederim.

  2. ozan dedi ki:

   Led hakkındaki soruna da ben cevap veriyim istersen, güncellemeyi bugün yaptım ve mesaj geldiğinde bir kere yanmıyor ışık, mesaja bakana kadar yanıyor. O konuda sorun yok.

   1. özge dedi ki:

    stamina modda olmadığı zaman benimde öyle ama staminada sorun çıkıyo. staminada kontrol ettiniz mi ona göre bende fabrika ayarlarına falan mı alıyım çok üzülüyorum bu duruma o ışıklardı benı cezbeden

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Sony bunu güç tasarrufu için kasıtlı yapmış gibi görünüyor. Muhtemelen Custom Firmware’ler ile düzeltilebilir ancak orjinal yazılım için Sony’nin bu özelliği tekrar deaftif etmesini beklemeliyiz.

     1. özge dedi ki:

      anladım beklemek gerekicek ilginiz için çok teşekkür ederim iyi günler 🙂

     2. Tolga CANATAN dedi ki:

      Ben teşekkür ederim.

 60. betül dedi ki:

  Öncelikle incelemeniz için teşekkür ederim.buradaki yorumlara da güvenip aldım 🙂 Android güncellemesini nasıl yapıyoruz bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Betül Hanım,

   Öncelikle hayırlı olsun. Android güncellemesini yapmak için Sony Companion yazılımına ihtiyacınız var. Kısaca anlatmak gerekirse,

   Telefonu kablosuyla PC’ye bağlayın. Telefon üzerinden Companion yüklensin mi sorusuna evet deyin. PC’de kurulum başlayacaktır. Başlamazsa http://www.sonymobile.com/tr/tools/pc-companion/ buradan da indirip kurabilirsiniz.

   Programı kurduktan sonra USB bağlantısını sökmeyin. Telefonunuz tanınacaktır. Ardından yazılım güncellemelerine gelerek (PC de Companion üzerinden) telefonu güncelleyebilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 61. alper dedi ki:

  Arakadşlar ben telefonu alalı 4 gün oldu ve gerçekten şahane bi telefon.Zaten SONY kalitesi herkesçe malum.Telefon gelir gelmez güncellemeyi yaptım.Şu an çok şükür sorun yok.İnternette bazı forumlarda bu telefon için ışık sızmasından bahsediliyor sanırım bu telefonun kronik sorunu da bu .Bunun için size tavsiyem telefonu internet üzerinden almamanız.Böyle bir durumda ışık sızması varsa uğraşırsınız.En iyisi herhangi bi teknoloji mağazasından alın.Alırken de iyice kontrol edin.Ben HIzlıal dan aldım.Şansıma Işık Sızması yok.Bu arada benimde bu incelemeyi okuyan arkadaşlara birkaç önerim var;
  Telefonun hoparlörü patlak şeklinde yorum yapan arkadaşlar çağrı ayarlarında ekolayzır seçeneğini normal yapıp konuşmacının sesini arttırma ve Yavaş konuşma seçeneklerini İŞARETLEMEZLERSE konuşurken sesin daha berrak ve anlaşılır geldiğini göreceklerdir.
  Telefona gelen SMS ve Cevapsız Çağrılarda bildirim ışığı bir defa yanıp sönüyor diyen arkadaşlar var.Bunun sebebi Güç Tasarruf Modlarından herhangi birinin açık olmasıdır.Bu modları kapayıp tekrar deneyin sonuç alacaksınız.Bu durumun Android güncellemesi ile alakası yok.Aynıca inceleme yapan arkadaşın eline sağlık.Ben telefonu almadan önce bu incelemeden yararlandım.Teşekkürler..

 62. AHMET dedi ki:

  ya sony sp’yi alsam mı almasam mı hâlâ düşünüyorum
  ama sony allah için güzel telefon

  ya da ekim ayında htc one mini modeli çıkacakmış donanım olarak sp’den düşük ama kamera + ses’ini çok övüyorlar
  ki ben bol bol resim çeken ve müzik dinleyen biriyim ne alsam bilemedim şu an

  1. şüheda dedi ki:

   Bildiğim kadarıyla htc one mini’nin kamerası 4 MP yani xperia sp’den daha iyi olacağını mı düşünüyorsunuz?

   1. AHMET dedi ki:

    Şüheda Hanım

    htc one mini 4 ultra pixel kamera kullanıyo yani kamaranın 4 – 8 -13 mp olmasından ziyade içinde kullanılan lens’i önemli htc one’ın kamerasını gördüm oda 4 Mp ama çok güzel fotograf çekiyor

 63. Oktay dedi ki:

  Ya ben telefonu alalı 1 hafta oldu telefon arada donuyodu walkmana falan girince hızlı hızlı şarkı değiştirince bi şarkıda durduğum da başlamıyodu bugün telefonu kapatayım dedim kapanıyor yazısı yazıyor telefon dondu kaldı ne yapıcam bilmiyorum sabah ilk işim yerine götürmek olucak ten bendemi var bu sorun

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun.
   Nadirde olsa böyle hatalar olabiliyor. Telefonla ilgili bir durum değil bu aslında. Arka kapağı sökün. Alt bölümde reset tuşunu göreceksiniz. Kürdan vb bir cisimle bu tuşa 3-4 saniye (telefon kapanıp açılana kadar) basılı tutun. Benzer sorunları yaşarsanız aynı şekilde telefonu açıp yeniden yazılım kurun.

   Servislik bir durum yok bence.
   Kolay gelsin.

 64. selahattin çalışkan dedi ki:

  arkadaşlar ilk aldığımda wifi evde çekiyordu. şimdi yakalayamıyorum. ayarları kurcaladım ama wifi yi netleştirecek bir şey göremdim
  Birde ısınma problemi var. ama kuvvetli oyunlarda genelde.ateş gibi oluyor.
  Fotoğraf kaliteside çok hoş değil. eşimde lumia 720 var sony sp den daha net görüntüsü
  . Yardım edecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

  Not: modem üst kat komşumda ve bende modemin tam altında bulunuyorum. alt odadayım yani.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Wifi çekim gücü için şu an yapabilecek hiç bir şey yok maalesef. Telefonun ısınması gayet normal değil mi ? Üstelik ‘kuvvetli’ oyunlarda…

 65. ozan dedi ki:

  Arkadaşlar Telefondan gayet memnunum bir iki gün telefonun şarjı az gidiyordu ki bu kullanım kılavuzunda da belirtiliyor sonrasında artış gösteriyor daha çok dayanıyor. Örneğin bugün bütün gün her an internetteydim ve baya uğraştım ciddi ciddi aynı zamanda 1 saatoyun oynadım sabah 7.30 den akşam 23 e kadar yetti.

  Telefonda bir sorunla karşılaştım paylaşmak isterim neden bilmiyoum ama Stamina Mode çalışmıyor, bu bir kaç yerde daha gördüğüm bir sorun. Çözümü var yapmanız gereken ise;
  Sırasıyla: Ayarlar – Uygulamalar – Tüm uygulamalar. Biraz aşağıya indiğinizde Eco mode controller’ı göreceksiniz. Ona dokunun ve datayı temizleyin. Ardından da XperiaSp ye reset atın, ya da fabrika ayarlarına geri dönün

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sorunu çözdüğünüze sevindim. Paylaşımınız için de teşekkürler. Yazıya ekleyeceğim 🙂

 66. Taha dedi ki:

  Öncelikle incelemeniz için çok teşekkür ederim. Ben ilk kez android telefon kullanacağım. Ve bu teknoloji konusunda normalin üstünde hassas olduğumdan (belki takıntı derecesinde 🙂 ) uzun bir süredir araştırma yapıyorum. İncelemeniz ve yorumlar oldukça faydalı gözüküyor. İlk olarak SP nin arka kapağı ve ışık sızması şikayetleri üzerine ondan vazgeçtim eski model xperialardan ion ve p yi tasarım olarak çok beğendiğimden ve onları almayı düşünüyordum, (tasarım benim için oldukça önemli bir unsur ve P – ion, SP ye fark atar diye düşünüyorum) fakat eski yazılım olmaları beni oldukça endişelendiriyor. Yazınızı görünce SP ye ciddi anlamda meylettim. Fakat en çekindiğim noktalardan birisi, şu an Almanya’dayım ve kısa bir süre sonra Türkiye’ye dönüş yapacağım. Almanya’dan aldığımda kayıt masraflarıyla birlikte yaklaşık 200-300 lira daha uygun bir fiyat karşıma çıkıyor. Ancak güncelleme ve garanti sorunları olur diye korkuyorum. 1 yıl uluslararası garantisi var diyorlar, Türkiye’deki Sony mağazaları bu konuda sorun yapmaz diye düşünüyorum, sizin de fikrinizi alabilirsem çok memnun olurum. Ayrıca yurtdışından almış olmamın güncellemeler açısından artıları ya da eksileri olur mu? epey uzun ve karışık yazdım, zahmet vereceğim kusura bakmayın, şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Bana kalırsa bugünden sonra P ve Ion modellerini almayın. SP gayet iyi bir telefon ve bana kalırsa tasarımı da oldukça iyi.

   Yurtdışı alımı için sizi yanlış yönlendirmek istemem ancak garantinin burada sorun olmayacağını söyleyebilirim. Faturanız yurtdışı kaynaklı olduğu için doğrudan yurt içi imkanlarından yararlanamasanızda 1 yıllık uluslararası garanti hizmetinden faydalanabilirsiniz.

   Güncellemeler konusunda da Almanya’ya gelen güncellemelerden faydalanabilirsiniz ki bu da çok büyük bir fark yaratmaz.

   Şimdiden hayırlı olsun.

 67. Burak dedi ki:

  Merhaba tolga bey. Sp’yi almış bulunmaktayım. Telefon gayet iyi. Tam istediğim özelliklerde diyebilirim. Fakat bi sorum olucak. Bildirim ışıklarım smsler whatsapp vs. gayet düzgün çalışıyor. Ancak telefonu stamina moda aldığım bildirim ışıklarım sadece mesaj veya arama sırasında çalışıyor sürekli bildirim olarak ışık vermiyor. ayrıca stamina moddayken wapp ve sms mesajları gelmiyor kilidi açınca hepsi birden geliyor. Bunun stamina modda çalışmaya devam edecek uygulamardan dolayıolduğunu düşünüyorum. Sanıyorum ki ordan belli programları veya uygulamaları seçmemle beraber bildirim ışığı ve sms leri falan düzeltebilirim. Bunun hakkında bi bilginiz varsa ve paylaşırsanız çok sevinirim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Öncelikle hayırlı olsun 🙂

   Bildirim ışıklarını stamina modda açabilmenin bir yolu yok. Tabii şu an için.
   Stamina modda çalışmasını istediğiniz uygulamalar için, stamina mod yazısına tıklatıp listeden istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Tabii açacağınız her uygulama sizi ‘stamina mod’dan biraz daha uzaklaştıracaktır.

   Kolay gelsin.

 68. Emre dedi ki:

  merhaba ben telefonu almaya karar verdim.İstanbul Bilişimden almayı düşünüyorum ne dersiniz güvenilir mii?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   İstanbul Bilişim’i tavsiye etmem. Kliksa, Teknosa ya da Vatan Bilgisayar çok daha güvenilir bana göre.

 69. aylin dedi ki:

  merhaba

  benim bi sorum olacak
  xperia sp de youtube ve diğer video sitelerdeki videoları açıyor mu ? yoksa bunun için flash player’ı kurmak mı gerekiyo film izlemek için alacam sp’yi net den 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Youtube vb popüler video sitelerinde hiç bir sorun yaşamazsınız. Video bölümü FLash Player’dan oluşuyorsa tarayıcı bunu açmaz. Ancak yotube vb siteler mobil için flash player kullanmıyor.

 70. Uğur ARSLAN dedi ki:

  TOLGA BEY merhaba , telde film açmak istediğimde örneğin atv nin sitesinden bir dizi şöyle bir uyarı alıyorum not adobe flash player fakat youtube da böyle bir sorun yok orada gayet akıcı bir şekilde izleyebiliyorum. yardımcı olur musunuz? teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Yotube mobil için flash player kullanmaz. Flash player kullanan video sitelerinde bu hatayı almanız normal çünkü telefonda flash player yok. YOutube flash player kullanmadığı için orada bir hata almıyorsunuz.

   Ben teşekkür ederim.

  2. ozan dedi ki:

   Dizi izlemek istiyorsanız da Google Play’den DiziTV Hd uygulamasını indirin HD kalite de dizi izleyebilirsiniz.

 71. Emre dedi ki:

  Gerçekten çook teşekkur ederim bayadır bu telefonu araştırıyodum ama insana bu kadar samimi gelen ve faydalı olanını gormedim 😀 Htc one alacaktım ama Sp’nin yeterli olucağını düşünüp bu gün aldım gayet memnunum 🙂

 72. Uğur ARSLAN dedi ki:

  tolga bey ben o zaman flash player destekli videoları izleyemecek miyim. bunun bir çaresi yok mu girdiğim çoğu sitelerde açılmıyor çünkü videolar

 73. yunus dedi ki:

  iyi günler Tolga bey. Düz zeminlerde dokunmatikle ilgili sorun olduğundan bahsetmiştiniz acaba o sorun çözüldü mü?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Üzgünüm ama henüz çözülmedi. Yakın zamanda yeni bir (ufak boyutta) güncelleme gelecek. Bu güncelleme sonuncusunun hatalarını düzeltecek olsa da, bu konuda da umutluyuz 🙂

 74. Doğukan dedi ki:

  Tolga bey öncelikle inceleme çok güzel olmuş teşekkürler. Ben 1 aydır sp’yi takip ediyorum ve almak istiyorum ama kafamda bir kaç sorum var? Lg optimus g yi nasıl buluyorsunuz sp ile arasında kaldım fiyat olarak bir sıkıntım yok. Özellikle 2 gb ram olması cazip kılıyor. Sp deki bu sıkıntılar beni korkutuyor.Lg optimus g yi araştırdım çoğunluk memnun bir sıkıntısı yok. Sizce hangisini almalıyım çok kararsız kaldım. 1-2 haftaya ikisinden birini alacağım. Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   LG Optimus G, Flash desteği (ne kadar gerekli tartışılır), 12 MP kamerası, Dört Çekirdekli işlemci mimarisiyle SP’den daha iyi bir telefon. Sanal olmayan android tuşlarıyla birlikte 4.7′ ekranı da var ki bu özelliğiyle de SP’den daha üstün.

   SP’nin çizilmeye dayanıklı ekranı, tasarımı, bildirim ışıkları daha öne çıkıyor. İkisi aynı fiyat olsaydı LG Optimus’u düşünebilirsiniz derdim ama arada 300TL+ gibi bir fark var ve bu fark önemsenemeyecek kadar küçük değil. Bütçeniz yeterliyse Optimus G’yi düşünebilirsiniz ancak fiyat performans oranı açısından kesinlikle SP derim.

   1. doğukan dedi ki:

    sizden sonra optimus g yi sordum ve 1000 liraya buldum sizce sp mi yi almalıyım optimus g yi mi?

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba,

     SP daha iyi bir seçim gibi görünüyor 😉

 75. Barış Arslan dedi ki:

  Tolga Bey merhabalar..
  Öncelikle emeğiniz ve muhteşem anlatımınız için çok teşekkürler. ilk defa akıllı telefon sahibi olacağım bu ay içerisinde :)) Tolga Bey ne zormuş akıllı telefon seçmek 🙂 Günlerdir araştırma, inceleme, omuydu bumuydu derken SP ile tanıştık 🙂 Ve galiba aradığımı buldum. Yaklaşık 20 güne kadar sahip olacağım umarım. Tolga Bey izninizle size 2 sorum olacak;
  1) Telefonu aldığımda mevcuttu fakat an itibari ile artık düzeldi, kalmadı diyebildiğiniz sorunları özetler misiniz?
  2) Evin çatı katında kalıyorum, modem 1. katta. Aramızda 2 kat var. Bir ay kadar Samsung galaxy s5830i ile modeme bağlandım (sorunsuz). SP en azından bu performansı göstersin isterim, yoksa benim için ciddi bir sorun olacak 🙁 An itibari ile wifi sorunu ne durumda?
  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Şimdiden hayırlı olsun 🙂 Telefonun kamera performansı gelen güncelleme ile biraz toparladı. Yatay zeminde dokunmatiği geç algılama sorunu devam ediyor. Bunun dışında başka bir sorun da yoktu zaten.

   Modem için net bir şey söyleyemem. Muhtemelen çekim gücü zayıf kalacaktır. Bu sorunu usb sinyal çoğaltıcı alarak çözebilirsiniz.

   Ben teşekkür ederim.

   1. Barış Arslan dedi ki:

    Cevaplarınız için çok teşekkür ederim Tolga Bey.. Önümüzdeki hafta sonu alıyorum inşallah telefonu, bimeks ile görüştüm, hafta sonlarına özel indirimlerimiz oluyor, takip edin dediler.. Bakalım şuan ki fiyatı 1249. Şuan kararsız kaldığım tek nokta siyah mı yoksa beyaz mı? 🙂 Renk konusunda ilgilenen herkesten tavsiye bekliyorum..

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Renk konusu kişiye göre değişir. Beyaz modeli tasarımı daha iyi gösterirken daha çabuk eskiyebilir, kirlenebilir. Siyah da tasarımı biraz kapatıyor ama bana daha kullanışlı geliyor.

 76. fatma dedi ki:

  güncelleme yaparken kapandı.artık açılmıyor.ne yapmalıyım?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Nasıl yani ? Güncellemeyi wifi ile mi yaptınız ? Güncelleme yaptıktan sonra TV kapanıp açılır, bu normaldir ama sizde işler ters gitmiş gibi görünüyor. Servis çağırmanızı ve çağırmadan önce durumu açıklamanızı öneririm.

 77. Efe Mert dedi ki:

  Öncelikle merhaba ben ha bugün ha yarın alacağım telefonu.Malatyada oturuyorum şu an vatan bilgisayarda 1199 tl.Teknosada ise 1250 aradaki fark benim için önemli değil nereden almamı tavsiye edersiniz?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Çok büyük bir fark yok. Ben olsam ikisi arasından Teknosa’dan alırdım.

 78. Mehmet Erdem dedi ki:

  yazı için teşekkür ediyorum. dün(06.09.2013) bir sp aldım. telefonu internet sitelerinden takip ediyordum. elime geçince de çok beğendim. yazınızı okuyunca da iyi ki almışım dedim. bir sorunum var cevaplarsanıız sevinirim. toshiba micro sd kart 4 gb takınca görüyor, aynı özellikteki class4 32gb kartı görmüyor.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun. Hafıza kartında yaşadığınız problemin sebebini bilemiyorum. Sanıyorum telefon ile uyumsuz bir karta denk gelmiş.

   1. Mehmet Erdem dedi ki:

    iyi günler, 16 gb bir kart taktım onu da hemen gördü. ben de 16 gb kart aldım şu anda onu kullanıyorum. arttırılabilir hafıza kapasitesi 32 gba kadar derken toplam (Tel hafızası dahil) hafıza mı kastediliyor acaba? 32 kullanan varsa marka ve modeli yazarsa sevinirim.

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Hayır telefon hafızasını düşünmeyin. Harici olarak 32GB a yükseltebilirsiniz.

 79. hande dedi ki:

  merhabalar,bilgiler için teşekkürler…
  1-ekran koruyucunun ne olduğunu anlamamıştım burda okuyunca anladım.dokunmatiği etkilemiyor değil mi?
  2-4gb micro sd kartımı eski telden çıkarıp taktım SP’me (henüz 5 günlük kendisi :)) önce içindeki fotolarıda gördüm müziğimide dinedim.sonra aniden 2.parçada yada 3.de sd kart yok oluyor.resetledim.açtım kapadım ,yine aynı bazen görüyor bazen görmüyor..gördüğünde kullanıken aniden görünmez oluyo..şu an açıp kapattım resetledim hiç görünmüyor?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   1. Hayır ekran koruyucu dokunmatiği etkilemiyor. Camın kayganlığını küçük bir miktar azaltıyor sadece.
   2.Tavsiyem medya dosyalarını yedekleyip hafıza kartını formatlamanız ve telefona taktıktan sonra medya dosyalarını tekrar karta kopyalamanız.

   Teşekkürler.

 80. Şükrü dedi ki:

  Tolga bey kolay gelsin öncelikle bende 1 ay içinde alıcam spyi ama teknosa 1249 diyor ama şuan birçok internet sitesin 950 tlye var aceba internetten alsam bir sorun olur mu .orjinal olmama gibi bir sorun olurmu. yada alsam herhan gibi bir sorunda nasıl servise gönderirim bilgilendirirseniz çok sevinirim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   950 TL’ye satılan neredeyse tüm SP telefonları ithalatçı firma garantisindedir. Onun dışında hiç bir fark yoktur. İthalatçı firma garantisi demek, telefon arızalandığında servis için o firmanın sağladığı teknik servise telefonu götüreceksiniz demektir. Sony Eurasia garantili telefonlarda ise Sony’nin çalıştığı resmi teknik servise gönderilir.

 81. talha dedi ki:

  tolga bey yukarıda sormuşlar ama birde ben kendi açımdan sormak isterim.Samsung Galaxy S3,Nexus 4,Lg Optimus g , Sony Xperia Sp arasında kaldım. Benim için Önemli olan oyun performansı ve internet performansı bunların iyi olması lazım. Sizce hangi cihazı almalıyım.Maxımum 4.7 inc kullanabilirim. Bütçem 1400 sizce bunlar arasından hangisini seçmeliyim başka önerilerinize açığım, teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Sizin de söylediğiniz gibi yukarıda bununla ilgili bir kaç şey konuşmuştuk. Galaxy S3 artık alınmaz. Optimus G’yi düşünmeyin derim. Nexus 4 ya da SP’den birisini tercih edin. SP’nin de Nexus 4’ün de internet ve oyun performansları oldukça iyidir. SP’nin wifi çekim gücü Nexus’a göre biraz daha düşük kalabilir. Nexus’un en büyük avantajı ise Android güncellemelerini ilk alacak telefon olmasıdır. Ancak saf Android kullanması da telefonu bir nebze sıkıcı yapabilir. SP’nin tasarım özellikleri de Nexus’da olmayınca bana göre SP biraz daha ağır basıyor.

   Tabii bunlar 1200 TL bütçe için geçerli. 1400 TL’ye hiç birisini önermem. Yukarıda da önerildiği gibi biraz daha bekleyip Xperia Z’yi düşünebilirsiniz.

   Teşekkürler.

 82. Ozan dedi ki:

  Pil performansını en üst seviyeye taşımanın ipuçları
  Akıllı telefonunuzdaki bazı fonksiyonlar diğerlerinden daha fazla pil gücü tüketir. İşte akıllı telefonunuzun pil tüketimini azaltma hakkında birkaç ipucu:

  Ekran parlaklığını azaltın ve daha kısa bir ekran zaman aşımı süresi belirleyin.

  –Kullanmadığınızda, Bluetooth™, Wi-Fi® ve GPS gibi fonksiyonları kapatın.

  –E-posta, takvim, kayıtlar ve diğer uygulamaların otomatik senkronizasyonunu kapatın. Alternatif olarak, bu hizmetleri ihtiyacınız olduğunda manuel olarak güncelleyin.

  –Bazı uygulamalar diğerlerine göre daha fazla pil gücü tüketir. Örneğin; oyunlar, video oynatıcı ve web tarayıcıları.

  –Hareketli duvar kağıtları daha fazla enerji tüketir. Sabit bir duvar kağıdı tercih edin ve pil gücünden tasarruf etmeye başlayın.

  –Sinyal gücünü kontrol edin. Şebeke kapsama alanının zayıf olduğu veya hiç olmadığı alanlarda akıllı telefonunuz şebeke bağlantısı için sık sık tarama yapar ve bu pil gücünü tüketir. Bir süre için cep telefonu şebekesinin kapsama alanında olmayacaksanız uçak moduna geçin.

  –İndirilen bazı uygulamalar arka planda çalışan işlemlerle birlikte pili tüketebilir. Yüklediğiniz uygulamalardan artık kullanmadıklarınız varsa, bu uygulamaları kaldırmanız faydalı olacaktır.

  –Bazı widget’lar fazla miktarda veri trafiği kullandığı için yüksek miktarda pil tüketir. Gereksiz pil tüketimini önlemek için widget’ı veya uygulamayı kaldırabilir ya da durdurabilirsiniz.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Faydalı bilgiler için teşekkürler.

 83. Ozan dedi ki:

  Bu arada sakın Sony Centerlardan kılıf almayın, Ankara Sıhhıye telefoncular çarşısından aldığım 7 liralık kılıfın aynısı (gerçekten aynısı markası bile) Sony Center da 59 lira.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Tekrar Merhaba,

   59 TL kılıfa verilmez doğru söylüyorsunuz. Aldığınız kılıf bildirim ışıklarının arkasını kapatıyor mu ?

   1. Ozan dedi ki:

    Aldığım kılıf silikon siyaha kaçan bir renk ve şeffaf, ama ışık bölümü biraz daha şeffaf yapılmış bu yüzden de ışıkları arkadan ve önden görülebiliyor.

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Anladım. Ben de ebay üzerinden Çinden almıştım. Sert kapaklardan ve arka bölümünü direk açmışlar, o yüzden sormuştum.

     Teşekkürler.

     1. Ozan dedi ki:

      Aslında ışıklı bölümü açmaları da bir sıkıntı, sonuçta düştüğünde orası da zarar görebilir.

 84. cihan dedi ki:

  talha bey bütçeniz 1400 diyorsanız 1-2 ay daha bekleyin bir indirim denk etirin xperia z alın bence.Açıkcası ben sp ve z arasında kaldım.HTC One,s4 bunları düşünmedim bile açıkçası.Çünkü menü içeriği yazılar görünüm sony birbaşka tasarım yapıyor.Tabi tamamen zevk meselesi.sp içinde z içinde şuan beklemedeyim.neo v vardı kayboldu 2 gün önce.Yeni bir telefon alıcam ve sonra keşke dememek için 2-3 daha iyice araştırıp alıcam.

  ___

  talha bey çok pardon 4.7 demişiniz.Özür !!!

 85. Ozan dedi ki:

  bu arada asya ülkelerine yeni güncelleme geldi bile, bir haftaya da Türkiye de olacaktır sanıyorum.

 86. Ozan dedi ki:

  Şimdi baktım güncelleme bana da gelmiş, telefonu bilgisayara bağlayınca güncelleme çıkıyor 12.0.A.2.254

  1. Mehmet Erdem dedi ki:

   254ü webde gördüm ama güncelleme alamadım. nasıl aldınız?

   1. Ozan dedi ki:

    Telefonu bilgisayara bağladığınızda güncelleme çıkıyor olmalı, ya da bugün yarın gelir. Kamera performansı arttırlımış ve düz zemin üzerindeyken telefon dokunmatik sorunu ortadan kalkmış ve ekstra bilgi mesajları geliyor telefona.

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Bilgi için teşekkürler. Dokunmatik sorununun düzelmesi çok iyi oldu.

 87. abdullah dedi ki:

  Öncelikler inceleme ve yorumlar için teşekkürler optimus g ve sp arasında kaldım 2 haftadır düşünüyorum hangisi diyor optimus un beni düşündüren tek dezavantajı güncelleme ve lg markası sp için ise wifi ve kamera . Çok oyun oynamayı seven bir insan değilim zaten telefonu genelde internet destekli uygulamalar için kullanacağım . Biraz saçma olabilir ama Sp nin wifi performansı s3 mini veya galaxy gio dan daha mi kötü yoksa onlardan iyi mi çünkü bunları kullanan arkadaşlarım wifi de bi sıkıntı yaşamıyor aynı wifi leri kullandığımız için bende yaşamam o zaman bi de kamera s3 mini ye kıyaslar nasıl çünkü s3 mininin kamerası bana gayet yeterli geliyor cevaplar için teşekkürler 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   SP’nin her şeyi yerli yerinde merak etmeyin. Ben SP’den oldukça memnunum ve sevdiklerime öneriyorum. Size de öneririm. Bütçeniz 1100-1200 TL ise kesinlikle SP alabilirsiniz.

 88. DExTR dedi ki:

  öncelikle yazınızı çok beğendim ve ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.benim soracağım bazı sorularım var: birincisi,1gb ram kullanmış sp bu ram miktarı yeterli oluyor mu ayrıca ileride gelecek yeni güncellemeleri ve programlardaki performansı nasıl olacak yani demek istediğim bundan 1 yıl sonra bu telefonun ram i bize yetecekmi? yoksa telefonda kasılmalar başlayacak mı? ikincisi,flash desteği olmamasının ne gibi dezavantajları olacak? üçüncüsü,htc one mini yada s4 mini bunun yanında düşünülebilir mi?
  Şuan da xperia u kullanmaktayım.1 yıl oldu alalı.şu an ciddi kasılmalar yaşıyor ve yavaşlamış durumda sp de de böyle bir durumun yaşnmasın korkuyorum…
  Yardımcı olursanız çok sevinirim..saygılarımla

  1. DExTR dedi ki:

   Ayrıca dışarıdan flash player yükleme şansımız nasıl oluyor? şimdiden teşekkürler..

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   1 Gb şu an için yeterli, bir yıl sonrası için de sorun olacağını zannetmiyorum ancak iki yıl sonrası için kimse garanti veremez. O modellerde elbette düşünülebilir. Sonuçta birebir rakip konumundalar. Flash desteği sadece web için geçerli bir şey. Web’de flash isteyen uygulamalar çalıştırılamıyor. Bunun sebebi telefona gereksiz yere aşırı yüklenmesi. Flash player harici olarak yüklenebiliyor diye biliyorum ancak sizi de yanlış yönlendirmek istemem.

   SP’de bir yıl sonra ciddi kasılmalar olmayacaktır, emin olabilirsiniz.

   Bu arada teşekkürler 🙂

   1. DExTR dedi ki:

    aydınlattığınız için teşekkür ederim 😀

 89. Rıdvan dedi ki:

  Eski güncelleme 245’ti şimdiki 254 şuan güncelliyorum. Artılarını daha sonra paylaşırım arkadaşlar 🙂

 90. Fatih dedi ki:

  sizce Xperia SP mi yoksa Nexus 4 mü? tüm faktörleri göz önüne alarak yaklaşacak olursak, hangisini almak daha mantıklı olacaktır?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   İkisi de oldukça iyi telefonlar. Nexus 4’ün sade android yazılımı size sıkıcı gelmeyecekse alınabilir. Diğer taraftan SP’nin tasarımı ve diğer artıları da oldukça güçlü. Yukarıda benzer telefonlar için yaptığım karşılaştırmalar göz atabilirsiniz.

   Teşekkürler.

 91. Orhan dedi ki:

  Hocam öncelikle inceleme için teşekkür ederim,gayet güzel olmuş.Teefonum 2 aylık,ama gerçekten sorunları var,sorunların hepsi de şarj aleti ile ilgili.İlk aldığım zamanlarda çok güzel çalışıyordu ama bir ay falan geçtikten sonra şarj almamaya başladı,ben de usb kablosunu değiştirdim,yine güzel geliyordu ama bu kez telefonun açısına göre almaya başladı şarjı,yani telefonu düz koyunca alıyor ama mesela yatağa koyunca almıyor falan.sonra ben de şarj aletini komple değiştirdim samsungun aletine koydum,şarj alıyordu,çıkardıktan yaklaşık birkaç saat sonra telefonum kapandı açılmıyordu.aç-kapa tuşuna bassamda açılmıyordu,arkadaşıma verdim o birşekilde açtı(muhtemelen arkasında tabletlerde falan olduğu gibi küçük bir delik vardı,oraya iğne falan sokunca restart oluyor)Bide şöyle bir sorunum var,onu hala çözemedim,ben uzun yol geldim otobüsle,yaklaşık 40 saat,telefonumun şarjı bitti bende kenara koydum,yolculuğumu başka bir otobüsle devam etmek zorunda kaldım,onda koltuk arkasındaki tvde usb girişi bulunuyordu,oraya taktım baktım hani şu şarj giderken altta kırmızı ışık yanar ya,o aç-kapa tuşuna basınca yanıyor.eve geldim,yine şarja koydum,belirtmem gerekir ki bu kutunun içinden çıkan şarj aleti,şarja koydum yine aynı durum,aç kapa düğmesine basınca kırmızı ışık yanıp birkaç dakika sonra sönüyor.

  Size sorum şu:Telefon aniden kapanırsa,yani aç-kapa düğmesine bassam da açılmazsa,arkada küçük bir delik gibi birşey var mı restart yapabilecek ? ve Telefonumu şarj tamamen bittikten sonra şarja koyunca aç-kapa düğmesine basınca ışığının birkaç dakika yanıp sonra sönme sebebi nedir ?cevaplarsanız çok sevinirim,şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Yatakta şarj oluyor ya da olmuyor gibi bir şeyi açıkçası ilk defa duyuyorum. Düz zeminde dokunmatik problemi vardı ancak son yazılımla ortadan kalktı.

   Şarjınız tamamen bittiğinde (telefon kapandığında) güç tuşuna basıp telefonu açmaya çalışırsanız, bildirim ışığı -sizin de bahsettiğiniz gibi- kırmızı renkte yanıp söner. Bunun anlamı bataryada telefonu çalıştıracak kadar güç kalmadı demektir. Diğer taraftan otobüslerde usb girişler telefonu hızlı (normal bir priz gibi) şarj edecek kapasiteye sahip değiller. Örneğin siz evinizde telefonu üç saatte şarj ediyorsanız otobüste bu 10 saat de sürebilir. Yani şarj sıfıra indiğinde telefonu otobüsteki usb girişine bağlasanız dahi belki en az bir saat yine açılmayabilir. Bu sorunu ben de yaşamıştım. Buraya kadar anormal bir şey yok gibi…

   Herhangi bir sebepten telefonun kilitlendiğini ve açılmadığını düşünürseniz telefon kapağını söktükten sonra alt bölümdeki küçük deliğe kürdan vb bir cisim sokup 2-3 saniye kadar basılı tutarsanız telefon kendini yeniden başlatacaktır.

   Bence kafanıza takacak olumsuz bir durum yok. Ama siz yinede işlerin yolunda gitmediğini düşünüyorsanız servise verebilirsiniz.

   Teşekkürler.

   1. Orhan dedi ki:

    Sabahtan beri şarja takılı bulunuyor ama hala açılmadı,bunu nasıl çözebilirim peki ?bir öneriniz var mı ?

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Maalesef 🙁 Bence servise götürmelisiniz.

 92. Efe Mert dedi ki:

  Uygulamaların otomatik güncellemelerini nasıl kapatabilirim.

  1. Orhan dedi ki:

   Hocam markete girip ayarlarından kapatabilirsiniz

   1. Orhan dedi ki:

    olmuyorsa telefonun ayarlarından da kapatabilirsiniz

    1. Efe dedi ki:

     Çok sağol

 93. Tülay dedi ki:

  Merhaba, dünden beri telefonumun sesi çıkmıyor. Aramalarda sadece titriyor, uygulamalarda ses yok. Bu ses nerden açılır acaba bilginiz var mı? Ayarlardan tüm ses seviyeleri en üst seviyede görünüyor.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Açıkcası ilk defa duydum. Ayarlarda da en üst seviyede görünüyorsa yapacak pek bir şey yok gibi ? Telefonu yedekleyip soft format atmayı ya da fabrika ayarlarına dönmeyi deneyebilirsiniz.

 94. Yunus ACAR dedi ki:

  merhaba bende sp almayı düşünüyorum sizce sony mağazasından alsam mı daha iyi olur yoksa teknosa, vatan vb. mağazalardan mı?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hiç farketmez. Sony Eurasia garantili olmasına dikkat edin yeter.

 95. tochele dedi ki:

  merhaba tolga bey benim sorum birkaç teknolojisi sitesinde okuduğum arka kapağın zamanla gevşemesi gibi bir durum sizdede oldu mu yada olduysa ciddi bir problem oluşturur mu yalama olma gibi ? bir diğer sorumda bütün telefonlarım hep sony di sony aşığıyım diyebilirim başka bir marka almayı hiç düşünmüyordum ama birkaç gün inceleme fırsatım olduğu LG optimus G beni baya etkiledi üstelik SP ile fiyatıda yakın siz bir karşılaştırma yapabilir misiniz şimdiden teşekkürler 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Kapakta gevşeme yok. Sadece birazcık ince. Ya da bana öyle geldi belkide bilmiyorum.

   Optimus G 1500 TL. Fiyatı çok da yakın değil bence. Arada 250 TL var. Özellikleri SP’den daha iyi elbette ama kullanım sırasında sizi ne kadar tatmin eder bilemiyorum. Öyleki, teknik özelliklerin dışında telefonun dayanıklılığı, tasarımı ve uzun vadede çıkaracağı sorunlar da önemli. Bunun için en iyi kıyaslamayı G’nin kullanıcı yorumlarını okuyarak yapabilirsiniz.

   Ben SP’den oldukça memnunum ve hemen hemen tüm sevdiklerime öneriyorum 😉

   1. tochele dedi ki:

    aslında evet pek yakın değil fiyatları niye böyle bir kıyasa girdiysem :)peki klavyedeki takılma sorunu ve ahizeden sesin az gelmesi güncellemelerle kesin giderilir mi ? bu son soruydu şimdiden teşekkür ederim ilginiz için inşallah bende alır herkese öneririm 🙂

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Aslında klavyede takılma sorunu yok. Düz zemin dokunmatik problemi vardı ve bu problem en çok klavyede hissediliyordu. Son güncelleme ile bu sorunda çok büyük oranda giderildi. Bir sonraki güncellemede dokunmatik hassasiyeti daha da artacaktır. Yani böyle bir problemimiz kesinlikle yok 🙂

     Sesin az geldiği doğrudur. Ancak telefonu almayı engelleyecek düzeyde değil. Sadece ses seviyesi iki kademe yukarıda olsaymış daha iyi olurmuş. Örneğin çok gürültülü bir caddeden geçerken karşı tarafın sesi zor duyuluyor. Güncellemelerle seviye biraz artırılsada büyük oranda yükseleceğini sanmıyorum.

     Şimdiden hayırlı olsun 😉

    2. ozan dedi ki:

     bu arada lg optimus g plastik gibi ya (: bende inceledim özellikleri gerçekten iyi ama sp kadar sağlamlık hissi vermiyor telefon (:

 96. Gizem dedi ki:

  Merhaba Tolga bey,
  Ben yaklaşık bir ay önce xperia sp aldım fakat güncellemeden sonra led ışık bazen yanıp bazen yanmamaya başladı. Ne yapmalıyım ?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Stamina modda yanmıyorsa bu normal bir şey. Sadece stamina modda mı yanmıyor ?

 97. angela dedi ki:

  merhabalar
  öncelikle yazınızın en detaylı ve istenilen sorulara cevap veren bir araştırma sonucunda yazılmış olduğunu söylemek ve teşekkür etmek isterim.bu gün gün içerisinde bu telefonu almayı düşünüyorum. İstanbul için herhangi bir mağaza tavsiyeniz bulunur mu? çünkü satın alacağım üründe herhangi bir ışık sızması probleminin olmasını istemiyorum. 10 yıldır nokia 6230i kullanıyorum almışken güzel bir telefon alayım dedim bu özelliklere bu fiyat tadından yenmez gibi göründü benim gözüme de. yardımcı olursanız sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Teknosa ya da herhangi bir Sony mağazasından alırsanız problem yaşamazsınız. Işık sızması gibi sorunlar biraz da şans işi. Satış elemanını zorlayıp faturayı kesmeden önce cihazı kontrol edebilirseniz daha garanti olur.

   Ayrıca güzel yorumunuz için teşekkür ederim. Destek vermek isteyen arkadaşlar sağ paneldeki google reklamına bir kez tıklayabilir 🙂

   Şimdiden hayırlı olsun.

 98. selman dedi ki:

  İnceleme için teşekkürler çok faydası oldu. Benimde bi sorum olacaktı son güncellemeden sonra telefonda gözle görülür bi sorun kaldı mı sizce ? Bide telefon tek elle kullanım açısından nasıl rahat mı şimdiden teşekkür ederim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır sorun kalmadı 🙂 Telefon bana kalırsa tek elle kullanım için sınırları zorluyor ama aşmıyor. Yani biraz daha büyük olsa ekranın uç noktalarına uzanmakta zorlanabilirdim. Bu haliyle gayet iyi.

   Ayrıca teşekkürler 🙂

 99. doğan dedi ki:

  Bende telefonu alalım 2 hafta oldu batarya değişimi nasıl yapılıyor

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Servise verip yeni batarya istediğinizi söylemelisiniz.

 100. fatih dedi ki:

  Merhaba,

  öncelikle yazınızın tamamını ve yorumların bir kısmını okudum bu kdr ilgili olmaduğunuz için tşk ederim.
  ben İON almayı düşünüyordum ama batarya konusunda endişelerim vardı tam olarak ion almaya karar verdiğim gün SP’yi gördüm ilk dikkatimi çeken batarya performansı oldu sonra biraz araştırdım.
  sizede bi kaç soru sorayım hazır bu kdr iyi bi kullanıcı bulmuşken 🙂
  benim için telde 2 önemli özellik vardır 1.si çok mesaj attığım için bataryası uzun ömürlü olmalı 2.si ise kamerası iyi olmalı
  bugün teknosada ion ve sp nin kameralarını karşılaştırınca ion acayip fark atıyor sp alayım diyordum bu farkı görünce açıkcası yine kararsız kaldım
  son güncellemelerden sonra kamerada gözle görülür bi düzelme oldumu ? birde sizce İON mu alayım SP mi
  4 farklı teknosaya sordum 2si İON diyor 2si SP
  birisi diyor ion yakında güncelleme almaz diğeri diyor sıkıntı olmaz güncellersin sp ye ne yapıyorsan ion ada yaparsın felan
  bu güncelleyip güncelleyememe olayıda kafamı karıştırdı biraz
  mesaj biraz uzun oldu ama kafamdaki soru işaretleri bi nebze dağıtabilirsek çok iyi olur
  şimdiden ilginiz için tşk ederim

  1. fatih dedi ki:

   bi önceki mesajın başı ilgili olduğunuz için olacak o ilk kısım gözümden kaçmış 🙂

  2. OZAN dedi ki:

   TEKNOSAya aldanmayın efendim, ellerinde hangi telefon kaldıysa onu överler. Öncelikle SP daha yeni bir telefon ve özellikleri işletim sistemi çok daha iyi kameranın megapikseli sadece fotoğraf basımındaki büyütülebilirliği gösteriyor, son güncellemeyle kamerasının iyileştirildiğini söyleyebilirim ama çok iyi bir kamerası olduğunu söyleyemeyeceğim. Bataryası SP nin ion a göre daha güçlü. http://kiyas.la/tr/cep-telefonu/karsilastir/Sony-Xperia-SP-vs-Sony-Xperia-ion buradan kıyaslamayı görebilirsiniz.

  3. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   Öncelikle iki telefon arasında 200-250 TL fiyat farkı olduğunu hatırlatayım. Az gibi görünüyor ancak bence önemli bir fark…

   SP’nin kamera çekim kalitesi düşük, doğrudur. Gelen güncellemeler ile ilk haline göre toparlanmalar olsa da hala rakiplerinin gerisinde. Ion, kamera konusunda bir adım önde diyebilirim.
   Ancak dikkat ettiğiniz bir diğer noktaya, batarya performansına bakacak olursak, SP muhtemelen ION’u geçecektir.. Tabii bu noktada SP’nin işlemci gücünün ION’a göre daha fazla olduğunu ve bunun bataryayı daha hızlı tükettiğini de unutmamamız gerekiyor.

   Konuyu fazla dağıtmadan size özet geçeyim. Eğer 250 TL fark size dokunmayacaksa bence SP alın. Çünkü SP üst klasmana daha yakın bir telefon ve açıkçası Sony SP ile daha çok ilgileniyor. Geçtiğimiz haftalarda Sony’nin yaptığı resmi açıklama da bu yöndeydi. Sony, Android 4.3’ü SP’ye getirecek ancak ION bu güncellemeden mahrum kalacak. Uzun vade için düşündüğümüzde önemli bir ayrıntı. (http://blogs.sonymobile.com/2013/07/25/on-android-jelly-bean-4-3/)

   Bana kalırsa SP sırf kamerası için yabana atılacak bir telefon değil. Tasarımı, bildirim ışıkları, yüksek işlemci gücü, daha büyük ekranı ve alacak güncellemeleri ile ION’a göre bariz şekilde daha üstün. Kaldı ki kamerası da abartılacak kadar kötü değil.

   Güne %100 şarjla başladığınızı varsayarsak, bol mesajlaşma ve internet ile SP bir günü çok rahat tamamlar. Sıradan kullanımda telefonu iki güne kadar şarja takmadan kullanırsınız.

   ION sadece fiyatının hakkını verirken, SP fiyatının üstünde performans sergiliyor. Bütçe yetiyorsa SP alın.

   Umarım yardımcı olabilmişimdir.

   Bu arada güzel yorumunuz için de teşekkür ederim 🙂

   1. fatih dedi ki:

    yardımcı oldunuz tşk ederim 🙂 bu arada dediğiniz gibi 200-250 tl fiyat farkı yok telefonları netten alırsak ikiside aşağı yukarı 950 tl civarında 🙂
    bende buraya yazdıktan sonra sp almaya karar verdim zaten ion dendiği gibi daha eski donanıma sahip ve 4.3 güncellemesini okumuştum 🙂
    ilginiz için tşk ederim 🙂

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Sony Eurasia garantili SP’yi hangi internet sitesi 950 TL’ye satıyor 🙂

     Şimdiden hayırlı olsun diyelim o zaman.

     Ben teşekkür ederim.

 101. Ahmet dedi ki:

  iyi günler. telefonu yeni aldım, direk güncelleme yaptım, fakat 12.0.A.2.245 yüklemeden doğrudan 12.0.A.2.254 güncellemesini yaprı. bir sorun olur mu?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun 🙂

   Hiç bir sorun olmaz merak etmeyin. Güle güle kullanın.

   1. Güray dedi ki:

    Selam Öncelikle Bu bilgileri verdiğin çok teşekkür ederim tolga bey güzel inceleme olmuş:)ben 15 gün önce cihazı hepsi burada.comdan aldım ilk android telefonum çoğu özelliğini kullandım sizinde söylediğiniz gibi sarj 2gün net gerüyor ışık sızması donma kasma v.s sorunlar yok ayrıca kamerası süper foto boyutunun Mb’dan kalitesi belli zaten.sorunsuz bir cihaz hiç bir sıkıntısı yok. Yanlız Usb Kablosu İle Pc Bağlandığım zaman Sony PC Companion kurulum yapmıyor SONY sayfasından pc’ye kurdum ama bukez cihazı görmüyor Sunucuya erişilemiyor,uygulama yüklenmedi uyarısı veriyor.Cihazı aldığım gün güncelleme geldi yükledim 4.1.2 sürümü geldi derleme numarası 12.0.A.2.245 olarak görünüyor. sizin söylediğinize göre ise 12.0.A.2.254 ne yapmam lazım tolga bey..?şimdiden teşekkürler 🙂

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba,

     Güncellemeler Sony Companion ile gözüküyor, doğrudur. Basit bir usb bağlantı hatası gibi gözüküyor. PC deki tüm USB cihazları söküp telefonu da farklı bir usb portuna bağlayıp dener misiniz ?

     Yine hata alırsanız bu sayfadan (http://www.sonymobile.com/global-en/tools/update-service/) update tool’u indirip kurun. Ekrandaki yönergeleri izleyin.

     Ben teşekkür ederim.

 102. aziz dedi ki:

  merhabalar, sony xperia sp kullanıcısıyım ve son güncellemeyi yaptıktan sonra led bar mesaj geldiği anda bir kere yanıp sönüyor ve tekrar yanmıyor. sony pc companion’dan telefonu tekrar güncelle/onar yaptım ve sorun çözülmüştü, ancak bir gün sonra aynı sorun tekrar meydana geldi. led bar diğer walkman yada fotoğraf albümünde sorunsuz çalışıyor, telefon şarjda iken mesaj geldiğinde de led bar ışığı şerekli yanıp sönüyor, ama normal kullanımda mesaj geldiği zaman led bardaki ışık yanmıyor. bu sorunu çözmeme lütfen yardımcı olun en önemli özelliği kullanamıyorum. şimdiden tşk ederim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Aslında bakarsanız bu bir hata değil. Sony’nin bilerek getirdiği yeni bir özellik. Dikkat ederseniz led bar sadece stamina modda pasif duruma geçiyor. Çünkü stamina modun anlamı şarj süresini uzatmak ve takdir edersiniz ki led var şarj süresini olumsuz etkiliyor.

   Sözün özü, bildirim ışıkları sadece stamina modda deaktif oluyor.

   Ben teşekkür ederim.

 103. D dedi ki:

  dün aldım ben de sp, şu anlık çok memnunum fakat bir sorum olacaktı. beklerken telefonla uğraşmazken şarjı %91ken kendiliğinden %95 oldu anlayamadım acaba bir sorun mu var yoksa stamina mod mu bunun olmasını sağladı?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Stamina mod ile ilgili olabilir. Aktif hale getirince tahmini bitiş süresini yeniden hesaplıyor telefon. Ancak yukarıdaki %lik bölümün bitiş süresi ile bir alakası yok. Bir hafta kadar kullanın aynı sorum devam ederse sıfırdan yazılım yükleyin bence.

 104. güray dedi ki:

  PC deki tüm USB cihazları söküp telefonu da farklı bir usb portuna bağladım yine yükleme yapmadı verdiğiniz linkteki programı indirerek derleme numarası 12.0.A.2.245 olan 12.0.A.2.245 olarak tamamladı teşekkürler 🙂 Ama yinede usb bağladığım zaman cihaz ekranına gelen sony Companion yüklensın mi sorusunu onaylayorum pcde ekrana gelen dil seçimini yapıyorum yükle botonuna basıp ardından sözleşme kablunü onaylıyorum.Telefonunuzun bağlantısını kesmeyin yazıyor ve ardından BU UYGULAMA YÜKLENEMEDİ LÜTFEN DAHA SONRA TEKRAR DENEYİNİZ DİYOR 🙁

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   PC ile alakalı bir sorun olabilir mi ? İşletim sisteminiz nedir ? Tüm güncellemeleri kurulu mu ?

 105. Ali dedi ki:

  Sony Xperia SP C5302 C5303 C5306 aralarındaki fark nedir ?

  1. Barış Arslan dedi ki:

   Merhaba arkadaşım. Dün sony center a (Ankara\Ankamall) sordum bu soruyu ülkeler arası kod farkı dediler bunun haricinde başka bir anlam ihtiva etmiyormuş.

  2. Goksel dedi ki:

   Merhaba,
   yanlış hatırlamıyorsam GSM bant frekansları ile ilgili bir model farkı. kıtalara göre fark oluyordu.

 106. güray dedi ki:

  şimdiye kadar hiç sorun yaratmadı pc diğer cihaz usb’leri görüyor.Intel pentıum dual cpu 1.6ghz 3gb ram wındows7

 107. Ahmet dedi ki:

  Işık sızması dediğiniz olay tam olarak nedir? Telefonu alalı tam 1 hafta oldu, bugün ekranın sağ üst köşesinde, az yatırıp bakınca hafif bir ışık gördüm, ancak sol tarafta böyle bir durum söz konusu değil. Sadece ekrana kenardan bakınca belli oluyor, düz olarak baktığımda ekranda herhangi bir değişiklik yok. Bu bir sorun mudur? Işık sızması bu olabilir mi acaba 🙂 Geri vermeli miyim? Teşekkürler 🙂

  1. Ahmet dedi ki:

   ayrıca, almayı düşünen arkadaşlara tavsiyem, kendileri için sorun oluşturmayacaksa beyaz rengi seçmeleridir 🙂 ben bazı takıntılarım olduğu için siyah aldım 🙂 lakin beyaz çok daha şık, tasarımı daha çok göz önüne seriyor. özel bir sebebi olmayanlar için beyazı öneririm.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Işık sızması tam da tarif ettiğiniz gibi bir şey. Ancak fazla abartılı değilse sizin de kafanıza takıp sorun yapmanıza gerek yok. Ekran kalitesini değiştirmiyorsa, geniş açılardan belli olmuyorsa zaten siz de zamanla unutursunuz. Bana kalırsa geri vermelik bir durum yok.

   Örnek olarak http://theiphoneguru.s3.amazonaws.com/wp-content/uploads/2011/03/ipad-screen-light-leak-1.jpg bağlantısına bakabilirsiniz.

   Ben teşekkür ederim.

 108. mehmet dedi ki:

  Siyah modelde arka kapakta surtunmelerde beyaz leke gibi goruntuler olusuyor bilginize…

 109. Umut AKTEPE dedi ki:

  Merhaba Tolga Abi,

  Öncelikle inceleme için çok teşekkür ederim çok objektif bir inceleme olmuş. Benim zahmet olmazsa sana sorularım var.. Ben öğrenciyim Ankara Anadolu Lisesi’nde 10. Sınıfta okuyorum. Ben cep telefonumu değiştirmek için para biriktiriyorum sonuçta aileme yüklenmek hoşuma gitmiyor. Sony xperia sp gerçekten kafama yatan bir telefon, abi ilk sorum şu ben mecburiyetten okullar kapandıktan bir hafta sonra falan almayı düşünüyorum anca biriktirebiliyorum :(. Okullar kapandıktan bir hafta sonra falan piyasada olur mu? Olursa nerden alayım media marktan mı teknosadan mı? Hangisini önerirsin abi.. Şimdiden teşekkürler..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Elbette olur ama okulların kapanmasına daha çok var. Sen paranı biriktir yine, o günlerde tekrar bakarız modellere 🙂

   1. Umut AKTEPE dedi ki:

    Çok teşekkür ederim Tolga Abi 🙂

   2. Umut AKTEPE dedi ki:

    Tekrar merhaba Tolga Abi

    Ben şimdi şöyle düşündüm Sony xperia Z’de ben telefon alacagim zaman bayağı ucuzlar 1200 seviyelerine gelir diye düşünüyorum ama Sony xperia Z ile Sony xperia SP arasında kaldım şimdi Z hakkında biraz araştırma yaptım inceleme videolarını falan izledim fakat şu sorunları saptadım;

    Sony xperia Z’nin dezavantajları ;

    1- Bataryası çok çabuk tükeniyor
    2- Full HD ekranı adreno 320 GPU ile desteklediğini dolayı verim çook düşük.
    3- Full HD ekrandan kaynaklı olarak oyunda zorlanmalar yaşıyor..

    Sony xperia Z’nin Avantajları;

    1- 1.5 GhZ 4 çekirdek işlemci
    2- 2 GB ram
    3- özel camla çevrili bir sağlam bir kasa
    4- 16 GB depolama alanı
    5- 13.1 megapiksel arka kamera 2.2 megapiksel ön kamera

    Tolga Abi bana yardımcı olur musun? Arada kaldım ama benim için batarya çok önemli ne yapacağımı şaşırdım batarya olarak SP dünya markası 🙂 yardımlarını bekliyorum teşekkürler..?

 110. Resat dedi ki:

  Merhaba,
  Benim telefon dondu ve bir daha açılmadı reset tuşuna bastım yine açılmadı ne yapmalıyım?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Servise göndermelisiniz.

 111. Barış Arslan dedi ki:

  Herkese tekrar merhaba. Beyaz renkli xperia sp telefonumu dün (27.09.2013) Ankara ankamall sony center dan 1219 Tl ye almış bulunmaktayım. Sony eurasia garantili. Teknosa, bimeks, vatan vb. de 1249 tl ve çoğu sony eurasia garantili değil. Telefonu kelimelerle anlatabilmem mümkün değil, yaşamak lazım 😉 Bambaşka bir dünya xperia sp 🙂 Herkese şiddetle tavsiye ederim, Özellikle de beyaz renkli modelini. Az önce derleme numarasını 12.0.A.2.254 e güncelledim. Sorularım olursa işin uzmanı Tolga Beye sorucam 🙂 Herkese sevgiler…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun. Sorularınız olursa bekleriz tabii ancak işin uzmanı değilim 🙂 Hep beraber yardımcı olmaya çalışıyoruz.

   Teşekkürler.

   1. Barış Arslan dedi ki:

    Çok teşekkürler Tolga bey. 2 konuda sorum var.. İlki; kamera ile ciddi problem yaşıyorum, ekrandaki simgeye basılı tuttuğumda harika bir netlik oluşuyor tamam işte budur diyorum fakat çekim için ekrana basmayı bıraktığımda yüz ifadem 🙁
    İkincisi; telefona mobil antivirüs kurmalı mıyım? Eset mobile kurdum sonra tekrar kaldırdım. Antivirüs kullanıyor musunuz siz? Kullanmalı mıyız?
    Şimdiden teşekkürler..

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Kamera için yapacak bir şey yok maalesef. Kamera performansı SP’nin kalitesine yakışmıyor. Kamera için hala etkili bir güncelleme bekliyoruz.

     Ben bilgisayarımda bile antivirüs kullanmıyorum, gereksiz geliyor bana. Haliyle telefonda hiç kullanmadım. Hangi sitelerde dolaştığınızı, hangi verileri kullandığınızı iyi seçerseniz antivirüse gerek kalmaz bence.

     Ben teşekkür ederim.

 112. Ahmet dedi ki:

  Şebeke modlarından “Yalnızca GSM” seçtiğim zaman mobil veriyi açmama rağmen EDGE üzerinden internet e bağlanamıyorum. Bu genel bi durum mu yoksa telefonumda mı bi sorun var? Başka hiçbir baplantı (telefon görüşmesi- mesaj vb.) olmadığı halde internet e bağlanmıyor. bunun sebebi nedir? sizler de dener misiniz? evimde 3g çekmiyor ve bu yüzden edge ile bağlantı kurmak durumundayım, yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   3G’nin çekmediği durumlarda edge’ye otomatik bağlanması gerekiyor ?

 113. gülçn dedi ki:

  merhaba..
  telefonu alalı birbuçuk ay kadar oldu.ilk güncellemeyi yaptıktan bir süre snra ig.,twitter baktğmda hatta oyun oynarken bile ana ekrana atıyor.bazende aniden kameraya yönlendiriyor geri tuşuna dokunduğum halde ana ekrana dönmüyor.chrome güncellemesini yaptıktan sonrada resmen klavyeyi kullanamaz hale geldim,kaybolup duruyor.birkaç kişiye sordum güncellemeden dediler,şuan açıkçası bu sorunlar dururken 12.0.A.254 güncellemesini yapmaya çekiniyorum.Servislik bir durum varmıdır sizce ne yapmalıyım..yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekür ediyorum

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefona format atıp tekrar yazılım kurarsanız bu sorunlar ortadan kalkacaktır. Servislik bir şey olduğunu sanmıyorum. Yazılım ile alakalı gibi görünüyor.

 114. başak aydemir dedi ki:

  Merhaba , gerçekten yazınız çok faydalı oldu aklımdaki soru işaretlerine ,teşekkürler 🙂 Son fikrimi verdim evet kesin alacagım bende 🙂 sormak istediğim seyse , kiliksa da 100 lira daha ucuz güvenip almalı mıyım sizin bir fikriniz var mı ? çok şikayet okudum siteye ilgili ama memnun olanlarda var ne yapmalıyım bilemedim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ben bu tip yüksek fiyatlı ürünleri internetten almıyorum. Kliksa’dan daha öncede alışveriş yapmadım. Haliyle yorum yapmam doğru olmaz ancak Kliksa’dan gelen ürünlerin Sony Eurasia garantisi kapsamında olduğunu duymuştum. Sorun çıkacağını sanmıyorum ama 100 TL çok büyük bir sorun değilse Sony bayisinden görerek almanızı tavsiye ederim.

   Şimdiden hayırlı olsun.

 115. Umut AKTEPE dedi ki:

  Tolga abi birsey daha sorabilir miyim acaba şimdi şöyle düşündüm ben telefon alacağım zaman sony xperia Z’de 1200 lira civarına düşer diye düşünüyorum bu durumda xperia Z’yide alabilecek düzeyde oluyorum. Xperia Z’yi araştırdım inceleme videolarını falan izledim fakat şu yönlerini elestiriyorlar

  1- Bataryanın yetmemesi
  2- Full hd ekranın adreno 320 ile desteklenmesi ve bu nedenle ekran performansının düşük olması.
  3- Full hd ekran nedeniyle oyun oynarken hem çok şarj yemesi hemde zorlanması.

  Sony xperia Z’nin Sony xperia SP’ye artıları da var tabi;

  1- 1.5 Ghz 4 çekirdek işlemci
  2- Full dayanıklı cam kaplama
  3- Clear audio teknolojisi
  4- 13.1 megapixel arka 2.2 ön kamera
  5- 2 gb ram
  6- Gerçekten öylemi bilmiyorum ama SP’de ahize sesi çok düşük diyolar Z’de öyle bi sorun yok.
  7- 441 ppi yoğunluk

  Tolga abi bu konuda hangisini seçmm gerektiği hakkında yardımcı olur musun? Kararsız kaldim özellikle Z’deki batarya sorunu beni endişelendiriyor ne yapmam gereken konusunda bana yardımcı ol nolur Tolga Abi??

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Aslında bakarsanız SP’nin bugünkü durumu ile Z nin aylar sonraki durumunu karşılaştırmak pek doğru değil. Ne olursa olsun, Xperia Z, SP’den daha iyi bir telefon. Fİyatının düşmesini beklemek size kalmış tabii ama Z’nin fiyatı şimdiki SP’nin fiyatına denk geldiği gün yeni bir model daha çıkacaktır ve bu defa onu mu alsam acaba diye düşüneceksiniz. Sözün kısası, bu işin sonu yok 🙂

   Bugün bir telefona ihtiyacınız varsa ve bütçeniz 1200 TL civarındaysa SP’yi kaçırmayın. Yok ben bekleyebilirim derseniz Z’nin fiyatı düşer düşmez alabilirsiniz.

   Şimdiden hayırlı olsun.

   1. Umut AKTEPE dedi ki:

    Çok haklısın Tolga abi ama dediğim gibi xperia Z gerçekten mukemmel fakat batarya çok büyük sıkıntı oluşturuyor ileride çıkacak modeller hakkinda bilgin var mı Tolga abi? İleride bi htc one mini cikacak diye biliyorum bu fiyat aralığında zaten.Bu arada Tolga abi ben yukardada bi yorum yazmıştım ogrenciyim para biriktiriyorum diye o yuzden hemen yeni bir telefon sahibi olamam dedigim gibi okul bitince alabilirim en erken ilerde cikacak modeller hakkinda bilgin varsa yardım eder misin Tolga abi???

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     İleride çıkacak modelleri kim bilebilir 🙂 Ufak tefek ‘sızan’ haberler geliyor ama şimdiden 1 sene sonrasını görmek zor. Bence bu kadar acele etme. Hevesini tut, yoksa teknoloji piyasası insanı esir alır, hiç farketmezsin 😉

    2. yakup dedi ki:

     Dokunmatik sorunu kimsede yok mu?? Düz bi zemine koyunca telefonun çogu tuşu hatta ana ekrana döndüren simge Bile çalışmıyor. Eski sürümde de aynı sorun vardı yenisinde de var

     1. Tolga CANATAN dedi ki:

      Merhaba,

      Bu sorun herkeste var. Bu sorun tüm sürümlerde var anca 4.3’de yok denecek kadar az.

 116. Umut AKTEPE dedi ki:

  Tekrar merhaba Tolga Abi

  Ben şimdi şöyle düşündüm Sony xperia Z’de ben telefon alacagim zaman bayağı ucuzlar 1200 seviyelerine gelir diye düşünüyorum ama Sony xperia Z ile Sony xperia SP arasında kaldım şimdi Z hakkında biraz araştırma yaptım inceleme videolarını falan izledim fakat şu sorunları saptadım;

  Sony xperia Z’nin dezavantajları ;

  1- Bataryası çok çabuk tükeniyor
  2- Full HD ekranı adreno 320 GPU ile desteklediğini dolayı verim çook düşük.
  3- Full HD ekrandan kaynaklı olarak oyunda zorlanmalar yaşıyor..

  Sony xperia Z’nin Avantajları;

  1- 1.5 GhZ 4 çekirdek işlemci
  2- 2 GB ram
  3- özel camla çevrili bir sağlam bir kasa
  4- 16 GB depolama alanı
  5- 13.1 megapiksel arka kamera 2.2 megapiksel ön kamera

  Tolga Abi bana yardımcı olur musun? Arada kaldım ama benim için batarya çok önemli ne yapacağımı şaşırdım batarya olarak SP dünya markası 🙂 yardımlarını bekliyorum teşekkürler..?

 117. Eyüp dedi ki:

  Merhaba;

  Samsung s4 mini ile SP arasında çok kararsızım.
  Yazınızdan sonra sp için kararlıyım gibi 😀

  1. Umut AKTEPE dedi ki:

   Merhaba Eyüp Bey
   Tolga abi bu işin uzmanı ama bende yardımcı olayım dedim 🙂 . Öncelikle S4 mini ekran olarak değerlendirdiğimizde 4.3″ ekrana sahip diye biliyorum. Bu rakam Xperia SP’de 4.6″. S4 mini’de HD ekran tercih edilmemiş ve ppi değeri cok düşük tutulmuş 241 ppi diye biliyorum Xperia SP’de bu değer 319 ppi. Bu nedenle ekrandaki pikselleri s4 minide rahatlıkla görebilirsiniz bu çok kötü birşey. Kameraya gelecek olursak S4 mini’de 8 megapiksel kamera tercih edilmiş bu rakam Xperia SP’de de 8 megapiksel fakat SP’nin Exmor RS sensörü kamerada bir ayrıcalık yaratıyor. Tasarım olarak ben kendi yorumumu söyleyecek olursam SP piyasasaki birçok telefondan daha iyi bir tasarıma sahip bence. S4 mini ram olarak SP’den önde S4 mini’de 1.5 gb ram kullanılmış SP’de ise 1 gb. Her iki cihazda çift çekirdek fakat samsung’un bildiğim kadarıyla exynos diye bir işlemcisi var duyduğum kadarıyla pek iyi bir işlemci değil diyorlar. Arayüze bakacak olursak S4 mini Touchwiz kullanıyor ve Touchwiz’in çok stabil olmadığını duydum. Sony’nin arayüzü neredeyse android için yapılmış en guzel en stabil arayüz bence. Ben bu kadar yardımcı olabilecegim Eyüp Bey bence SP S4 miniden çok daha iyi bir telefon. Sorularınız olursa cevap olarak yazin cevaplarim.
   İYİ AKŞAMLAR

   1. Tolga CANATAN dedi ki:

    Merhaba,

    Umut Bey söyleyecek bir şey bırakmamış 🙂

    Teşekkürler, bu arada işin uzmanı değilim 🙂

   2. eyyubi dedi ki:

    Merhaba Umut Bey,

    Yazınızı geç gördüm.Kusura bakmayın.
    Cevabınız için çok teşekkür ederim.Sağolun.
    Zamanında eşime SE Neo almıştım.Eski bir Sony kullanıcısım ve elimde hala bataryası bile değiştirilmemiş bir w810i tel var ve zamanını doldurmak üzere.Bu nedenle benimde artık teli değiştirmem gerek :). Kaç gündür tel araştırıyorum seçenekler çok fazla.Sony den vazgeçmek istemiyorum açıkcası. Şimdide işin içine GM discovery eklendi ve bu işin içinden çıkamayacağım. Bir gün kafama esip SP alıcam ve oh be diyeceğim o olacak.

    1. orhan dedi ki:

     gerçekten w810i nin kamera kalitesi bir çok yeni nesil telefonda yok. xperia L ile karşılaştırma fırsatım oldu: w810i makro modda(2 kademeli denklaşor mevcut) yaptığım çekimlerde açık ara daha kaliteli… Bu nasıl bir tezattır anlamadım. 10 senelik 2mp tel nasıl daha iyi oluyor?? sp kamera güncellenmiş fotolar varsa ekleyebilir misiniz???

     —- Güncelleme —–

     merhaba tolga bey;
     ben ilk defa akıllı tel alacağım en makul sp yi buldum fakat tek endişem kamera kalitesi eklediğiniz fotolara baktım. Ben 7 senedir sony ericsson w810i kullanıyorum ve xperia L ile karşılaştırma fırsatım oldu. w810 ile Makro modda yaptığm çekimlerde L den açık ara daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. msela tam sayfa bir gazete yazısını makro modda çektiğimde çok rahat okuyabiliyorum. w810i 10 senelik bi tel ve 2mp kamera var. Kamera kalitesi yönünden çok endişeliyim. Acaba güncelleme yüklendikten sonraki birkaç foto ekleyebilir misiniz lütfen??
     önerebileceğiniz sp bütçesinde alternatifler varmı???

     1. Tolga CANATAN dedi ki:

      Merhaba,

      Kamera konusunda ne deseniz haklısınız. Fotoğraf galerisini yakında güncelleyeceğim. Ayrıca mailinizi cevapladım 🙂

 118. özge dedi ki:

  merhaba acaba şu gelen son güncellemeyi yaptınızmı 254 ü ? korkar oldum artık gerçekten 🙁 bir bilginiz var mı yardımcı olur musunuz bu konu hakkında şimdiden teşekkür ederim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Korkmanıza gerek yok. Rahatlıkla güncelleyebilirsiniz.

 119. muhammet dedi ki:

  merhabalar öncelikle yazı çok güzel çok aydınlatıcı emeğiniz için teşekkürler.ben dokunmatiğe yeni geçeçeğim sorum sp yi çok beğendim yalnız acro s le fiyatı aynı siz hangisini tavsiye edersiniz aralarındaki farklar neler teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Bence aradaki farkları anlatmaya da pek gerek yok. Üç telefon arasında kesinlikle SP’yi tavsiye ederim.

 120. fuat dedi ki:

  bende de xperia sp var ilk aldığım gün stamina modda 4 günden uzun bi bekleme süresi gösterirken şimdi 22 saati hiç geçmiyor şarjdan çektiğimde bakıyor olmama rağmen birde hocam şu okunmamış mesaj led bildirimleri yada cevapsız çağrı led bildirimi bende şuan çalışmıyor. telefonumda en güncel yazılım kurulu şuan.

  1. Ahmet dedi ki:

   yani pil ömrü mü kısaldı diyorsunuz?

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Tahminin bekleme süresine takılmayın. O süre o anlık olarak rastgele hesaplanıyor. LED bildirim ışıkları sadece stamina modda çalışmaz. Bunun sebebi de stamina modun olabildiğince enerji tasarrufu yapmaya çalışmasıdır.

   Teşekkürler.

 121. Esma dedi ki:

  Bana da yardımcı olursanız çok sevinirim. İşin içinden çıkamadım direkt sp ile alakalı değil ama yardımcı olursanız cevap beklerim. Nokia c6-01 telefonum garanti kapsamında servise gitti lumia 620 ile değişim onaylamışlar.Sizce lumia kullanmalımıyım? Yoksa onu satıp xperia almak istiyorum hangisini tercih edersiniz? X10, Arc, Neo, Arc S, S, İon Hspa, SP, L sizce hangisi seçenekler biraz çok oldu ama 🙂

  1. eyyubi dedi ki:

   1 senedir Sony E. Neo kullanıyorum.Kesinlikle süper.Zamanın en iyi telefonlarından biridir kendileri.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Seçenekler gerçekten çok olmuş. Üstelik hepsi farklı klasmanlarda. Bence bütçenizi söyleyin ona göre bir yorum yapmaya çalışalım 🙂

 122. doğukan dedi ki:

  general mobile nasıl sizce kararsız kaldım özellikle fiyat konusunda

  1. Merhabalar,öncelikle telefonumu alalı yaklaşık 3 ay oluyor ve çok memnunum.Herkese tavsiye ediyorum,fiyatına göre özellikleri gerçekten çok ama çok iyi.Yalnız bir şey sormak istiyorum. Daha 1 saat önce telefonumdan dizi izliyordum ve bir anda wifi gitti. Modemde bir sorun olduğunu düşünüp açıp kapattım ancak yine aynı şey,çünkü bilgisayarım algılıyor interneti.Klasik yöntemlere uyup telefonumu açıp kapattım ancak yine de bir şey değişmedi. Tam olarak ne olduğunu bilmiyorum ama,ekranın en üst kısmında wifinin işaretini gösteren kutu kayboldu kaç kere wifi’yi etkinleştirip kapatsam da o işaret geri dönmüyor ve wifi algılanmıyor.Ne yapabilirim?Cidden yardıma ihtiyacım var ve delirmek üzereyim.Yardım ederseniz sevinirim .

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Tavsiye etmem.

 123. Esma dedi ki:

  Bugün telefonu almaya gitmem lazım lütfen anlayan birileri cevap versin ha 🙂 Seçenekler 4 e düştü xperia da
  ion HSPA, SP, L, S

   1. Esma dedi ki:

    ‘L’ aldım tabi bütçeyi de düşünerek. Şimdilik memnunum oldukça beğendim, şarjı da çok çok kullanmama rağmen iyi başladı. Sorun çıkmaz umarım.En azından xperia yani çabuk eskiyecek modeller değil örn.samsung gibi

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Sorun çıkacağını zannetmiyorum. Ben de bir yakınım için L almıştım. Hem hafif, hem de fiyatına göre oldukça iyi bir telefon. Ekran çözünürlüğü biraz düşük ama o da fiyatına göre normal.

     Güle güle kullanın.

 124. Sait dedi ki:

  Güncellemeler oldu peki ahizedeki sorun düzeldi mi ? almayı düşünüyorum.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ahize sesi hala biraz kısık geliyor. Kapalı mekanda sorun yok ama gürültülü caddelerde biraz sorun yaşıyorum.

 125. EREN dedi ki:

  ıyı gunler 3 aydır sp kullanıyorum ve eskı bır arc s kullanıcısıyım.telefonumdan her konuda cok memnunum fakat bazen kılıt ekranında sıyah bı ekran cıkıyor acaba sızlerdekı durumda aynımıdır?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Siyah ekrandan kastınız görüntünün gelmemesi ve sadece ışıkların açılması mı ?

 126. Alican ÖZTÜRK dedi ki:

  Merhabalar Tolga Bey,

  Öncelikle inceleme için teşekkür ederim. Telefonu almayı düşünüyorum önümüzdeki bayramdan sonra. İzninizle bir kaç sorum olacak 🙂

  1. olarak NFC Stickerler işimize yarabilir mi? Gerekli midir?
  2. olarak ısınma , ahize vb. sorunlar açıkçası beni caydırmak üzere , Ankara’dan almayı planlıyorum .
  3. olarak telefonu alırken kutuyu açtırmalı mıyız? Açtırdık diyelim ; nelere dikkat etmeliyiz?
  4.Display problem denen bir problem varmış sanırım bu nedir biraz açıklayabiir misiniz?
  5.olarak yorumlarda PİL SORUNU dikkatimi çekti böyle bir sorun gerçekten içler acısı bir durum bunun önüne nasıl geçeriz?
  6. ve son olarak 10 Ekim 2013 tarihinde Xperia Z1 modeli geliyormuş.Buna bağlı olarak fiyatta düşme olur mu ?

  Benim aklıma gelmeyen , sorun teşkil edebilecek eksiler varsa lütfen söyleyin.

  Cevaplarınız için şimdiden teşşekkürler 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhabalar,

   1. NFC stickerlerının gerekliliği kişiye göre değişir. Ben gerek duymuyorum ama telefonun bir çok fonksiyonunu hızlıca çalıştırmak için de oldukça ideal bir çözüm. Olmassa olmaz değildir.
   2.Telefonda ısınma sorunu mu varmış ? Ahize sesi olması gerektiğinden bir kademe daha düşük, doğrudur.
   3.Kutuyu açtırabilirsiniz. Ancak sim kartı taktırmayın. IMEI niz çalıştıktan sonra iade işlemleri zorlaşıyor. O anda dikkat edebileceğiniz tek şey piksel hataları ve ışık sızmasının olup olmadığı. (Bir de telefon işk açıldığında hiç şarjı olmayabilir. Eğer öyleyle 2 dk için şarja taktırmayın derim.)
   4.Display problemi nedir ? İlk kez duydum.
   5.Pil sorunu nedir ? 🙂 Telefonun pili piyasadaki bir çok telefonun da üzerinde performans gösteriyor. SP’den şikayet edebileceğiniz son şey bataryasıdır.
   6.Ciddi fiyat düşüşü olacağını sanmıyorum. Fiyat indirimleri yılbaşına doğru başlayabilir.

   Telefonun genel olarak eksisi ahize sesi. O da gürültülü caddelerde, yani dışarıda. Karşıdaki sesi duyuyorsunuz tabii ama biraz kısık geliyor. Ancak bu sorun telefonu almamak için yeterli mi orası tartışılır. Bunun dışında bir sorun kalmadı diyebilirim. Bir de wifi çekim gücü düşük deniyor ama bana kalırsa o kadar da düşük değil.

   Şimdiden hayırlı olsun.

 127. hasan dedi ki:

  Nasıl bu kadar beğenebiliyorsunuz ben başka telefon kullanmıyorsam aynı telefondan bahsetmiyoruz 3 aylık cihaz 2 kere garantiye gidiyor arka kapak tam bir lastik kamera berbat ram işlemci s3 le arasında pek fark yok ben tavsiye etmiyorum.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Fiyatına göre oldukça iyi performansı olan bir telefon. 1200 TL’ye çok fazla alternatifi yok.

 128. tochele dedi ki:

  tolga bey tekrar merhaba ben telefonu bugün aldım ama ne avea ile nede wifi ile interneti kullanamıyorum daha doğrusu tarayıcıdan giriyor ama uygulamları açmıyor güncelleme var diyor acaba onu mu yapmam lazım?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Tarayıcıdan giriyorsa sorun olmamalı. Güncelleme ayarlarını kontrol edin. Sadece wifi için ayarlı olabilir. Hoş, siz wifida da sorun yaşıyormuşsunuz.

   Bence Sony Companion programı ile güncellemeleri yükleyin. Güzel bir reset atın, tekrar deneyin bakalım.

   1. tochele dedi ki:

    güncellemeyi yapınca çorap söküğü gibi çözüldü problem şuan keyfini çıkarıyorum doya doya sizede sabırla sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim bütün soru işaretlerimi giderdi yazdıklarınız 🙂

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Harika ! Güle güle kullanın.

 129. Alican ÖZTÜRK dedi ki:

  Tolga Bey tekrardan merhabalar , aklıma Xperia SP mi yoksa Galaxy Note 2 mi sorusu takıldı . Sizce ne yapmalıyım?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Büyüklüğü sizi rahatsız etmeyecekse Galaxy Note 2 öneririm.

 130. EREN dedi ki:

  tolga bey tus kılıdını acmak ıstedıgım zaman bazen goruntu gelmıyor ısıkları yanıyor ama ekran sıyah kalıyor tekrar tusu kıtleyıp actıgım zaman ıse duzelıyor sık olmasada arada bır olan bı durum benım burdakı merak ettıgım konu acaba sadece benım cıhazımdamı bu sıkıntı var?
  tahmınımce yazılımsal bı problem ve 4.3 guncellemesını dort gozle beklıyorum desem yerıdır.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   BU sorun size özel değil ve öyle sanıyorum ki bir sonraki güncellemede düzelecek.

 131. Efe Mert dedi ki:

  Şimdi ben telefonu dün yatmadan önce şarja takıp uyudum bugün telefona baktım ama internet erişimi yok Wifi de sorun yok ama ne Sms yollayabliyorum nede Mobil internete girebiliyorum bugün yola çıkacağız bunu nasıl halledebilirim?

  1. Efe Mert dedi ki:

   Bu arada sanırım sorun sim kartında Başka telefondada mesaj yollayamadı.Türkcell kullanıyorum yeni sim kartı almam ne kadar sürer

   1. berk dedi ki:

    Ayarlar xperia internet ve sms ayarları indir sorun cozulur kardeşim

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hmm. Telefonu kapatıp açmayı denediniz mi ? O da olmadı arkadaki (kapağın altındaki) reset düğmesini deneyin.

 132. Atakan dedi ki:

  Merhaba tolga bey öncelikle İncelemeniz mükemmel olmuş
  benim bir sorum olucak sp yi aldıgım 2 gun oldu ve BRRrip ve DVDrip gibi yüksek kalitede videoları açmıyor bazen açıyor ama tıkanıyor kalıyor ne yapmam gerekiyor acaba bide telefonun menüsünde 3 uygulama var biri game biri ismini göremiyom mikrofon resmi var 2 gözlü biride üstünde müzik ayarlar bide boyama paletı olan renklı bi uygulama var bu 3ünün ismi ve içeriği farklı dilde korece galiba neden öyle acaba bir bilginiz varmı teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Korece mi ? Öyle bir şey olmaması gerekiyor. Telefonun herhangi bir medya dosyasıyla da sorunu yok :S

   1. atakan dedi ki:

    korece yada çince galiba emın deılım azerbaycandan aldım ben telefonu kaydını yaptıdım ne yapmam gerekır sımdı

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Hmm. Bana kalırsa servise gidip yazılımı tekrar yükletin. Tabii biraz araştırıp kendiniz de yükleyebilirsiniz.

 133. ALİ dedi ki:

  Tolga abi ben bu telefonu aldıktan 29 gün sonra şarj almamaya başladı ve servise yolladım. Serviste kullanıcı hatası diyerek 966 tl ücret talep etti.Sonra ben de tüketici haklarına başvurdum.Başvuralı 1 ayı geçti ama daha bilirkişi incelemesi için bile çağırmadılar sence ne yapmalıyım. Teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Beklemelisiniz 🙁 Kullanıcı hatası ne demektir yahu. Sony Eurasia garantili mi yoksa paralel ithalat ürünü mü ?

   1. Ali dedi ki:

    sony eurasia

 134. emrah meydan dedi ki:

  selam birşey sormak istiyorum bende xperia sp kullanıyorum bugün farkettim telefonun sol tarafına telefon düz durarken yandan baktıgımda ince bir çizgi şeklinde sanki dokunmatikle ekranın arasında çizik var gibi normalde bakınca böyle birşey yok tam yan bakınca görülüyor ışık sızması olayı bu mu? bir arkadaşıma sordum bu genelde tüm telefonların şarj soketinin olduğu tarfda olur dedi

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Tüm telefonların şarj soketinin olduğu bölümde o tarz bir şey olmaz. Neden olsunki ?
   Fotoğraf gönderebilir misiniz?

 135. Taha dedi ki:

  Telefonumu yeni şarj ettim, pil seviyesi %100 ama tahmini bekleme süresi 20 saat olarak gözüküyor. stamina modu açtığımda da bu değişmedi: 20 saat. sorun nedir? alalı 1 ay oldu, hiçbir sorun yoktu, ama dün birden bu sorunla karşılaştım. yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler.

  1. Taha dedi ki:

   Evet, 1 günlük denemelerim sonucunda gördüm ki stamina mod ve zayıf pil modu çalışmıyor. Çözüm konusunda yardımlarınızı bekliyorum.

   1. Taha dedi ki:

    Zayıf pil modunu aktif hale getiriyorum fakat ayarlar değişmiyor (parlaklık vs.) mod sadece açıkmış gibi görünüyor o kadar, mod işlevini yerine getirmiyor yani. stamina için de aynısı geçerli… format atsak düzelir mi acaba… bugün pil i 0 layıp bi de öyle bakacağım duruma. pil ile ilgili bi durum da olabilir.

    1. Taha dedi ki:

     Pil i tamamen boşaltıp şarj ettim, durum yine aynı… farklı bir çözüm önerisi olan var mı? format ile çözebilir miyim…

     1. Tolga CANATAN dedi ki:

      Yorumları sonradan gördüğüm için parça parça cevaplamak zorunda kaldım. Bana kalırsa pil performansında bir sorun var. Tabii telefonu ne kadar kullanıyorsunuz bilmiyorum ama stamina mod düzgün çalışıyor, bundan eminim.

    2. Tolga CANATAN dedi ki:

     Bence yeniden yazılım kurun. Çünkü stamina modda hiç bir sorun yok :/ Evet doğru söylüyorsunuz pilin dengesi de bozulmuş olabilir.

   2. Tolga CANATAN dedi ki:

    Aslında çalışıyor. Neden böyle bir sonuca vardınız ?

 136. mehmet dedi ki:

  Bu stamina modda suredegisikligi benim cihazimda da oldu basta yoktu sorun ne olabilir .. fakat stamina mod acikken sarj oldukca basarili sadece sure degismiyor

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Sanıyorum ki telefon o anki güç tüketimine bağlı olarak yeniden hesaplıyor süreyi. Kullanım konusunda sıkıntı olmadığını göre problem yok bence 🙂

 137. EREN dedi ki:

  Bu stamina mod problemi bendede var formatladiginda yada onarim yaptiginda duzeliyor ama bir sure sonra sonuc ayni calismiyor yazilimsal bi problem.artik 4.3 guncellemesini bekliyecegiz stamina mod olsun arada siradada olsa ekran kilidi acarken siyah ekran gelmesi olsun umarim cozum olur cihazi ilk aldigimda cihaz inanilmaz problemsiz calisiyordu ama guncellemeler mahvetti gercekten cihazi…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Stamina modda problem yaşamıyorum ama ekran kilidinde siyah ekranda kalma işi gerçekten can sıkıcı.

 138. Taha dedi ki:

  sony nin forumunda gördüğüm bi yöntemle sorunu çözdüm. sırasıyla şu adımları takip ediyoruz: ayarlar >> uygulamalar>> tüm uygulamalar >> eco mod kontrolü. bu işlemi açıyoruz ve verileri temizliyoruz. daha sonra işlemi durmaya zorluyoruz. Ardından telefonu yeniden başlattığımızda sorun çözülmüş oluyor. Ancak EREN in de dediği gibi, sorun yazılımsal ve tekrar karşımıza çıkması muhtemel. 4.3 güncellemesi oldukça gecikti, dört gözle bekliyoruz.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Güzel bilgi. Teşekkürler. Çözdüğünüze sevindim. Ben sorun yaşamıyordum ama yaşayan arkadaşlar için faydalı.

   4.3 sanıyorum Aralık ayında gelecek.

 139. Mert dedi ki:

  Merhabalar ben telefonu alalı 1.5 ay oldu.Genel olarak memnunum.Fakat Sarjı çok hızlı tüketiyor Şarjı %100 ken alıp 10 dakika kullandım %98 e düştü sonra 15 Dk. Plants vs. Zombies 2 oynadım şarj %85 e düştü.Hücresel veri açıkken 10-20 dk arasında %1 şarj gidiyor.Bu benim sinirimi bozmaya başladı.Battery Saver adlı programda Optimize edince ‘Memory optimization level for battery life %71’Diyor Bataryayı değiştirmeli miyim?Telefonu Vatandan aldım telefonu nereye götürmeliyim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Şajrdan şikayetçiyseniz servise verin ama bir şeyin değişceğini sanmıyorum. Telefonun bataryası fiyatına göre üst seviyede. Enerji tüketimi konusunda da bir problem yok bence. Yoğun kullanımda bir günü dolu dolu geçiriyorum ben. Arka planda çalışan uygulama vs var mı ?

   1. Mert dedi ki:

    Hayır hiç uygulama yok

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     O halde servise göstermek faydalı olabilir.

 140. samet dedi ki:

  Bu kadar yorum ve emeğiniz için çok teşekkür ederim.Çok faydalı bir şey yapmışsınız.Net dünyasında, hatta sony orijinal sitesinde bile sp için bu kadar bilgi yok neredeyse.Kararsızdım bu telefonu alıp almamak konusunda; sizin yazınızı görüp, okuyana kadar.Yarın siparişimi veriyorum.Sağolun.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Bir çok kişinin de katkısı var.

   Hayırlı olsun 🙂

 141. atakan dedi ki:

  Tolga bey mcafee mobile security system/etc/customization/applications/com.wolkgame.seciao.apk

  Android/smsend.t!gen(zararlı yazılım) tarafından virüs bulaştırıldı diye bir bildirim aldım ve virüs ü kaldıramıyorun kaldır diyoorum kaldırılamıyor diyor ne yapmalıyım acaba sımdıden tesekkurler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   APK’yı dışarıdan mı yüklediniz ?

   1. atakan dedi ki:

    Apk ne? İnternetten bi kaç şey indirdim ama onlardanmı bulaştı bilmiyorum nsl kaldırıcam acaba virüsü.teşekkürler

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     .apk uygulamaların formatı. Eğer dışarıdan indirip telefona attıktan sonra bu dosyayı kurduysanız zararlı yazılım bulaşmış olabilir diye sormuştum.

 142. birol dedi ki:

  Merhaba öncelikle yorumlarınız için teşekkürler.İki haftadır cihazı kullanıyorum.Bataryasından hiç memnun değilim ortalama sık kullanımda 10 saate yakın gidiyor.en buyuk sorunum ise günde ortalama 4-5 defa başıma gelen güç tuşu problemi.Ekranı açmak için tıkladığımda önce ekranda siyahtan mora dönme 2. basışımda tekrar siyah olma ve 3. basışımda ancak ekranın açılabilmesi.Bu konuda ne yapabilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefonu sık kullanmaktan ziyade yüksek işlemci gücü isteyen oyunlar ve 3G kullanımı enerjiyi çabuk tüketir. Özellikle bu ikisini aynı anda yaparsanız telefonların çoğu gün sonunu göremez.

   Güç tuşu probleminde haklısınız. Bu sorun hepimizde var ve bir sonraki güncellemede düzelmesini umuyoruz. Şu an için yapacak bir şey yok maalesef.

 143. Alper dedi ki:

  dostum öncelikle böyle bir inceleme yaptığın için teşekkürler, çok güzel bir iş yapmışsın.
  benim sorunum da internet bağlantısı.
  -ayarlardaki xperia menüsünden internet ayarlarını yaptım.
  -erişim noktası adı: vodafone internet
  -mobil veri trafiği ve veri dolaşımı açık (ne işe yaradıklarını bilmiyorum)
  -şebeke modu: wcdma/Gsm
  -şebeke operatörleri: 2G vodafone tr (3g olanı seçemiyorum)
  wifiden sıkıntısız giriyorum ama şebeke üzerinden giremiyorum
  kesin çok basit bir ayarı var, bir tuşa falan basıyoruzdur ama bulamadım 🙁

  1. Eyüp dedi ki:

   Merhaba Alper Bey,

   Telefon s4 mini ama belki sizde işe yarabilir.
   Bende de int bağlanıyor fakat youtube gibi videoları izleyemiyordum.Fakat aşağıdaki işlemi gerçekleştirince problem gitti.Belki sizde de işe yarar.
   Ayarlar>Diğer ağlar>Mobil ağlar>erişim noktası adları>Burada menüde varsayılan olarak sıfırla işlemini gerçekleştirdim

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hattınızda 3G aktif olduğundan emin misiniz ?

   Ayrıca ben teşekkür ederim 🙂

 144. birol dedi ki:

  Merhaba.Dün güç tuşu ile alakalı bir sorum olmuştu.Bendeki sorun günde 3-4 defa başıma gelen birşey.ekranı açmak için güç tuşuna basıyorum ekranda hafif parlama oluyor ama açılmıyor 2. bastıgımda tekrar siyah olup kapanıyor ancak 3. basışımda ekranı açabiliyorum.bu problem çoğu SP de var mı ?

  1. EREN dedi ki:

   evet sp lerde genel bı yazılım hatası guc tusuna bastıgımızda gelen sıyah ekran ve bu sıkıntıyı yasayan tek kısı sen degılsın emın ol.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Evet bütün SP’lerde var ve kesinlikle yazılımsal bir sorun.

 145. alp dedi ki:

  4.3 güncellemesiyle wifi sorunu düzelir mi?
  Telefonun wifi çekim mesafesi düşük. Bazı forumlarda telefonu root yaparak bu sorunu çözdüklerinden bahsediyorlar.
  Sorun root ile çözülüyorsa demek ki sorun yazılımsal.
  Sizce 4.3 güncellemesi geldiğinde wifi sorunu çözülmüş olur mu yoksa hep böyle mi kalacak?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Evet, biraz daha toparlanmasını umut ediyoruz. Sorun kesinlikle yazılımsal. 4.3 ile düzelip düzelmeyeceğini hiç kimse bilemez. Bekleyip göreceğiz 🙂

 146. şükrü dedi ki:

  tolga bey flash player önemli mi

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Günümüzde hala Flash Player’ın yerine geçecek düzeyde bir yazılım daha yok. HTML 5 bir hayli geliştirildi ancak hala flash player kadar güçlü değil. Diğer taraftan maalesef ki FLash Player web sitelerinde hala en çok tercih edilen diller arasında. Ancak mobil cihazların artmasıyla (biraz da Apple’ın dayatmalarıyla) Flash Player önemini hızla kaybediyor. Toparlayacak olursam, evet önemli. Ama önemli olmalı mı ? Hayır olmamalı.

 147. Ahmet dedi ki:

  Arkaplanda çalışan uygulamaları nasıl kapatabilirim? Özellikle facebook ve outlook telefonu açmamla beraber otomatik açılıyorlar. Durdurmama rağmen bi süre sonra tekrar açılıyorlar. Nasıl bi çözüm önerirsiniz, teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Facebook’un ayarlarına girerek (mobil uygulama üzerinden) bildirimlerini kapatabilirsiniz. Bu sayede biraz daha az karşınıza çıkar. Ayrıca Ayarlar / uygulamaların menüsünden Facebook dahil tüm programları ‘durdurmaya zorlayabilirsiniz.’

   Outlook vb programlar devamlı senkronize olduklarından kendini açık bırakıyor olabilirler. Yine program ayarlarından manuel senkronizasyon (eğer varsa) seçebilirsiniz.

 148. Melih dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey, ben bu kapsamlı incelemeniz için çok teşekkür ederim sizin sayenizde yaklaşık 1,5 ay önce tam da ihtiyacım olan bu cihaza erişmiş oldum. Fakat benim cihazımda da diğer birkaç arkadaşın bahsettiği gibi ekranın kenarlarında sadece yandan bakılınca görülebilen çizgi şeklinde beyaz ışık var ve içinde bir adet tuhaf dilde program çıktı, nasıl bir yerden geldiyse artık. Arka kapağında boşluk var telefonun, en alt kısmında da bastırınca gıcırdıyor. Bi de telefonla konuşurken Kulağıma koyduğumda kulağımı rahatsız edebiliyor köşeleri. Tüm bunlara rağmen tasarımı çok iyi, çok sağlam telefon bildiğiniz taş gibi. Arka kapağındaki boşluk için biraz sert bastırmanız gerekiyor anlamanız için. O yüzden sorun teşkil etmiyor fazla ve pil ömrü önemlidir diyorsanız hiç düşünmeden bunu alın ben bu performansı başka bir android telefonda görmedim tam günü çok rahat çıkartıyorum. Şu anda sadece ahize sesinin azlığından ve şu ekran kilidi sırasında kararan ekrandan şikayetçiyim.

  Varmak istediğim konuya varmak için çok fazla uzattım. Telefon alacaksanız sizin için önemli olan özelliklere dikkat edin.Kamerası ve Tft ekranı sizi çok tatmin etmeyebilir. Ben 1 kere alırım 3 sene 4 sene kullanmak isterim diyorsanız bence düşünmeden alın. Piyasada fazla sağlam cihaz yok. Yine olsa yine alırım. 😀

  Tolga Bey ben bir şeyi merak ediyorum. Telefonumda şu an hafıza kartı yok ve 1 gb a yakın boş yer kaldı. menü geçişlerinde donmalar başladı. bunun nedeni ram in çok kullanımı mıdır yoksa hafızamın doluluğu mudur ? Şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Melih Bey,

   Hafızanın dolu olması problem yaratmaz. SP gibi donanımı güçlü telefonlar 4-5 GB verinin altından başarıyla kalkarlar. Sistemi yoran başka şeyler olmalı…

   Yorumlarınız için teşekkürler. Blog’da işinize yaramış, ne mutlu … 🙂

 149. nur dedi ki:

  telefonun led ışık ayarlarını yapmama rağmen yanmıyo ne yapmalıyım ?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Stamina modda mı yanmıyor yoksa stamina modda değilkende mi yanmıyor ?

 150. Gizem dedi ki:

  Telefonu sabah aldım eve geldim açtım sonra simi yaptrıp taktım ve kendi kapandı kapanıs o kapanıs açılmıyor şarjı tam ama olmuyor fotoğraf çekiyor tuş sesi geliyor aama ekran siyah napıcam lutfen teşekkürler

  1. EREN dedi ki:

   Gizem hanım önce Sony Update Service İndir. bilgisayara kur.Sonra proğramı başlat , en son güncellemeyi yükleyecek telefonuna, Merak etme bu işlemleri yaparken telefonunun açık olmasına gerek yok-zaten bütün işlemler telefonun kapalı iken yapılacak.Ama telefonundaki yuklu hersey sılınecektır.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sorun ciddi gibi görünüyor. Öncelikle sim kartınızı çıkartın. Arka kapağın arkasında telefonun alt bölümüne doğru (fazla alt değil) bir reset deliği göreceksiniz. Kürdan vb bir cisimle deliğe 3-4 sn kadar basılı tutun. Telefonun titrediğini hissedince elinizi çekin. Bu tuş telefonu resetleyerek basit hataları giderir. Yine görüntü alamıyorsanız önce aldığınız yerle görüşün. Muhtemelen yüz vermezler. Sonra servise gidersiniz.

   Geçmiş olsun.

 151. EREN dedi ki:

  Nur hanım sony pc companion ile sizde cihazınıza onarım yapmak suretı ıle bu problemınızı cozebılecegınızı dusunmekteyım.Tolga Bey inde yorumlarını beklemekte yınede fayda var sonucta burda baya bı emek verıp ugrasmıs ve bılgı ve tecrubesı bu konuda daha yuksek olabılır dıye dusunmekteyım.Karar sızın.

 152. EREN dedi ki:

  Nur hanım led problemı sadece cevapsız cagrı ve sms bıldırımlerı ıle alakalı ıse stamına modda ıken devamlı yanmıyor degıl genel ıse sony pc companion ile sizde cihazınıza onarım yapmak suretı ıle bu problemınızı cozebılecegınızı dusunmekteyım.Tolga Bey inde yorumlarını beklemekte yınede fayda var sonucta burda baya bı emek verıp ugrasmıs ve bılgı ve tecrubesı bu konuda daha yuksek olabılır dıye dusunmekteyım.Karar sızın.

 153. Cahit dedi ki:

  xperia sp telefonunda oyunlarda yada uygulamalarda hiç kasma oluyormu?

 154. atakan dedi ki:

  tolga bey benim problemime bi çözüm bulun lütfen.yukarda belirttim cvp vermediniz.bide özele gelebilirseniz çk mutlu olurum

 155. kamil dedi ki:

  bugün bi sp almış bulunmaktayım. arka hoparlöründe sorun var sıfırıyla değişim isteyeceğim . telefon çok güzel herkese tavsiye ederim yalnız çözemediğim bi olay var. karşı tarafla görüşürken bu altta yanan ışığı kapatmanın bi yolu yokmu

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun. ALır almaz sorun yaşamanız kötü olmuş, geçmiş olsun. Işığı kapatmanın bir yolu yok maalesef.

 156. Şevval dedi ki:

  merhaba; akıllı telefonlarla ilgili pek bir bilgim yok ondan dolayı bazı konuları anlayamadım (zamanla anlarım herhalde).
  öncelikle herkes telefon açılırken ortaya çıkan siyah ekrandan şikayetçi olmuş çok rahatsız edici bir şekilde mi?
  ekranda donmalar oluyor mu?
  bazıları da telefonun kapağında-şarj giriş yerinde falan soyulmalardan bahsetmiş bu sorunlar göze batacak bir şekilde mi? başka bir sayfada tırnakla bile soyulduğunu okumuştum böyle bir şey var mı?
  flash player yükleyip youtube dışındaki sitelerden videolar izleme imkanımız var mı?
  internette 900 Tlye satılırken teknosada 1200 Tlye satılıyor. internetten KESİNLİKLE alacağımı sanmıyorum, teknosadaki veya başka mağazalardaki bu fiyat ocak ayına kadar 900 Tlye düşer mi?
  şimdiden teşekkürler 😀

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba

   Tuş kilidinde çıkan siyah ekran önemli bir şey değil. Sadece rastgele bir zamanda kilit açma tuşuna iki kere basmanız gerekiyor. Canı sıkılıyor insanın tabii ki ama bir sonraki yazılımda kesin düzelecek bir hata. Yani yazılımsal.
   Bende toplu ipne başının yarısı kadar bir kavlama oldu. Tırnağınızla iyice kazırsanız ne olur bilemiyorum. Malzeme kalitesi o kadar da kötü değil, bundan emin olabilirsiniz.
   Harici olarak flash player kurulabiliyor. Bazı custom romlar da yükle olarak da geliyor. Ama tavsiye etmem. Bir çok web sitesi video oynatıcısını mobil için optimize etmiş durumda zaten.
   Ocak ayına kadar 900 TL’ye düşmez. Üzgünüm 🙂 Sony Eurasia garantili olmadan almayın sakın.

   Ben teşekkür ederim.

 157. uğur dedi ki:

  tolga bey meraba,
  ben sp ye 16gb micro sd kart almak istiyorum. ama anladığım kadarıyla bu kartlar veri hızlarına göre farklılaşıyor. sp fullhd video kaydettiği için herhangi bir kart olmazmış sanırım. hangi kartı almalıyım bir kaç tavsiye verebilir misiniz. teşekkür ederim…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Uğur Bey,

   Herhangi bir kartın verimli çalışmayacağı doğrudur. Full HD video kaydı için yazma hızı yüksek kartları tercih etmelisiniz bu kartlar mutlaka ‘Class 10’ seviyesinde olmalı.

   Bütçeye göre ikisinden birisi işinizi görür;

   http://www.vatanbilgisayar.com/Haf%C4%B1za%20Kart%C4%B1/sandisk-sdsdqua-016g-u46a-16gb-ult-micro-sd-ultra-c10/productdetails.aspx?I_ID=62822

   http://www.vatanbilgisayar.com/Haf%C4%B1za%20Kart%C4%B1/toshiba-16microc10-toshiba-16gb-micro-sdhc-exceria-hd-uhs-1-c10-9530/productdetails.aspx?I_ID=65571

 158. Taner dedi ki:

  Çok güzel olmuş ellerine sağlık Tolga abi içimi rahatlattın ben de yeni aldım telefonu teşekkürler 🙂 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. İyi günlerde kullan 🙂

 159. basri dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar. Öncelikle Tolga BEy her şey için teşekkürler.
  şöyle bir sorunum var. mekanik kamera tuşu çalışmıyor benim. bir de ekranın içine toz girmiş nasıl olmuşsa. üstelik kılıfım bile var. kameranın içine bile girmiş toz. kamerayı açınca ekranın birkaç yerinde siyah noktalar oluşuyor ve bunlar çekilen fotoğrafta da çıkıyor. çok sinir bozucu. toz olayını yaşayan başkaları da var mı acaba???
  fabrika ayarlarında dönüş yaptım acaba tuş ayarı değişti de ondan mı çalışmıyor diye ancak hala çalışmıyor. yalnız arkdadan reset tuşunu hiç denemedim.

  servise göndermem en iyisi olacak sanırım.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Kamera için de tuş için de servise vermeniz en iyisi. Servise verirken kağıda toz olayını da bildirin. Temizleyip gönderirler.
   Geçmiş olsun.

   Ayrıca teşekkür ederim 🙂

 160. birol dedi ki:

  Merhaba Tolga bey bende bi SP kullanıcısıyım.Telefonun bataryasıyla ilgili problem yaşıyorum.Sim kartı çıkarıp full jarj ettim sonra STAMİNA modu açıp arka planda çalışan tum uygulamaları kapattım ve bekleme suresi larak 4 gün 21 saat gösterdi.sonra Elektrowolde gittim aynı cıhazın yüzde 72 jarjlı haliyle stamına modda 10 gun oldugunu ordan da emin olmak için teknosaya gittim orda tam jarda 12 gün 20 saat oldugunu gördüm.Galiba benm bataryada bir problem var ne önerirsiniz?

  1. EREN dedi ki:

   Birol Bey sanırım stamına mod batarya kullanım surelerımızı verıleyıp kullanımımıza gore sureler hesaplıyor yanı kısıden kısıye o sureler degısır.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Menüde yazan bekleme süresine çok takılmayın. O süre bir çok veriye göre ortalama bir değer atıyor ve anlık olarak bile değişebiliyor. Bu değişimde sadece arkada çalışan uygulamalar etken olmuyor. Problem olduğunu sanmıyorum.

 161. Özge SAKALLI dedi ki:

  Merhabalar Tolga bey.Ben 1 haftadır SPyi araştırıyorum.gerçekten çok hoşuma gitti almak istiyorum ama çok kararsızım.çünkü 1 defalığına böyle pahalı bir telefon alabilirim bir daha alma şansım yok bu yüzden bunun bana uzun yıllar dayanması lazım sizce napmalıyım?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Özge Hanım,

   Telefon fiyatının üstünde performans veriyor. Bunu her satırda yazdım zaten. Başka modeller içinize sinmediyse SP bu fiyata çok iyi bir telefon. Günümüzde hiç bir teknolojik ürün 5 sene sorunsuz çalışmaz, çalıştırmazlar çünkü. Ancak siz cihaza iyi bakarsanız evet, uzun yıllar kullanabilirsiniz. Şimdiden hayırlı olsun.

 162. kadirrrrrrrr dedi ki:

  benim xperia p arızalanmıştı üstelik alalı daha 5ay olmamıştı 8. ay xperia sp gönderdiler… Yorumun için eline ağzına sağlık kardeşim iznşallah bu sefer soru çıkmaz 🙁

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Geçmiş olsun. Ayrıca hayırlı olsun 🙂 SP gönderdilerse P’nin bozulması daha iyi olmuş bence.

 163. serhat dedi ki:

  merhaba tolga bey. ekran koruyucu dokunmatik hassaslığını etkiliyor mu sizce ve yapıştırmamamızın herhangi bir zararı olur mu çünkü ekran çizilmez diye okumuştum ben

 164. onur dedi ki:

  Merhabalar tüm yorumları okudum tek tek öncelikle harika bilgiler ve harika detaylar verdiğiniz için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
  20 yaşındayım ve Abim Sony Z aldı ilk çıktığı vakit telefonu elime aldığımda harika dediğim olmuştu ancak pil ömrü kısa ve telefonu şarjdan çıkarmıyordu..
  benimde artık akıllı telefon alma vaktim gelmişti ve Sony SP ile tanıştım Z nin kardeşi diye adlandırılıyor telefonu 3 hafta araştırdım ve hala araştırmaktayım. sırf fiyatı düşsün diye.. LG HTC gibi aynı fiyatta diğer markalar performans ve özellik olarak üstün olsada. Sony SP içerik menüsü olsun bazı extra özellikler led ışıkları olsun kısaca harika…
  ancak şöyle birşeyde var HTC ONE MİNİ ile karşılaştırdığımda tek caydırıcı özellik hafıza kartı olmamasıydı. ve böylece SP tekrar bir adım önde.
  ve asıl sorum şu 1gb ram ne kadar yeterli olucaktır 2014 yılında ?
  1.5 veya 2gb ramlı telefonlara bakıyorum fiyat olarak çok çok yukarda düşük olanlarda ot gibi telefonalar 🙂

  aralık mı yoksa ocak da mı almalıyım telefonu
  veya onur az daha bekle Sony yeni bir telefon üretir ona mı yönel dersiniz.
  yorumunuz için çok çok teşekkür ederim şimdiden takipdeyim… 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Fiyatın düşmesini bekliyorsanız Ocak ayına kadar telefonu alamayacaksınız demektir. Aralık ayının sonuna kadar fiyatın düşeceğini sanmıyorum. Yılbaşı zamanı büyük mağazaların kampanyaları olacaktır, onları takip etmelisiniz. Tabii bu benim fikrim.

   Xperia SP’nin yapabildikleri ver yapamadıkları ortada. Telefon fiyatının ötesinde performans veriyor ama tabii ki eksileri de var.Ram bu eksikler arasında yer almıyor. 1 GB ram bu seneyi de çıkartır. Eğer şüpheniz varsa üzerine yüzlerce lira daha ekleyip sizin de söylediğiniz gibi daha üst modellere bakmanız gerekir.

   Ocak ayında (yılbaşında) 1000 TL’ye düşüren mağazalar olabilir. Yaklaşık iki ay kullanmamanın bedeli 150 TL oluyor. Karar sizin. Tabii hiç indirim olmama ihtimalini de düşünün 🙂

   Bu arada Sony elbette yeni modeller çıkartacaktır. Bu işin sonu yok, siz de biliyorsunuz.

 165. ayse dedi ki:

  merhaba fiyati ne kadar duser, fikriniz varmi?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ayşe Hanım fiyatın ne kadar düşeceğini bilmek zor. Yılbaşına doğru mağazalar indirim yapabilir ama bence yine de 1000 TL’nin altına düşmez. Düşerse de stoklarla sınırlı kampanyalarla düşer. Telefonun şu anki fiyatı hak ettiği limitin en altında.

 166. akif bal dedi ki:

  Merhaba
  Xperia Sp hakkındaki incelemenizi beğendim. Bende uzun süredir sony kullanıcıyım t610 serisinden bugüne dek çok sony deneme şansım oldum. Yorumlara ve sayısal değerlere istinaden Xperia Sp aldım fakat şarj konusunda hayal kırıklığına uğradım. Belki benim telefona has bir durumdur ama paylaşmak istedim, sizinde konu hakkında fikrinizi-yorumunuzu merak ediyorum. Öncelikle kullanım şeklimi anlatmak isterim. Gece 24:00 da şarja takarım telefonu ve gündüz 7 gibi alırım. Stamina Mod açık, 3g açık, internet açık şekilde kullanıyorum telefonu. Akşam 8 gibi eve geldiğimde şarjı %12lere düşmüş oluyor. Nitekim oyun oynamayan birisiyim sadece günde en az 100 e yakın mesaj atarım. 1-2 saat civarıda internet kullanırım. Fakat 3g kapalı, internet açık, stamina mod açık şekilde kullanırsam akşam 8 gibi şarjı %40larda oluyor. Çoğu yerde 3g kapalı/açık şekilde kullanım yorumu yok.Nihayetinde bence 3g açık şekilde 2 gün dayanmalı diye düşünüyorum. Konu hakkında yorumunuz, öneriniz nedir? Garantiye vermeli miyim? Şimdiden ilginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Akif Bey,

   Yazdıklarınız şarjın ne kadar iyi gittiğini gösteriyor biliyor muydunuz 🙂 Şarjı en çok tüketen özellik 3G veri trafiğidir. Günümüzde bir çok telefonda sürekli 3G kullanan kişiler gün sonunu göremez bile ki siz saat 20.00’da %12’lerde olduğunu söylüyorsunuz. Bu çok iyi bir istatistik.

   3G veri trafiği sürekli açık, 2 gün kesintisiz çalışabilecek bir telefon yok. Özellikle Sp fiyatına hiç yok.

   Bana kalırsa servislik bir durum söz konusu değil.
   Güle güle kullanın.

   1. akif bal dedi ki:

    İlgiliniz ve bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. İçim rahatladı gerçekten 🙂

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Ben teşekkür ederim.

 167. mmmm dedi ki:

  ekrana resim koymakta zorluk çekiyorum kırpmamı istiyo kırpıncada resmin bir bölümü çıkıyor ve ekranda çok büyük oluyo bende ekran koruyucusundan yaptım oldu ama kamerayı açıp kapadığımda ekranımdaki resim bi tuhaf şekil alıo sizce neden

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Duvar kağıtlarının nasıl göründüğü ekran çözünürlüğü ile ana ekran sayısına bağlı oluyor. Örneğin siz 4 ekran kullanıyorsanız duvar kağınız da ona göre konumlandırılıyor. Fotoğrafları buna göre kırpıp düzenlemek gerekiyor. Hiç kullanmadım ama https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.hyoromo.automaticsettingwallpaper bu tarz uygulamalar da işinizi kolaylaştırabilir.

   Anlamadığım şey, kamerayı açıp kapatınca ekran nasıl bir şekil alıyor ?

 168. mmmm dedi ki:

  animasyonlardan yaptım nasıl yapmalıyım

 169. samet dedi ki:

  Selamlar.Daha önce sayenizde sipariş ettiğim, aldığım xperia sp telefonum için sipariş aşamasında iken teşekkür etmiştim size.Şimdi performans değerlendirmesi içinde teşekkür eder; telefonuma uygun şarj cihazını nereden bulabileceğimi sormak isterim.İnternet sitelerinde vs. genelde yaygın uçlu olduğundan s3, s4 vb.şarj cihazlarını orjinal şarj adında satıyorlar.Üzerinde direk sony yazanlar da var, ama mA değerleri farklı.Fabrika telefonun kutusuna en fazla verim alacağım cihazı koyar diye düşünüyorum.Yani kutudan çıkan şarjımın üzerinde 300 mA yazıyor.Baktıklarımda ise 280, 350… mA değerleri var. Şu anda en az 2 gün batarya ömrü sunan, ve bundan memnun olduğum ve bu süresini kısaltmak istemediğim Telefonum için orjinal bir yedek şarj cihazını neren bulabilirim acaba?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun. Şarj cihazını tüm Sony centerlardan alabilirsiniz. http://www.hepsisony.com/ vb sadece sony ürünü satan sanal mağazalardan da faydalanabilirsiniz. Şarj cihazlarının değerlerini yanlış yazmış olabilir misiniz ? SP’nin kutusundan 850 mAh şarj cihazı çıkması gerekiyor. Saatte 850 mAh göndererek telefonu 3 saatte şarj ediyor. 300 mAh gönderen bir şarj cihazı XPeria SP’yi 6 saatten daha kısa sürede şart etmemesi gerekir.

 170. xperia dedi ki:

  Merhaba sp yi daha cumartesi,gunu,aldım güzel,bir telefon su an ondan,yazıyorum. walkmande led ışığını kapatmanın bir yolu,var mı acaba? Ve şu,kamera ön kamera tam,bir hayal kırıklığı 4.3 gelince ön kamera net çeker mi yada program yazılım bir şekilde benim bunu iyileştirme ihtimalim var mı yada sony mağazasına mı göstermeliyiz süper bir telefon tek eksiği kamera. Ve bir yoruma cevap olarak kamera goruntulu konusmak için yazmışsınız fotograf için degil ön kameradan bahsediyorum. internet uzerinden mi eger oyleyse bu sadece skype programıyla mı olur . General mobile discovery gibi yeni ucuz guvenilmez bir telefonun bile görüntülü görüşme sağladığını söylersek sony,dede olması,gerektiğine inanıyorum,var ama bulamamış olmayı umut ediyorum incelemenin tüm siteler arasında en beğendiğim oldu emeğinize sağlık

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle hayırlı olsun.

   Walkman led ışığını ayarlar – ekran- ışık efektleri- müzik ritim ışığı efekti bölümünden kapatabilirsiniz. Ön kameranın kötülüğünü yazılıma yüklemek haksızlık olur. Ön kamera sadece videolu görüşmeler için ekleniyor, haliyle bu tip fiyat performans ürünlerinde maliyeti kısmak amacıyla kalitesi düşük tutuluyor. En azından SP için durum böyle. Ön kamerayı iyileştirmenin – şu an için- bir yolu yok. SP üzerindeki ANdroid videolu görüşmeye direk hat üzerinden izin vermiyor ancak Hangouts vb görüşme programlarıyla pek ala videolu arama yapabilirsiniz. Hat üzerinden aranamaması saçma farkındayım ama yapacak bir şey yok.

   Ben teşekkür ederim, yardımcı olabildiysem ne mutlu.

 171. mmm dedi ki:

  kayıyo resim düzlemesine mesela resim var in uzun oluo ben duvar kağıdıdan koymak istiyorum resmi ama koyamıorum kırpma isti ekrandada kocaman oluo bu hep böle mi olacak bide ön kamerası çok kötü acaba ayarı falan var mı

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Evet hep öyle olacak, yani çok da kötü değil duvar kağıdı ayarlaması ? Ön kamera için bir ayar yok. ÖN kamera görüntülü konuşma için eklenmiş, fotoğraf çekimi için çağımızın çok gerisinde.

 172. mmm dedi ki:

  görüntülü görüşmede öle onun haricinde telefon çok güzel

 173. betül dedi ki:

  Merhaba tolga abi
  Ben telefonu alalı 2 ay oldu. Normalde şarjı %70 lerdeyken stamina modda 1 gün 10 saat gösteriyordu. Geçen gün birden 14 saat olarak gösterdi. Stamina modda bu saat değişmiyor.sabah şarjdan alıp gün içinde biraz 1 saat gibi internete girersem geceyi buluyor şarjı. Ama ilk aldığımda bir buçuk gün gidiyordu. Şarjında sıkıntı var gibi geliyor bana 🙁 birde sabah alarmı kapatırken alarm ekrandan gitti ama se sf i hala devam etti. Hiçbiyerden kapatamadım telefonu kapatınca sustu. Bunlar önemli sorunlar mı sizce? Sabırla cevapladğınız için şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ben bir sorun göremiyorum. Stamina modun tahmini sayacını çok dikkate almayın. O değer anlık olarak bile değişebiliyor.’ se sf i ‘ hala devam etti derken ne demek istediğinizi anlayamadım 🙂

   1. betül dedi ki:

    sesi demek istemiştim 🙂 ekranı kaydırdığımda alarm görüntüsü gitti ama sesi bir türlü durmadı. telefonu kapatmak zorunda kaldım.

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Aynı hatayla bir kaç gün önce ben de karşılaştım. Böylelikle bir bug’ı tespit etmiş olduk. İlk fırsatta Sony forumuna yazmak gerekiyor. Belki açılmış konu bile bulabiliriz.

 174. mmm dedi ki:

  bişi sorucam arkadaşlar sony sp kullanıyorum yeni aldım şuan bi sorunum yok ama arkasını açtıımda made in china gördüm sizdede böle mi

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Bunda bir sorun yok 🙂

 175. uğur dedi ki:

  tolga bey tekrar merabalar,
  sp ile video kaydederken bir sıkıntı yaşıyorum. yeterli hafıza (10 gb) ve şarj olmasına rağmen telefon 30-31 dk video çekiyor ve sonrasında kendiliğinden video çekimini bitiriyor. bu durumu bir kaç kez yaşadım. tasarruf modlarını kapattığımda da durum değişmedi. yardımcı olabilir misiniz?

  1. uğur dedi ki:

   problemin kaynağını buldum 🙂 microsd kartın dosya sisteminin fat32 olduğunu fark ettim, exfat a çevirdim sorun çözüldü…

   1. uğur dedi ki:

    tolga bey sorunu çözememişim 🙂 yine aynı sıkıntıyı yaşadım. yardımınızı bekliyorum…

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Farklı bir hafıza kartıyla dener misiniz ?

   2. Tolga CANATAN dedi ki:

    Ben de 2. yorumunuzu yeni okudum. Nokta atışı olmuş 🙂 Geçmiş olsun.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hafıza kartınızda bir sorun olabilir mi ?

   1. uğur dedi ki:

    tolga bey sony nin mağazasına gittim ve sorunu anlattım. görevli bana olayın video kamera üreticilerinin telif haklarından kaynaklandığını söyledi. telefon ile video kamerada olduğu gibi tek seferde bir kaç saatlik video çekimi yapmaya izin verilmiyormuş. bu durumun piyasadaki diğer telefonlar için de geçerli olduğunu söyledi. tek seferde yapılabilecek video kaydı süresi telefondan telefona değişmekle birlikte en fazla 45 dk civarındaymış. sp de bu süre 31dk 13 sn olarak belirlenmiş. daha önce böyle birşey duymamıştım ama sony, samsung gibi üreticilerin video kamera pazarını korumak isteyeceklerini düşününce açıklama bana mantıklı geldi. bilmiyorum, siz sp ile tek çekimde 45-60 dk lık videolar çekebildiniz mi? ya da etrafınızdan diğer telefonlarla ilgili böyle birşey duydunuz mu?

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba,

     Konuyu araştırdım. Evet öyleymiş. Açıkcası ben de bilmiyordum. Bir dönem WTO ‘nun bu kısıtı kaldıracağı gündeme gelmiş ama sonuç alınamamış.

 176. xperia sp dedi ki:

  merhabalar ön kameranın yazılımla yada herhangi birşeyle biraz olsun iyileştiremeyeceğimizi yorumlarda okuyunca büyük hayal kırıklığına uğradım ve sorunum led ışığında..
  facebook veya whatsapp tan mesaj geldiğinde ışık yanmıyor aslında yanıyor ama sadece şarjdayken facebook whatsapp ve telefon ayarlarına baktım ama ya bulamadım yada yok bunu düzeltebilmemin yolu bozuk mu telefonum telefonu sırf led için aldım diyebilirim yani çok fotoğraf çekilen biri olmama rağmen kamerayı önemsemedim birde walkmane hep girdiğimde led mor yanıyor hiç değiştiremeyecek miyim rengini ???? arka kameraya da 8 demişler kandırmışlar samsung galaxy ace bile yakınlaştırdığında piksel piksel olmuyor bu oluyor neyse sonuç olarak telefonumu seviyorum ve led ışığı sorunumda yardımcı olursanız sevinirim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Facebook bildirimlerini kullanmıyorum ancak Whatsup’da bildirim geliyor olması lazım. Telefon stamina moddayken bildirim ışıkları yanmıyor, buna da dikkat edin. Walkman’de albüm kapağınıza göre renklerde değişmekte.

 177. erhan dedi ki:

  merhaba,

  yeni aldığım sony experia sp cep telefonumu son güncelleleri yaparak kurdum fakat telefon ekranı uyku moduna geçmiyor. telefonda sorun mu var diye düşünüyorum ?

  bilgisi olan arkadaşlar cevaplar ise sevinirim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Uyku modu ? Tuş kilidi ya da stamina mod çalışmıyor mu ?

 178. Efe dedi ki:

  Abi telefonun 2 yönünü beğenmiyorum alalı 2 ay oldu.
  1-)Ekran Boyutu
  Ekranı oldukça küçük geliyor
  2-)Batarya performansı
  Bataryasından gerçekten çok şikayetçiyim günde 2 defa şarj ediyorum.Telefonu vatandan aldım ama faturayı bulamıyorum bataryayı nasıl değiştirmemi önerirsin?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ekranın büyüklüğü karşılaştırdığını telefonlara göre değişir. Benzer fiyatlı telefonlara göre Xperia SP için küçük ekranlı demek yanlış olur. Batarya performansı piyasanın en iyilerinden. Günde iki defa şarj edebilmeniz için sürekli veri transferi yapmanız, oyun oynamanız, film vb medyaları çalıştırmanız gerekir. Aksi taktirde telefonda bir problem vardır. Sorun bataryada da olmayabilir. Denemek lazım.

 179. By Güray dedi ki:

  selam 3 aydır SP kullanıyorum aldığıma pişmanmıyım derseniz hayır değilim.ama gözüm gibi kullanıyor yere düşürmemeye dikkat ediyorum.yere düşerse kasada mühim bir ezilme olucak gibi görünüyor. çünkü kullanılan plastik çok yumuşak hafif darbede eziliyor siyah olmasına rağmen kasa yüzeyindeki kabuklar düşme ile kalkıyor usb girişi zamanla söküp takma ile kasada iz bırakıyor dediğim gibi yere düşürmemeye dikkat edin..!(beyaz renkte bu lekeleri düşünemiyorum elimden yavaşca yere yakın, ekran üzerine hafif kayıp düşmesi ile kasada belirgin lekeler oluştu :(son 1 aydır tuş kilidini açarken bazen kilit açılmıyor ekran ışığı hafif laciwert tonunda yanıyor ama 2. yada 3. kez denemede kilit açılıyor bu sorun ne yaptıysam düzelmedi (format,fabrika ayarları,yeniden güncelleme)v.s… BU ARADA SONY’İNİN YAPTIĞI AÇIKLAMAYA GÖRE SADECE SONY’YE SON ÇIKAN MODELLERE GELECEK OLAN GÜNCELLEME SP’DE DAHİL 4.3 SÜRÜMÜNÜ DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM (:

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle görüşlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Tuş kilidi sorunu tüm SP’lerde var. Yeni Android sürümüyle düzeleceğini düşünüyoruz.

 180. ali ceylan dedi ki:

  benim bi sorum olacak oparatörden 3g ayarlarını istedim gönderdiler ama görüntülü arama nasıl yapacam bilemedeim bana yardımcı olurmusunuz sony sp c5303

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefonun hat üzerinden 3G konuşma özelliği bulunmuyor.

 181. By Güray dedi ki:

  ha aklımda iken bir şey daha internnete fotoğraflı sayfalarda örnek facebookta fotoğrafları çok geç açıyor kendi operatörümden mi diye düşünürken wife den bağlandığım zamanda geç açma sıkıntısı oluştu diğer android telefonlara göre çok geç foto açıyor aynı operatorlerde olmasına rağmen. sizce neden?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   İlk defa sizden duydum. Böyle bir sorun olduğuna emin misiniz ? Size öyle gelmiş olabilir mi?

 182. Barış Arslan dedi ki:

  Herkese tekrar merhaba. Tolga Bey ve arkadaşlar, android 4.3 Aralık ayı içerisinde Sony’lerin üst modellerine gelecek denildi. Bu modeller içinde SP de var. Tam tarihi bileniniz var mı? Aralığın kaçında gelecek? Bir diğer sorum da; telefon için güncelleme gelecek mi? Şuan malum 12.0.A.2.254 ü kullanıyoruz, bu güncellenecek mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Net bir tarih yok maalesef. Android sürümü ile cihazın sürüm numarasını bir birinden ayrı tutmak çok doğru değil. ELbette güncellenecektir.

 183. By Güray dedi ki:

  Hayır Tolga Bey Eminim Hatta Şöyleki Yiğenimde Samsung Nexus Var SP Göre Eski Ve Düşük özellikte Bir Cihaz Aynı Operatorün İnternet Paketlerini Kullanıyoruz O Sorunsuz Giriyor Fotolar Anında Açılıyor Wife’Dan Düzelir Diye Düşündüm Sorun Operatorden Değil Gibi wife’Dende Geç foto Açıyor Malesef :S

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Olabilir de aslında olmaz diye bir şey yok ama daha önce hiç duymamıştım.

 184. hiktor dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey,
  Zaten SP almayı düşünüyorum. Çok telefon inceledim ve beni en çok etkileyen ve ruhuma yakın olan bu modelde karar kıldım. Teknolojiyle içiçe olan biri olarak özellikleri tabi ki önemli fakat (bu telefon bunları karşıladığından) ruhuma hitap etmesi bu telefonu farklı kılan özelliğidir. Mesela Alfa’ya binerim ki bu beni herkesten farklı yapar. Bu telefonda da bunu fazlası ile hissediyorum.
  Sony Türkiyede arkadaşım çalışıyor ve çalışan indirimi ile alabileceğim fiyatı gördükten sonra Tekno marketlerle arasında 100 TL gibi bir fark olması biraz şaşırttı. Daha fazla indirim beklerdim. Neyse şimdi farklı kanalları araştırıyorum. Uluslararası bir şirkette çalıştığımdan yedi düvele haber saldım. En ucuz SP hangi ülkede ve kaça. Henüz cevap gelmedi. Yurtdışı fiyatları gelsin buradan da paylaşırım, karşılaştırma için. Yok olmadı TR den alıp paşa paşa kullanırım.
  Kamerasının kötü olması hiç te önemli değil. Lazım olduğunda işini yapsın yeter. Zaten kamerası için bir telefon almam ve almakta büyük hata olur. Çünkü bu telefonun 2 katı fiyata bu işi yapan ve amacı foto/video olan kameralar kullanılmalı. Zaten sony Full Hd video kamera ayrıca Sony SLR fotoğraf makinasına sahibim. Neden telefonun kamerası ile yetineyim ki.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Anladığım kadarıyla SP’yi bayağı bir sevmişsiniz. Umarım uygun bir fiyata bulup alırsınız 🙂 100 TL gibi bir fark içi uluslarası ‘kanal’ları beklemeyin bence, en yakın teknoloji mağazasından alın.

   Şimdiden hayırlı olsun.

 185. kübra dedi ki:

  tolga bey merhaba incelemenizin de katkısıyla bugün teknosadan beyaz xperia sp 1099 liraya aldım. satıcı beyaz teşhir ürünü olmadığı için bana kutuyu getirdi açtı gösterdi ben de aldım. acaba daha önce kullanılıp iade edilmiş bir telefon olabilir mi bunu nasıl anlarım. ekrandaki jelatinde sıra sıra çizikler var bir de whatsapp, evernote ve foursquare indirilmişti açtığımda. bunlar sony tarafından mı ndirilip satışa sunuluyor yani siz aldığınızda da var mıydı? yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Barış Arslan dedi ki:

   Merhaba. Öncelikle telefonunuz hayırlı olsun. Bende yaklaşık 1.5 ay önce beyaz renkli Sp aldım (Sony Center’dan). Ekran jelatini üzerinde çizk namına zerre yoktu hatta jelatin olduğunu anlamak bile güçtü. Diğer yandan bahsettiğiniz programların hiçbiri yüklü değildi. Bimeksten yakın zamanda bir arkadaşım da almıştı şimdi arayıp sordum Onun telefonunda da yüklü değilmiş. Sizi kesin bir dille üzmek istemem ama ortada bir problem olduğu kesin. Teknosalarla ilgili sayısız şikayet var. Şahsen hiç tercih ve tavsiye etmiyorum. Satın aldığınız teknosa mağazası ile tekrar görüşün derim.

   1. kübra dedi ki:

    Cevabınız için teşekkür ederim Barış bey. elimizde son bir tane kaldı dedi ben de direk aldım keşke başka bir teknosaya gitseydim şu an çok pişmanım.Başka bir sitede sordum 3 kişi bende kuruluydu dedi bir kişi kurulu değildi dedi. neden böyle bir farklılık var anlamış değilim.kutudan çıkardığında kamerasının üstündeki mavi bant bile duruyordu hiç aklıma gelmedi böyle bir ihtimal. Bugün hattımı taktım hatta güncelleme bile yaptım artık değişim yapmazlar maalesef çok geç :/

    1. Barış Arslan dedi ki:

     Tekrar merhaba. Kübra hanım telefonda dikkatinizi çeken bir kullanılmışlık emaresi yok sanırım. Bakın bahsettiğiniz programların telefonunuzda yer alması belki seri bandı vb. farklılıklardan da kaynaklanabilir. Sonuçta başkalarında da kurulu gelmiş. Bu açıdan bakarsak aslında sizi üzecek herhangi bir şey yok 🙂 Yakın zamanda da android 4.3 geliyor, beklemedeyiz 🙂 Güzel günlerde kullanabilmeniz dileğiyle, ben teşekkür ederim.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sony müşteri hizmetlerini arayarak ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Seri numarasından daha önce satışının yapılıp yapılmadığını kontrol edebilirler mi öğrenebilir misiniz ?
   Evernote ön yüklü olarak geliyor. Foursquare’den emin değilim ama o da ön yüklü olarak geliyor olabilir. Whatsapp yazmasaydınız şüphelenmeyin derdim ama Whatsapp’ın yüklü olma ihtimali çok düşük.

   1. Kerem dedi ki:

    Merhaba,

    İncelemenizi okuduktan sonra süphelerimden büyük ölçüde kurtuldum ve bende Sp almaya karar verdim. Telefonu dün Vatan Bilgisayardan aldım. (Naga Vega’daki)Üzerinde Facebook, Youtube, Movie Studio,File Commander, Fizzy, Whatsapp, Evernote, Foursquare gibi programlar yüklüydü. Bu ne kadar normaldir? İlk android, hatta ilk akıllı telefonum olduğundan epey zayıfım bu konuda. Ne nedir, sıfır telefonda yüklü gelmeli midir bilemediğimden size danışayım dedim.

    Diğer bir danışmak istediğim nokta ise, telefonu ilk aldığımda güç tasarrufu, performans vb. iyileştirmeler için hangi ayarları yapmalı veya programları yüklemeliyim?

    Şimdiden teşekkürler, Saygılar

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba,

     Saf androidle gelen telefon neredeyse hiç yok. Piyasadaki tüm Android telefonlarda bir takım programlar ön yüklü olarak geliyor. Saydığınız uygulamalar da SP’ye ön yüklü olarak gelen uygulamalar.

     Bana kalırsa ilk kullanımda hiç birisini kullanmayın. Sözde batarya güçlendirici uygulamaları kurmayın. Bir süre telefonun tadını çıkartın. Parlaklığı sonuna kadar açın, film izleyin, oyun oynayın 🙂
     Genel kullanımda şarjın çok gerekeceği günlerde stamina mod’u aktif edersiniz. Telefonu kullandıkça yeni şeyleri kendiliğinden deneyeceksiniz zaten.

     Güle güle kullanın 🙂

 186. Mehmet Yavuz dedi ki:

  Tolga abi, Sony Xperia Sp’yi yaklaşık 3-4 aydır çok beğenerek takip ediyodum ve şu sıralar alma imkanım oldu, bimeksin web sayfasında 999 Tlye düştüğünü de görünce bu fırsatı kaçırmak istemedim;fakat almak için gittiğim bimeks mağazasında ellerinde bulunmadığını ve üretiminin durdurulduğunu sipariş de verilmediğini sadece Ankara’daki mağazalarından alınabileceğini söylediler. Başka bir iletişim merkezinde de üretiminin durdurulduğunu, tutulan bi telefon olmadığını hatta sağlam olmadığını falan söylediler. Açıkçası bu biraz moralimi bozdu. Çünkü gerçekten bu telefonu çok istiyorum, donanımı vs benim için yeterli ve tasarımı da çok hoş. Sizin incelemenizden sonra telefonu daha da sahiplenmiştim aslında. Ben size danışmak istedim, Sp’nin üretiminin durdurulması gibi bi durum var mı? Varsa; Sp’yi alırsam sonradan olur da telefonda bi sorun olursa bu beni sıkıntıya sokar mı? Şimdiden çok teşekkür ederim…

 187. orhan dedi ki:

  Tolga bey yazınız için çok teşekkürler. Ben sony ci birisi olarak; 3 aydır baya araştrdım kamera nedeniyle vazgeçtm sp den, lg g2 aldım sonunda teşekkürler.

 188. Hiktor dedi ki:

  Merhaba,
  Uzun zaman araştırdıktan sonra nihayet bugün aldım Xperia SP. Bazı mağazalarda kalmamıştı o nedenle Teknosa’da bulduğum ilk mağazadan aldım. İlerleyen günlerde İzlenimlerimi iletirim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hayırlı olsun 🙂

 189. Burak dedi ki:

  Tekrardan merhaba yaklaşık 3-4 aydır kullanıyorum telefonu ve hiç bi sorunla karşılaşmadım. Ama şatjım nedense bu son günlerde çok hızlı gitmeye başladı. Kullandığınız için biliyor olmalısınız yaklaşık 3 tane şarkı dinlerdim %1 şarj bile yemezdi şimdi daha 1 şarkı bitmeden %2-3 şarj yemeye başladı. Ve yoğun kullanan birisi olduğum için günü tamamlayamıyorum. Şarjım cidden inanılmaz derecede çabuk bitiyor. Hele bide mobil veri sürekli açık olduğu için çok zorlanıyorum. Önerebilceğiniz bi durum var mı yoksa servis mi gerekiyor şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Batarya performansının günden güne azalacağını hepimiz biliyoruz. Ancak 3-4 ayda da performans kaybı olmaması gerekirdi. İsterseniz yazılımı sıfırlayın, bir kaç gün bataryayı sadece uyarı verdiğinde şarj edin. Hatta ilk bir kaç sefer telefon kapanana kadar bekleyin. Yani bataryaya bir süre önem verin bakalım oturacak mı. Servisi sonra düşünürsünüz.

 190. Yekta dedi ki:

  Arkadaşlar beyaz kullanan varsa

  Sararma oldmu arka kapakta

  siyah kullananlara :

  Bir yee vurdugunuzda veya sürttüğünüzde kaplamaçıkıyormu veya rengi gidiyormu .*

 191. ramazan dedi ki:

  merhaba bu sp ile en fazla kaç kişiye mesaj gönderiliyoru toplu olarak.. teşekkür ederim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Bir sınır olduğunu sanmıyorum. En azından 15’den fazla olduğu kesin 🙂

 192. ömer kılıç dedi ki:

  eline sağlık tolga bey izninle 2 sorum olacak(almayı düşünüyorum da)
  1)arkaplanda hiçbir uygulama açık deilken ramı yaklaşık kaç mb da kalıyor
  2)wifi de sorun var peki mobil internette de herhangi sorun varmı?
  şimdiden tşekkür ederim iyi günler

  1. Efe dedi ki:

   Merhaba Ben 3 Aydır Kullanıyorum Sp’yi.Arkada uygulama açık değilken maç 708 Mb yi gördüm.Ama genelde 350-450 Arasında Oluyor.Mobil şebekede ben daha bi sorun yaşamadım ama Wi-Fi de sorun var.iPad 2 ‘mle aynı yerdeyken Sp çekmiyor.iPad ise 3 üzerinken 2 çekiyor.Ama genel olarak memnunum.

 193. ibrahim dedi ki:

  merhaba öncelikle cok faydalı bir site yapmışsınız teşekkürler emeğinize sağlık. Benim bir sıkıntımvar ben sony xperia sp kullanıcısıyım cokta memnunum süper bir telefon ama wireless sıkıntım var 2 metreden dahi kopuyor cok araştırdım genel bir sorun olduğunu öğrendim çoğu kullanıcı sıkıntılı bu durumdan operatörümden intr bağlandığımda dahi arada kopuyor lütfen yardım edin güncellemeyi mi beklemem lazım yoksa ayarımı eksik yada bozukmu bilemedim garantiye göndermelimiyim yardımlarınızı bekliyorum şimdiden saygılar.

 194. Ozan dedi ki:

  Telefonla konuşurken karşı taraftan ses gelmiyor ya da karşı tarafa sesim gitmiyor, aynı zamanda müzik de dinleyemiyorum kulaklık haricinde. Garantiye mi vermem gerekiyor? Aynı zamanda Ağustostan beri kullanıyorum başlarda memnundum ama artık hiç değilim. Tuş kilidi problemi zaten var, düz zeminde yine dokunmatik iyi çalışmıyor, aynı zamanda çok takılmaya başladı telefon, günde en az bir kere reset atıyorum, iyice yavaşladı, ışık sızmasından bahsetmiyorum bile, uygulamalar kendiliğinden donup, kapatılıyor hata veriyor, şimdiki aklım olsa mümkün değil almam. Sony telefonla hiç ilgilenmiyor diyebiliriz, hala 4.3 ü bekliyoruz gelsin ki düzelsin biraz diye.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   İlk cümlenizdeki sorunlar oldukça kritik görünüyor. Bana kalırsa servise verin. Bir telefondan ses gelmiyorsa neye yararki 🙂 Ancak şunu söyleyebilirim telefonda yapmadığım işlem kalmadı, kapasitesini de bir hayli doldurdum, bir çok iş yaptım. Henüz bir performans sorunu yaşamadım.
   4.3 üzerine Kitkat (4.4) da gelecek.

 195. sp dedi ki:

  giriş ekranına herhangi bir fotograf koymaya calısıyorum ama kendiliğinden zoomluyor atıyorum bi sanatcıyı koydum sadece kocaman kafasını alıyor ekrana bunu nasıl ayarlayabılırım xperianın kendı tema duvar kagıdından bıktım

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Android’de kullandığınız ekran sayısına bağlı olarak duvar kağıdının genişliği de değişebiliyor. Fotoğrafı korplama özelliği fotoğrafın en uygun çözünürlükte duvar kağıdı yapılabilmesi için var. Ancak memnun değilseniz 1080x960px ve 540x960px çözünürlüklerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca https://play.google.com/store/apps/details?id=com.twistedapps.wallpaperwizardrii uygulamasını da deneyebilirsiniz.

   Kolay gelsin.

 196. spp dedi ki:

  ayrıca 1 hafta telefonu jelatinsiz kullandım pişman oldum ekran çizildi yine jelatin taktırdım çizilmez falan deniliyordu sacma geldi

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   En çizilmez ekranda bile jelatin kullanılmalı.

 197. Eren dedi ki:

  Arkadaslar sony resmi sayfasinda xperia sp nin bu ay 4.3 ve 2014 tede 4.4 kitkat alacagini duyurdu sony destek sayfasinda cihazinizi sp olarak secip guncelleme bolumunde bu bilgilere ulasabilirsiniz.

 198. Herodot dedi ki:

  Arkadaslar beyaz kullananlar varsa telefonda sararmalar/kirlenmeler oldumu ?
  Olduysa bezle veya islak mendil vs gibi seylerle cikiyormu?
  Siyah Beyaz arasinda kalakaldim oylece 6 gundur siparis vericem…
  Tolga abi sana ve diger siyahcilara sorum var
  Telefon kaplamasi zarar gordumu veya kaplamasi cikan bir yer varmi en sevmedigim seylerden birisidir
  Wifi cok sorun degil isterse 2mt den ceksin gene SP forever

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefon kaplamasına hiç bir şey olmadı. Ancak neredeyse aldığım günden beli kılıfla kullanıyorum. Bunun da etkisi vardır muhakkak. Sadece şarj girişinde toplu iğne başı kadar bir soyulma var ama 10 cm yakından ancak görünüyor.

  2. Barış Arslan dedi ki:

   Meraba. Ben yaklaşık 3 aydır beyaz sp kullanıyorum. En ufak bir sararma, leke kalıntısı vb olmadı. Haftada bir losyon ve özel beziyle sil yeterli olucaktır. Wifi konusu için de müsterih ol modemle aramda 2 kat var, 2 diş wifi çekiyor. Yani Spnin wifi sorunu yok denebilir 😉 Hiç düşünme beyaz al. Şimdiden hayırlı olsun..

 199. Barış Arslan dedi ki:

  Bu arada arkadaşlar bugün Aralık 20 hala ortada yok 4.3 ! Sony hallet artık şu işi zahmet olmazsa..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Yeni yıla sarkacak gibi görünüyor.

 200. kübra dedi ki:

  merhaba xperia sp kullanıyorum ayrıca bilgisayarım sony vaio. telefondaki interneti bilgisayara aktarmayı denedim ama tam tersi de yapılabiliyor mu acaba yani bilgisayardaki interneti telefona bağlayabiliyor muyuz?

 201. ByGüray dedi ki:

  Selamınaleyküm…
  Bu günlerde ciddi anlamda donmalar yaşıyorum üzerine basılı tutarsam algılıyor açıp kapatır yada reset atarsam düzeliyor
  Sonra yine Devam ediyor.Birde program oyun vs seyler ındırdığımız zaman dahili belleğe yükleniyor 8 Gb hafıza yeterli gelmiyor silmek zorunda kalıyorum bu programları hafıza kartına tasıyamaz, yada ındırme esnasında secenek sunularak hafıza kartına yüklesek iyi olurdu.birde SP kullanıcılarına bır sorum var kullandığınız Sp,ler sarj olarak ne kadar zaman gıdıyor gün olarak değilde saat olarak toplam kaç saat gidiyor benimkisi bütün ayarlar kapalı. Bıraz internet kullanımı msj ve aramalarla 24 saat gıdıyor sızde de aynımı..? tşk…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Root yaparak hafıza sorununu çözebilirsiniz ancak tavsiye etmem. Telefona ne gibi uygulamalar kurdunuz ? Kaynağını bilmediğiniz .apk lar indirip kurdunuz mu ? Bahsettiğiniz gibi takılma vb sorunlar kesinlikle 3. parti yazılımlardan kaynaklanıyor. Eğer programlardan kaynaklanmadığını düşünüyorsanız ciddi bir sorun olabilir.
   Şarjın ne kadar dayandığını saat bazında söyleyemeyeceğim ama söylediğiniz şekilde 24 saati geçer. Az kullanımda 2 günü çıkartır.

   Ben teşekkür ederim.

 202. Kerem dedi ki:

  Tolga Abi,
  Işık efektleri gelen mesajda veya aramada sadece 1 kez yanıp sönüyor, biraz araştırdım bakana kadar yandığını söyleyen arkadaşlar var. Sorun bende mi? Bunun bi ayarı falan var da ben mi bilmiyorum acaba? Şimdiden teşekkürler…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Işık efekti sürekli yanar. Telefonun stamina vb modda olmadığına emin olun. Her şey düzgün ve ışık yine bir kez yanıyorsa yazılımı güncelleyin. Yazılım güncel ise PC üzerinden sıfırdan tekrar kurun 🙂

 203. Herodot dedi ki:

  Tolga abi ve Baris kardesipm cok tesekkurler cevaplariniz icin yarin aliyorum

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ben teşekkür ederim. Hayırlı olsun.

 204. abdullah mir demir dedi ki:

  merhaba
  telefonum 3G ile arama yapmıyor ve arama almıyor ama 3G aktif halde neden acaba?Birde arada bir tutukluluk yapıyo ruygulamalardan olabilir mi.Teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Görüntülü konuşmadan bahsediyorsanız telefonda hat üzerinden görüntülü konuşma desteği yok maalesef. Tutukluk varsa arkaplanda çalışan uygulamaları kontrol etmenizi öneririm.

 205. hasan dedi ki:

  selam, görüntülü konuşma var diye biliyordum yanılmışmıyım acaba yoksa benmi bulamıyorum anlamadım gitti ?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hat üzerinden görüntülü konuşma desteği yok maalesef. Skype vb programlar ile konuşabilirsiniz.

 206. hasan dedi ki:

  ayrıca telefonu alalı bi hafta oldu, eksileri kulaklığı vasat, sonyin kendi foto albümüne çekildikden sonra gelen fotoğrafları silerken 2-3 saniyelik geçikmeyle siliyor ve bu moral bozucu oluyor ayrıca oyun oynarken en basitinden traffic race oynarken çok ısınıyor, ayrıca 1 hafta civarı oldu demiştim telefonun ”dosyalarım” kısmı yok sanmıştım az önce buldum file commander deymiş 🙂 bikaç eksi olarakda diyebileceğim tasarım olarak dersek yazı tipi değişmiyor ve bi ayrıntıda müzik çalarken sadece mor renk mi sergileniyor acaba merak ettimde

  1. Abdullah dedi ki:

   mor renk konusuna cevap bulursanız paylaşımısınız lütfen

 207. hasan dedi ki:

  bu arada 😀 kamera olarak sorarsanız s3 ün 8mpx yoksa sp nin 8mpx mi diye s3 kesinlikle

 208. İnanç İlhan GÜZAY dedi ki:

  Tolga bey araştırmanız ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim bana yol göstermede çok yardımcı oldu ve an itibarıyla artık bende sp kullanıcısıyım 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Hayırlı olsun 🙂

 209. :( dedi ki:

  sp şarj olmuyor çıldıracagım baska sarj aletıyle denedım bılgısayara taktım geliştirici seceneklerınden usb hata ayıklamasını denedım hıc bır tepki yok. bundan yaklasık 3 saat once 254 lüydü galiba o guncellemeyi yapmıştım sabah da telefon cebimden yere düştü bunun hangisiyle alakası var bir sony magazasına mı goturmelıyım yoksa kendim halledebilir miyim telefonumun sabaha cıkacagını sanmıyorum ayrıca telefonu kapatıp açtım yok yani şarj olmuyor ne yapmalıyım :O

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Güncellemenin böyle bir sorun yaratacağını sanmıyorum. Bana kalırsa düşürdükten sonra olmuş. Servise götürün derim.

 210. hasan dedi ki:

  onasıl olucak peki hat üzerinden görüntülü konuşma desteği için ne gerekli?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Android’in bu özelliği açması, Sony’nin de ‘peki’ demesi gerekli maalesef. 3G konuşma için Skype vb programları kullanabilirsiniz.

 211. kübra dedi ki:

  merhaba tolga bey xperia özellikli twitter dan fotoğraf paylaşabiliyorum ama xperia özellikli facebook üzerinden paylaşmak istediğimde hata veriyor. hesabı kaldırıp tekrar kurdum senkronize ettim ama olmuyor ne yapmam lazım. Yardımcı olursanız sevinirim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sorununuz için aklıma bir çözüm önerisi gelmedi maalesef. Ne hatası veriyor ?

 212. Herodot dedi ki:

  Tolga abi memrhaba ben telefonu 4 gün önce aldım
  Ekran koruyucu ve kılıf aldım fakat dün farkettim ki

  Ekranın üstünden aşağıya dogru parmağımı kaydırınca ekranın alt tarafının üstüne göre hafif aşağıda

  oldugunu farkettim yani hiç bastırmama rağmen

  Zaten ilk 2 gün hiç kullanmadım ne yapayım bi sizde bakabilirmisiniz yoksa geri iade edeceğim..

  Teşekkürler

 213. Herodot dedi ki:

  Tolga abi son bi ekleme telefonun ahize sesi düşük diye yazmışsınız fakat serisinden olsa gerek ses çok çok fazla geliyor hatta kısıyorum yani o derece gayet yeterli

  Bi Sorunum daha var telefon stamina + zayıf pil modunda iken Vice City veya Real Racing oynuyorum ve atıyorum %50 de iken yarımsaatte %35 % 25 leri görüyor normalmidir daha 7 günü çıkaramadı telefon belki oyüzdendir diye düşünüyorum…
  Kamerası çok garip yani fotoğraf çekerseniz odanızda iken renkleri çok tuhaf gözüküyor net dedğil fakat ben çok umursamam ama yinede gayet güzel
  Yeterli ışıkta (günışığında)gayet iyi fotoğraf çekiyorsunuz..
  Video Kamerası bence mükemmel yani düşük ışıkta karıncalanmalar oluyor ama ben gün ışığında bu kadar mükemmel renkler görmedim hiç bir kamerada gerçekten başarılı …
  Vice City ve Real Racing son özelliklerde oynatıyor süper 😀

  Teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Telefonun ahize sesi bana göre yeterli değil. Oynadığın oyunlardan birisi bir dönemin en iyi PC oyunlarından. Diğeri ise en çok gpu ve cpu kullanan mobil oyunlardan birisi. Şarjın hızlı tükenmesi çok normal. Kaldı ki, zayıf pil modu, pil seviyesinin senin belirlediğin bir değerin altına düşmesiyle otomatik aktif olur. Bu değer örneğin %20 ise, batarya %50’de iken pil modunu aktif bile etsen bir işe yaramaz. Stamina modu kullanım sırasında da işe yarar tabiki ama daha çok tuşlar kilitliyken ciddi pil tasarrufu yapar.

   Sözün özü, şarj modlarını açayım da oyunlar az şarj götürsün diye bir şey yok.

 214. Abdullah dedi ki:

  Tolga bey telefonu bir hafta önce aldım. Birkaç sorum olacak.Öncelikle stamina modada sürekli google play filmler uygulaması çalışıyor diyo ama ben bulamadım bu uygulamayı. İkinci olarakta walkmandeki müzik renklerini random yapabiliyor muyuz?

 215. bilal dedi ki:

  ben bu telefonda şebeke üzeri görüntülü konuşma var mı diye merak ediyorum baktım bazı yerlerde var bazı yerlerde yok diyor bide size sorayım dedim acaba var mı? şimdiden tşk ederim..

 216. hikmet dedi ki:

  mrb tolga bey ben sp’yi alalı daha 2 gün oldu telefonu çok kurcalayan biri deilimdir.şu an wifi çekim seviyesi hariç memnunum.ancak wifi sıkıntılı gbi görünüyo.ev içerisindeki başka bir odada modem mevcut.ancak telefon benim odamdan wifi’yi buluyo tek diş seviyesinde bağlanıyo ama 1 dk snra falan wifi açık olmasına rağmen bağlantı kopuyor.modemle benim odam arasında az bi mesfe var.modem arkadaşımın odasında aramızda sadece bikaç duvar var.problem ciddimi acaba bilgilendirirseniz sevinirim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   SP’nin en büyük problemi bana göre wifi çekim gücü. Android 4.3 güncellemesini bekliyoruz ama açıkcası bu konuda inanılmaz bir gelişme olacağını da sanmıyorum. Ne deseniz haklısınız… Problem tüm SP’lerde var. En azından size has bir durum değil.

   1. hikmet dedi ki:

    tolga bey öncelikle cevabınız için teşekkürler.telefonu yeni aldım ve wifi sorunu olduğunu farkedince iade etmeyi bile düşündüm,ancak telefonu hem tasarım hemde donanım olarak gerçekten beğenerek aldım ve iade edersemde böyle tasarım ve donanımı birarada verebilen bi telefon bulmak zor olucak.kolay beğenen biri deilimdir.sadece bu wifi problemi için iade ne kadar doğru olur bilmiyorum açıkcası.aslında wifide çok çok önemli deil ama bi sorun olmasıda insanın biraz canını sıkıyo ilk başlarda

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Merhaba,

     Wifi çekim gücü gerçekten önemli. Telefonun da tek kusuru bu. Bir ihtimal Android 4.3 ile sorun giderilir diye bekliyoruz ama çok küçük bir ihtimal… Telefonu bu kadar çok sevdiyseniz bence iade etmeyin. Çünkü wifi çekim gücü biraz düşük, hiç çekmese neyse…

 217. Herodot3 dedi ki:

  Tolga abi yardım et lütfen yine ben ama yine sorunlarıyla geldim

  Tolga abi simdi telefonun ekranı okadar güzelki yani flexible olmus durumda
  Sana sorunu anlatıyım
  Telefonun ön camının ortası boydan boya ice dogru göçtü yani coktan değil fakat cukur var boydan boya ve köşelere doğru bu cukur kapanıyor
  Misal telefonun tam ortasından bastırdıgımda ekranda iz bırakıyor fakat köselere dogru tarafta bastırdıgımda ise tık yok yani cam tas gibi iz bırakması icin cok bastırmam gerekiyorda hiç bastırmadım

  Yani bu telefon gorilla glasslı fakat olmasa bile ben kapasitif ekranda bu kaadar dayanıksız ve lastiksi bir cam yüzeyi gmrmedim ne dandik tabletlerde ne galaxy ace s3mini de nede xperia u da

  Cok tedirginim gerçekten dahada çöker gibime geliyor zaten köşelerden içe doğru elinizi sürtünce ortasının çökmüş oldugunu cok rahat hissediyorum ne olur yardımedin

  belkide aldiğim seriden de olabilr

  Ekleme:Telefony golddan aldım fakat garantisi ESS ye ait öfff moralim sıfır telelfonu çoknseviyorum fakat telefondanda soğudum

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Selam,
   Telefonun ortasına bu denli güçlü bir şekilde neden bastırdığını sorabilir miyim 🙂 ?

 218. Abdullah dedi ki:

  Merhaba tolga bey
  Öncelikle telefon stamina modundayken google play filmler uygulaması çok enerji harcıyo yazıyor ama ben uygulamayı bulamıyorum kapatmak için.
  İkinci olarakta walkman çalışırken led deki ışıkları nasıl değişirebilirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Ayarlar, uygulamalar menüsüne baktınız mı ?
   Walkman ledleri dinlediğiniz albüme göre değişiyor. İstediğiniz bir renge ayarlayamıyorsunuz. En azından resmi yollardan…

   1. Abdullah dedi ki:

    Evet renk albüm resimlerine göre değişiyor ama onu random yapabiliyor muyuz?

 219. Efe dedi ki:

  Benimde nasıl olduysa ekranın altına toz kaçmış.Anlamadım nasıl girdiğini ama girmiş işte ekranı sökmek lazım.Nasıl temizletebilirim,Telefonu vatandan aldım fakat faturasını bulamıyorum.Ayrıca bataryasınıda değiştireceğim ne yapmamı önerirsin?

 220. OZAN dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar, Telefonu servise gönderen oldu mu? Hangi nedenle gönderdiniz ve dönüş nasıl oldu?

 221. Samet dedi ki:

  Tolga Bey,
  Kaydırarak yazma özelliğini kullanıyorum zamanla saçma sapan kelimeler eklendi bu kelimeleri nasıl tahmin listesinden çıkartabilirim?
  Cevabınızı dört gözle bekliyorum…
  Teşekkürler…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ayarlar – Dil ve Giriş – Xperia Klavye (Yandaki ayarlar ikonuna tıklatın) – Metin Giriş Ayarları – Sözcüklerim menüsünden kayıtlı kelimelerinizi silebilirsiniz.

   Ben teşekkür ederim.

   1. Samet dedi ki:

    Dediğiniz şekilde ben de yapmıştım ama sildiğim halde mesaj yazarken tahminlerde yine bu kelimeler gözüküyor. Daha kökten bir çözüm yolu lazım Tolga Bey. =)

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Gözükmemesi gerekirdi 🙂 Başka bir yol bilmiyorum maalesef

 222. duygu ertürk dedi ki:

  ben sp yi yeni aldım önceden s3 kullanıyordum tek sıkıntı 3g li görüşmesi yok s3 te kendinden vardı…bunu nasıl yapıyorsun ? program mı iniyor..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hat üzerinden görüntülü konuşma desteği Xperia SP’de yok maalesef. Skype vb programlarla görüşebilirsiniz.

 223. Efe Mert dedi ki:

  Benimde nasıl olduysa ekranın altına toz kaçmış.Anlamadım nasıl girdiğini ama girmiş işte ekranı sökmek lazım.Nasıl temizletebilirim,Telefonu vatandan aldım fakat faturasını bulamıyorum.Ayrıca bataryasınıda değiştireceğim ne yapmamı önerirsin?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefonu Vatan Bilgisayar’a ya da herhangi bir yetkili Sony servisine faturayla birlikte verirsen şikayetlerini gidereceklerdir.

 224. Mustafa Can Kaynar dedi ki:

  Abi ben bu ayda telefon alıcam S4 mini ile Xperia SP arasında kaldım iki telefonda hoşuma gitti hangisini tercih etmeliyim s4 minide nfc yokmuş. Sorun pek olmaz. SP de batarya çıkarılamıyormuş bir sorun olurmu ? Bide s4deki 1.5 cb ram spde ise 1 cb ram var bu ram sorunu bi fark yaratırmı birde s4minideki snapdragon 400 işlemcimi daha iyi yoksa spnin mi adrenolara değinmiyorum spdeki daha iyi. Sony telefonlardaki led ışığı, walkman gibi uygulamalar dikkatimi çekiyor hoşuma gidiyor arayüz çok iyi ama samsungunda bundan kalır yanı yok ama walkman gerçekten çok güzel ve hoş bir uygulama. S4 mini 980 tl sp ise 1100 lira veya biraz daha düşük hangisini almalıyım ben günde en fazla 1 saat oyun oynar 1 saat internete girer 1 saat müzik dinler bazende 1 saat civarı video veya film seyrederim. SP deki batarya müthiş zaten çok iyi stamina ile çok daha kullanışlı oluyor. Yani anlayacağın ben baya arasında kaldım bu iki telefonun iki telefonunda oyun performansı çok iyi bana kesin bir cevap lazım ki alabileyim. Lütfen cevap yazarsan sevinirim. 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Tüm karşılaştırmayı yapmışsınız zaten, karar verme kısmına gelmişsiniz. S4 mini yerine SP derim. İki model de 4.3 güncellemesini aldı (alacak) bu açıdan eşitler. Donanım olarak SP bana göre daha iyi. 512 MB’lık ram farkı bir yıl sonra kendisini hissettirir diye düşünüyorum. Ben seçimimi yine SP’den yana kullanırdım. Karar sizin 🙂

 225. ela dedi ki:

  merhabalar öncelikle ayrıntılı yazınız için çok teşekkür ederim kamera benim için önemli olsada sp çok hoşuma gitti en yakın teknoloji mağazasından en kısa sürede bi deneme yapıcam 😀 internette hepsisony,hepsiburada,teknosada buldum ancak internetalışveriş yapöadığım için pek güvenemiyorum bu siteler hakkında ne söyleyebilirsiniz veya direk mağazayla ne kadar fark eder? şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Nerhaba,

   Yazdığınız 3 sitede oldukça güvenilir. Bu konuda bir sıkıntı çıkmaz. Ancak alırken mutlaka iletişime geçin Sony Eurasia garantisi kapsamında olduğunu öğrenip alın. Normal bir mağazadan hiç bir farkı yok. Sadece ürün bir kaç gün içinde kapınıza geliyor. Bana kalırsa fiyat farkı yoksa gidin bir Sony mağazasından alın. Alır almaz kullanmaya başlarsınız, bir sorun yaşarsanız da yüz yüze iletişim imkanınız olur.

   Şimdiden hayırlı olsun.

 226. Hüsna dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey,
  yazınız çok verimli olmuş emeğiniz için teşekkürler. Özelliklerini Bimeksten inceledim TV özelliği var diyor bu özellik telefonun aynı zamanda televizyon özelliğninde mi olduğunu gösteriyor?
  teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefonda televizyon özelliği diye bir şey yok. Neyi kastettiklerini anlamadım.

 227. hikmet dedi ki:

  tolga bey güncelleme geldi demişsiniz ama telefona bildirim olarak daha gelmedi.güncellemeyi yaptıysanız ne gibi değişiklikler yapılmış? ayrıca güncellemeyi bilgisayardanmı yoksa telefondanmı yapmamızı önerirsiniz

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Güncelleme geldi ancak resmi olarak değil 🙂 SP için çıkacak 4.3 sızdırıldı ve ROM kurulumu yapılabiliyor. Bunun için cihazların kırılmış olması gerekiyor. Resmi güncelleme çok çok yakında. Sanıyırım Şubat olmadan alırız. Yani umarım…

 228. Bünyamin ÇAVUŞOĞLU dedi ki:

  USB yi pc kasasına takarak şarj yapamıyorum ne yapmalıyım…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Başka bir bilgisayar da deneyebilir misiniz? Bir de başka bir kablo ile… Sorun devam ederse servise götürmeniz gerekebilir.

 229. Berk dedi ki:

  Selamlar. İncelemenizi okudum çok güzel yazmışsınız. En güzeli de güncellemelere göre olan gelişmeleri aktarmanız bu incelemeyi diğer tüm incelemelerin önüne geçirmekte. Telefonun piyasası birazcık düştü 950-1100 tl arası fiyatlarda dönüyor ve ben de Xperia L almak istiyordum ancak onu alana kadar SP alayım dedim ve SP almaya karar verdim. Ancak ufak bir sorum olucak telefonun ahize sesi yüksekliği ile ilgili yazılar okudum bunlar güncellemelerle arttırıldı mı ? Ben gerçi şuanda 603 kullanıyorum ve gerçekten ahize sesi az çıkıyor her zaman olmasa da arada güçlük çekebiliyorum. Bir de Android 4.3 resmi olarak dağıtıldığında da yazınızı güncellerseniz çok sevinirim ki galiba güncelleyeceksiniz de takipteyim 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ahize sesininin Şubat başında gelecek 4.3 güncellemesi ile artırıldığı söyleniyor. Güncelleme geldiğinde yazıyı güncelleyip, performans değerlendirmesi yapacağım. 🙂
   Teşekkürler.

 230. Onur dedi ki:

  Ne yazık ki donma sorunu var. Facebook uygulamasındayken dondu. 30 dakikadır hareket etmiyor. Her hangi bir tuş kullanılmıyor. Reset dahil atılamıyor. Üstelik bu 2 haftalık bir telefonun durumu. 3-4 ay sonrasını düşünemiyorum bile!

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Onur Bey,

   Telefonda donma, takılıp kalma gibi sorunlar yok. Size kullandığınız herhangi bir uygulama sorun çıkartmış olabilir. Diğer taraftan anlık bir yazılım hatası da olabilir. Bu tarz durumlar nadir de olsa bir çok telefonda yaşanabiliyor. 3-4 ay sonra Android 4.3 ile Xperia keyfi yaşamaya devam edeceksiniz 🙂

 231. Celal Bayram dedi ki:

  Sony Xperia Sp C5303 C5302
  Problemleri – Sorunları
  Not : Bu modeldeki telefondan bende 2 adet var
  1- Telefon rehberinden bir kişiyi aramak için ( arama yap ) dokunduğunuzda ekran ışığı sönüyor.
  2- a) Konuşma esnasında telefonu elinize alıp numara yazmak istediniz ve telefonu kulaktan ayırdınız ekran ışığı gelmiyor .
  b) Telefon görüşme esnasında telefon kulağınızda olmasına rağmen telefonun ekran ışığı sönmüyor
  3- Güneşli bir havada kimseyi aramayın aramaya bastığınız anda telefon ekranı kapanıyor .
  4- Müzik dinlediniz keyifle ve bitti kulaklığı telefondan çıkardınız ,sonrasında arama yapmak istediniz arama yapılırken telefonun kulaklık ahizesinden ses gelmediğini göreceksiniz
  5- Güç düğmesine ( açma-kapama) bastığınızda ekranda rengarenk düz çizgiler meydana geliyor ve ana ekran gelmiyor.
  6- Pil tüketimi kesinlikle çok hızlı bitiyor 2 saatlik internet (wi-fi) kullanımında neredeyse tükeniyor.
  7- Yatay düz zeminde ekran dokunmatiği çalışmıyor ( çok sık rastlıyorum )
  8- Yatay düz zeminde ekran kendiliğinden dönüyor.
  9- Telefona google playden yüklediğiniz uygulamalar ve oyunlarda birden KAPATILDI diye sizi oyun ve uygulamadan atıyor.
  10- Bildirim ışığı walkman ,video ve fotoğraf dışında kesinlikle çalışmıyor.
  11- Wifi bağlantısı çok zayıf modem ile aranızda engel olmamasına rağmen en fazla 3 metre mesafede dahil çekim gücü 1 Çizgiye düşüyor .
  12- İnternette sörf yaparken telefon öyle bir ISINMA yapıyorki elleriniz terliyor .
  13- Cihaz bir gecede maksimum % 1 pil tüketirken birden bire % 30 – % 40 oranında tükendi.
  14- Cihazın şarjı tamamen bittikten sonra Sony Xperia Sp C5303 C5302 modelinin kutusundan çıkan orjinal şarj aleti ile şarja bağladığımda bildirim ışığı KIRMIZI renkten YEŞİL renge geçmedi (çünkü şarj olmadı)
  15- Cihazın şarjı olmadığını görünce güç diğmesine basarak telefonu açmak istedim ama kesinlikle telefon açılmadı.
  Önemli Dikkatli Okuyun Lütfen
  SONY MOBİLE ve TELESERViCE tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kararlar vermektedir.
  Müşteri memnuniyeti hakkında bilgi sahibi olamamışlar .
  Bu büyüklükte bir markanın bunu yapmasına çok şaşırdım
  Dikkat edin Sony Mobile Xperia SP C5303 C5302 modeline elinizi sürmeyin asla satın almayın
  Dikkat alırsanız eğer TELESERViCE ‘den çıkamazsınız ve şikayetlerinizi dinlemez yardımcı olmazlar .
  Paranızla rezil ederler .

  Teleservice – Garanti Servisinde Yaşayacaklarınız
  Telefonu verirken YUKARIDA YAZDIĞIM problemleri ( sorunları ) içeren bir not yazıp verdim.
  Telefonumun KESİNLİKLE TAMİR GÖRMEME sini istediğimi belirttim yasal hakkım .
  Serviste telefonumu teslim alırlarken fiziksel sorunlarına bakıldı ve sadece arka kapağımda 2 cm2 lik bir bölümde soyulma olduğunu yazdılar .
  Diğer yerlerinde güç düğmesi ses ve kamera düğmelerinde hiç bir sorun aşınma problem yoktu.
  Servise telefonumun değişimi istiyorum dedim.
  Servise para iadesi istiyorum dedim servis formuna PARA İADESİ yazamadıklarını söylediler.
  Servis bir kaç gün sonra telefonumun sorunları çözmüş teslim etmeye hazırmış ve ona rağmen aramadı ben bunu TELESERViCE’ nin bana verdiği servis formunda internetten takip edebilmemiz için verdiği kullanıcı adı ve şifresi ile girerek gördüm .
  Telefonu teslim alırken TELESERViCE’nin yaptığı gibi bende fiziksel kusurlarına bakmak istedim.
  Telefonu elime aldığımda
  Güç düğmesinin içine çöktüğünü gördüm
  Telefonumun ekranındaki çizilmesine karşı korumak için yapıştırdığım ekran filminin yerinden söküldüğünü ve tekrar yapıştırırken içinde kocaman bir hava balonu bıraktıklarını
  Telefonumun aldığımda Metal dış yüzeyin yerine oturmadığını ve bildirim ışığının altında boşluk kaldığını gördüm.
  Telefonun ekranının alt sol köşesinin diğer köşelerinden yüksekte kaldığını gördüm.
  Telefonun sorunlarının ek bir kağıda yazmıştım ve servis çalışanı formu oluştururken şikayetler ektedir diye belirtti.
  Teslim ettikleri servis formunda telefonunuza güncel software yüklenmiştir yazıyordu sadece
  Ama benim şikayetlerimin yazdığı ( EK ) kağıdım kayıptı.
  Neye dayanarak telefonumu tamir ettiler.

  TELESERViCE ANKARA NECATİBEY ŞUBESİ müdürü ile GÖRÜŞMEMİZ
  Müdürümüz yanında benim telefonumu onaran teknik bir personel ile benimle kouştu
  Onlara şöyle sorumaya başladım !
  Soru : benim sorunlarımın problemlerimin yazdığı servis formundada belirtilen sorunlar problemler ektedir diye belirtildiği el yazım ile yazdığım kağıt nerede (EK)
  Cevap : Yok ve gülerek kayboldu .
  Soru : O halde siz neye dayanarak hangi soruna karşılık olarak telefonumu onardınız
  Cevap : sessizlik
  Soru : Benim telefonumun tamir gördüğüne inanıyorum fiziksel kusurlar bırakmışsınız onarırken ve simetrisini bozmuşsunuz güç düğmesi içine çökmüş Metal dış yüzeyin alt bölümü oturmamış ve ekran filmimi neden yerinden çıkarmışsınız diye sordum
  Cevap : Biz telefonunuza sadece yazılım ile müdehale ettik dediler .
  Soru : Neden telefonumun kasası yerine oturmadı neden güç düğmesi çöktü neden ekranımın sol alt köşesi dışarda kaldı dedim
  Cevap : Belkide siz yaptınız siz bozdunuz bizim üstümüze atıyorsunuz diye bana iftira atmaya çalıştılar kötü niyetli olduğumu söylediler ve buna bir arkadaşım şahit oldu.
  Soru : O halde siz bozmadınız telefonumun içi açılmadı peki bunu kabul ettik ama bu fiziksel sorunun bir açıklamasını yapın o zaman bu ürün AYIPLI MAL dedim bunu sizde görüyorsunuz bana servis raporu verin buna karşılık dedim
  Cevap : Malesef veremeyiz oldu ve başlarından savmak için ellerinden gelen davranışı sergilediler.
  Soru : Biz o kadar para verdik lütfen bir çözüm bulalım SONY MOBİLE ile görüşelim durumu ilk ağızdan TELESERViCE’den duysunlar dedim
  Cevap : Bizi ilgilendirmez dediler bizde TÜRKİYE CUMHURİYETİ TÜKETİCİ MAHKEMESİNE vereceğimiz belirterek servisten çıktık.
  NOT : TELESERViCE benim telefonum sorunları yazan EK kağıdı kaybetti , benim ve herkesin yasal hakkı olan 4 kere aynı problemden 5 kere farklı problemden dolayı onarım görmüş cihazın değişim hakkına ve para iadesi isteme hakkını yediler
  Şimdi benim cihazım tamire tekrar gitse aynı sebepten ben bunu kanıtlayamıyorum .
  SONY MOBİLE ve TELESERViCE tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kararlar vermektedir.
  Müşteri memnuniyeti hakkında bilgi sahibi olamamışlar .
  Bu büyüklükte bir markanın bunu yapmasına çok şaşırdım
  Dikkat edin Sony Mobile Xperia SP C5303 C5302 modeline elinizi sürmeyin asla satın almayın
  Dikkat alırsanız eğer TELESERViCE ‘den çıkamazsınız ve şikayetlerinizi dinlemez yardımcı olmazlar .
  Paranızla rezil ederler .

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Aynı yorum bir çok yerde paylaşılmış. Bizimle de paylaştığınız için teşekkür ederiz.

   Yazdığınız sorunların %90’ı kronik değil. Her SP de bulamazsınız. Hatta kendi telefonunuzdan başka bir telefonda aynı sorunları aynı anda görmeniz çok çok düşük bir olasılık. Sizin şanssızlığınıza denk gelmiş olacak ki bu kadar çok sorun yaşamışsınız. Servis hizmeti konusunda, Sony kendi yetkili servisini kurmak için uzunca bir süredir çalışıyor. Teleservice’in berbat hizmetlerinden onlar da memnun değiller.

   Geçmiş olsun.

 232. yasin dedi ki:

  merhaba sp yi iki ayd1r kullanıyorum memnunun ancak,akşam telefon sim kart çıkartıldı diyerek resetledi ama sim kart yerinde idi. bunu bir kaç kez yaptı. anlamış değilim. bilginiz varsa yardımcı olmanızı isterim şimdiden teşekkürler

 233. melih dedi ki:

  güncelleme sonrası wifi,ahize,camera performansı nasıl?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Resmi güncelleme henüz gelmedi. Geldiği an tüm detayları paylaşacağım.

 234. kübra dedi ki:

  tolga bey telefonu alalı 1 buçuk ay oluyor. batarya ömründen çok memnundum. ama şu an stamina mod ve zayıf pil modu çalışmıyor. %100 şarj ediyorum 11 saat gösteriyor modlar açık kapalı fark etmiyor. eskiden 3 gün gösterdiği oluyordu. lütfen yardım edin napmalıyım. eco modu durdurma işlemini yaptım bi işe yaramadı. telefona arka düğmeden reset atarsam içindeki her şey gidecek mi:(

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Telefonu pc yazılımı ile sıfırlayıp tekrar kurarsanız (yazılımı) sorunun ortadan kalkacağını düşünüyorum. Telefonun arka düğmesini kullanarak attığınız reset telefonu kapatıp açmak gibidir. Verileriniz kesinlikle silinmez. Batarya dışarda olmadığı için donma gibi durumlarda bataryayı çıkarıp takmanız için yapılmış gibi düşünün.

 235. Mustfa dedi ki:

  Merhaba,
  Şikayet eden de var öven de. Ben de övenlerden olacağım. Yaklaşık 1 aydan fazla kullanıyorum fakat bu söylenen problemlerin hiç birini yaşamadım Düz zeminde dokunmatiğin çalışmaması hariç). Çok ta mamnunum. Üstelik rekor denemem bile oldu.
  Stamina mod’da Hergün 2,3 kere, en fazla 10 dak. wifi ile mail, facebook ve diğer senkronizasyonları yaypıp kapattım. Günde ortalama 7 dk telefonla konuştum.
  Bu durumda 8 gün 7 saat şarjım gitti ve %2 de iken tekrar şarja taktım. Demek ki sadece telefon olarak kullanıldığında bu telefon bir haftayı rahat devirir. Oysa data trafiği sürekli açık olan arkadaşım telefonunu her gün şarj ediyor.
  Bütün gün bilgisayar başında olduğumdan gerektiğinde data trafiğini açarak 3-4 gün şarjım rahat gidiyor. Bu da benim için mükemmel bir sonu.
  Telefonum için çinden MHL, USB OTG kablo, şeffaf silikon kılıf ve araç cam tutacağı aldım. Çok ucuz olmalarına karşılık gayet güzel çalıştı. Şu anda telefonu direk televizyonu HDMI üzerinden bağlayarak film izleyebiliyorum. Bluetooth klavye ve mouse alarak ta tam bir adroid bilgisayara çevireceğim. Wifi üzerinden kablosuz Smart TV bağlantısı (Throw uygulaması ile) süper. Şirketteki Samsung, LG ve Sony TV lere sorunsuz bağlanıp görüntü aktarıyor.
  Telefonumdan çok memnunum, darısı herkesin başına….

  1. Efe dedi ki:

   Ben sizin yorumunuza katılmıyorum.Öncelikle söylemeliyim ki telefonu 4 ay önce aldım telefonu almadan 1 ay önceden beri şimdiye kadar hergün bu siteyi açıp işime yarayacak yorumlar var mı diye bakıyorum.Neyse Bende kendi düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.En başta keşke daha büyük ekranlı bir telefon alsaydım diyorum(5.2 ve üzeri).Çünkü film izlerken veya oyun oynarken gerçekten küçük bir alanınız var.Bunun ana nedenlerinden biride softkeyler.Neyseki telefonu rootlayıp onları kaldırdım şimdi daha kullanılabilir oldu.İkinci olarak keşke ekran LED olsaymış demekten kendimi alıkoyamıyorum.Arkadaşlarımın telefonlarıyla karşılaştırınca baya bir renk farkı var.Üçüncü olarak (bunu daha önce yorum olarak yazmıştım.)Ekranın altına çok toz giriyor(sağ alt köşeden).Dördüncü olarak saklama alanı.Ne kadar Sd kart girişi olsada uygulamalar ve büyük oyunlar için yeterli yer sunmuyor.(Biliyorum rootlu cihazlarda Sd kartı biçimlendirip uygulamaları oraya taşıyabilirim fakat çoğu vatandaş daha rootun ne olduğunu bile bilmiyor).Mesela GTA:San Andreas oyununu yüklemek için neredeyse 7-8 Oyun-Uygulama sildim.Benim için diğer sorun Düşük RAM Miktarı Mesela oyun oynuyorsunuz saate bakmanız gerekiyor ana ekrana gelip saate bakıp oyuna döndüğünüzde oyun sıfırdan başlıyor.Diğer bi sorun Mobil veri açıkken veya şarj olurken veya oyun oynarken Aşırı ısınma Ben batarya sıcaklığında 47 dereceyi gordüm.Ve wifi çekimi gerçekten kötü.Elimde iPad 2. Nesil tabletim var evimdeki Modemden 7-8 metre uzaktayken(arada düvar var)Telefonun sinyali tek dişe düşüyor ve bağlantı kopmaya başlıyor.İpadde ise tam çekim var gözüküyor.Ahize ve hoperlör konusunda sıkıntı yaşamadım benim için kesinlikle yeterliydi sanayide makinaların arasında çalışmıyorsanız bence yeterli.Ön kamerasını ne için kullanacaksınız bilmiyorum ama ne yazıkki bunu söylemek zorundayım ön kamerasının fotoğraf özelliği iğrenç,kullanılamaz halde.Bu belki benim telefonumdan kaynaklanıyor üretimde falan bi sıkıntı mı oldu bilmiyorum ama bataryasındanda hiç mutlu değilim tüm bağlantıları kapalı iken(Mobil veri,Wi-fi vb.)Root gerektiren bi uygulama saatte 600 maH kullandığımı söylüyor 1 günü genelde çıkaramıyorum bu yüzden 100 TL ye TuncMatiğin 3800 maH lık bataryasını aldım.Bunların yanında beğendiğim özellikleri yok değil mesela alttaki Işık efekti barı muhteşem işe yarıyor.Ama kendi ayarlar kısmındaki seçenekleri çok yetersiz size ‘İllumination Bar Pro’ Adındaki uygulamayı öneririm.Free sürümüde var tabiki ama Pro sürümüde verdiğiniz parayı kesinlikle hakediyor.İşlemcisinden de oldukça memnunum bence çok yeterli bir performans veriyor(ısınma hariç).Arka kamerası beni tatmin etti doğrusu ışıklı ortamlarda iyi performans veriyor.+Keşke diğer Xperia kardeşleri gibi su ve Toza dayanıklı olsaydı.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Değerli yorumlarınız için teşekkürler. 🙂 Görüşlerini paylaşan arkadaşlar yazıya çok büyük katkı sağlıyor.

   Şarj konusunda gerçekten rekor kırmışsınız, tebrikler.Data trafiği en çok şarj yiyen özelliktir. 3G tam bir batarya düşmanıdır diyebiliriz. Görüntü paylaşımı ile telefondaki medyaları büyük ekranlarda oynatabilmek, sizin de söylediğiniz gibi, harika ! 🙂

 236. mustafa dedi ki:

  öncelikle herkese merhaba benim sorum spyi dün aldım fakat mağazadaki satıcı telefonu 2 gün içinde arayıp vereceklerini söyledi (anormal bir durum)neden diye sorduğumda ise gmail kurulumu falan dedi sizce çok saçma değilmi orjinal malzemelrden olmayayım 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Gmail kurulumu nedir yahu ? O da bilmiyormuş bence. Büyük ihtimalle ellerinde stok yoktu o yüzden geç gönderiyorlardır.

 237. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,
  Öncelikle telefonumdan hala memnunum. Özelikle data trafiğini kendim açıp işimi gördükten sonra kapattığımdan 4-5 güne kadar batarya dayanmakta. Bu arada eşimin IPhone 4 telefonu da bu şekilde kulanıldığında aynı sürelere kadar dayanmakta.
  Ayrıca geçenlerde dikkatimi çekti Xperia Z1 Compact adında yeni model çıkmış. Boyutları SP ye yakın ve suya dayanıklılığı dahil muhteşem özellikleri var. Henüz TR de satışa çıkmadı fakat donanımı ve diğer özellikleri ile bizimkinden iyiye benziyor.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sony yüksek/orta modelli telefonlarını makyajlayıp (su geçirmeme vb) tekrar piyasaya sürüyor. İyi de yapıyor aslında. Z1 Compact da bu telefonlardan birisi. Ancak Z1 Compact’ın SP’ye benzediğini söyleyemeyiz. Sadece kamera farkı bile bu telefonu SP’den önemli ölçüde ayırıyor. Aynı zamanda 2.2 GHZ’lik işlemcisi de çok önemli bir fark yaratır. Bunun gibi bir çok kritik donanım farkları Z1 Compact’ı çok daha üst segmentlere yerleştiriyor.

   Yorumunuz için de teşekkürler 🙂

 238. kübra dedi ki:

  tolga bey merhaba. pc comp. yükledim güncelleme yapmadan önce telefonumdaki herhangi bir şeyi yedeklemem gerekiyor mu? gerekiyorsa nasıl yedekleyebilirim? şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Kübra Hanım,

   Güncelleme telefondaki hiç bir veriyi silmiyor. Güncelleme öncesi değil de güncelleme sonrası yine PC Comp.’u kullanarak yedekleme yapabilirsiniz. Çünkü güncelleme ile eski sürümdeki yedekler düzgün çalışmayabilir.

   Kolay gelsin.

 239. muhammed dedi ki:

  Merhaba Tolga Bey
  ahize sesi nasıl güncellemeden sonra hala düşük mü birde telefon üzerindeki fiziksel tuşlar çok kalitesiz çabuk bozuluyor ayrıca ekran keskinliği iyi değil deniyor bunlar aklıma takılanlar bu konularda aydınlatırsanız hafta sonu bu telefonu veya xperia l almayı düşünyorum. aldığım telefonu en az iki yıl kullanmayı düşünüyorum . şimdiden teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba, ahize sesi artırılmış demek için Biraz deneme yapmak gerekiyor. O yğzden kesin bir şey diyemeyeceğim. Bütçeniz müsaitse l nin yerine kesinlikle sp almalısınız.

 240. kübra dedi ki:

  Tolga bey teşekkürler güncellemeyi sorunsuz hallettim ama benim için büyük kolaylık olan güç düğmesiyle ekran görüntüsü alma özelliği gitmiş sanırım. Bende çıkmıyor. Nasıl alınıyor artık?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Ses azaltma tuşu + tuş kilidi düğmesi ne basılı tutarak alabilirsiniz.

 241. Mustafa dedi ki:

  Merhaba,
  Bu sabah Android 4.3 güncellemesini aldım ve sorunsuz kurulduğunu gördüm. İlk denediğim telefon masa üzerindeyken tuşların çalışıyor olması. Ses kalitesini ayırt edemedim zaten şikayetçi değildim. Screenshot için power butonunu kullanıyordum fakat henüz yenisini beceremedim. Daha bir renkli olmuş. Xperiz Z1 deki arayüz geldi. Keşfetmeye çalışıyorum fakat öncekinden iyi olduğu kesin.
  Ayrıca Tolga site ile ilgili sayfa çok şişmiş durumda. Tek sayfa değil de sayfalar helinde gösterirsen daha hızlı olur. Şu anda her işlem için çok beklemek zorunda kalıyoruz. Browser sayfayı yeniden yüklemek için çok bekletiyor.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sayfanın git gide hantallaştığı doğrudur ancak mevcut yapı üzerinde en fazla bu oluyor. Konuyu dağıtıp ikinci bir başlığa gitmek de istemiyorum. SP konusu yine iyi, siz bir de lg televizyon başlığını görün 🙂 Kısa vadede olmasa da bir süre sonra sitenin yapısı (tasarımı) değişecek. Daha kullanılabilir olacak.

   Yorumunuz için teşekkürler.

 242. By Güray dedi ki:

  Selamınaleyküm (:

  SONY SP kullanıcıları dört gözle beklenen yeni güncelleme olan android 4.3 yüklendi sonunda (12.1.A.0.266)inşallah ufak tefek sorunlar kaldırılmıştır :)herkese hayırlı uğurlu olsun

 243. ali kutluay dedi ki:

  sp nin güncellemesi nasıl yapılıyor tarif edermisiniz.teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   USB kablosu ile PC ve telefonu bağlayın. Sony PC Companion’u çalıştırın. Güncelleme uyarısı verecektir. Talimatları tamamlayın. İşte bu kadar 🙂
   Şarjınızın %50+ olmasına dikkat edin.

 244. Ömer Faruk Şimşek dedi ki:

  Bu güncelleme kesinlikle ilaç gibi oldu..Cidden çok farklılaştı telefon..Geçen sene mayıs ayında almamdan bu yana ilk defa bu kadar memnum kalıyorum..Özellikle led şeritin eski haline dönmesi beni çok memnun etti..stamina modda bekleme süresi tahnini daha düzenli hale geldi..

  1. selcuk dedi ki:

   led ışıkların eski haline dönmesine sevindim yoksa fabrika ayarlarına dönecektim 😉 teşekkürler paylaşım için

 245. Efe dedi ki:

  Ben hala telefonu 4.1.2 ve rootlu kullanıyorum.wifide şikayetçiydim 4.3 ile düzeldiğini yazmışsınız.4.3 ü yüklemek istiyorum.Yüklersem root gider mi?Güncellemek için rootu kaldırmak gerekiyor mu?4.3 için root bulabilir miyim?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   ‘unroot’ yapmak markadan markaya farklılık gösteriyor. Sony Xperia Sp’de orjinal yazılım(rom) ile superuser durumu ortadan kalkıyor. Bunun için Sony Companion’dan ‘cihazı onar’ seçeneğini kullanabilirsiniz. Haliyle ilk sorunuzun cevabı evet.
   Güncelleme için root’u kaldırmanıza gerek olduğunu sanmıyorum. Eğer custom rom kurduysanız kurulum ayrıntılarına göz atın. Bazı romları geri çevirmenin farklı yolları olabiliyor.
   4.3 için root yapmadım ama bulmak da zorlanacağınızı sanmıyorum. Yani evet bulabilirsiniz.

   Sanıyorum izlemeniz gereken yol sırasıyla: cihazı pc ye bağlayın – companion ile onarıp orjinal romu kurun. (bilgiler silinir) – yine companion ile 4.3’e güncelleyin. (onarım sırasında yazılım olarak 4.3 görüyorsa son adıma gerek kalmayacaktır.)
   Bu arada root/custom rom vb işlemler birazcık riskli olduğu için sorumluluk kabul etmediğimi belirteyim 🙂

   Bu arada çok kritik bir soruydu, teşekkürler 🙂

 246. By Güray dedi ki:

  mrb buraya sevinerek güncelleme geldi yazdım ama kac gundur uğraşıyorum ne yaptımsa yukleyemedım hep hata verdi ve son denemeden sonra telefon kapalı kaldığı gibi kaldı acılmıyor ekrenda sony simgesi cıkıyor ama tekrar kararıyor ses+ power tusuna bastım ne yaptımsa nafile sarj goruyor acarken tıtrıyor ama sony yazıp sönüyor gercekten sıkıldım bu işten neredeyse lanet edicem o derece :S

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Öncelikle geçmiş olsun. Güncelleme yaparken şarj bitmesi, kablo çıkması gibi sorunlar yaşadınız mı ? O sırada yazılım zarar görmüş olabilir. Basit bir flash işlemiyle telefona can verebilirsiniz.
   Yardım için şu video’yu izleyin. -> http://www.youtube.com/watch?v=BNdeb3wcChM

   Bu videoda ilk olarak arkadaki reset tuşunu kullanıyor. Ardından flash işlemi yapıyor. Kullandığı stok yazılım dosyalarını http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2311964 adresinden alabilirsiniz. Flash işlemi için detaylı bilgiyi googledan bulabilirsiniz.

   Endişelenmeyin, kurtarabilirsiniz 🙂

 247. uğur dedi ki:

  tolga bey meraba,
  güncellemeden önce benim çalışan uygulamalar RAM de 250-300 mb yer kaplıyordu (fazla uygulama kullanmıyorum 🙂 ). güncellemeden sonra extradan çalışmaya başlayan my xperia gibi bir iki uygulama oldu ve RAM 500-550 mb ın altına düşmüyor. bunun nedeni ne olabilir? teşekkür ederim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Bu ayrıntı benim de dikkatimi çekti. Sanırım Android 4.3’ün sistem için ayırdığı ram miktarının fazla olmasından kaynaklanan bir durum. Çünkü açık uygulamalar çok da olsa, sıfır yazılım da olsa en az kullandığı ram miktarı sürekli yüksek kalıyor. Ram’i çok kullanıyor ama ben herhangi bir oyunda ya da programda sorun yaşamadım.

 248. birkan dedi ki:

  Güncellemeyi sadece sony companion’dan mı yapabiliriz? Çünkü companiondan güncellemeyi yapamadım.Pc de Windows 8 kullanıyorum.Güncelleme bu bilgisayardan yapılamıyor Windows7 veya önceki işletim sistemi olan bilgisayardan deneyin diye hata aldım. Telefondaki update center dan falan yapılabiliyor mu?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Sony Update Service programını da kullanabilirsiniz. Hoş, Companion’da win8 hatası aldıysanız, muhtemelen SUS’da da Xperia SP’yi görmeyecektir. Siz yine de bir deneyin.

   http://www.sonymobile.com/tr/tools/update-service/

   Yine olmazsa usb 3.0 değil de 2.0 portlarını deneyin. Yine olmazsa win7’li bir pc’den güncelleyin ya da win8’li pc’nize sanal win7 kurun. (Biliyorum zahmetli bir yol ama şu an için bulabildiğim başka bir çözümü yok.)

   https://www.tlgcntn.com/2014/02/sony-companion-windows-8-hatasi/

   Güncelleme şu an için telefondan görülmüyor ama yakın zamanda görünecektir.

   Kolay gelsin 🙂

   1. birkan dedi ki:

    portların hepsi usb 3.bu windows 7 ve öncesi saçmalığını anlayamadım ama neyse teşekkürler 🙂

    1. Tolga CANATAN dedi ki:

     Sony’nin vurdumduymazlığı, başka bir şey değil. Teşekkürler 🙂

 249. şükrü dedi ki:

  ben sp 1 hafta içinde alacağım güncellemeyi direk 4.3 mü yükliyüm yoksa sırayla çıkan güncellemelerimi şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Direk 4.3 kurabilirsiniz. Keza diğerlerini görmeyecektir bile…

 250. Mehmet dedi ki:

  Tolga Abicim,
  Henüz güncelleme yapmadım telefona ama, merakımdam soruyorum güncellemeyle wifi sorunu giderilmiş mi?
  Şimdiden teşekkür ederim. 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Selam Mehmet,

   Wifi sorunu giderilmiş. En kısa zamanda kur güncellemeyi 🙂

 251. selo dedi ki:

  4.3 güncellemeyi yaptıktan sonra şarj çabuk bitmeye başladı sizede ayrımı acaba

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Doğrudur bende de bir miktar daha hızlı tükeniyor. Aslında ben bunu 4.3’e değil, bataryanın tükenme süresine bağlıyorum. Yani sonuçta bir yılı dolduracak ve biraz performansı düşmesi normal diyorum. Tabii direk 4.3 ile alakalı da olabilir.

 252. şükrü dedi ki:

  Ben sp daha yeni aldım. Youture den video izliyorum resim lere videolara bakıyorum ekran kalitesi çok kötü gözüküyor siz dede söylemi yoksa bendemi böyle bilmiyorum yardım edin

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ekran kötü gözüküyor derken ? Neye göre kötü ? Bİr hata mı var ? Renkler mi normal değil ? Sorun tam olarak nedir ?

   Ekran parlaklığını son seviyeye getirip kontrol edin. Samsung’dan sonra SP kullanan bazı kişiler renklerde (ekranda) sorun olduğunu söylüyorlar ama aslında yok. Samsung’a göre daha normal bir ekran sunulduğu için renkler aşırı renkli ya da parlak değil sadece.

   Sorun olduğunu sanmıyorum.

   1. şükrü dedi ki:

    720 p videolarda sanki 240 p gibi gösteriyor resimleri buğlu gibi gösteriyor.

 253. Fatih dedi ki:

  Merhabalar, bende 4.3 den sonra dahili hoparlör ses vermemeye başladı. Müzik, oyun vb lerde ses alamıyorum şuan. Güncellemeden önce de oldu bir iki fakat -doğru tabiri bulamadım- bug gibi bir şey sandım, sonrada geçti zaten. 4.3 ü companion dan onarım fakat devam ediyor sorun. Var mıdır fikri olan?

  Onun dışında güncelleme gayet güzel, yakışmış telefona.

  Yazı da faydalı olmuş, elinize sağlık.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Bana kalırsa ortada bir yazılım problemi yok. Sorunu 4.3 güncellemesinden öncede yaşamış olmanız bunu gösteriyor. Belki güncelleme de bir şekilde tetiklemiştir. Sorunu ilk defa duydum. Bana kalırsa servise göstermelisiniz.

   Teşekkür ederim.

 254. Murat Yavaş dedi ki:

  slm SP sahibiyim ahize sesi ile ilgili olarak ne yapılabilir 4.3 güncellemesinin bu probleme faydası varmı gerçekten sıkıntılı bir durum çalıştığım mekanda gürültülü olduğundan sıkıntılıyım

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   4.3 ile ahize sesinde düzelmeler olduğunu söylemeliyim. Ancak çok gürültülü bir ortamda dahi yüksek ses alabileceğiniz anlamına gelmesin. Madem telefonu kullanıyorsunuz bir an önce 4.3’e güncelleyip kendiniz tecrübe etmelisiniz. Keza güncellemenin getirdikleri sizi ayrıca memnun edecektir.

 255. Sinan dedi ki:

  Tolga Abi,
  Güncellemeyi dün yaptım ben de, gayet güzel bazı yönlerden garip gibi geliyor ama telefona yakışmış, wifi sorunu falan giderilmiş. Yalnız bir şey dikkatimi çekti, güç düğmesine basılı tuttuğumuzda gelen ekran fotosunu alma seçeneği kaldırılmış, çok gerekli bir şey değil biliyorum ama yine de bazen işe yarıyordu. Bu özellik tümden mi kaldırıldı yoksa güç düğmesine basılı tuttuğumuzda gelen seçenekten mi kaldırıldı. Basit bi soruyu biraz uzattım kusura bakmayın. 🙂
  Şimdiden teşekkürler. 🙂 🙂

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba Sinan,

   Hangi yönlerden garip geliyor ?
   Ekran görüntüsü alma özelliği hala var. Ses kısma tuşu + güç düğmesi yaparsan o anki ekranın görüntüsünü alırsın.

   Ben teşekkür ederim 🙂

 256. ismail dedi ki:

  Merhaba öncelikle uğraşların için eline sağlık. Benim sorum telefonun dokumatiğinde sıkıntı yaşıyorum bunu flabby bird de farkettim geç algılıyor bu sorunu nasıl düzeltebilirim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefonunuza format atmanızı öneririm. Biraz uğraştırır ama pek çok sorununuzu çözer. Bunun dışında dokunmatik ekran kalibrasyonu yöntemlerini deneyebilirsiniz.

   Teşekkürler.

 257. isa dedi ki:

  mehrabalar arkadaşlar benim bir sorunum varmı yoksa hepsimi aynı bilmiyorum ben güngelemedenmi yoksa daha öncemifark edemedim görüsme yatıgımda alt ışık yanıyor daha önce yoktu sizdede böyle bir durum varmı cevap verirmisini şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Evet ekran karardığında ışık sönmüyor. Bir sonraki güncellemede düzelecektir.

 258. By Güray dedi ki:

  ses kısma + power düğmesine basınca ekran yakalıyor ama fotoda ses kısma simgeside cıkıyor önceden daha iyiydi bence :S

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hayır ses kısma barı bu şekilde gözükmez. Power’a basmadan önce ses kısmaya basıyorsunuzdur. Yani ufak bir farkla kısayolu kaçırıyorsunuz.

 259. yusuf dedi ki:

  ben yaklaşık 2 aydır SP kullanıyorum. kamera cekimlerinde donma oluyor. bunun kaynağı ne olabilir acaba?

 260. Kendi Fikri dedi ki:

  Lg 4xHD satarak Sp aldım.Olay budur. Sony seviyorum.

 261. samet dedi ki:

  xperia spm için daha önce de sizden yardım almıştım. 2 gün önce güncelleme yaptım. şarj problemim hiç yokken, sorun yaşamaya başladım.2 gün giden şarjım artık yarım gün gidiyor.Telefondaki herşeyi silmiş olmama rağmen, 2 kez format atmama rağmen düzelmedi. eski sürüme dönmek için ne yapmalıyım?

 262. Melih dedi ki:

  Merhaba. Ben eylülde aldım telefondan çok memnunum fakat bugün bir problem oluştu. Telefonun hoparlörü aramalar ve mesaj alışverişi dışında hiç çalışmıyor. Yani birisi aradığında çalıyor, mesaj gelince çalıyor, alarmı çalıyor,bir de facebook Messenger’da çalıyor. Walkman de internette Vs.hiç çalışmıyor. Nedeni ne olabilir?

 263. kübra dedi ki:

  merhaba tolga bey güncelleme sonrası birçok sorun yaşıyorum. pc comp. üzerinden onarım yapmak istiyorum ama oradan yedekleme yapamadım 2 saat bekledim ama olmadı. telefondan hafıza kartına yedekleme yapmak da aynı şey mi ? yani bi verim kaybolur mu telefondan yedekleme yapsam? cevaplarsanız sevinirim

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Hafıza kartına yedekleme yapmak da aynı şey. Sadece yedeklerken istediğiniz bölümleri işaretlemeyi unutmayın. PC Comp onarımı hafıza kartınıza dokunmaz. Bir çok sorun yaşıyorsanız, size tavsiyem fotoğraf ve videolarınızı pc’ye kopyalayıp hafıza kartı da dahil tüm telefona sağlam bir format atıp yedeklerinizi geri yüklemeden 4.3 ile hayatınıza devam etmenizdir.

   Sıfır format iyidir.
   Kolay gelsin.

 264. ByGüray dedi ki:

  merhaba 4.3 güncellemsinden sonra mobil veri ile bağlantıda facebook Messenger ve whats app kullanılmıyor yanı bağlantı yapamıyorum.sadece wife üstünden baglantı yapıyor sildim tekrar yükledim ama yıne aynı sp kullanıcıları sizde,de aynınsorun varmı..?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Bağlantı ayarlarında bir problem olmalı.Erişim noktası ayarlarınızın doğruluğundan emin olun. Gerekirse hat firmanızdan destek isteyin.

 265. şarj sorunu dedi ki:

  telefonum ot gibi, müzik fotograf hiç bir şey yok okula gidiyorum 100 okulda 8 saat kalıyorsam gelince 60 oluyor şarj. hersey kapalı acıkta uygulama yok stamina modum çalışmıyor zaten ama acık olsa da olmasa da şarj çok gidiyor hemde hiç kullanmadan!! bu sorun format atarsam düzelir mi baska çözüm öneriniz var mı ayrıca format atmayı anlatır mısınız

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Öncelikle telefonun ot gibi olmadığını belirteyim 🙂 Format atmak için telefonu PC Companion programına bağlayıp cihazı onar seçeneğini seçip uygulamanız yeterlidir.
   4.3’ün 4.1’e oranla biraz daha fazla şarj yediği doğrudur. Ama kesinlikle abartılacak bir durum yok ortada.

   Teşekkürler.

 266. uğur dedi ki:

  Tolga bey meraba,
  güncellemeden sonra kilitli ekran duvar kağıdına albümümden seçtiğim bir fotoğrafı koyamıyorum nedeni nedir acaba? Teşekkür ederim..

  1. uğur dedi ki:

   tolga bey ayrıca yaşadığım bir sorunu da sormak istiyorum: gelen aramayı açtığımda telefon direkt sesi hoparlörden dışarı veriyor. o esnada ekrandaki hoparlör simgesi aktif halde oluyor. ona tekrar tıklayıp sesi ahizeye aldıktan sonra konuşmaya başlayabiliyorum. bu sorunu nasıl çözebilirim? teşekkür ederim..

   1. Tolga CANATAN dedi ki:

    Merhaba,

    İlk defa duyduğum bir sorun. İnanın çözümünü bilmiyorum. Biraz saçma olacak ama format atmanız sorunu çözer :))

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   İnanın hiç bir fikrim yok 🙂 Okuyan arkadaşlar yardımcı olabilir.

 267. basri dedi ki:

  Merhaba öncelikle teşekkürler.
  Güncellemeden sonra şarj kesinlikle çok düştü. Bu farkı güncelleme öncesi ve sonrası kullanıma göre gayet net hissediyorum. Şu an stamina modda 1 günü anca çıkarıyor. O da malum düşük performanslı bir kullanım sunuyor. Bununla ilgili çözüm bulan var mı acaba?

  Onun dışında en sevindirici olanı ise Wi-fi sorununun çözülmesi. Kamera kullanım iyileştirmeleri. ilk aklıma gelenler..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   Evet 4.3 biraz daha fazla şarj tüketiyor.Ancak stamina modda en az 2 gün gider. Gitmesi gerekir. Oyun ve internet kullanımınızı gözden geçirin derim….

   Yorumunuz için teşekkür ederim.

 268. derya dedi ki:

  kullandığım sony xperia sp nin son güncellemesini 12.02.2014 de yaptım fakat bu güncellemeden sonra telefonun ekranında donma ve sayfa geçişlerinde yavaslama oluyor telefonun sag ortasındaki güç dügmesine bastıgımda acılmıyor ekran 2-3 kez bastıgımda acılıyor bu sorunlar hep yaptıgım son güncellemeden sonra meydana geldi bu konuda ne yapmamı önerebilirsiniz şimdiden tşkler 🙂

  1. derya dedi ki:

   bir de telefonumun ses ayarlarında sorun var müzik actıgımda yada zil sesi cok düşük önceden gayet yuksek calıyordu bu güncellemeden sonra telefon eski modunu kaybettı (ayrıca ayarlar-ses-ses düzeyleri bölümünde en yüksek modda)

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Telefonu PC’ye bağlayıp PC Companion ile ‘onar’ seçeneğini deneyin. Tertemiz kurulum yapsın. Varsa hafıza kartını formatlayın. Sorun düzelecektir.

 269. berkan dedi ki:

  merhaba 2 hafta önce sp aldım ve ekran ışıgında sorun var gibi ekrana dikkatli baktıgımda ekranın arka ışıgında parlayıp sönmeler oluyo bu sürekli dvm ediyor ve 1-2 saniye aralıklı oluyor ekran parlaklıgını yükselttigimde daha çok belli oluyor ne yapmam gerekir?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Çok ciddi şekilde parlayıp sönüyorsa önce format atmanızı, sorun devam ederse servise götürmenizi tavsiye ederim.

 270. Oğuzcan dedi ki:

  Merhabalar. benim sorum şu olacak. Xperia SP de flash player yok diyolar. plash playersiz internetten nasıl video izleyebiliriz ? Birde malum hafızası 8 gb fakat bız bunun yaklasık 6 gbtını kullanabılıyoruz. sd kart alarak nasıl root edebiliriz ?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Flash isteyen videoları izleyemezsiniz. Bazı tarayıcılar flash player desteğini kendileri sunuyorlar. Gayet de başarılı oluyorlar. Dolphin gibi.

 271. m.said dedi ki:

  Merhabalar.ben de yakında sp almayı düşünüyorum.büyük bir ihtimallede internet sitelerinden birinden alacağım.size sorum şu : bazı sitelerde aynı özellikte sony xperia sp fiyatları 100 tl farklı oluyor.yani aynı sitede hem 870 tl hem de 970 tl olanı bulunuyor.farkı ne anlamadım.bazı yerlaerde şnternet hızının farkklı olduğunu gördüm.bu konuya açıklık getirebilirmisiniz ? Şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,
   öncelikle piyasada tek bir sp modelinin bulunduğunu söyleyeyim. En doğru özellikler resmi sitede listelenir, orayı baz alın. Fiyat farkları genelde garanti kapsamına ve kampanyalara göre şekilleniyor. Alacağınız ürünün sony türkiye garanti kapsamında olmasına özen göstermeniz yararınıza olur.

 272. MEHMETSAİD dedi ki:

  merhabalar.bende sony xperia sp almayı düşünüyorum.büyük bir ihtimalle de internetten alıcam.size sorum şu: bazı internet sitelerinde aynı özellikte xperia sp farklı fiyatta.yani aynı sitede hem 870 tl ye hemde 970 tl ye var.neden farklı acaba? ayrıca bir yerdede internet hızının farklılığını okudum.bütün xperia sp lerde aynı değilmi ? şimdiden teşekkürler 🙂

 273. Şenol ÖZKAN dedi ki:

  tolga bey merhaba 12.1.A.0.201 güncellemesi hakkında bilgileriniz varsa paylaşabilirmisiniz? teşekkürler.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Evet var 🙂 bir kaç güne kadar konuyu güncelleyeceğim

 274. Şenol ÖZKAN dedi ki:

  merhabalar son güncellemeden sonra telefona kaydettiğim videolarda donma yapıyor bunu yaşayan veya nasıl çözüleceğini bilen varsa yardımcı olsun lütfen !! Teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Böyle bir sorun yaşamadığım için bir şey diyemeyeceğim, üzgünüm. Denk gelen birisi cevap yazacaktır.

 275. Cuneyt Bolak dedi ki:

  merhabalar, eşim bana bu telefonu hediye olarak aldı ve biraz sıkıntı oldu aramızda açıkçası, ben incelediğim bir ürünü almak isterdim. telefonun sesi çok düşük, kamerası gerçekten çok kötü, ve de wi-fi sıkıntısı hakikaten tat kaçırıcı. iki dakikada bir kesilip duruyor. ama esas problemim mesajların sürekli kilitlenmeye başlaması oldu. mesaj kilitlenmesine karşı ne yapabilirim bir fikriniz var mı acaba, çok teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Ben söylediklerinize katılmıyorum. Yani mutlaka bu sorunları yaşıyorsunuzdur ama ben genel bir problem olduğunu düşünmüyorum. Sadece Wifi gerçekten kötü çekiyordu ama güncelleme ile düzeldi. Size tavsiyem Sony Companion yazılımı ile ‘onar’ seçeneği üzerinden telefonu sıfırlayıp son yazılımı kurun. Kamera dışındaki problemlerinizin düzelecektir. Kamera için de çok kötü değil de orta diyebilirim. İnanılmaz çekim yapmıyor çünkü telefon Sp, Z değil 🙂

 276. özlem dedi ki:

  sp yi gözüme kestirdim ama bazı yorumlarda görüntülü konuşmanın hat üzerinde yapılamadığını söylemişler doğru mu ? bu çok önemli bi nokta benim için !!

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Xperia sp’de hat üzerinden görüntülü konuşma yapamıyorsunuz, üzgünüm.

 277. Mert dedi ki:

  Pc companion ile nasıl onarım yapacağız?Bulamadım bir türlü

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Pc Companion’u açın. Telefonu bağlayın. ‘onarım’ bağlantısı olmalı ona tıklayın. Küçük bir programcık indirecek. İndirdikten sonra yine aynı bağlantı ile pc üzerinden onarımı tamamlayabilirsiniz.

 278. derya dedi ki:

  sony xperia sp yı almayı düşünenlere hiç tavsiye etmıyorum 6 ay oldu alalı 2 kere servise verdım yine problemler devam ediyor suan da yıne serviste donma uygulamalar yanıt verm,yor yada aniden kapanıyor wifi sürekli düşüyor kamerayı acabilmek tam çile donuyor telefon cok ugrastırıyor almayın tavsiye etmem

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkürler.

 279. Aydın özer dedi ki:

  Tolga bey ben SP yi alalı yaklaşık 2 ay oldu…itiraf edeyim telefondan çok memnundum aldığımdan beri,ama bu iki gündür sıkıntı yaşıyorum…BENİM PROBLEMİME GELİNCE;İki gündür telefon içerden yada dışardan arama olduğunda ekran işığı(parlaklık)ivmesi kendilğinden en düşük seviyeye düşüyor ve açmadan yükselmiyor…cevabınız için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Genel bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yazılımı sıfırlayıp telefonu onarırsanız (Pc Companion ile) sorun muhtelen çözülür.

   Teşekkürler.

 280. emine dedi ki:

  tolga bey merhaba size bir sorum olacak video çekerken duraklatmayı bir türlü bulamadım bilgi verirseniz sevinirim

 281. kübra dedi ki:

  video çekerken nasıl duraklatıyoruz bir türlü bulamadım :/

 282. Nurullah ERCAN dedi ki:

  Sony Xperia S kullanıcısıydım. Telefonumda ses probleminden dolayı servise gönderdim. Telefon gitti geri geldi hala sorun düzelmemişti tekrar gönderdim bu sefer yerine sıfır bir SP gönderdiler. 2 haftadır kullanıyorum telefon çok çabuk ısınıyor ve üst kısımdan 1-1,5 cm kadar bir alanda dokunmatik aşama aşama tamamen gitti. Yani öncleri 1-2 dk kadar gidip geliyordu ancak şimdi tamamen gitti. Yeniden servise göndereceğim ama bundan sonra kesinlikle sony xperia almam. SP’yide kesinlikle tavsiye etmiyorum..

 283. ufuk dedi ki:

  iyi günler 12.1.A.0.205 güncellemesi çıkmış diyorlar ve indirilebilir konumda değil sebebini biliyormusunuz. 2.si cynogenmod 11 diye bir yazılım telefona yüklenilebiliyormuş ama rootlumu değilmi bilmiyorum bunun hakkında bilgi verirmisiniz

 284. azize dedi ki:

  telefonu yeni aldım ve ilk akıllı telefonum güncelleme(4.3) yaparsam daha iyi olacağını düşündüm aslında memnunum da ama telefon aşırı yavaşladı sürekli takılıyo eski sürüme geri mi dönmeliyim ?? yada başka yapabileceğim bir şey var mı??

 285. azize dedi ki:

  merhaba tolga bey,
  telefonu yeni aldım ve bir süre kullandım sonra 4.3 güncellemesi yaptım güncellemeden oldukça da memnunum ama telefonum çok yavaşladı sürekli takılıyo ve rahatlıkla kullanamıyorum ne yapabilirim yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler 🙂

 286. Mehmet dedi ki:

  Merhaba Tolga bey
  Telefonu yeni aldım baya’da hoşuma gitti yalnız ilkkez sony kullanan birisi olarak kafama takılan iki soru var yardımcı olursanız çok sevinirim.
  Birincisi internete her girdiğimde son baktığım internet sayfası çıkıyor oysa ben yeni giriş yaptığımda internet açılış sayfasının Google olmasını istiyorum İkinci soruma gelince telefonu sürekli olarak Stamine mod unda kullanmamın bir zararı olur mu vereceğiniz bilgiler için şimdiden teşekkürler

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Bu Google Chrome tarayıcısından kaynaklanan bir durum. Tarayıcı ayarlarını kurcalarsanız bununla ilgili bir ayar bulabilirsiniz.

   Sürekli olarak Stamina mod kullanmanın hiçbir yararı olmaz.

   İyi kullanmalar 🙂

 287. omar dedi ki:

  Merabalar öncelikle tolga bey sitenizi uzun süredir takip ediyorum ve sonunda almaya karar verdim:-) bi sorum Olacak SP ye root atınca alttaki siyah bolumu yani ana tuşları kaldirabiliyormuyuz oyunlarda fotoğraflara bakarken fln. Lütfen cevaplayın çok önemli benim için şimdiden teşekkürler

 288. Fatih dedi ki:

  Merhaba yaklaşık bir yıldır xperia sp kullanıcısıyım. Buradaki yorumları takip ediyorum. Benim bir sorunum var. Görüşme sırasında ekran açılmıyor. Bu da özellikle banka işlemlerinde tuşlamak gerektiğinde sorun çıkarıyor. Bu sorunumu nasıl çözebilirim? Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Görüşme sırasında sensörün geç tepki verdiğini düşünüyorum. Bu sorunu bazen ben de yaşıyorum. Genelde tuş kilidini aç/kapa yaparak ya da ekrana hızlıca birkaç kez dokunarak çözüyorum. İsterseniz siz de bir deneyin.

 289. oki dedi ki:

  S.a. tolga kardeşim bataryanın tümleşik olmasının ne gibi dezavantajı olabilir?Daha sonra bataryayı değiştirmezmiyiz?paralel ithalatta teknik sorun olan cihazlarda değişim yapılıyormu?Ses sorunu güncelleme ile çözüldümü teşekkürler…

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba,

   Bataryanın tümleşik olmasının -bana göre- tek dezavantajı istediğiniz zaman kendinizin değiştiremiyor olmanızdır. Aslında bunu telefonun vidalarını -uygun tornavida varsa- açarak kolayca değiştirebilirsiniz ama standart kullanıcıların kolaylıkla yapamayacağı bir işlemdir ve garantinizi doğrudan etkiler. Bu yüzden -telefonunuz paralel ithalatta olsa- yetkili servise ücreti karşılığında değiştirtebilirsiniz. (Faturasını da mutlaka isteyiniz.)

   Ses sorunu alıştığımdan mıdır bilemiyorum ama artık yaşamıyorum.

   Teşekkürler.

 290. Emre dedi ki:

  Hocam incelemeyi çok beğendim elinize sağlık.
  Xperia Sp almayı düşünüyorum 730 tlye ithalatçı garantili buldum siz uzun zamandır kullanıyorsunuz sanırım hiç bir problem çıkardı mı ??

 291. aslı dedi ki:

  telefonum bir haftadır serviste keşke bir mucize olsa da başka bir modelle değiştirseler. çok beğenerek almıştım ama artık bıktırdı 2 haftada bir resetliyorum donmalar kapanmalar bitmiyor kamerası da berbat off. şimdi fiyatı baya düşmüş alınabilir ama benim verdiğim 1100 lira çöp oldu resmen. keşke arkadaşlarımı ve mağaza çalışanlarını dinleyip başka bir model alsaydım görünüşe aldandım…

Ürün

Sony Xperia SP

Tip

Akıllı Telefon

Artılar

Eksiler