29 Haziran 2014
#deneme #inceleme #review #soru #test #whell #yorum

Snopy USB-V3 Direksiyon İnceleme

Uzun zamandır direksiyon seti almanın gerekliliği konusunda kendimi ikna etmeye çalışıyordum. Bir yanım ‘anlık bir heves’ diğer yanımsa ‘oldukça eğlenceli olmalı, mutlaka almalısın’ diyordu. Böyle bir çelişki içinde haftalar geçmişken, doğum günümde bir de baktım ki hediye gelivermiş. Sevindim, açtım, kurcaladım, inceledim. Bakalım ne notlar almışım.

Kutu içeriği

Yaklaşık 30x30x50cm’lik bir kutusu mevcut. Saklamak isteyenler için ideal bir boyut, gereksiz kalabalık yaratacak kadar büyük değil. Kutuyu açar açmaz direksiyon setimizle karşılaşıyoruz. Direksiyon, pedal parçaları ve asla okunmayacak kullanma klavuzu ayrı poşetlerde muhafaza edilmiş. Klavuzu bir kenara fırlatıp parçaları kutudan çıkartıyoruz.

Direksiyon; gövde ve pedal şeklinde iki ana parçadan oluşuyor. Kutudan bu iki parçayı çıkarttıktan sonra tamamen boşaltmış ve kuruluma hazır hale gelmiş bulunuyoruz.

Yukarıda da yazdığım gibi, direksiyonu tekrar saklamak ya da başka ürünler muhafaza etmek için oldukça ideal boyutlarda bir kutu, değerlendirilebilir.

Kurulum

Kurulumu oldukça basit. Pedal, direksiyon gövdesine telefon kablosuna benzer bir soket girişi ile bağlanıyor. Direksiyonda kendisine içeriden bağlı USB kablosuna sahip. USB’yi bilgisayara bağlıyoruz, hepsi bu kadar. Fazladan bir prize gerek yok. Windows 7 ve üzerinde tak&çalıştır mantığı ile çok rahat kurulum yapılabilir. USB takıp sürücünün kurulmasını bekledikten sonra titreşim ve diğer özelliklerin testini yapmakta fayda var. Bunun için, Windows kullanıyorsanız, denetim masası/oyun denetleyicileri penceresini kullanabilirsiniz. Burada test yaparken titreşim testi yapamadığınızı farkederseniz ya da bir şekilde titreşimin çalışmadığını anlarsanız mutlaka şu sürücüyü kurmalısınız : Snopy Direksiyon Resmi Sürücüsü

Kurulum için daha fazla gayrete gerek yok. Bundan sonrası her oyun için gerekli ayarları doğru yapabilmekte saklı.

Direksiyon yapısı

Logitech direksiyonlardan herhangi birisini kullanmadım. Dolayısıyla piyasanın en iyileriyle kıyaslama yapamayacağım. Aktaracağım şeyler, sıradan kullanıcının bu direksiyonda ne bulabileceğine yönelik olacak.

Pedallardan başlamak istiyorum çünkü çok hoşuma gittiler. Büyük ayaklı bir insanım ve (biliyorum sonuçta oyuncak ama) ayağımın altındaki pedalın minicik olmasını istemezdim. Bunu, USB-V3 pedalını kullandıkça daha iyi anlıyoruz. Neredeyse gerçek araba pedalı kadar büyükler, son derece güzel olmuş ki bu direksiyon bir çok yerde ‘büyük pedallı direksiyon’ olarak geçiyor. Pedalların basış hissi mükemmel değil ancak yeterli seviyede. Altındaki yaylar iyi iş çıkartıyor ama isterdimki fren biraz daha sert, gaz pedalı biraz daha yumuşak olsun ama maalesef değiller. Gaz pedalı da fren pedalı da aynı sertlikte. Bunun dışında pedallar için yazmak istediğim bir diğer şey, çıplak ayakla çok daha güzel deneyim sundukları olacaktır. Biraz komik gelecek ama iki farklı çorapla denedim, en iyi sonucu çıplak ayakla aldım, hiç kaymıyor 🙂 – Kış için bir şeyler düşünsem iyi olacak.

Direksiyon gövdesinde şikayetçi olduğum en büyük konu, simidin çok sert olduğu. İçinde nasıl bir mekanizma var bilmiyorum ama sürüşü rahatlatacak bir motor olmadığı kesin. Bu eksiklikten dolayı simidi çevirmek bir süre sonra yorucu olabiliyor. Bir buçuk saatlik bir yarış sonucunda dirseklerimde hafif ağrılar hissetmeye başladım. Bu  oturuş stilimle de alakalı biliyorum ama kim ne derse desin bu simit sert olmuş. Benim için sorun mu ? Değil ama sert işte !

Simit demişken, üzerinde güzelinden bir kauçuk var. Bildiğimiz plastik kaplama da diyebiliriz. Ele iyi oturuyor, hiç kayma yapmıyor. Direksiyonu elinizden kaçırma ihtimaliniz neredeyse hiç yok. Sadece eliniz çabuk terliyorsa bu konuda biraz rahatsızlık duyabilirsiniz çünkü eli çok terlemeyen birisi olarak biraz sürdükten sonra (yarışların heyecanını da katarak söylüyorum) elim biraz terlemişti.

Simidin ortasında gamepad tuşları var. Manuel 4 ok (sağ, sol, yukarı, aşağı) ve diğerleri… Tam ortada yer alan ‘mode’ tuşu ile birazdan anlatacağım analog sürüş moduna geçebiliyoruz. Simidi tutarken kenarlardaki kulakçıklar Formula1 yarışları için keyifli olacaktır. Bunun dışında simülasyon sevenler sinyal için de kullanabilir.

Direksiyon gövdesinde simidin dışında bir de vites kolu mevcut. Vites kolu çok iyi değil. Vitese önem verenleri hayal kırıklığına uğratır. Ayda yılda bir kullanacaksanız kesinlikle idare eder. Vites, ileri ve geri olmak üzere 2 tuş fonksiyonu sağlıyor. İleri iteklediğinizde bir tuşa basma hissi vererek (-tık sesi çıkıyor)  vitesi değiştirdiğinizi size hissettiriyor. Ancak vitesin sadece görünüş olarak farkı var, sıradan ileri-geri tuşlarından çok da bir farkı yok. Örneğin vitesi bir ileri tıklatmanızla klavyeden yukarı ok tuşuna basmanız aynı anlama geliyor.

Gövdenin altında masalara yapıştırabilmek için  yapışkan ayaklar var. Bu ayaklar ahşap masada çok iyi sonuç çıkarttılar. Tabii en doğru sonucu bir kaç hafta daha kullandıktan sonra göreceğim çünkü bu ayaklar pek uzun ömürlü gibi gelmedi bana.

Direksiyonda kırmızı siyah ve gri renkler hakim. Kırmızı, biraz fazla oyuncak gibi göstermiş olsa da sevenler olacaktır.

Sürüş hissi

Direksiyon simidi,  90 derece sağa + 90 derece sola olmak üzere toplam 180 derece dönüş açısına izin veriyor. Daha ötesini arayanlar, daha profesyonele yakın sürmek isteyenler için yetersiz kalacaktır ama amaç arada bir kurup eğlenmekse kesinlikle yeterli seviyede dönüş açısı var. Direksiyondaki ‘mode’ tuşuna basmazsanız simit, sıradan tuşlardan farksız çalışıyor. Tam sağ ya da sol  yapmadan dönüş yapamıyorsunuz. ‘mode’ tuşuna basarak manuel sürüşü aktif ederseniz direksiyon simidini ne kadar çevirirseniz o kadar dönebiliyorsunuz.

Direksiyondaki titreşim desteği son derece iyi. Sürücüleri kurduktan sonra daha fazla özelliştirme sağlayan direksiyon, titreşim konusunda da yeterli konfigürasyonlara sahip. Titreşim seviyesini artırıp azaltabiliyor ya da sol/sağ elinize daha fazla titreşim gelmesini sağlayabiliyorsunuz.

Yukarıda da yazdığım gibi simit bana biraz sert geldi ve dönüşlerde gerçek araba hissini pek yakalayamadım. Kötü değil, çok güzel, keyifli ama gerçek araba gibi değil. Akıcı bir hidrolik de yok. Direksiyonu çevirip bıraktığınızda mekanizma direksiyonu anında düzeltiyor ama bu düzeltme hidrolik benzeri bir motor ile değil, direksiyon içindeki bir mekanik ile hallediliyor. O yüzden çok iyi bir hidrolik desteği yok.

Yazdıkça yazasım geliyor ama bir yerde de durmam gerekiyor. O yer de bu yer olsun ve artık toparlayayım.

Bir kaç gün önce edindiğim direksiyon için fikirlerimi yazıp almak isteyenlere yarımcı olmaya çalıştım. Son sözüm şudur; eğer daha önce ileri seviye bir direksiyon seti kullandıysanız Snopy USB-V3’ten uzak durun, sizi kesmez. Diğer taraftan bu ilk direksiyonunuz olacaksa endişelerinizi bir kenara bırakın ve başka bir alternatifiniz yok ise gidip bu direksiyonu satın alın. Bana göre en büyük dezavantajı oyunlarda otomatik tanınmaması ve el ile tuş ayarları yapmak zorunda kalmamız. Özellikle oyunların Logitech desteğine alıştıktan sonra Snopy’li olmak bu konuda insana biraz dokunuyor.

Yazıyı umarım beğenmişsinizdir, umarım işinize yaramıştır.

Herhangi bir sorunuz olursa lütfen yorum bırakın, kısa sürede yanıtlıyorum.

İşinize yarayan birşeyler bulduysanız, sağ taraftaki reklam alanına tıklayarak bana çay ısmarlayabilirsiniz 🙂

Teşekkürler.

 

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 • Comments (13)

 1. eren can dedi ki:

  ya kardeşim ben de aldım ama gaz pedalları çalısmıyo hem gaz hem fren yardımıcı olabılecekmısın?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Geç cevap yazıyorum kusura bakmayın,malum askerdeyim…

   Sürücü indirip kurmayı denediniz mi? Sorun çözülmüyorsa donanımsal bir problem olabilir.

  2. Tolga CANATAN dedi ki:

   Diğerlerini denemedin mi 🙂

 2. Tolga dedi ki:

  hocam bende snopy v3 var kurulumunu falan yaptım ama pedalın kablosunu nereye bağlayacağım kasada yer yok ?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Merhaba, nasıl yok? 🙂 usb üzerinden bağlayacaksınız .

 3. burak dedi ki:

  benim laptop windows 8. snopy usb v3 direksiyon seti aldım kurulumunuda yaptım windowsun mağazasından oyunuda ındırdım ama bır turlu dıreksıyon setıyle oynayamıyorum nedenı??

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Neden oynayamıyorsunuz? Yani hata mı veriyor, direksiyonu mu görmüyor, bir sebebi olmalı 🙂

 4. Yunus dedi ki:

  Sıfır ayarında direksiyon seti satılır snopy 35 tl acil satılır telefonum 0530 151 73 95 acil arayınn

 5. ramazan dedi ki:

  Sa kardeş benim direksiyon da şöyle bir sıkıntı var gaz pedalı ile sola sinyal aynı tuş olarak gözüküyor ikisini bir anda kullanamıyorum.Birtek bu ikili de değil misal fren ile de sağa sinyal aynı. Sence bunları ayrı ayrı kullanabilir miyim ? Çözümün varsa bildir kardeş çok ihtiyacım var.

  1. Buğra dedi ki:

   Onu bende çözemedim büyük ihtimalle bilerek öyle ayarlanmış direksiyon şuan yanımda değil elime geçsin bir bakarım tekrar

 6. zeki dedi ki:

  Win10 ile çalışmıyor. ne yapmam lazım

  1. Onur dedi ki:

   Bende merak ettim

 7. Ali dedi ki:

  Selamun Aleyküm Mode Tuşlarını Yanında Küçük Tuşlar Var Onlar Neişe Yarıyorki ?

Ürün

Snopy USB-V3

Tip

Direksiyon

Artılar

Eksiler