24 Ocak 2016

Asus Zenfone 2 Laser 5′ İncelemesi

İki yıldır kullandığım ve çok memnun kaldığım Sony Xperia SP‘nin alev almasının ardından servise gönderdim. Servis, 500 TL fatura çıkarttı. Onarımı reddettim. Çevreden edindiğim eski model telefonlarla idare etme çabam da başarısız kalınca yeni telefon arayışlarına girdim. Bütçe olarak 700 TL belirledim. İlk olarak General Mobile 4G modelini gözüme kestirdim ama yapılan yorumların bir çoğu olumsuz olunca o telefondan vazgeçtim. Sonunda istek listemi Lenovo P70 ve Asus Zenfone 2 Laser olarak güncelleyebildim. İki telefonu da epey araştırdım. Asus’un, Laser 2 için 5.5 inç ekranı (5 inç ile aynı fiyata) 800TL’ye düşürmesi beni sevindirmişti. Teknosa’nın birisinde 5.5 inçi denedim. Çok büyük geldi ve vazgeçtim. Lenovo P70’in batarya kapasitesi bana göz kırpsa da, ekran camının Gorilla olmaması ve Lenovo’nun ilk telefonlarından birisi olması sebebiyle noktayı koydum, Asus Zenfone 2 Laser 5inç aldım.

Telefonu Vatan Bilgisayar’ın web sayfasına özel yaptığı indirim ile 750 TL’ye satın aldım.  Yine Vatan Bilgisayar’ın bir kampanyası sayesinde yanında bir de Asus Powerbank hediye geldi. (Power Bank notlarımı ayrıca paylaşacağım.)

Kutu içeriği

Kutu içeriği benzer fiyatlı telefonlara göre zengin sayılmaz. İçinizi okşayacak renkli bir broşür dahi çıkmıyor. Sadece ihtiyaç duyduğunuz ve artık neredeyse tüm cep telefonları için standartlaşan aksesuarlar mevcut:

 • Telefon
 • Şarj Kablosu
 • Adaptör
 • Kulaklık
 • Garanti belgesi, kullanım kılavuzu
 • Üzerinde imei yazan birkaç yapışkan barkod

Eskiden batarya ayrı ambalajlanır, kutuyu açan kişi ilk olarak bataryayı takmakla uğraşırdı. Asus Zenfone 2 Laser’da batarya telefona takılı halde geliyor. Kutu hacminden mi tasarruf edilmek istenmiş bilmiyorum ama bataryayı ayrı bir ambalaja koysalardı da eskilerden kalan o tadı tekrar alabilseydik. Kulaklık, adaptör ve şarj (data) kablosu bir jelatine sarılı halde geliyor. Benim kutu saklama alışkanlığım olduğundan, telefon kutusunu atmamayı tercih ettim. Fazla yer kaplamaması işime geldi. Sizin böyle bir alışkanlığınız yoksa kutuyu (telefonun çalıştığına emin olduktan sonra) çöpe atabilirsiniz.

Ne yazıkki kutu içeriği hakkında söyleyebileceklerim bu kadar. Hiç öyle cicili şeyler çıkacak diye heveslenmeyin 🙂

Tasarım

Telefonun iki yanında da herhangi bir tuş bulunmuyor. Üst tarafında (tepesinde) güç tuşu ve jak girişi mevcut. Güç tuşunun rengi metalik gri. Minicik yüzeyinde de desenimsi bir yapı var. Benim için dokununca iç gıdıklayan bir yüzey tercih ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. İki günde temassızlık yapacak ya da eğilip bükülecek gibi görünmüyor. Ön yüzde ise led bildirim, ahize, Asus logosu, sensör, kamera, dokunmatik ekran ve kapasitif kontrol tuşları mevcut. Üst bölümde ahizenin solunda led bildirim ışığı varken sağında ise sensör ve kamera yer alıyor. Hemen altında Asus logosu, onun da altında tabii ki dokunmatik ekran mevcut. Ekranın bir altında kapasitif kontrol tuşları var. Tuşların altında, güç tuşuyla aynı zemin tipine sahip boş bir alan bulunuyor.

Asus telefonun alt tarafındaki boş alanı iptal edebilseymiş, telefonun boyutu ekrandan kısmadan ciddi oranda küçülürmüş. Ben de çok sevinirmişim ama maalesef olmamış.

Telefonun alt kısmında mikrofon ve mikro USB girişi mevcut. Tekrar ediyorum, mikrofon telefonun alt tarafında. Dokunmatik ekrana bakıyorken sol tarafta kalıyor. Mikro USB girişi ilk birkaç bağlantı için biraz sert gelebilir. Bir dizi kablo tak-çıkart işleminden sonra yumuşamaya başlıyor.

Telefonu elime alır almaz spor bir görünümü olduğunu düşündüm. Belki siyah renginin de etkisiyle bir miktar ‘ağır’ görünüyor olabilir ancak telefonun tasarımını genel olarak bir kelimeyle özetlememi isterseniz kesinlikle ‘spor’ diyebilirim. Arka yüzeyin ve dört köşesinin oval oluşu da bu şekilde düşünmeme yol açmış olmalı. Arka yüzey demişken… Telefonun arkası oval bir yapıya sahip. Üst kısmı en ince yeriyken, alta doğru biraz kalınlaşıyor. Üstteki ince bölümde kamera flaşı, kamera, lazer odaklama ve ses kontrol tuşları bulunuyor. Ortada Asus logosu mevcut. En altta ise speaker ve Zenfone logosu yer alıyor.

Ses kontrol tuşlarının arkada olmasını ilk sefer yadırgamıştım. LG’nin çıkarttığı bu furyaya Asus’un da katıldığını gördüm ve üzüldüm. Xperia SP’den alıştığım şekilde telefonun yanında olmalıydı diye düşündüm. Ancak telefonu kullanmaya devam ettikçe ses kontrol tuşlarının konumu hakkındaki düşüncem değişti. Günden güne bu şekilde olmasını daha çok sevmeye başladım. Özellikle telefonda konuşurken sesi artırıp azaltmak çok rahat oluyor. Yine de (ara sıra da olsa) eski alışkanlığımdan dolayı elim telefonun yan tarafına gidiyor. Benim gibi yan taraftaki tuşlara alışanlar için bu notu da düşmüş olayım.

Telefonun arka kapağı bildiğimiz plastik. İlk düşmede olmasa da ikinci ya da üçüncü düşmede kasadan ayrılıp fırlayacakmış hissi veriyor. Kılıf kullanmayı sevmiyorum (telefon zaten büyük!) ama sıkılıp bıkana kadar kılıfla kullanmak daha doğru bir seçim olacakmış gibi görünüyor.

Arka tarafın en altına konumlandırılan hoparlör, telefonu ekranı yukarı gelecek şekilde masaya koyduğunuzda sesin az duyulmasına yol açacakmış gibi düşündürtebilir ancak öyle olmuyor. Çünkü hoparlör, telefonun kıvrımlı yapısından dolayı boşlukta kalıyor ve zeminin sesi önlemesine mani oluyor. Arka tarafın kıvrımlı yapısı için beni rahatsız eden tek şey telefonun masada sallanabiliyor oluşu oldu. Örneğin masada duran telefonun ekranında (telefonu elime almadan) bir şeyler yazmaya çalıştığımda eğimli yapısından dolayı telefon bir sağa bir sola hareket ediyor. Bundan pek hoşlanmadım.

Ekran boyutu 5′ olan modelde bile sağ elimle, ekranın en sol üst bölümüne ulaşmakta güçlük çektim.  Buna ekranın o en altındaki boş alanın sebep olduğunu düşünüyorum. O parçayı bir sökebilseydim!

Telefonun görünümü ve görünüm kullanıma etkisi konusunda notlarım bu kadar. Renk, boyut vb sıkıcı bilgiler her yerde var zaten 🙂

İyi çalışıyor mu? Eksiği, hatası var mı?

Telefonu ilk açtığımda (tam şarj edip açtım) Android ayarlarını yapıp internete bağlanır bağlanmaz yeni yazılım sürümü konusunda bir uyarı belirdi ekranda. İlk başta onaylamadım ve Google hesabım ile Xperia SP’de kullandığım uygulamaları senkronladım. Kurulum tamamlandıktan sonra güncellemeleri yaptım.  Son güncellemenin ardından 201504100116 numaralı sürümü yüklemiş oldum. Bu sürümü yükledikten sonra telefon neredeyse her saniye ‘Google servisleri çalışmayı durdurdu’ gibi bir hata vermeye başladı. Google servislerini elle durdurduktan sonra bu hata gidiyordu ama en ufak bir dokunuşta (muhtemelen servisler yeniden çalıştığından) hata almaya devam ettim. Sorunun bazı Google uygulama güncellemelerinde olduğunu düşünüp Google Play vb uygulamaların güncellemelerini kaldırdım. Sonuç değişmedi, hata almaya devam ettim. En sonunda, görünen uyarıları kapatmaktan telefonu kullanamaz hale geldiğimde, son sürüm yüklüyken telefonu sıfırladım. Bu defa uygulama senkronizasyonuna izin vermedim. Gerekli gördüklerimi elle kurdum. Bir daha da hata almadım. Sanıyorum telefon güncelleme-uygulama senkronizasyonu-güncelleme döngüsünde bir problem yaşadı ve işin işinden çıkamadı. Bahsettiğim şekilde ayarları sıfırlayınca problem çözüldü.

Telefonun (Belki de Android’in demeliyim) ilk beğendiğim özelliği kilitli ekranı oldu. Çift tıklatmayla kontrol edilebiliyor oluşuna bayıldım. Çift dokunup ekranı açabiliyorum ve yine açık ekrana çift dokunup ekranı kapatabiliyorum. Güç tuşunun tepede, tek elle ulaşılması zor bir yerde olduğunu düşünürsek de ne kadar yerinde bir özellik olduğunu anlayabiliriz.

Yine Xperia SP’den alıştığım sade arayüzü arıyordum ama yanına bile yaklaşamadım. İlk zamanlar Asus ZenUI’nin büyük simgeleri, rengarenk temaları hiç hoşuma gitmedi. Renk cümbüşünden bir an önce kurtulmak için basit temalar aradım ama bulamadım. Çareyi en azından arkaplanı değiştirmekte buldum. Daha sonra bu renkli simgelere, akıllı klasörlere, cicili geçiş animasyonlarına da alıştım. Hala biraz garipsediğim ve aslında çok da sevmediğim doğrudur ama bu tamamen benim zevkimle alakalı olduğundan bir eksiymiş gibi algılanmaması için susuyorum 🙂

Kullanmaya devam ettikçe Asus’un uygulama geliştirme işine çok önem verdiğini gördüm. Neredeyse akıllarına gelen her ihtiyaç için bir uygulama geliştirmişler. Bu uygulamaların bir kısmına da, birbirleri arasında geçiş için kısayollar koymuşlar. İstemişler ki, kullanıcı her ihtiyacı için bizim uygulamalarımızı kullansın, mümkün mertebe diğer 3.parti uygulamaların kapısını çalmasın. Benim için (en azından bir denemek istediğimden) şu ana kadar başarılı oldular. Diğer uygulamaları da denemeye başladığımda, Asus’un çırpınışlarına kulaklarımı (gözlerimi?) kapatır mıyım zaman gösterecek.

Kendi tarayıcısını hiç kullanmadım. Kullanmayı da düşünmüyorum. Ek tarayıcı kurmak istemeyenlerin en azından Google Chrome kullanmalarını tavsiye ederim. Ondan hoşnut değilseniz sizi şöyle alayım: Mozilla Firefox

Asus Uygulamaları

Telefonu ilk açtığımda çocuklar için uygulama kilitlemeden ‘ayna’ uygulamasına kadar tonla simge beni karşıladı. Bir çoğunu kaldırdım ya da pasif hale getirdim. Çünkü kullanmayacağıma eminim!

Sık kullandıklarım arasında e-posta, kamera, mesajlaşma ve dosya yöneticisi var. Az kullandıklarımı işe şöyle sıralayabilirim: Dosya yöneticisi, ZenFlash Camera ve Müzik.

PhotoCollage, MiniMovie, SuperNote, Do it Later gibi uygulamaları kullanacağımı sanmıyorum ama gün gelir lazım olur düşüncesiyle kaldırmadım.

Hiç bahsetmediğim ve bana en farklı gelen uygulama ‘Laser Ruler’ oldu. Bu uygulama ile telefonun kamerası ve önündeki zemin arasındaki mesafeyi ölçebiliyorum. 50cm’ye kadar ölçü yapsa da iş görüyor. Ayrıca, kullanması keyifli!

Android 4.3’ten 5’e direk geçiş sert olmadı desem yalan olur. Telefonu kullanabilme konusunda bir fark olmasa da, serpiştirilen yeni özellikler, arayüz güncellemeleri kendisini ilk saniyede belli etti. Belki sadece bana özel bir durumdur ancak hoşuma gitmeyen bir şey, ayar menüsü oldu. Ayar menüsündeki tonla seçeneğin içinde bir süre kayboldum. Telefonu kendime göre özelleştirmekte zorlandım. Yine de ZenMotion seçeneğinin içindeki ‘Devinim Hareketi’ gibi özelliklerin ne işe yaradığına dair animasyonlar olması beni sevindirdi. Keza, ne işe yaradıklarını bilmiyordum.

Bildirim ekranının iki aşamalı yapıya geçmesi hoşuma gitti.  Yukarıdan bildirim panelini ilk kaydırdığımda  yanlızca saat, ayarlar simgesi ve o anki bildirimleri görürken, bir kez daha kaydırınca parlaklık ayarı ve farklı fonksiyonlara sahip 16  kısayol önüme çıkıverdi. Bu özellik gerçekten kullanışlı olmuş.

Arayüz performansı konusunda en ufak bir problem yaşamadığımı rahatlıkla söyleyebilirim. Ne bir takılma, ne de bir geç tepki vermeye denk gelmedim. O konuda içiniz rahat olsun efenim 🙂

Kamera

Telefonu diğer modellerden öne çıkartan en önemli özellliği kamerası. Satın almadan önce en az önem verdiğim özelliklerden birisi olan kamera, satın aldıktan sonra en önem verdiğim özelliklerden birisine dönüştü. İlk yaptığım birkaç denemeden sonra elde ettiğim net görüntüler fikrimi büyük oranda değiştirdi. Herhangi bir modu ya da filtreyi kullanmadan otomatik modda yaptığım çekimlerin kalitesi son derece iyiydi.

Sony Xperia SP’de beni fotoğraf çekmekten soğutan şey kameranın kalitesizliği değil, kamera uygulamasının açılış hızıydı. Bir fotoğraf çekmek için en az 4 saniye telefonun kendine gelmesini bekliyordum. Dört saniye az gibi gelebilir ama hızlıca bir fotoğraf çekip telefonu cebime atmak isterken daha fotoğraf uygulamasını bile açamamış olmak gerçekten kötü bir tecrübeydi. Asus Zenfone 2 Laser’da böyle bir sorun yaşamadım. Kamera uygulaması yarım saniyede açılıyor ve fotoğraf çekimine hazır hale geliyor.

Kameradaki lazer odaklanma işini oldukça iyi yapıyor. Ben odaklanma için otomatik ayarları kullanıyorum ama arada sırada keyfime göre farklı nesnelere/alanlara odaklanmak istediğimde, istediğim bölüme ekran üzerinde bir kez dokunmam yetiyor. Telefon, dokunduğum noktaya göre odaklamayı değiştiriyor ve bunu gerçekten çok hızlı bir sürede yapıyor.

Gelen son günceleme ile birlikte ‘manuel’ ayarlar çekim ekranına taşınmış. Bir yandan kameranızı hedeflemeye çalışırken bir yandan da çekim ayarlarını dilediğiniz gibi değiştirebiliyorsunuz. Fotoğraf çekmesini bilen, manuel ayarlardan anlayan kişiler bu özellikleri sıkca kullanıp kurcalayacaklardır diye düşünüyorum. Ben ‘otomatik’ ayarları kullanıyorum. Yetiyor 🙂

Fotoğraf çekerken fiziksel bir deklanşör tuşunun olmayışını yadırgadım. Ses kısma tuşunu deklanşör olarak ayarlayabildiysem de telefonun kenarında olmadığı için işimi görmedi.

Manuel ayarların dışında birçok fotoğraf çekim modu bulunuyor. Tüm çekim modlarını şu şekilde sıralayabilirim:

 • Otomatik
 • Manuel
 • HDR
 • Güzelleştirme
 • Düşük ışık (3m)
 • Gece
 • Etki
 • Panorama
 • Minyatür
 • Süper çözünürlük
 • Alan derinliği
 • Selfie
 • Gif
 • Zamanı geri sararak çekme
 • Akıllı kaldır (İstenmeyen arkaplan nesnelerini otomatik kaldırma)
 • Tüm gülümseme
 • Yavaş çekim
 • Zaman atlama

Zamanla tüm bu modlar için birer örnek hazırlayıp karşılaştırma yapmaya çalışacağım. Şimdilik şu fotoğraflara göz atabilirsiniz 🙂

Manuel modda şu ayarlamalar yapılabiliyor:

 • Doygunluk
 • Karşıtlık
 • Netlik
 • Gürültü azaltma
 • Arka ışık
 • Ayrıntı iyileştirme
 • Iso
 • Pozlama değeri

Fotoğraf çözünürlükleri için ise şu seçenekler söz konusu:

 • 13M 4096 x 3072px (4:3)
 • 10M 4096 x 2304 (16:9) -> Benim seçimim
 • 8M 3264 x 2448 (4:3)
 • 6.3M 3360 x 1890 (16:9)
 • 5M, 4M, 3M, 2M

Kurulu gelen ZenFlash Camera uygulamasını deneyemedim çünkü uygulama ZenFlash aksesuarı ile çalışıyor ve o aksesuar bende yok. Asus bir gün gönderirse hemen deneyebilirim 🙂

Ses

Elektronik cihazlarda kalitesini en zor anladığım özelliktir ses. Ses yüksek mi geliyor düşük mü konusunda bir yorum yapabilirim ama ‘nasıl? kaliteli mi?’ konusunda verimli bir yorum yapabileceğimi sanmıyorum.

İçinde kurulu gelen ‘Müzik’ uygulamasını kullandım. Onun dışında ara sıra Spotify uygulaması ile de müzik dinledim. Müzik dinlerken kutusundan çıkan kulaklığı kullandım. ‘Sana yeterli geldi mi’ diye sorarsanız evet geldi. Xperia SP’nin kutusundan çıkan rezalet kulaklıktan sonra Asus’un bu kulaklığı zaten çok iyi seviyede denebilir.
Hoparlör kalitesi de yine beni memnun edecek seviyede. Ancak şunu rahatlıkla söyleyebileceğimi düşünüyorum ki çok yüksek hoparlör ses seviyesi arayan kişiler bu telefondan memnun olmayacaktır. Hoparlör ses seviyesi bir tık daha yüksek olabilirmiş.

Yapılan konuşmalarda gerek kulaklığa gelen ses gerekse ahizeye gelen ses yine tatmin edici seviyede. Trafiğin göbeğinde, gürültünün tam ortasında yaptığım konuşmalarda karşı tarafa ‘sesini alamadım?’ demeden konuşmalarımı tamamlayabildim. Bu durum ahizeye gelen ses için de geçerli kulaklık için de. Kulaklık konusunda söyleyebileceğim bir şey ise, yakama sıkıştıracak bir mandalı olmayışıdır. Ellerim cebimde kulaklıkla konuşarak ilerlerken kulaklığın kablosu sürekli üzerime çarpıyor ve bu durum karşı tarafta gürültü olarak gidebiliyor. Bunu önlemek için bir yaka mandalına ihtiyaç varmış gerçekten.

Asus’un uygulama okyanusunda AudioWizard isimli bir uygulama bulunuyor. Bu uygulamayı kullanarak o anki amacınıza yönelik hızlı ses filtreleri uygulayabiliyorsunuz. Hazır bulunan film, müzik, oyun ya da vokal modundan birisini seçerek sesi filtreleyebiliyorsunuz. Daha ince ayarlara ihtiyaç duyduğunuz noktada ekolayzırı da devreye alabilirsiniz.

Şarj, gps, ekran parlaklığı, oyun performansı vs

Telefonu kutudan ilk çıkarttığımda çalıştırmadan önce şarj ettim. %100 dolduktan sonra şarjdan çıkartıp çalıştırdım. ‘Günlük kullanım’ için yeterli mi diye sorarsanız günlük kullanımın nasıl olduğuna bağlı olduğunu söylerim. Benim kullanım şeklim bir miktar mesajlaşma, 3g ile eposta takibi, bir miktar Firefox ile internet gezintisi ve telefon görüşmeleri şeklinde. Bu düzeni koruduğum zaman 12-13 saat şarja takmadan beklediğimde %15’leri görüyorum ve gözüm priz aramaya başlıyor. Aynı düzende 3G yerine wifi kullandığımda ise %35’leri görebiliyorum. Devamlı internet bağlantısı isteyen oyunlardan bir tek Kelimelik‘i oynadım. Şarj süresini epey etkiledi. 1 saati aşkın 3G bağlantılı bir oyunu yukarıdaki senaryoya eklersek %15’i görmek mucize olur diyebilirim. Sözün özü, günümüz akıllı telefonlarının en büyük problemi Asus Zenfone 2 Laser 5 için de geçerli. 2400mAh batarya, 5.5 inç modelinde olduğu gibi 3000mAh olsaydı şarj süresinde kayda değer bir fark oluşabilirdi. Şu anki hali ile 2. güne yeterli miktarda şarj ile başlamak çok zor görünüyor.

Telefonu satın almadan önce internette yorumlarına gözattığımda bazı kullanıcıların ekran parlaklığını yetersiz bulduğunu okumuştum. Telefonu kullandıktan sonra kesinlikle söyleyebilirimki, tamamı basının uydurması. Ekran parlaklığı ayarını en sona getirmeyi denedim ancak o değerde bir parlaklığın benim için fazla olduğunu anladım. %60 kadar artırıp öyle kullanmaya başladım. Bu hali oldukça yeterli görünüyor. Güneş ışığının bol olduğu ya da direk ekrana yansıdığı zamanlarda biraz daha artırmam gerekiyor tabii…

GPS alıcısını iGO uygulaması ile denedim. Uygulamanın mahareti mi yoksa alıcıların iyiliğinden mi tam kestiremedim ama en ufak bir problem yaşamadan GPS özelliğini kullanabildim. Tünel vb alanlardan geçtiğimde anlık kesintiler oldu tabiki. Onun dışında özellikle açık havada oturup uydu bulmasını beklemedim. Anında bağlantı gerçekleşti ve yol tahminlerimi sıra sıra dizdim 🙂

Oyun peformansı için henüz bir notum yok. Yukarıda da bahsettiğim gibi sadece Kelimelik oynadım. Telefondan çok fazla oyun oynayan birisi olmadığım için oyun peformansını da çok merak etmedim. Satın alırken araştırmadım. Artık yavaş yavaş bazı oyunları yükler, denedikçe notlarımı paylaşırım.

Sonuç

Nihayetinde telefon fiyatına göre iyi normal performans veriyor. Kamera kalitesi, lazer odaklanma özelliği, gorilla glass cam ve Asus’un bıktıran uygulama desteğini de düşününce fiyatının ötesine geçtiğini söyleyebilmek mümkün. Kullanmaya devam ettikçe atladığım notları da tamamlamaya çalışırım. Bir problem yaşarsam detaylıca bahsederim. Siz de telefon hakkındaki görüşlerinizi ve sorularınızı yorum olarak yazabilirsiniz. En hızlı şekilde yanıtlamaya çalışıyorum.

Ürünün resmi sayfası: https://www.asus.com/tr/Phone/ZenFone-2-Laser-ZE500KL/

Kullanım kılavuzu: http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/ZenFone/ZE500KL/E10021_ZE500KL_EM_web_only.pdf

Tüm Asus uygulamaları: https://play.google.com/store/apps/dev?id=6704106470901776285&hl=tr

Telefon için resmi yazılım indirme (destek) merkezi: http://www.asus.com/tr/Phone/ZenFone-2-Laser-ZE500KL/HelpDesk_Download/

 

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 • Comments (2)

 1. CaN dedi ki:

  İncelemen güzel olmuş tebrik ederim… Aynı cihazı bende aldım bunca zaman 2000 TL üstü cihazlar kullandım ama Asus Zenfone Laser 5 inç beni çok fena şaşırttı gerçekten harika bir alet… Kılıf bende kullanmıyorum telefonun görüntüsünü tasarımını bozuyor… Kılıf olarak bir şeyler kullanıyor musun yada aklında ince zarif güzel bir kılıf var mı?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Maalesef yok 🙂 Hala bir kılıf almadım ve bundan sonra da alacağımı sanmıyorum. Telefonu çok kalınlaştırıyor.

Ürün

Asus Zenfone 2 Laser 5 (ZE500KL)

Tip

Akıllı Telefon

Artılar

Eksiler