‘Ubuntu Phone’ görücüye çıkıyor

Ubuntu hayranlarını sevindiren, diğer bir çok telefon kullanıcısını meraklandıran haber nihayet dün geldi. 2013’te atılan ilk kıvılcım da yeni haberlerle birlikte alevlendi.

2013 yılında Canonical Vakfı’nın planladığı ilk proje olan Ubuntu Edge için gereken 32 milyon dolarlık bağış kampanyası amacının çok gerisinde kalınca vakıf, telefonun üretimi için gereken parayı bulamamış ve projenin eksenini kaydırmıştı. Ubuntu Edge günümüz için bile oldukça iyi özelliklere sahip bir telefon iken, 2013’te duyurulduğu zaman sunduğu özelliklerle bir çok takipçinin adeta iştahını kabartmıştı. Diğer taraftan Android ile Ubuntu’nun tek telefonda çift işletim sistemi olarak sunulacağı bu projeyi eleştirenlerin sayısı da oldukça fazlaydı ki görünene göre bu fazlalık bağış kampanyasının da hüsranla sonuçlanmasına sebep oldu. ‘Hedeflenen tutardan bir kuruş eksik toplarsak bu telefonu üretemeyiz’ tadında açıklamalar yapan Canonical Vakfı, sunum için tanıtım videolarının ötesine geçemeyip, donörlere tamamlanmış, gerçek bir Ubuntu telefonu göstermeden hayli yüksek belirlediği hedefe ulaşamayınca geri vites yapmış ve projeye Ubuntu mobil işletim sisteminin yaygınlaştırılması için daha gerçekleştirilebilir fikirlerle devam etmişti. Dün, tam da bu fikirlerin ürünü olan Aquaris E4.5 “Ubuntu Edition”ın haftaya çıkacağını öğrendik.

Aquaris E4.5 “Ubuntu Edition“, mütevazi özellikleriyle oldukça iddiasız bir giriş yapacak gibi görünüyor. Telefon, 4.5 inç’lik ekrana, sadece 540×960 ekran çözünürlüğüne ve 1,3GHz dört çekirdekli MediaTek Cortex A7 işlemciye sahip. Bunların yanında 1GB ram desteğine 8 megapixel arka, 5 megapixel de ön kamera eşlik ediyor. Meizu ve BQ ortaklığıyla çıkış yapacak telefon isminden de anlaşılacağını gibi, İspanyol üretici BQ’nun Aquaris E4.5 telefonunun bir versiyonu olacak.

Rekabeti artırır mı?

Amiral gemilerin rekabet denizinde fink attığı telefon dünyasında, Ubuntu Phone düşük özellikleriyle ilk olarak hayranlarını hedeflemiş gibi görünüyor. Keza Linux’a ilgi duyanların telefona şans vermemeleri için fiyatı dışında hiç bir sebep görünmüyor. Canonical da zamanında 32 Milyon doları toplayamayınca daha düşük bütçe ile donanımdan çok yazılımın tanıtılmasına para harcamak istemiştir. Bundan dolayı çıkacak ürünü meraklıları için bir ‘beta’ telefon olarak yorumlamak yanlış olmaz diye düşünüyorum. Hatta bu görüşü biraz daha ileri götürüp teknoloji dünyasının Ubuntu Phone’u bu çerçevede inceleyeceğini söyleyebilirim.

2006’dan beri pastayı yemiş bitirmiş, yerine yeni pastalar yapmış onları da yemiş bitirmiş, doymamış üzerine hala yeni pastalar yapan iOS ve Android gibi iki büyük devin geldiği noktada Ubuntu’nun mobil sürümü ilk aşamada ne kadar savaşabilir? Elbette Android de bir zamanlar genç bir delikanlıydı ama arkasındaki firmanın ‘pazarlama’ konusunda oldukça tecrübeli olması gibi çok büyük bir avantajı vardı. Canonical’ın daha önce mobil arenada boy göstermemiş olması, telefonun ilk duyurulduğu 2013’ten bu yana neden bu kadar geciktiğini göstermekle beraber, güçlü rakiplerinden büyük ısırıklar alamama yönündeki düşünceleri de haklı çıkartıyor. Benzer şekilde hali hazırda aynı firmanın çıkarttığı Android versiyonu olan bir donanımı, yine aynı firmadan Ubuntu ile satmaya çalışmak Android’e rakip olmak konusunda pek de gerçekçi bir adım değil doğrusu.

Ubuntu_touch_fiyat_yorum

Fiyatı problem olabilir

Rekabet sosuna lezzet veren en önemli unsur fiyattır diye düşünüyorum. Yukarıda özellikleri sıralanan Aquaris E4.5 ‘Ubuntu Edition’ 170 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulacakmış. Elbetteki çeşitli üretim maliyetlerine katlanılan bir ürün, Linux dağıtımı gibi ücretsiz sunulamazdı. Ancak sıkı Ubuntu kullanıcılarının dışında, bu sektörün dışında kalan genelde ‘son kullanıcı’ olarak tanımladığımız kitlenin Ubuntu’ya şans vermek için 170 Euro ödeyeceklerine de pek ihtimal veremiyorum.

Sorun sadece donanım değil. Telefonlardan bahsediyoruz ve günümüzde bir işletim sistemini sattıran unsurlardan birisi de uygulamalardır. Yılların tecrübesi Microsoft bile Windows Phone uygulama mağazasını hala tam anlamıyla oturtabilmiş değil. Ubuntu, yıllardır alışılan ‘apps’leri ‘scopes’lar ile değiştirirken, Windows Phone gibi örneklerin sonuçlarını analiz edip bu değişikliği insanlara nasıl anlatacaklarını da düşünmüştür umarım.

Neyse, konuyu toparlayıp bitirmenin vakti geliyor. Tabii ne pazarlama uzmanıyım ne de derinlemesine piyasa analizi yapabilecek güvenilir verilerim var. Haberleri okudukça kafamda beliren düşünceleri paylaşıyorum sadece. Sanıyorum büyük ya da küçük hiç bir firma yeni işletim sisteminin ilk sunumunu maliyeti hayli yüksek süper güçlü bir donanımda yapmaz. (Samsung’un desteklediği Tizen projesine ve diğerlerinin FirefoxOS ile yaptıklarına göz atılırsa ne demek istediğim daha iyi anlaşılır.) Canonical da elindekileri tartıp öyle karar vermiş olacak ki, Aquaris E4.5 “Ubuntu Edition” ile kullanıcılara ‘Bakın biz şöyle bir şey deniyoruz, tabi bunun maliyeti de var. O kadar uğraştık bir şekilde ürettik o yüzden fiyatı da şu kadar tutuyor. Alıp bir denerseniz geri dönüşünüze göre tezgahın altından yeni modelleri de çıkartacağız.’ mesajı veriyor. Bir nevi ‘beta’ telefon üretiyor. Haliyle bu telefonu çok gecikmiş zayıf bir rekabet ürünü olarak görmek yerine, yenilikçi ve bir şeyler yapmaya çalışan firmaların merak uyandıran projesi olarak değerlendirip, yorumlamanın daha faydalı olacağını düşünüyorum. Haftaya geliştiricilere dağıtılacak ve ilk olarak sadece Avrupa’da satılacak Ubuntu Phone, fiyatıyla kullanıcıları ürkütecek mi yoksa yeni yüzüyle piyasaya canlılık mı getirecek hep beraber göreceğiz.

[box type=”info”] Bu arada destek vermek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey sağ bölümdeki google reklamına bir kez tıklamak ;)[/box]

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir