02 Şubat 2015

PowerBank Nedir?

Mobil cihazların şarj problemleriyle boğuştuğumuz şu günlerde PowerBank’ler (Taşınabilir şarj cihazı) imdadımıza yetişiverdi. Powerbank’ler batarya sorunları konusunda en çok tercih edilen çözüm oldular. Buna paralel olarak bir çok teknoloji mağazası da raflarının genişçe bir bölümünü bu küçük oyuncaklara ayırmaya başladı. Ben de bu raflara çeşit çeşit, renk renk, model model powerbank’lar yerleşince, biraz araştırma yapma zamanının geldiğini düşündüm.

Powerbank, telefonlarınız ya da diğer elektronik cihazlarınız için geliştirilmiş ekstra batarya ya da (daha doğru bir ifade ile) ‘taşınabilir şarj cihazı’ olarak tanımlanabilir. Cihazınızın bataryası azaldığında ya da tamamen tükendiğinde, yakınlarda bir yerde şarj etme olanağı bulamıyorsanız, önceden doldurduğunuz powerbank’inizi kullanarak kolayca şarj edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken şarj kablosunu kullanarak (adaptörü değil) taşınabilir şarj cihazınızı telefonunuza bağlamak ve elbette taşınabilir şarj cihazınızı daha önceden doldurmuş olduğunuza emin olmak. Bunu nasıl mı yapacaksınız ? Yine telefonunuzu şarj eder gibi, kablosunu kullanarak tabii ki.

PowerBank_li-polymer_5200mAh

 

PowerBank’lerin ne kadar süre şarj edilmeleri gerektiği, cihazın gerçek kapasitesine (Real Capacity) bağlı. Daha büyük gerçek kapasite daha uzun şarj süresi anlamına geliyor. Tabii çeşitli şarj cihazları aynı telefonlarda olduğu gibi bu cihazları da hızlı şarj edebiliyor ancak yine de en verimli yolun orjinal kablosunu kullanmak olduğu söyleniyor. Aynı yöntemi kullanarak farklı sürelerde şarj ettiğinizi düşünüyorsanız ya cihazınızda bir sorun vardır ya da cihazınız -düşük bir olasılık da olsa- çevre, sıcaklık vb etmenlerden etkilenmiştir.

 PowerBank kapasiteleri

Kapasiteleri genelde mAh birimi ile ifade edilir. Piyasada 2000 mAh’dan başlayıp hayli yüksek değerlere ulaşan farklı modeller bulunmaktadır. mAh (mili ampere hour)

12000 mAh gerçek kapasiteli PowerBank, 1500 mAh telefonumu 8 kez tam şarj edebilir mi?

Bu çoğu kişinin hata yaptığı bir konu. PowerBank’lerin tam boşalana kadar bir telefonu kaç kez şarj edebileceğinin hesaplanışı biraz farklı.

(PowerBank’in gerçek kapasitesi) * (Isı vb sebeplerle kaybedilen değerin düşüldükten sonra bataryanın kalan yüzdesi) * (Telefon bataryasının o günkü verimi) / (Telefon bataryasının olması gereken değeri) = Toplam şarj miktarı.

Telefon bataryalarının ilk kullanıldığı gün ile 3-6 ay sonra kullanıldığı zamanki performansı arasında ciddi fark olduğu artık hemen herkes tarafından bilinen bir gerçek. İşte Telefon bataryasının o günkü değeri ile bunu kastediyorum. Telefon bataryasının gerçek (üzerinde yazan) değeri örneği 1500 mAH ise bu muhtemelen birkaç ay sonra daha düşük bir değer olacaktır. İşte o değer telefon bataryasının o günkü verimi oluyor. 🙂

Bir örnek vereyim de iyice karışsın ortalık;

Bir mağazadan powerbank aldınız ve kutusunun üzerinde 12000 mAh yazıyor. (Gerçek, olması beklenen kapasite = 12000) Ne yazıkki bu cihazlar etiketlerinde yazdıkları kadar güçlü olmuyorlar. Gerek çevresel gerekse üretimsel sebeplerden dolayı üzerinde yazdıkları değerden daha düşük kapasiteye sahip oluyorlar. Aldığınız powerbank’te biraz fazla sıcakta kalmış ve bir şekilde verimliliği %80’e düşmüş olsun (Isı vb sebeplerle kaybedilen değerin düşüldükten sonra bataryanın kalan yüzdesi = 0.8). Telefon bataryanızın verimliliği de biraz fazla kullanmaktan zayıflamış ve %70’e düşmüş varsayalım. ( Telefon bataryasının o günkü verimi = 0.7). Verimliliği %70’e düşen telefon bataryanızın üzerinde de 1500 mAh yazıyor olsun. ( Telefon bataryasının olması gereken değeri= 1500mAh)
Tüm bu değerleri formülde yerine koyduğumuzda 12000 * 0.8 * 0.7 / 1500 = 4,48 değerini buluyoruz. Bu da satın aldığınız 12000 mAh powerbank’i tek bir kez şarj ettiğinizde yukarıdaki örnekte yer alan senaryo ile telefonunuzu 4,48 kez doldurabilirsiniz anlamına geliyor. Daha fazlası pek mümkün değil.

‘Düz hesap 12000/1500 mAh yapayım 8 kez şarj ederim ne güzel’ diye düşünürseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

18650 ile Li-Polymer PowerBank’ler arasında ne fark vardır?

– 18650 pillerin boyutu sabittir, Li-Polymer pillerin boyutu ise esnektir.

– 18650 piller Li-Polymer’e göre daha çok ısınır. Li-Polymer daha güvenlidir.

– 18650 piller daha ucuzken, Li-Polymer piller daha pahalıdır.

– 18650 piller Li-Polymer’e göre daha dayanıksızdır.

China_generic_5000mAh_powerbank_charger

Çin malı, pek de güven vermeyen bir powerbank ilanı

Markalı PowerBank ile pek duyulmamış Çin malı bir PowerBank arasında ne fark vardır?

Güvenlik ve garanti konusunu söylemiş varsayarsak, markalı PowerBank’lerin üzerindeki yazılı değerlere daha sadık olduğunu ekleyebiliriz. Şöyleki, piyasada etiketinde 50000 mAh yazan bir PowerBank pek nadir (belki de hiç) görebilirsiniz. Bunun nedeni, üzerinde 30000 mAh yazan Çin Malı bir powerbank ile üzerinde örneğin 12.000 yazan markalı bir powerbank hemen hemen aynı kapasitelere sahiptir. Yani markasız olanın verimliliği çok düşüktür.

PowerBank ile ilgili en çok merak edilebilecek konuları araştırıp açıklamaya çalıştım. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sorunuz olursa lütfen yorum bırakın, kısa sürede yanıtlarım. Teşekkürler.

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  • Comments (2)

  1. bilal dedi ki:

    Çok teşekkürler bu bilgiler için fakat 18650 piller li-ion olduğundan li-po lara göre daha dayanıklı(uzun ömürlü) diye biliyorum. Bende mi yarlışlık var sizde mi??