02 Şubat 2015

Fifa 15 Kariyer Rehberi

Fifa 13’ten bu yana yazdığım kariyer yazılarına bir yenisini eklemenin zamanı geldi. Askere gittiğimden dolayı bir hayli geç başladığım yeni Fifa serüvenine kariyer modu ile merhaba dedim. Şimdi de sıra geldi gözlemlerimi aktarmaya.

Fifa 14’ten çok farklı değil

Üzülerek gördüm ki EA Sports bu sene kariyer modunun üzerine neredeyse hiç yeni bir şey eklememiş. Serüvene başladığınız ilk saniyeden son saniyeye kadar makyajlanmış bir Fifa 14’le oyuna devam ediyorsunuz.

Kariyer başlatma ekranında bir sürprizle karşılaşıyoruz. EA, Fifa 15’te yeni kariyer başlatan eski Fifa 14 oyuncularına vefa borcunu ödüyor ve onlara küçük birer hediye sunuyor. Bu hediyeler arasında transfer bütçesini %15 artırma ya da tam teşekküllü bir scout seçenekleri bulunuyor. Siz de eski Fifa 14 oyuncusuysanız ve oyuna eski hesabınızla bağlandıysanız bu seçeneklerden birisini işaretleyerek oyuna avantajlı başlayabilirsiniz. Tabii bu teklifi kibarca reddedip hediyeleri kabul etmemek de yine sizin elinizde.

Bir sonraki ekranda takım seçim ekranı bizi karşılayacak. Hangi ligde oynamak istiyorsanız elbette o ligden bir takım seçerek kariyerinizi başlatabilirsiniz. Takım seçimi konusunda dikkat etmeniz gereken tek şey kişisel tercihlerinizi bir kenara bırakırsak elbette ‘güç’ olacaktır. Çünkü güçlü bir takım ile bu yola girmek oyundan alacağınız zevki doğrudan etkileyecektir. Kimi oyuncular daha ilk maçta Lionel Messi’yi kontrol etmek isterken kimi oyuncular oyun içinde yıllarını harcayıp zayıf takımları güçlendirerek dünya starlarını kadrosuna dahil etmeye çalışırlar. Bu noktada tercih sizin. Kariyerinize ister rastgele ikinci ligden kalitesiz bir ekiple başlayın isterseniz de Real Madrid’i seçerek itibarını korumaya çalışın.

kariyer_ayarlari_career_settings_fifa_15

Takım seçiminden sonra oyun ayarları ekranında dikkat etmeniz gereken bazı seçenekler var. Financial Strictness ile sattığınız oyunculardan gelen bonservis bedelinin yüzde kaçının takım bütçesine aktarılacağını ayarlıyorsunuz. Örneğin bu değeri %80 yapıp oyuna başlarsanız herhangi bir oyuncunuzu 10.000$’a sattığınızda klüp bütçenize yalnızca 8.000$ eklenecektir. İlerde finansal bunalımlar yaşamak istemiyorsanız delikanlılığı bir kenara bırakıp değeri fazla düşürmemenizi tavsiye ederim. Keza daha sonra son pişmanlık fayda etmeyecek, klübü de satsanız bu seçeneği tekrar bulamayacaksınız.

Squads Used seçeneğini ‘download latest’e getirmenizi öneririm çünkü eminim ki herkes güncel kadrolarla oyuna başlamak ister.

Disable First Summer Transfer Window seçeneğini açık bırakırsanız oyun sezonun ilk transfer dönemini pas geçer ve transfer yapmak için bir yıl beklemek zorunda kalırsınız. Genç yetenekleri hemen keşfederim, ilk yıl geliştirir ertesi yıl satarım diyorsanız bu özelliği kapalı tutmanızı tavsiye ederim.

Nihayet ayarları bitirdik ve artık oyuna başlayabiliriz.

Mr. Tolga büyük umutlarla Fenerbahçe SK’nın başına getirildi.

ana_menu_main_fifa_15

Kariyer ekranında bulunan Central sekmesine en sık görmek isteyeceğimiz içeriklerin özetleri yerleştirilmiş. Global Transfers Network kutusnda, transfer dünyasında neler dönüyor görebiliyoruz. Benzer şekilde o güne ait önemli haberleri gösteren bir bölüm de sağ üst tarafa yerleştirilmiş. Diğer taraftan puan tablosunun özetini sunan  bir kutucuk da yine bu ekranda. Kutulara tıkladığımızda detay ekranlarına yönlendiriliyoruz. Örneğin bir habere tıkladığımızda o haberin detayı ile birlikte diğer haberlerin de listelendiği News ekranına gidiyoruz. Gelen haberler gündem haberleri, dünyadan haberler, klübümüzle ilgili çıkan haberler ve transfer haberleri olarak sınıflandırılmış. İyi de olmuş. Squad sekmesinde pek söylenecek bir şey yok. En önemli kısmı takımın taktik ayarlarını yaptığımız bölüm. Onun dışında forma numaraları, takım raporları gibi seçenekler bulunuyor. Bu ekranda son olarak değinmek istediğim şey, Team Sheets. Team Sheets, ile farklı takım dizilişleri, farklı oyun anlayışları ve farklı oyuncuları ayrı kalıplar halinde kaydederek, birden fazla oyun anlayışını tek bir tık ile kolayca yönetebiliyorsunuz. Örneğin takımınızın bir defansif, bir de hücuma yönelik dizilişi varsa bu iki farklı daha sonra hızlıca kullanmak üzere farklı kalıplar halinde kaydedebilirsiniz.

oyuncu_profili_player_profile_fifa_!5

Genç yeteneklere teklif göndermeden önce ‘Enquire’ seçeneği ile soruşturmanız fazla para ödememek adına faydalı olur.

Kariyer moduna ilişkin bazı gözlemlerimi aktarmadan önce menü dizilişlerini bitirmek istiyorum. Sıradaki ekranımız Transfers. Bu ekranda elbette klübümüzün transfer dosyalarını inceliyoruz. Futbolcunun adı ya da hangi klüpte oynadığı gibi spesifik bilgiler elinizde mevcut ise Player Search seçeneği ile istediğiniz bir oyuncuyu bulup ona teklif götürebilirsiniz. Futbolcu satmak istiyorsanız Sell Players ile klübünüzdeki oyuncuların hangisinin ne kadar maaş aldığını, hangisini ne zaman transfer ettiğinizi ya da kontratlarının ne zaman biteceğini görerek istediğiniz bir tanesini transfer listenize ekleyebilirsiniz. Unutmayın, transfer listesindeki oyunculara her zaman daha fazla teklif gelir. Finances seçeneği ile maaş ve bonservislere ayrılan iki ana gider kalemi arasındaki dengeyi ayarlayabiliyorsunuz. O sene fazla transfer yapmak istemiyor ama elinizdeki değerli oyuncuları da kaybetmek istemiyorsanız bütçe ağırlığını maaşlara kaydırarak futbolculara zam yapabilir ve onların avuçlarınızın içinden kayıp gitmesine engel olabilirsiniz. Diğer taraftan maaşlar sizin için çok önemli değilse ya da zaten fazlaca maaş gideriniz yok ise bütçe ağırlığını bonservislere kaydırarak yeni oyuncu arayışlarınızı zenginleştirebilirsiniz.

Office sekmesinde oyun bizi antrenman sahasından alıp şehir merkezindeki ofisimize götürüyor. Burada gelen kutumuzu kontrol edebiliyor, takım kontratlarını gözden geçirebiliyor, kendimize (başkana çaktırmadan) yeni bir takım arayabiliyor, klüpten ödemeler için ek bütçe isteyebiliyor ya da o güne kadar kariyerimizde ne gibi başarılara imza atmışız görebiliyoruz. Bu ekranda en sık kullanacağınız bölüm gelen kutunuz olacak. Çünkü gerek oyuncularla gerekse diğer takımlara iletişime geçtiğiniz bölüm burası. Oynatmayı unuttuğunuz genç forvetleriniz size bu kanal yoluyla homurdanacaklar.

Season başlığında ise içinde bulunduğunuz ligin detaylarına ulaşabileceksiniz. Takvim, lig tablosu, fikstür, oyuncu ve takım istatistiklerinin detaylı dökümleri ile diğer ligdeki son durumları bu ekranda görebileceksiniz.

Kaliteli scout el yakıyor.

Kaliteli scout el yakıyor.

Oturmaya mı geldik, haydi takım yönetelim!

Her şeyden önce bir oyun oynuyoruz ve genelde oyunlardan bizleri eğlendirmesini bekleriz. Eğlenmesini bilmiyorsak ve bunun farkında değilsek de suçu oyunlara atarız. Fifa’nın kariyer modu için de aynı durumun geçerli olduğunu düşünüyorum. Fifa, saha içine odaklanan bir futbol oyunu. Saha dışında ise sizi oyalayacak bazı özellikler ekleyerek eğlendirmeye çalışıyor. Yani Fifa 15 kariyer modu, Fifa 15’in bir yan ürünü. Dolayısıyla kariyer moduna bu gözle bakıp biraz tadını çıkartmaya çalışmanızı tavsiye ederim.  Bir süre sonra kariyeriniz sizin için sıkıcı bir hal almaya başlarsa ya takım değiştirin ya da daha Football Manager 2015 gibi daha detaylı kariyer oyunlarına yönelin derim.

Yeteri kadar söylenip esas olanın eğlenmek olduğu vurgusunu yaptıktan sonra benim için kariyer modunun en eğlenceli kısmı olan transferlere değinmek istiyorum.

Transfer  yapmaya takımınızın içinden başlamalısınız. Hazırlık maçlarına önem verip takımı iyi tanırsanız hangi mevkiye hangi tarz oyuncu almanız gerektiğini de iyi bilirsiniz. Dört alternatifi bulunan forvet hattına bütçenizin tamamını yatırıp yeni bir oyuncu alırsanız, sol açık oynatmak zorunda kaldığınız sağ bek pozisyonu için transfer dönemi bittikten sonra ağlar durursunuz. Eksik gördüğünüz pozisyonları kafanıza yazdıktan sonra bu pozisyonlara almanız gerektiğini düşündüğünüz oyuncunun yapısına karar vermelisiniz. Oturmuş, olgun, geliştirmek için zaman kaybetmek istemediğiniz ama oldukça pahalı bir oyuncu mu transfer etmek istiyorsunuz yoksa çiçeği burnunda, genelde hızlı koşmaktan başka bir yetisi olmayan ve ucuz bir futbolcu mu almak istiyorsunuz baştan kara vermelisiniz. Buna göre önünüzde iki yol belirecektir. Scout ekiplerini dünyanın dört bir köşesine gönderip genç yetenek avına çıkmak ya da bildiğiniz tanıdığınız bir oyuncuyu Player Search ile aratarak kendi işinizi kendiniz görmek.

oyuncu_iletisim_conversation_fifa_15

Oyuncular uzun süre oynamadıkları zaman sızlanmaya başlıyorlar. Susturmak için hiç yoktan arada bir son dakikalarda oyuna sokmak faydalı olabiliyor.

Scout

Diğer liglerdeki tanımadığınız oyuncuları takip etme imkanımız olmadığı için bize bu konuda yardım eden insanlar var. Bu insan topluluğuna Scout deniyor. Scout’unuzda bulunan takım arkadaşlarınızın her biri kalitelerine göre size oyuncu araştırıp öneriyorlar. Ne kadar kaliteli personel çalıştırırsanız o kadar iyi oyuncu buluyor ve siz de boşuna zaman kaybetmemiş oluyorsunuz. Scout personellerinin kaliteleri ise 5 yıldız üzerinden değerlendiriliyor. Aynı anda toplam 6 personeli istediğiniz bir ülkeye gönderip o topraklarda koşturan futbolcuları araştırmasını isteyebiliyorsunuz. Tabii oyunda olmayan bir lige ait ülkeye gönderemediğinizi de söylemek gerekir. Scout’un getirdiği oyuncuların özelliklerini net olarak göremiyorsunuz. Yani size Fernandao isimli bir oyuncu önerildiyse bu oyuncunun takımı, ülkesi yaşı vb temel özellikleri görüyorsunuz ama örneğin long pass değerini net olarak göremiyorsunuz. Çünkü scout size diyorki, ‘bu oyuncuda ışık var. Şu ve bu özellikleri 75-90 arasında, bu ve şu özellikleri ise 45-60 arasında. İstersen biraz daha derinlemesine araştırıp kesin sonuç getiririm.’ diyor. Sizde ışık gördüğünüz futbolcular için bu isteği kabul edebiliyor ve o futbolcunun en net özelliklerini görebiliyorsunuz. Biraz önce bahsettiğim scout kalitesi burada da ortaya çıkıyor. Scout ne kadar kaliteliyse, sonuçlar da o kadar hızlı ve gerçeğe yakın geliyor.

scout_yardimci_ekip_fifa_15

Scout’lara önem verirseniz, ileride ummadığınız oyuncuları yok pahasına satabilirsiniz.

Kaliteli scout için de elbette para gerekiyor. Hire Scout ile yeni ve güçlü scout ekipleri edinebilirsiniz. Ne kadar çok yıldız, o kadar çok para! Yeni scout alırken ‘bu parayı futbolcuya versem zaten beni 2 sene kurtarır’ yorumlarını yapacaksınız bol bol.

Bu arada şunu da belirtmek isterimki genç yetenek keşifleri için scout dışındaki bir diğer yöntem de internettir. Forumlarda yapacağınız kısa bir araştırma ile diğer kariyer oyuncularının tavsiyelerine kulak verebilirsiniz. Forumların dışında şu ve bu adreslerde yer alan veritabanları sayesinde de kısa sürede yetenekli ayaklara sahip olabilirsiniz. Özellikle zorluk derecesini artırmış Fifa’cılar, bir scout ekiplerinin nazıyla uğraşmak istemeyip gelecek vaat eden oyunculara bu kanallar yolu ile ulaşmak isteyebilir. Ben de bu sitelerin dışında kısa bir araştırma yaparak Fifa 15 kariyer modunda araştırdığım genç ayakları buraya yazayım;

Luke Shaw (Man United)
Yaş: 19 | Pozisyon: LB | Seviye: 75 | Potansiyel: 86

Raheem Sterling (Liverpool)
Yaş: 19 | Pozisyon: RW | Seviye: 80 | Potansiyel: 86

Mateo Kovačić (Inter Milan)
Yaş: 20 | Pozisyon: CM | Seviye: 75 | Potansiyel: 86

Mauro Icardi (nter Milan)
Yaş: 21 | Pozisyon: ST | Seviye: 76 | Potansiyel: 86

Julian Draxler (Schalke 04)
Yaş: 20 | Position: LM | Seviye: 80 | Potansiyel: 86

Juan Fernando Quintero (Club – FC Porto)
Yaş: 21 | Pozisyon: CAM | Seviye: 78 | Potansiyel: 86

Alen Halilović (FC Barcelona B)
Yaş: 18 | Position: CM | Seviye: 65 | Potansiyel: 86

Romelu Lukaku (Everton)
Yaş: 21 | Pozisyon: ST | Seviye: 80 | Potansiyel: 86

Ross Barkley (Everton)
Yaş: 20 | Pozisyon: CAM | Seviye: 78 | Potansiyel: 86

Lucas Piazon (Eintracht Frankfurt)
Age: 20 | Pozisyon: LW | Seviye: 76 | Potansiyel: 86

Julian Brandt (Bayer 04 Leverkusen)
Yaş: 18 | Position: LW | Seviye: 70 | Potansiyel: 86

Alex Oxlade-Chamberlain (Arsenal)
Yaş: 21 | Pozisyon: RM | Seviye: 78 | Potansiyel: 86

Richairo Živković (Ajax)
Yaş: 17 | Pozisyon: ST | Seviye: 69 | Potansiyel: 86

Simone Scuffet (Udinese)
Yaş: 18 | Position: GK | Seviye: 71 | Potansiyel: 87

Domenico Berardi (Sassuolo)
Yaş: 20 | Pozisyon: RW | Seviye: 74 | Potansiyel: 87

Stephan El Shaarawy (Club – AC Milan)
Yaş: 21 | Pozisyon: LW | Seviye: 80 | Potansiyel: 87

Adnan Januzaj (Manchester United)
Yaş: 19 | Pozisyon: LM | Seviye: 75 | Potansiyel: 87

Lazar Marković (Liverpool)
Yaş: 20 | Pozisyon: RM | Seviye: 78 | Potansiyel: 87

Meyer Maximilian (FC Schalke 04)
Yaş: 18 | Pozisyon: CAM | Seviye: 75 | Potansiyel: 87

Juan Manuel Iturbe (AS Roma)
Yaş: 21 | Pozisyon: RW | Seviye: 77 | Potansiyel: 88

Raphaël Varane (Club – Real Madrid)
Yaş: 21 | Pozisyon: CB | Seviye: 81 | Potansiyel: 88

Memphis Depay (PSV Eindhoven)
Yaş: 20 | Pozisyon: LW | Seviye: 78 | Potansiyel: 88

Aymeric Laporte (Athletic Club de Bilbao)
Yaş: 20 | Pozisyon: CB | Seviye: 81 | Potansiyel: 88

Youri Tielemans (Anderlecht)
Yaş: 17 | Pozisyon: CM | Seviye: 73 | Potansiyel: 88

Paul Pogba (Juventus)
Yaş: 21 | Pozisyon: CM | Seviye: 83 | Potansiyel: 89

Beğendiğiniz herhangi bir oyuncuyu unutmamak (evet unutabilirsiniz) ya da daha sonra ona hızlı ulaşmak için futbolcuyu kısa listenize (shortlist) ekleyebilirsiniz. Bunun için istediğiniz bir oyuncunun üzerine tıklatıp ‘add to shortlist’ e tıklamanız yeterli.

oyuncu_transfer_player_fifa_15

Topal’ı 11 Milyon Dolar’a satmak güzeldi. Yerine sağ açık için Kuyt’a alternatif aldım.

 

Bir oyuncuyu gözünüze kestirdiniz. Bu oyuncuyu her ne kadar almak isterseniz isteyin, klübüne hemen teklif göndermeyin. Özellikle farklı liglerde oynayan oyuncuları mutlaka ama mutlaka ‘Enquire about …’ seçeneği ile soruşturun. Klübü satmak istiyor mu, istiyorsa ne kadar talep ediyor, yoksa kiralamak daha iyi bir seçenek mi olacak? Tüm bunların cevabı bu seçeneğe tıkladıktan sonra oyuncunun klübünden size (inbox’a) gelecek yanıtta gizli. Örneği Scout’u İspanya’ya gönderdiniz, size 21 yaşında iyi görünen bir topçu getirdi ama bonservis bedeli ‘?’ olarak görünüyor. Siz klüp menajeri olarak bu oyuncuya ne kadar vermeniz gerektiğini kestiremezsiniz. Değeri belki 5 milyon dolardır belki de 200 bin dolar. O yüzden boşa para harcamamak için söz konusu oyuncuyu öncelikle mutlaka soruşturun. Soruşturmanın da bir kaç gün zaman istediğini unutmayın. Transfer’in son saatlerinde bu işi yapmaya kalkarsanız, transfer dönemi bittikten sonra cevap gelir ve bu da sizin bir işinize yaramaz.

Transferler konusunda değinmek istediklerim bu kadardı. Eksik bıraktığım noktalar olduysa lütfen bildirin.

Takım yönetimi

Sonuçta her şey takım için değil mi? İyi oynatamadıktan sonra transfer yapsanız ne olur ? Milyon dolarlar harcasanız ne olur ? Oyuncuları iyi oynatmak her ne kadar parmaklarınıza bağlı olsada oyun içi dengeleri bir anda değiştirmek açısından taktikleriniz de son derece önemli. Pasların yerini bulması, takım gerideyken bir anda topyekün hücuma çıkabilmek, öndeyken güçlü rakiplere karşı sağlam defans yapabilmek hep iyi bir takım yönetiminin eseridir. Zayıf takımları yönetirken hemen her takım sizin üstünüzde olacağı için en az 4 defans oyuncusuyla başlamanızı ve mümkünse 1’den fazla forvet oynatmamanızı tavsiye ederim. Aksi takdirde özellikle legendary modda yapay zeka size hiç mi hiç acımayacaktır. Takım dizilişinin yanı sıra oyuncu seçimlerine de dikkat etmeniz gerekir. Sürekli ilk 18’in dışında kalan bir yıldız bir kaç maç sonra size söylenmeye başlayacaktır. İnatla oynatmamaya devam ederseniz bir sonraki transfer döneminde maaşına servetler de ekleseniz takımda tutamazsınız. Diğer taraftan yıldız olmayı bekleyen, maç eksiği olan genç yeteneklere de bolca şans tanımalısınız. Bunun için ciddi anlamda sonuç beklediğiniz 2-3 genç oyuncuyu ilk 11’de çıkartabilirsiniz. Tabii 3 oyuncu maç içersinde sorun çıkartabilir ama yakın pozisyonlarda kaliteli oyuncu arkadaşları varsa onun eksiğini bir şekilde kapatabilirsiniz. Çok zayıf bir takımınız varsa tek bir yıldız oyuncuyu yükseltebilmek bile sizin için önemli bir başarıdır.

Team Management ekranında bolca vakit geçirin. Taktikleri kurcalayın ve oyun içine nasıl etki ettiğine çıplak gözle tanık olun. Kornerlere boyu uzun ve kalıplı defans oyuncularını çağırıp ortalığı karıştırmanın tadını çıkartın. Sürekli sakatlanan oyuncuları bir süre dinlendirmeyi deneyin. Aynı ülkeden oyuncuları mümkün olduğu kadar yakın pozisyonlarda oynatın. Resmi olarak olmasa da ben bunun bile oyuna etki ettiğini düşünüyorum. Öyle ki maç içinde ara sıra kısa paslar koşu yapan futbolcunun gerisinde kalıyor. Buna benzer durumlarda futbolcuların iyi pozisyon almalarını sağlamak ya da zaten iyi pozisyon alan oyuncuları o noktalara yerleştirmek sizin bakış açınıza, araştırma yeteneğinize bağlı.

Onca satır yazdıktan sonra artık oyuna dönüp kariyerime devam etmek istiyorum desem sanırım yalan söylemiş olmam. Eksik kaldığım noktaları ve yazı hakkındaki görüşlerinizi yorum olarak gönderebilirsiniz. Sorularınız olursa da pek tabii kısa sürede yanıtlarım. Keza geçen sene de aynı şekilde bir çok arkadaşımızla yazışmıştık. (Bkz. Fifa 14 Kariyer Rehberi.)

Zaman ayırıp okuduğunuz için teşekkür ederim.

[box type=”info”] Bu arada destek vermek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey sağ bölümdeki google reklamına bir kez tıklamak ;)[/box]

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 • Comments (18)

 1. mustafa dedi ki:

  Merhaba.Ben kariyer modda oynuyorum fakat kulubüm beni sürekli Kiralık listesinde tutuyor fakat ben transfer olmak istiyorum.Takımında beni transfer listesine koymadıgı icin bu gerçekleşmiyor.Kendimi satılık listesine nasıl çıkarabilirim ?Bilgisi olan var mı ?

 2. Burak T. dedi ki:

  Merhabalar guzel bir yazi olmuş size sorum olacak ben Galataray ile 3.sezonu devirdim her sezon şampiyon oldum şampiyonlar ligini her seferinde kazandim kitalar arasi kupa euro var onuda kazandim ama surekli milli takimlarin basina geçmem için teklif geliyor ilgilenmedigim icin kabul etmiyorum ama bunca başarıya rağmen külüp takımlarından hiç teklif gelmiyor bir arkadaşımda oynuyor ona da hiç gelmemiş job listte bazen bi iki ufak klup görüyorum ama klüp takimlarindan managerlik teklifi nasil alırız? Size geldimi hiç teşekkürler yanitlarsaniz sevinirim teşekkürler Burak

  1. Abdullah dedi ki:

   Selamın Aleyküm kardeş. Fifa 15 de ne kadar başarılı olursan ol asla sana başka takımlar yalvarmaz. Senin gördüklerinde zaten sana teklif göndermediler.Onların teknik direktörü işi bıraktığından o listeye girmiş durumda. Senin beklediğin olay sadece pes de var.KONAMİ bunu yıllardır yapıyor ve en son oyunu Pes16 da da var.

 3. emre dedi ki:

  merhaba fifa 2015’de kariyer modunda şampiyonlar ligi maçlarını bir türlü oynayamıyorum sadece stsl maçları fikstürde var bunun herhangi bir saçeneği var mı acaba ?

  1. Bahadır dedi ki:

   ayni sikinti bendede var

  2. Serhat dedi ki:

   Kardesim menejerlige baslarken avrupa kupalari etkinlestir secenegini secmelesin

 4. Can dedi ki:

  Carier bölümünde oyuncular jübile yaptıktan sonra ilerriki yillarda birdaha ortaya çıkıyormu

  1. Abdullah dedi ki:

   Selamın Aleyküm kardeş. Bu oyun Pes den daha iyi kurgulanmış bir oyun. Yani Fifa da daha çok incelik var yine. Pes de emekli olan futbolcu jübilesinden 1 yıl sonra 16 yaşlarında olarak yeniden oyuna katılıyor. Eğer böyle olmazsa oyunda 10 yıl geçtikten sonra oyuncu kalmaz neredeyse. Ama Fifa da bu böyle değil. Fifa da (15) oyunun gerçekte olmayan oyuncular var. Bu yüzden emekli olan oyuncuların oyuna dahil edilmesi imkansız. TEŞEKKÜR EDERİM…

 5. Medetali dedi ki:

  Merhaba ben oyuncu kiralamak istiyorum ama kabul etmiyolar satin alma opsiyonluyu anlamiyorum lutfen yardim edermisiniz ? Simdiden tesekkurler.

  1. isim yok dedi ki:

   21ve17 yaş arası oyuncuları kirala

 6. isim yok dedi ki:

  çok iyi olmuş sağol

 7. Burak dedi ki:

  yeni kariyer nasıl acabilirim yardımcı olabilirmisiniz

 8. Bahadır dedi ki:

  dostum ben menagerlik yapmak istiyorum.takim yonetmek fakat tr den bir takimi sampiyon yapinca avrupada sonraki yil kupa organizasyonlari yok. hep lig hep lig hep lig sikiliyor insan 34 mac yap bitti sampiyon hadi yine yeniden bastan boyle boktan bi oyun olmaz. sen biliyorsan soyler misin kurarken mi acaba avrupa kupalarini aktif ediyoruz veya tr kupasini felan

 9. ersun dedi ki:

  cik hos fifaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 10. ersun dedi ki:

  fifa 15 super

 11. hasan er dedi ki:

  fifa 15 de kariyer modda 1000 maçı tamamladım oyun sonlanıyor. başka takımın başına da geçsem teşekkür edip oyunu bitiriyor. bir çözümü var mı?

 12. Reis dedi ki:

  Bütün sezonu elimle oynamak istemediğim için similasyon yaptırıyorum takıma ama düşük takım aldığım için hep yeniliyor taktik ile daha iyi duruma getirme şansım var mı internette taktik araştırıyorum ama herkez el ile oynarken şöyle yaparsan iyi olur falan diye yazılmış