04 Mart 2014

Android Ekran Videosu Kaydetme – Rootsuz

Ne zamandır heves ettiğim ama bir türlü uygulayamadığım bir şeydi ‘screen record’ işlemi. Telefondaki uygulamaları, oyunları birebir kayıt alarak inceler öyle sunarım diye düşünüyordum. Diğer taraftan root yapmayı sevmediğim için piyasadaki bir çok capture uygulamalarını da kullanamıyordum. Keza bir çoğu root istiyor. Benim içinse iki alternatif vardı. Ya root yapmadan görüntü kaydedebilen bir uygulama bulacağım ya da hdmi görüntü kaydedici satın alacağım. İkinci seçenek bir hayli tuzlu olduğu için ilk olarak onu eledim. Sonra başladım uygulama aramaya…

Rootsuz kayıt yapabilen fazla uygulama yok

Root yapmak istemeyen kullanıcılar için seçenekler çok az. Kullanmasam da işini başarılı yaptığı kabul edilen  SCR Screen Recorder Pro ve Z – Screen Recorder Pro da ROOT isteyince elimdeki bir kaç alternatifi denemeye başladım.

ASC

ASC şu adresten indirebileceğiniz root istemeyen ücretsiz bir screen capture programı. Root istemediği için kabloyla pc ye bağlayıp ufak bir işlem yapmanız gerekiyor. Ancak windows programı anlatıldığı kadar sağlıklı çalışmıyor. Uygulamayı indirip, aktivasyon programını (crack gibi bir şey değil) çalıştırıyorsunuz. Usb bağlantısını yapıp windows üzerinden cihaza ufak bir ayar yapıyorsunuz. Ya da yapamıyorsunuz mu demeliydim bilemiyorum. Söz konusu program bir türlü cihazı görmedi. Xperia SP Android 4.3 kullanıyorum. Tüm mobil programları cihazı sorunsuz görürken ASC’nin yazılımı maalesef sürekli ‘cihaz bağlantısı yapın‘ gibi uyarılar verdi. Haliyle çalıştıramadım. Çalıştıranlar da varmış. O yüzden sizde çalışabilir düşüncesiyle izlemeniz gereken yolu özetleyim.

Şu uygulamayı telefonunuza indirip kurun. Ardından http://benzul.com/activator.html adresine gidin ve bahsettiğim programcığı indirin. Yine aynı adresteki yönergeleri takip ederek kurulumu tamamlayın. USB Hata ayıklama modunu telefon üzerinden aktif etmeyi unutmayın (Debug mode). Windowstan programı çalıştırıp, telefonu usb ile bilgisayara bağlayın ve ‘activate’ e tıklatıp.  Video çekimini aktif hale getirmek için telefona ufak bir düzenleme yapacaktır. Başarabilirseniz sorunsuz kullanabilirsiniz.

EASY Screen Recorder

Gün geçmiyor ki bir uygulamanın adı da EASY ile başlamasın. Şu adresten edinebileceğiniz uygulamanın ücretsiz sürümü de var ancak o sürüme çeşitli kısıtlamalar getirilmiş. Diğer bir ifade ile demosu da var. Uygulama ASC ile benzer şekilde çalıştırılıyor. Yani rootsuz capture yapmak için mutlaka bilgisayara ihtiyaç duyacaksınız. Çünkü bahsettiğim aktivasyon (ya da mini mini root da diyebiliriz.) işlemini yapmadan gerekli adımları atamıyorsunuz. Peki nedir bu adımlar ?

Uygulamayı marketten indirip kurun ve çalıştırın. İlk çalıştırdığınızda size usb bağlantısını henüz yapmamanız gerektiğini söyleyecek. Ekranda beliren adrese bilgisayar üzerinden girin. Windows kullanıyorsanız Windows, yoksa Mac sürümünü indirin.( Linux da var.) Bilgisayara kurulumu tamamladıktan sonra son derece düzgün çalışan bir programla karşı karşıya kalacaksınız. İlk bir iki adımı ‘next’ diyerek geçin. Android USB driver seçeneğini görünce ona tıklatın ve onuda kurun.(Sizde kurulu olsa da kurun.) Driver yüklemesi bitince yine next diyerek ilerleyin. Telefonu bağlamanız gerektiğini söylediği zaman telefonu bağlayın. (Bu noktada telefonu bağlamazsanız next butonu sönük kalabilir.) Next’e tıklattığınızda ‘Device Found’ diyerek telefonunuzu bulduğunu söylemesi gerekiyor. Son olarak bir kez daha ileriye tıklatın. Telefonda ufak bir pencerenin açılıp kapandığını görebilirsiniz. Normaldir. Program kurulumun tamamlandığını söylediği zaman USB kablosunu çıkartıp uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz.

Easy Screen Recorder demo sürümünde 4fps çekim yapıyor. Ayrıca ekranın altına kocaman bir logo yerleştiriyor. Bir kaç deneme yapıp memnun kalırsanız 2 TL’ye satın alabilirsiniz. Tam sürümde ise en yüksek 16 FPS çekim yapabiliyorsunuz. Ek donanıma ihtiyaç duymadan, root yapmadan kayıt yaptığımızı düşünürsek oldukça iyi. Ayrıca ekranda dokunduğunuz yerleri işaretleme (Çizme), sesi aktif / deaktif edebilme, videonun bit değeriyle oynama gibi özellikler de sunuluyor. Geribildirim butonu ile bulduğunuz hataları ya da önerilerinizi yapımcılara iletebilirsiniz. Uygulamanın geleceği parlak.

Umarım yazı sizler için faydalı olmuştur. Herhangi bir sorunuz olursa yorum kutusuna yazabilirsinisiniz. Çok kısa sürede yanıtlarım.

[box type=”info”] Bu arada destek vermek istiyorsanız yan taraftaki reklama bir kez tıklamanız yeterlidir.[/box]

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


 • Comments (6)

 1. HASAN dedi ki:

  abi yapamadım daha açık gösterirsen sevinirim

 2. Mustafa dedi ki:

  Hocam “No Android device detected” diye hata veriyor ve daha ileriye gidemiyorum. Nasıl çözebilirim?

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   Şu an daha önce yazdıklarımın ötesine gidemiyorum çünkü askerdeyim 🙂

 3. ayarsiz dedi ki:

  aga bu kaç dakkada yapıyor işlemi 1 saat oldu heralde daha işlem yapıyor görünüyor

  1. Tolga CANATAN dedi ki:

   O kadar sürmemesi gerekiyordu.

 4. harun dedi ki:

  hiç ugraşmayın gidin google dan beleşe EASY Screen Recorder indirin rahat edin