Facebook’un WhatsApp’ı Satın Alması

Bugün okuduğumuz haberlerde  Facebook’un WhatsApp’ı 16 milyar dolara satın aldığını gördük. Hepimiz şaşırdık, hemen araştırmalara koyulduk, yorumları takip ettik. Ben de edindiğim bir kaç bilgiyi sizlere yorumlamaya çalışayım.

Piyasa değerini işin ehli olmayan kimsenin kestiremediği WhatsApp’a bu kadar paranın değip değmeyeceğini bilemiyorum. Tabii bu ufak bir hesap yapmama engel olamaz.

Bilinenlere göre Facebook günde ortalama 30 milyon dolar reklam geliri elde ediyor. Facebook sadece bu kazancıyla  (giderleri yok sayarsak) 500 günde WhatsApp’a harcadığı parayı çıkartabilecek. Sadece 500 gün ! Bu tarz bir hesaplamanın kabul edilebilmesi mümkün değil, ben de biliyorum, ancak bu istatistik söz konusu markanın çok da pahalı fiyata satın alınmadığı hakkında az da olsa bir fikir veriyor.

Diğer taraftan WhatsApp özgür yazılımı destekleyen, neredeyse hiç reklam kabul etmeyen bir markaydı. Kurulduğu 2009 yılından bu yana neredeyse hiç bir ziyaretçisine reklam göstermedi. İşi neyse basitçe onu yaptı. Kullanıcılardan koskoca bir yıl için sadece bir (1) dolar istedi. Temiz ve herkese hitap eden basit arayüzüyle anlık mesajlaşma hizmetini fotoğraf, çizim, ses kaydı vb medya gönderimleriyle de destekleyerek bir kaç sene içerisinde hızla büyüdü. Gördüğümüz üzere değeri 16 Milyar dolara ulaştı.

Bu noktada çizilen tabloya baktığımda biraz üzülmemiz gerektiğini düşünüyorum. Neden diye soracak olursanız, reklam istemeyen, kullanıcılarına istemediği saçma görseller göstermeyen WhatsApp bir yanda, her yazdığınızı, her paylaştığınızı tek tek indeksleyip size uygun reklamları ‘gözünüze sokan’ Facebook diğer tarafta… Milyonlarca kullanıcıdan birisi olarak size hangisi daha sempatik geliyor ?

Facebook bu denli büyüdüğünden beri irili ufaklı bir çok şirketi bünyesine kattı. Bazı fikirleri sıfırdan geliştirmektense bastı parayı satın aldı, kendine uyarladı. Google’a ve Twitter’a üst üste darbeler indirdi. Özellikle Google+’ın bir türlü tutunamamasının en büyük sebeplerinden birisi de Facebook’un yaptığı bu yatırımlardır. Söylemek istediğim, Facebook bu kadar parayı sadece daha fazla reklam göstermek için yapmıyor. Rakiplerinin alanlarını da daraltmak istiyor. Örneğin Facebook bu hamlesiyle özellikle son günlerde atağa kalkan Google Hangouts hizmetini öyle güzel ‘tokatladı‘ ki sormayın gitsin. Çünkü eskiden aynı hizmeti sağlayan WhatsApp bağımsızdı ama artık bir numaralı rakibin, Facebook’un.

 

Mark, WhatsApp'ın satın alındığını böyle duyurdu

Mark, WhatsApp’ın satın alındığını böyle duyurdu

Umarım ‘Facebook’laşmaz’

Haberin şaşkınlığını üzerimden attıktan sonra yaptığım ilk yorum bu oldu. Sonra Facebook’un daha önce Instagram’ı da satın aldığı ancak çizgisinden çıkartmadığını hatırladım da rahatladım.

Bu arada rahatladım deyince abarttığım düşünülmesin.Altı üstü bir uygulama. Kullanmayız olur biter, değil mi?

Mark yaptığı açıklamalarla da bunu destekledi aslında. ‘WhatsApp ekibinin, çalışma yeri, her şeyi aynı kalacak.’ dedi. Tabii aylık ‘500 milyona yakın aktif kullanıcının telefon numaralarını, mesajlarını, gönderdiği fotoğrafları kullanmayacağız.’ demedi. Facebook için de söylememişti. O yüzden arkadaşımıza mesaj attığımız bir kelime saniyeler sonra reklam olarak karşımıza çıkıyor. Hoş, sorun sadece reklam olsa iyi. Bu işin güvenliği var, bilgi satıp tezgah altından kat kat daha fazla para kazanmak var. Sorarım size, tüm bu imkanların yayında 16 milyar dolar da para mı ?

Aslında lafı fazla uzatmak istemiyordum ama yazdıkça yazasım geldi. Madem öyle son olarak üzüldüğümü de belirteyim. Neden mi ?

Yıl 2014. 16 Milyar dolara satılan herhangi bir şeyi basite alıp sadece bir uygulama olarak görmemek gerekiyor. Özellikle WhatsApp, iyisi ya da kötüsü farketmez, neredeyse tüm telefon sahiplerinin kullandığı (kullanacağı) bir uygulamaydı. Dolayısıyla biz istemesek de çoktan hayatımızın içine girmiş, günde en az bir kez kurcalar olmuştuk. Yukarıda bahsettiğim sebeplerden kullanıcı dostu olması da benim açımdan memnuniyet vericiydi. Şimdi Facebook aldı ve her ne kadar aksini söylese de arkaplanda onu kendisi gibi yapacak. İşte tam da bu yüzden, hayatımızın içine girmiş bir uygulama daha ‘Facebooklaşacak’ diye üzüldüm. Umarım üzüntüm boşa çıkar da WhatsApp Facebook’laşmaz. Bizi saçma sapan reklamlara boğup canımızı sıkmaz. Keza bu kendisi için de büyük bir kayıp olur. Diğer taraftan bizim bilgilerimizi saklayıp yeri gelince satacağı da kesin.

Siz de yorumlarınızı eksik etmeyin.

Haydi iyi mesajlaşmalar 🙂

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir