06 Kasım 2012

Nokia Lumia 920 ve Samsung Galaxy S3 Karşılaştırması

 

Rekabet Çok . Kafalar Karışık.

Mobil cihaz pazarında son yıllarda yaşanan aşırı rekabet firmaları yenilik yapmaya zorluyor. Eskilerin ‘kasayı yenile yeter‘ anlayışı günümüzde tamamen kaybolmuş durumda. Firmalar ürünlerini en iyi şekilde geliştirmekle kalmıyor, geliştirdikleri bu ürünleri pazarlamak için milyonlarca dolar harcıyor. Apple ve Samsung aralarındaki savaşı mahkeme salonlarında sonuçlandırmaya çalışırken Nokia’da nihayet Symbian’dan vazgeçip bomba gibi geri dönmek istiyor.

Tüm bu rekabet sadece donanım alanında değil yazılım alanında da devam ediyor.  Kırmızı köşede Android, mavi köşede iOS uzun süredir kozlarını paylaşıyorlar. Hakem taraflardan birinin yumruğunu kaldırmadan, Microsoft’ta iyi bir çıkış yaparak Windows Phone 8′i sahnelemiş durumda.

İşlemciler, ekran hassasiyetleri , şarj sorunları ve işletim sistemleri derken tüketicilerin de kafası oldukça karışık. Akıllı telefon almak isteyen bir çok kimse karar verme aşamasında sıkıntı çekiliyor. Birbirine benzeyen tasarımlar arasında hangi markaya güvenileceği kestirilemiyor.

Kafalar yeterince karışmışken önümüzdeki kış döneminde bu karışıklığı iyiden iyiye ‘çorba’ edecek modeller de çoktan gün yüzüne çıktı. Nokia, Lumia 920 ile son derece iddialı geliyor. Reklam paralarıyla maliyetlerini de bir hayli artırdığı ortada. Samsung amiral gemisi Galaxy S3 ile 30 Milyon cihaz sattı. Satmaya da devam ediyor. Iphone 5, özellikle ülkemizde yüksek fiyatıyla hayal kırıklığı yaratsa da, dünya genelinde inanılması güç hayran kitlesini sürekli artırıyor.

Nokia, Microsoft işbirliğiyle, pazarın lideri olarak görülen Samsung Galaxy S3’ün başarısını yakalayabilecek mi ?

Nokia Lumia 920 rengarenk modelleriyle gözleri kamaştırırken, teknik özellikleriyle de aynı coşkuyu verebilecek mi acaba ?  Teknik özellik demişken, Samsung Galaxy S3 (GS3) 4 çekirdekli 1.4 ghz Cortex A9 işlemci barındırırken, buna karşılık Lumia 920 yalnızca 2 çekirdekli 1.5 GHZ hızındaki işlemciyle geliyor. İşlem gücü bakımından arada pek bir fark olmasa da, aynı anda bir çok işlemi yürütmeye gelince GS3 bir kaç adım önde olacaktır. CPU’nun dışında RAM özelliklerine de kısaca bakacak olursak, iki cihazında 1GB ram barındırdığını görebiliriz. Lumia 920 ram miktarını artırabilseymiş daha yenilikçi bir telefon olabilirmiş. Ancak yinede daha fazla şarj kapasitesi ve gereksiz enerji sarfiyatını önlemek için 1 GB RAM’de bir çok uygulama için yeterli olacaktır.

GS3 daha büyük bir telefon gibi gözükmesine rağmen daha hafif. Lumia 920 185gr ağırlıkla gelirken, GS3 sadece 133gr ağırlığında. 55gr’lık ağırlık farkı kağıt üzerinde önemsiz gelebilir ancak, genele oranlandığında Lumia 920’nin GS3’den -neredeyse- %50 daha ağır olduğunu belirtmek isterim. Nokia’da ki ağırlık farkının nereden kaynaklandığını merak edenler için cihazların kalınlıklarına bakalım. GS3 8.6 mm kalınlık sunarken, Nokia bunu az görmüş ve 2.1 mm daha kalınlaştırarak Lumia 920’yi tam 10.7 mm yapmayı başarmış. (İçine neler sıkıştırdı kim bilir…). Galaxy S3’ün önde olduğu bir başka nokta da ekran boyutu. Gs3’de ekran boyutu 4.8′ iken, Lumia 920’de ekran boyutu %7 daha küçük. (4.5′) Ekran boyutunun standardı yok. Kimi kullanıcı büyük ekranlı telefonlardan hoşlanırken, kimi kullanıcı nispeten daha küçük ekranlı telefonlardan hoşlanıyor. Dolayısıyla tercih sizin. Kaldı ki iki cihaz arasında problem yapacak kadar büyük bir fark da yok.

Ekran boyutundan bahsedip de çözünürlüğe değinmemek olmaz. Lumia 920’de 768×1280 (WXGA 15:9) çözünürlük bulunurken GS3’de 760×1280 çözünürlük bulunmakta. Çözünürlük değerlerindeki %7’lik farkın herhangi bir cihaz için üstünlüğü yok. Çözünürlükler üzerinde ekran boyutlarına paralel olarak küçük oynamalar olabilir Lumia 920 ve GS3 arasındaki fark da bundan kaynaklanıyor. Sonuç olarak iki cihaz da 720p görüntü kalitesine sahip.

Nokia’da Üç Mikrofon Var

Her ne kadar akıllı cihaz olarak tanımlasak da sonuç itibariyle bunlar birer ‘telefon’ ve ana işlevlerini düzgün çalıştırmak zorundalar. Kamerası ya da işlemcisi ne kadar gelişmiş olursa olsun rahat görüşme yapamadığınız bir telefon canınızı sıkacaktır. GS3 bu konuda oldukça sevindirici performans sunarken, Lumia 920’de bunun altında kalmayıp, teknolojiyi bir adım öteye taşıyor.  Lumia 920’de iki mikrofona göre nispeten daha az gürültü ve daha temiz ses iletimi sağlayan 3’lü mikrofon kullanılıyor.

Batarya güçlerinden de söz etmek gerekiyor. Daha yüksek işlemci kapasiteli ve daha büyük ekranlı GS3 2100mAh batarya barındırırken, nispeten daha küçük ekranlı ve çift çekirdekli cpu’ya sahip Lumia 920 2000mAh batarya sunuyor. Aradaki %5’lik fark GS3 için bir avantaj değil. Çünkü GS3’ün biraz daha güçlü donanımı var ve aradaki ufak farkı yüksek donanımı ile eritiyor. Samsung Galaxy S3 790 saat stand-by süresi ve 11 saat kesintisiz konuşma (3G modda) vaad ederken , Lumia 920 400 saat stand-by 10 saat de kesintisiz konuşma (3G modda) vaad ediyor.

Kamera

Tüketiciler aldıkları akıllı telefonlar sayesinde fazladan bir dijital kameraya ihtiyaç duymuyorlar. Siz de telefonda kameraya önem verenlerdenseniz iki modelde de farklı özelliklerin bulunduğunu fark edeceksiniz. Örneğin Lumia 920’de resim sabitleme (sensor shift stabilization) varken, GS3’de manuel focus özelliği bulunmakta. Ayrıca GS3 seri resim çekme ve HDR (Higher Dynamic Range)’yi bünyesinde barındırırken, Lumia 920 two-stage shutter özelliğini sunuyor.  Ayrıca Lumia 920 [tooltip text=”2400 x 3600″]8.7 megapikselle[/tooltip], GS3’e göre %9 daha geniş fotoğraflar çekiyor.

Lumia 920’nin Carl Zeiss kamerası Pure View teknolojisiyle geliyor. Daha önde Lumia 808’de de kullanılan bu teknolojiyle Nokia, sensördeki pikselleri tek bir alanda toplayarak daha iyi görüntü kalitesi sunuyor.  Pure View teknolojisi sayesinde az ışıklı ortamlarda yapılan çekimlerde daha az gürültü (noise) oluşuyor. (kaynak)

Fotoğraf çekiminin dışında, iki cihazında 1080p video çekim kabiliyeti var.

 

 Bağlantı

İnternet… İnternet… İnternet… Eskiden internet yokken neler yapıyormuşuz merak ediyorum doğrusu. İnternet hayatımızın içine öyle bir girdi ki tırnak uçlarımızdan göz bebeklerimize kadar frekans dalgalarına battık.

GS3, video ve filmleri diğer cihazlara kablosuz olarak aktarabiliyor. Dosyayı taşımıyor. A cihazındaki bir filmi B cihazında ‘[tooltip text=”Görüntü kaynağından, diğer cihaza video akışı sağlama.”]stream[/tooltip]‘ özelliği ile gösterebiliyorsunuz. Ayrıca HDMI çıkışı ile GS3’ü HD televizyonlara da bağlayabilirsiniz. GS3’ün Bluetooth 4.0 bağlantı sürümüne Lumia 920 3.1 ile cevap veremiyor ve yetersiz kalıyor. Ancak Lumia 920 100mbit/sn lik indirme, 50.0mbit/sn lik yükleme hızıyla Galaxy S3’e yaklaşık %75 oranında fark atıyor. Akıllı cihazlarından dosya indiren kullanıcılar için Lumia 920 iyi bir alternatif olacak gibi görünüyor.

Bağlantı demişken hafıza kartlarını da atlamamak gerekir. Günümüzde hafıza kartları neredeyse bardak altlıklarına bile takılacakken binlerce liralık cep telefonlarına kart desteği sunulmamasına anlam veremiyorum. Dahili hafıza isterse 120 GB olsun. Hiç fark etmez. Her akıllı telefonda mutlaka hafıza kartı desteği bulunmalı. Galaxy S3 bu açıdan beklentilerimi karşılıyor ve MicroSD hafıza kartı desteği sunuyor. Buna karşılık Nokia, Lumia 920 model telefonunda hafıza kartı desteği vermemeyi tercih ediyor. Çok büyük eksiklik değil elbette ancak söylediğim gibi, Windows 8’li bir telefon alıyorsunuz ve hafıza kartı desteği yok. Biraz komik kaçıyor. (Lumia 920 dahili hafıza 32GB)

İki cihazında henüz ülkemizde kullanılamayan 4G bağlantı hızını desteklediğini belirteyim.

Nokia bağlantı konusunda kablosuz şarj gibi oldukça ilgi çekici bir özellikle geliyor. Herhangi bir fiziksel bağlantıya ihtiyaç duymadan şarj edilebilen Lumia 920’nin ihtiyaç duyduğu tek şey şarj padi. Tabii şarj pad’inin çalışması için ayrı bir güç kaynağına da ihtiyaç var.  Nokia kablosuz şarj teknolojisiyle şov yapacak gibi görünüyor. ( Kablosuz şarj özelliğini atlamamam için beni uyaran Sevgili Emre Can Ölmez’e teşekkürler.)

Uygulama Desteği

Android 4.1 Jelly Bean işletim sistemiyle Galaxy S3 tam bir canavar.  Yüzlerce uygulamadan dilediğinizi indirip anında kullanmaya başlayabiliyorsunuz. GS3 ; Youtube, Google+, Google Play gibi klasikleşmiş Android uygulamalarını ön yüklü olarak sunarken, Samsung’a özel ChatON, Gamehube, Videohube,  Social Hub ve Navigation uygulamalarını da barındırıyor.

Nokia 920 ise Android’in bu güçlü sürümüne karşılık Windows Phone 8 ile gelecek.  Uygulama desteği henüz Android kadar gelişmiş değil ancak daha şimdiden bir çok program WP8 için port edilmiş durumda. Ayrıca WP8’e özel birbirinden güzel oyun ve uygulamalarında teker teker gün yüzüne çıktığını söyleyim.  Nokia Lumia 920, Nokia City Lens isimli artırılmış gerçekçilik ([tooltip text=”Kısaca, gerçekliğin bilgisayar tarafından değiştirilmesi ve zenginleştirilmesidir. “]augmented reality[/tooltip]) programıyla sıradışı bir deneyim yaratacak.  Samsung’un Navigation‘ına karşılık olarak Lumia 920’de Nokia Drive 3 navigasyon programı ön yüklü olarak geliyor.

Nokia City Lens Videosu :

http://youtu.be/QplgA5FZHqs

 SONUÇ

Nokia Lumia 920’nin en büyük özelliği Windows Phone 8.  Hızla gelişen uygulama kütüphanesi ve farklı arayüzüyle Windows Phone 8 yüz binlerce teknoloji meraklısının aklını karıştırıyor. Bir yanda Android, diğer yanda iOS varken, Windows Phone 8’in uzun vadede neler yapacağı herkes tarafından merak ediliyor. Doğrusu Nokia, Symbian’ı bırakarak -çok geç de olsa- mantıklı bir karar aldı ve yaptığı hataları affettirmek için hatasız bir telefonla gelmek zorunda. Çünkü Samsung Galaxy S3 gibi çok ciddi rakipler çoktan pazarın kaymağını aldı ve Nokia pastanın kalan dilimine ancak yetişti.

Nokia’nın Samsung da dahil tüm rakiplerini geçmek istediği bir diğer alan da ‘kamera’ kalitesi. Pure View teknolojisi ve 8.7 megapiksel Carl Zeiss sensörüyle Nokia beklentileri karşılayacak gibi görünüyor.  Diğer taraftan Samsung, Galaxy S3’ün güçlü özelliklerini çoktan kanıtladı ve kafası daha rahat.

İki modelinde teknik özelliklerine sizleri fazla sıkmadan değinmeye çalıştım. Tüm bu özelliklerin yanında ‘fiyat’a hiç değinmedim. Çünkü Lumia 920’nin piyasa fiyatı henüz net değil. Galaxy S3 1400 liralara kadar gerilemişken Lumia 920 Türkiye’ye 1700+ fiyatla girerse hayal kırıklığı yaratabilir. Cihaz pazarda olgunluk noktasına gelene kadar yüksek fiyatta kalacağı da kesin. Bu da tüketicilerin telefona olan talebini uzun vadede artıracaktır. Ancak fiyat pahalı olursa kısa vadede patlama beklememek lazım.

En iyisi siz ekran boyutu,işlemci gücü, kamera kalitesi vb konularda ihtiyaçlarınızı net olarak belirleyin ve bütçenize uygun bir tanesini seçin.

Konuyla ilgili görüşlerinizi yorum kutusuna bırakabilirsiniz. Hep beraber hangi özelliklere dikkat edilmesi gerektiğini tartışırız !

Sağlıcakla kalın…

 

[button link=”http://versusio.com/en/samsung-galaxy-s3-vs-nokia-lumia-920″ color=”silver” newwindow=”yes”] kaynak 1[/button]

Bir yorum ya da cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


  • 1 Comment

  1. adem dedi ki:

    Yorumslm arkadaşlar ben ikisinin arasında kaldım kamera ve internetiyle özellikleriyle hangisini tercih etmeliyim sizce